Σύγκριση των μηχανών μου, ιστορίας συνέχεια

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Μια συνέχεια της δικής μου μικρής ιστορίας δεν θα μπορούσε παρά να είναι μια συγκριτική δοκιμή των μηχανών μου. Το αποτέλεσμα βέβαια προέκυψε λίγο...μεγάλο, οπότε αν μη τι άλλο ελπίζω να είναι ευχάριστο στην ανάγνωση.

Ήθελα λοιπόν καιρό τώρα να γράψω ένα κείμενο κάτι σαν συγκριτικό των τριών μηχανών που έχω στην κατοχή και που χρησιμοποιώ εναλλάξ.
Δηλαδή τις : Edwin Jager 89 LBL, Qshave και Muhle R41 (head) με λαβή iKon OSS.
Αφορμή αυτού του συγκριτικού ήταν η απόφασή μου να ξυρίζομαι πλέων κάθε δεύτερη ημέρα και όχι κάθε τρίτη.
Να πω ότι αυτή ήταν μια μεγάλη απόφαση από μέρους μου ή μάλλον μια γενναία απόφαση, αφού θυμόμουν τις εποχές που ακόμα ξυριζόμουν με πλαστικό ξυραφάκι μιας χρήσεως και το να προσπαθήσω να ξυριστώ σε διάστημα μικρότερο των 5 ημερών, σήμαινε ένα ξύρισμα μαρτύριο – σφαγή και ένα πρόσωπο (ή μάλλον έναν λαιμό αφού στο πρόσωπο δεν υπήρχε ιδιαίτερο πρόβλημα) γεμάτο κοψίματα, ερεθισμούς και κοκκινίλες τα οποία την επόμενη ημέρα έδειχναν λες και είχα ξυριστεί με δρεπάνι και όχι με ξυράφι. Το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο αν ξυριζόμουν σε διάστημα μικρότερο των 3 ημερών είτε χρησιμοποιούσα ένα απλό ξυράφι με δύο λεπίδες είτε χρησιμοποιούσα αυτά τα πανάκριβα ξυραφάκια των 4 λεπίδων τα οποία η τετράδα κόστιζε τότε 15,00€ (εδώ και παραπάνω από δύο χρόνια που έχω κόψει κάθε σχέση μου με αυτά τα προϊόντα, έχω χάσει και επαφή με την διακύμανση των τιμών τους).

Έτσι λοιπόν -έχοντας στο μυαλό μου αυτές τις μνήμες- ακόμα και τώρα, δεν το αποφάσιζα να κάνω το βήμα και να ξυρίζομαι κάθε δεύτερη ημέρα αντί για κάθε τρίτη που είχα καθιερώσει από την αρχή που μπήκα στον χώρο του παραδοσιακού ξυρίσματος. Όμως μια και πλέον το κάθε τρίτη ημέρα μου φαίνονταν πολύ και τα γένια μου ήταν αρκετά μεγάλα την τρίτη ημέρα, το πήρα τελικά απόφαση να κάνω το μεγάλο βήμα και να καθιερώσω το ξύρισμα κάθε δεύτερη ημέρα. Με την ευκαιρία αυτή, είπα να κάνω και μια μικρή συγκριτική δοκιμή στον εξοπλισμό που διαθέτω, να δω πως ανταποκρίνεται κάθε μια μηχανή σε αυτή την “πρόκληση” που της θέτω. Για να υπάρχει όσο το δυνατόν καλύτερη ομοιομορφία στις συνθήκες ξυρίσματος θα δοκίμαζα κάθε μηχανή με μια νέα λεπίδα Pol-Silver Super Iridium που όπως έχω ξαναγράψει, εγώ προσωπικά τις θεωρώ τις κορυφαίες λεπίδες, θα έκανα με αυτή τρία συνεχόμενα ξυρίσματα να δω πως θα τα πήγαινε, αλλά θα την κρατούσα στην μηχανή και θα συνέχιζα με αυτήν, ώσπου να χρειαστεί αλλαγή, οπότε θα περνούσα στην επόμενη μηχανή μου με νέα λεπίδα και ο κύκλος θα ξανάρχιζε από την αρχή. Βέβαια η αλήθεια είναι πως δεν τήρησα και το ίδιο μοτίβο και στην χρήση των ξυριστικών μου σαπουνιών ή κρεμών, οπότε από αυτή την άποψη μπορεί να ειπωθεί πως υπάρχει μια διαφοροποίηση.

