Shavette vs Straight

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Κάπου διάβασα ότι η σαβέτα είναι "less forgiving" σε σχέση με το straight ξυράφι και με έκανε να παραξενευτώ...
Έτσι είναι; Εγώ με την σαβέτα μου δεν έχω κανένα πρόβλημα και πάντα ήμουν (και ακόμα είμαι) της άποψης ότι και τα δύο είναι ισάξια στο θέμα "κοψίματος"...
Κάνω λάθος;

Μήπως παίζει ρόλο ο τύπος της σαβέτας; ή και το ξυραφάκι που έχει;
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Κατ' εμε , ειναι λογικο Ανδρεα να ειναι "less forgiving" .
Γνωμη μου ειναι οτι οι DE λεπιδες ειναι πιο κοφτερες απο τα μαχαιρια.(εχουν βεβαια πιο λεπτο edge)
Οταν δεν υπαρχει η μπαρα ασφαλειας, θελει μεγαλυτερη προσοχη απο την φαλτσετα η οποια κανει πιο "γλυκο" ξυρισμα.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Είναι πολλοί στο SRΡ, που ενώ ξυρίζονται χρόνια με ξυράφια, δεν μπορούν να ξυριστούν με σαβετα. Η διαφορά είναι αυτό που γράφει ο Τάσος από πάνω. Οι λεπίδες που μπαίνουν στην σαβετα είναι πολύ λεπτές και συνεπώς πολύ πιο κοφτερές. Προσωπικά βρίσκω τα ξυράφια να είναι πιο φιλικά προς το δέρμα μου.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τους προλαλήσαντες. Η σαβέτα δεν συγχωράει, η κόψη της είναι σε πολύ πιο μικρές γωνίες απ’ ότι η φαλτσέτα. Αν καταφέρει κάποιος να ακονίσει μια φαλτσέτα σε επίπεδο σαβέτας, έχει καταφέρει το τέλειο.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

Έχω 2 φαλτσέτες(vintage 1 γερμανική κ 1 βρετανική) κ 1 σαβέτα Dovo. Με τις φαλτσέτες δεν δίνω τόση προσοχή όσο με την σαβέτα.
Έχω κοπεί αρκετές φορές με την σαβέτα με την φαλτσέτα δεν μου έρχεται κατα νου καμιά.
Βέβαια η φαλτσέτα είναι πολύ πιο hassle free. Ούτε ακόνισμα ούτε honing ούτε stropάρισμα. Always ready to go.

Και μια παρατήρηση. Με την φαλτσέτα μπορώ να κάνω WTG/XTG με την σαβέτα μόνο WTG για να μην έχω ερεθισμούς.

Αν προτιμώ τις μεν ή την δε: Στις φαλτσέτες μου αρέσει η διαδικασία στη σαβέτα η ταχύτητα.
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”