Λίγη βοήθεια

Άβαταρ μέλους
pasgko
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:49
5
Been thanked: 16 times
Ηλικία: 49

Καλησπέρα. Το αποψινό ξύρισμα ήταν το χειρότερο που έχω κάνει. Μηχανή vie long, κρέμα proraso κόκκινη και derby premium για πρώτη φορά. Αποτέλεσμα έντονο κάψιμο και κοψίματα που δεν είχα τις προηγούμενες φορές. Φταίει η κρέμα ή το ξυραφάκι; τα προηγούμενα ξυρισματα ήταν με την ίδια κρέμα αλλά διαφορετικά ξυράφια.
ztakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 04 Ιαν 2018, 15:19
6
Has thanked: 73 times
Been thanked: 214 times

Εμένα όλες οι Proraso με καίνε και με κάνουν σα παντζάρι >:{
Αλλά στη περίπτωσή σου φαίνεται να φταίει το ξυραφάκι.
Εκτός αν δεν σου πέτυχε η μαρέγκα αυτή τη φορά..

__
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

δωσε λιγες λεπτομερειες.ποσα περασματα?στα προηγουμενα ξυρισματα η μηχανη ηταν ιδια?ποσες ωρες περασαν απο το τελευταιο ξυρισμα?
Άβαταρ μέλους
pasgko
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:49
5
Been thanked: 16 times
Ηλικία: 49

Τα ίδια περάσματα 3 όπως κάθε φορά. Δύο μέρες μετά το τελευταίο ξύρισμα. Μηχανή, πινέλο τα ίδια (και μοναδικά που έχω!)
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Εγώ θα βιαστώ λίγο, πρίν δώσεις κι άλλες λεπτομέρειες όπως λέει ο Μάχος, να πώ πως
μάλλον είναι το ξυραφάκι.
Όχι γιατί ντέ και καλά είναι Ντέρμπι που για μένα είναι οι λιγότερο κοφτερές λεπίδες απόλες,
αλλά μάλλον γιατί σε σένα δέν "κάθονται" καλά.
Κι άν δέν σε ξυρίζουν καλά, περνάς και ξαναπερνάς από το ίδιο σημείο με τα γνωστά επακόλουθα...

Βέβαια λένε πως τα Premium Derby δεν είναι όπως τα γνωστά πράσινα που δεν είναι καθόλου κοφτερά,
αντίθετα λένε είναι και γλυκά και κοφτερά, εγώ δεν τα πιστεύω αυτά...
Ειδικά άν τα διαβάζω από τους κολλημένους με τα Ντέρμπι Αμερικλάνους
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

για τα derby extra θα συμφωνησω και μενα δεν με ξυριζαν.τα premium εχουν ομως τελειως διαφορετικη συμπεριφορα και ειναι πολυ πιο κοφτερα αλλα εξισου γλυκα.
τωρα βεβαια επειδη στα ξυραφια ισχυει το γνωστο αμερικανικο ρητο ymmv(περι ορεξεωσ κολοκυθοπιτα ελληνιστι) να πω και γω ταπεινα και σεμνα(wtf!) οτι ισως και να φταιει(μετα απο πολυ σκεψη,διαλογισμο,γιογκα και περισυλλογη με τα ενδο-εσωψυχα μου) το ξυραφακι(ισως).πιθανο να μη σου ταιριαζει.
σημ.να υπενθυμισω οτι τα ξυραφακια αυτα δεν ειναι αμερικανικα.σε αλλη χωρα κατασκευαζονται...
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Θα συμφωνήσω με το Νώντα ! Επειδή και εγώ έχω θέμα με τα Derby θα σου πω ότι οπότε τα χρησιμοποιούσα έκανα κοκκινίλες .
Την proraso πρώτη φορά την χρησιμοποίησες ?
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
pasgko
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:49
5
Been thanked: 16 times
Ηλικία: 49

Όχι η proraso είναι η μοναδική κρέμα που έχω και δεν είχα τις προηγούμενες φορές ενόχληση. Αυτό που παρατήρησα είναι πως στεγνώνει το δέρμα μου μόλις περάσει το ξυράφι. Γιαυτό και σκέφτομαι μήπως φταίει και η κρέμα.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Την ωρα που ξυριζοσουν δεν παρατηρησες αν το ξυραφακι ειναι πχ ελαττωματικο ? ξυριζε κανονικα ? δεν πονεσες καθολου ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pasgko
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:49
5
Been thanked: 16 times
Ηλικία: 49

οχι ολα κανονικα,ευχαριστο κοψιμο θα ελεγα.με τις astra και Lord στα προηγουμενα ξυρισματα δεν ειχα τετοιο καψιμο.και η προετοιμασια ιδια οπως παντα.ευτυχως που το 444 gel και asl proraso με ανακουφισαν αμεσα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”