Η αρχή έγινε με την R41 αφού ήταν η μηχανή που το διάστημα που πήρα την απόφαση αυτή, ήταν η πιο συχνά χρησιμοποιούμενη μηχανή μου.
Βέβαια κατά το πρώτο μου ξύρισμα με την μηχανή αυτή, με δύο μόνο ημέρες να μεσολαβούν μεταξύ των ξυρισμάτων, η προσοχή μου είχε ενταθεί στο έπακρο και την μηχανή σχεδόν δεν την κρατούσα, από το άγχος μου μήπως πιέσω παραπάνω από το κανονικό και μήπως το αποτέλεσμα ήταν πρόσωπο γεμάτο κοψίματα και ερεθισμούς. Αυτή λοιπόν η έξτρα προσοχή, είχε σαν αποτέλεσμα να μου δώσει ένα πρώτο ξύρισμα απίθανο. Πρόσωπο λείο και καθαρό και λαιμός χωρίς ίχνος ερεθισμού. Εννοείται πως μετά από αυτό το αποτέλεσμα που είδα, κατάλαβα πως όντως μπορώ να έχω ένα υπέροχο ξύρισμα ακόμα και κάθε δεύτερη μέρα. Συνέχισα τα ξυρίσματά μου με την μηχανή αυτή και κάπου στο 6ο ή το 7ο ξύρισμα αποφάσισα πως ήταν η ώρα να αλλάξω λεπίδα και να περάσω έτσι και σε άλλη μηχανή για να συνεχίσω την συγκριτική μου δοκιμή.

Σειρά στην δοκιμή πήρε η Edwin Jager μου η οποία οπλίστηκε με ένα ολοκαίνουριο Pol-Silver. Το αποτέλεσμα στο πρώτο ξύρισμα ήταν επίσης φανταστικό. Η μηχανή γλιστρούσε με ευκολία στο πρόσωπό μου, καθάριζε με μεγάλη ακρίβεια και μου χάρισε ένα ακόμα υπέροχο ξύρισμα και ένα ακόμα μεγάλο χαμόγελο. Μου έβγαλε και αυτή γύρω στα έξι ξυρίσματα και κάπου εκεί είπα να την αλλάξω και να πάρει σειρά η κινεζούλα μου που περίμενε υπομονετικά. Φορτώθηκε και αυτή με το Pol-Silver και συνέχισε και αυτή να μου χαρίζει υπέροχα ξυρίσματα.

Παρατηρήσεις – συμπεράσματα. (ανά μηχανή και συγκριτικά)

Πρώτον παρατήρησα πως με το ξύρισμα κάθε δεύτερη ημέρα, μειώθηκαν επίσης και οι ερεθισμοί στον λαιμό μου που παρατηρούσα συχνά πυκνά να εμφανίζονται όσο ξυριζόμουν κάθε τρίτη ημέρα. Το γεγονός αυτό το αποδίδω στο ότι από φόβο για το αποτέλεσμα του πρώτου ξυρίσματος, ασκούσα στην μηχανή ουσιαστικά ελάχιστη (αν όχι μηδενική) πίεση. Έτσι συνειδητοποίησα πως από αυτό που μέχρι τώρα νόμιζα εγώ πως είναι το “δεν ασκώ πίεση” υπάρχουν και άλλες βαθμίδες με ακόμα λιγότερη πίεση. Επίσης διαφοροποίησα ελαφρά την τεχνική μου (την οποία συνεχίζω να βελτιώνω) με την χρήση π.χ. διαφορετικών γωνιών ξυρίσματος (με την λέξη γωνίες εδώ εννοώ την φορά του ξυρίσματος που συνήθως βλέπουμε με τους όρους WTG, ATG κ.λ.π.), ειδικά στο σημείο του λαιμού που παρατηρούσα τους ερεθισμούς ή με την χρήση λιγότερων περασμάτων, αφού παλιές συνήθειες του παρελθόντος που προσπαθώ να αποβάλλω, με έκαναν να κάνω πολλαπλά μικρά περάσματα (συνήθως πάνω από 3-4) στο ίδιο σημείο του δέρματος κατά το πρώτο κυρίως “χέρι”. Αλλάζοντας λοιπόν τέτοιες μικρές παραμέτρους βλέπω πως έχουν επίδραση στο ξύρισμά μου συνήθως προς το καλύτερο. Κατά συνέπεια, προσπαθώ αυτές να τις κρατώ και να τις εφαρμόζω κάθε φορά. Επίσης διαπίστωσα πως αυτή η μία ημέρα που συντόμευσε το ξύρισμά μου, είχε επίδραση στην αντοχή των λεπίδων, αφού πλέον έδειχναν να βγάζουν άνετα 5-6 ξυρίσματα, ενώ όσο ξυριζόμουν ανά τρεις ημέρες, ειδικά με την R41, μετά το 3ο ξύρισμα, η λεπίδα έδειχνε σαν να είχε χάσει πολλή από την κοπτική της ικανότητα και μου έβγαζε μια αίσθηση σαν να “δάγκωνε” τα γένια παρά να τα ξύριζε.
Να πω ακόμα πως η μηχανή αυτή είναι απαιτητική και όσον αφορά την ποιότητα του αφρού, αν δηλαδή δεν καταφέρω μια μέρα να κάνω έναν πολύ καλό αφρό θα δω να έχει αντίκτυπο και στο ξύρισμά μου, θα είναι του ίδιου επιπέδου με τον αφρό μου. Η μηχανή αυτή είναι η πιο απαιτητική σε όλα θα έλεγα για να έχω ένα τέλειο αποτέλεσμα. Τέλος η μηχανή αυτή δείχνει να τα πηγαίνει καλά με τα γένια σε κάθε μήκος, αφού ξυρίζει το ίδιο καλά είτε τα γένια μου ήταν δυο ημερών μόνο είτε ήταν παραπάνω.

Επόμενη μηχανή στην δοκιμή και τις παρατηρήσεις η Edwin Jager μου η οποία ως μηχανή κλειστού χτενιού και χαμηλής επιθετικότητας, μου έδωσε το πιο απαλό ξύρισμα με γένια δυο ημερών. Όμως αυτό που παρατήρησα ήταν πως δεν μου έδινε το ίδιο βαθύ ξύρισμα που μου χάριζε η R41. Λες και για να πετύχει την απαλότητα, θυσίαζε το βάθος ξυρίσματος. Να σημειώσω εδώ πως όλα μου τα ξυρίσματα γίνονται με δύο περάσματα, ένα με την φορά της τρίχας και ένα κάθετα στην φορά και μέχρι τώρα δεν έχω κάνει “κόντρα” ξύρισμα, το οποίο θεωρώ πως δεν χρειάζομαι πλέον. Ίσως μόνο με την μηχανή αυτή να είχε νόημα και τρίτο πέρασμα “κόντρα” καθώς με τις άλλες δύο δεν υπάρχει τέτοια ανάγκη. Δύο περάσματα είναι υπέρ αρκετά για να μου χαρίσουν την απαλότητα που επιθυμώ. Οι λεπίδες εξακολουθούν και με την μηχανή αυτή να έχουν την ίδια αντοχή, βγάζοντας πάνω από 5 ξυρίσματα και κάτι τελευταίο για την μηχανή αυτή, είναι η μηχανή που είναι η λιγότερο απαιτητική σε ποιότητα αφρού. Ακόμα και αν ο αφρός μου δεν ήταν πάντα τέλειος, το αποτέλεσμα έμενε -σχεδόν- ανεπηρέαστο από αυτό. Όσον αφορά τώρα το μήκος της τρίχας, παρόλο που η μηχανή θα ανταποκριθεί μια χαρά σε κάθε μήκος, θα έλεγα πως έχει μια προτίμηση σε λίγο μεγαλύτερα γένια από αυτά των δύο ημερών αφού έχω την εντύπωση πως ξύριζε ακόμα απαλότερα όταν τα γένια μου ήταν τριών ημερών παρά όταν ήταν δύο. Αυτό βέβαια μπορεί και να μην είναι απόλυτα σωστό καθώς την μηχανή την έχω δοκιμάσει πολύ λίγο σε ξύρισμα δύο ημερών μόνο.

Την σκυτάλη των παρατηρήσεων παίρνει η κινεζούλα μου (Qshave ) η οποία θα έλεγα πως είναι ένας συγκερασμός των χαρακτηριστικών των δύο προηγούμενων μηχανών μου. Μου δίνει ένα αρκετά βαθύ ξύρισμα σχεδόν ισάξιο της R41 (αν και σε γένια δύο ημερών δεν την χρησιμοποίησα σε ρύθμιση μεγαλύτερη του 3) αλλά ταυτόχρονα είναι αρκετά απαλό ώστε να μου θυμίζει σχεδόν την απαλότητα στο κόψιμο της Edwin Jager. Βέβαια αυτό είναι απόλυτα λογικό μια και η φύση της ρυθμιζόμενης μηχανής είναι ακριβώς αυτή, να προσαρμόζεται σε κάθε ανάγκη που καλείται να καλύψει. Και η Qshave το κάνει αυτό και με το παραπάνω. Έκανα αρκετά ξυρίσματα στην ρύθμιση 2 στο πρώτο χέρι και 1,5 στο δεύτερο και το αποτέλεσμα ήταν εξίσου καλό. Πάνω από το 3 μου φαινόταν πως η λεπίδα ήταν αρκετά εκτεθειμένη για τόσο κοντά γένια και μια φορά που την δοκίμασα την αισθανόμουν αρκετά πάνω στο πρόσωπό μου και την επέστρεψα στο 3. Και η μηχανή αυτή θα έλεγα πως εκτιμά έναν καλοφτιαγμένο αφρό, χωρίς όμως να το θεωρεί και προϋπόθεση για να σου χαρίσει ένα πολύ καλό ξύρισμα.

Τελικό συμπέρασμα.
Όλα έχουν να κάνουν τελικά με τις επιθυμίες του χρήστη και εξηγούμαι :

-Θέλεις ένα πολύ βαθύ ξύρισμα και ίσως και με ένα μόνο πέρασμα και είσαι διατεθειμένος να κάνεις και μια παραχώρηση ως προς την απαλότητα της κοπής; Τότε χωρίς συζήτηση είσαι ο τύπος της R41. Και η R41 είναι φτιαγμένη για εσένα, είστε το τέλειο ζευγάρι. Δεν είναι τυχαία άλλωστε τα παρατσούκλια που βλέπεις κατά καιρούς για την μηχανή αυτή στο διαδίκτυο. Η μηχανή έχει φτιαχτεί σαν τον “άσπρο σίφουνα”. Καθαρίζει τα πάντα στο πέρασμά της χωρίς πολλά πολλά. Βέβαια οι επιδόσεις δεν έχουν ποτέ μόνο θετικά και το αρνητικό της μηχανής για εμένα τουλάχιστον είναι πως κάνει λίγο “άγριο” ξύρισμα. Αν την δοκιμάσεις δίπλα δίπλα με μια EJ ή με την Qshave θα μπορέσεις να καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ.

-Από την άλλη αν είσαι ο τύπος που σημασία για σένα έχει η απαλότητα στο ξύρισμα και απολαμβάνεις την μηχανή να γλιστράει στο πρόσωπό σου όπως το βούτυρο σε ζεστό ταψί, τότε μην ψάχνεις άλλο, σε μια EJ έχεις βρει την ιδανική μηχανή για τα απαλότερα ξυρίσματα που έχεις κάνει ποτέ σου. Φόρτωσέ την με μια καλή για το πρόσωπό σου λεπίδα, κάνε έναν ωραίο πλούσιο αφρό και το ξύρισμά σου θα είναι βασιλικό. Μπορεί να μην σου δώσει το βαθύτερο ξύρισμα που έχεις κάνει ποτέ σου, αλλά αυτό άλλωστε το ήξερες από την αρχή που επέλεξες αυτή τη μηχανή και μάλλον δεν είναι αυτό που ζητάς πρωτίστως, για να καταλήξεις στην επιλογή αυτής της μηχανής.

-Τέλος, αν η χρυσή τομή είναι αυτό που σε αντιπροσωπεύει καλύτερα, αν τα θέλεις όλα από μια μηχανή, αν θες και βαθύ ξύρισμα αλλά από την άλλη δεν θες να κάνεις και παραχώρηση ως προς την απαλότητα του ξυρίσματος, αν θες να έχεις πολλές μηχανές σε μία χωρίς να ξοδέψεις μια περιουσία, τότε στρέψε το βλέμμα σου προς την χώρα του Μάο. Αγόρασε (φθηνά) την Qshave και ετοιμάσου να ζήσεις μαζί της πολλές και απολαυστικές ξυριστικές στιγμές. Θα τελειώνεις το ξύρισμά σου και χαϊδεύοντας το πρόσωπό σου θα αναρωτιέσαι αν τελικά αξίζει να δώσεις παραπάνω χρήματα για να πάρεις (και) κάτι άλλο. Σίγουρα δεν είναι ούτε αυτή τέλεια (άραγε υπάρχει η τέλεια μηχανή;), πιθανά θα αντιμετωπίσεις κάποια μικρότερα ή μεγαλύτερα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι χρήστες της και γράφουν γιαυτά κατά καιρούς στο διαδίκτυο (τα οποία και θα έχεις διαβάσει), αλλά η μηχανή ζητά πολύ λίγα και σου χαρίζει πολλά.

ΌΜΩΣ, αυτό που θα πρέπει να έχεις πάνω από όλα υπόψη σου, αυτό το οποίο τονίζουν όλοι και θα κάνω και εγώ το ίδιο εδώ έστω και να καταντώ βαρετός, είναι ένα, είναι το πρώτο και το κυριότερο, είναι πάνω από όλα, δεν σου κοστίζει τίποτα σε χρήμα και λέγεται ΤΕΧΝΙΚΗ. Ρώτα, διάβασε, χάζεψε βιντεάκια, κάνε ότι πιστεύεις πως θα σε βοηθήσει να την βελτιώσεις, αλλά πάντα προσπάθησε να την βελτιώνεις και πάντα να θυμάσαι πως αυτός ο τομέας είναι που πρώτος χρήζει περαιτέρω βελτίωσης, όσο καλός και να πιστεύεις πως είσαι, ειδικά εάν είσαι στο δικό μου επίπεδο και δεν έχεις πάνω από 3 χρόνια στο παραδοσιακό ξύρισμα. Βελτίωσε την τεχνική σου και θα δεις αμέσως τα εργαλεία σου να γίνονται ακόμα καλύτερα και να σε εκπλήττουν κάθε φορά. Όπως ακριβώς αν αγοράσεις μια ακριβή Dslr μηχανή δεν πρόκειται να γίνεις καλύτερος φωτογράφος, έτσι και αγοράζοντας συνεχώς ακριβότερες μηχανές και μη δίνοντας σημασία στην βελτίωση της τεχνικής σου δεν θα βελτιωθεί το ξύρισμά σου.
Τεχνική λοιπόν πάνω από όλα!

Δεν νομίζω να χρειάζεται να υπενθυμίσω πως αυτά αποτυπώνουν την δική μου και μόνο εμπειρία και δεν σημαίνει πως είναι εφαρμόσιμα σε όλους ή ότι αποτελούν τον γενικό κανόνα ή κάτι τέτοιο. Είναι η δική μου και μόνο περίπτωση και τα όποια συμπεράσματα βασίζονται στην δική μου και μόνο εμπειρία.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”