Λίγη βοήθεια

Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Πάντως από τη στιγμή που έχεις 3 στις 4 παραμέτρους σταθερές (μηχανή - πινέλο - κρέμα ) βρήκες τι φταίει . Δώσε μια ευκαιρία ακόμα στη λεπίδα μήπως έπεσες σε ελαττωματική όπως λέει ο Ηρακλής από επάνω και μετά θα ξέρεις .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
pasgko
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:49
5
Been thanked: 16 times
Ηλικία: 49

και εγω αυτο πιστευω.θα δοκιμασω παλι και βλεπουμε.σας ευχαριστω για την βοηθεια!
Άβαταρ μέλους
the_greek_shaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 02 Μάι 2018, 12:37
5
Τοποθεσία: Ξάνθη
Has thanked: 3375 times
Been thanked: 2637 times
Ηλικία: 31
Επικοινωνία:

Θα σου πρότεινα να δεις καλύτερα πως φυτρώνουν οι τρίχες και να μην ασκείς καθόλου πίεση.

Αν νιώθεις ότι δεν κόβει η λεπίδα εύκολα τότε είτε η προετοιμασία σου δεν είναι καλή ή η γωνία σου. Με οποιοδήποτε συνδυασμό λεπίδας - μηχανής μπορείς να κάνεις ένα καλό - ικανοποιητικό ξύρισμα αν προσέχεις.

Το σημαντικό είναι όταν κάνεις κάποιο πέρασμα να φεύγουν οι τρίχες χωρίς δυσκολία και χωρίς να αισθάνεσαι άβολα. Το ξυράφι να περνά πάνω από το δέρμα σου απαλά.
Άβαταρ μέλους
pasgko
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:49
5
Been thanked: 16 times
Ηλικία: 49

μα η προετοιμασια και η γωνια ξυρισματος ειναι ιδια ,οπως και τα υπολοιπα(μηχανη και κρεμα)Με αλλες λεπιδες το αποτελεσμα ειναι μακραν καλυτερο!
οσο για την φορα της τριχας που αναφερεις προσεχω πολυ γιατι στο λαιμο φυτρωνουν παραξενα και κανω 3 περασματα.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Θα έλεγα να κρατήσεις το ίδιο setup - αυτό δηλαδή που δεν σου δημιουργεί ερεθισμούς- και άσε τις αλλαγές για λίγο αργότερα. Άσε το δέρμα να συνηθίσει και ελάττωσε η κατάργησε το ξύρισμα ATG για λίγο.

Το δικό μου δέρμα πλέον έχει συνηθίσει και σπάνια έχω ερεθισμούς -πρέπει να πιέσω πολύ με επιθετική μηχανή και να κυνηγάω BBS- και παρόλα αυτά καταλαβαίνω πως αλλάζει ειδικά με τον καιρό και την ζέστη
(εννοώ πως αν είσαι ανοιχτόχρωμος και αποφεύγεις τον ήλιο , αν εκτεθείς για ώρα σίγουρα το ξύρισμα θα σου φέρει ερεθισμούς )
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
pasgko
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:49
5
Been thanked: 16 times
Ηλικία: 49

Μόνο με τις derby είχα πρόβλημα. Όλες οι άλλες λεπίδες απόλαυση. Και με cella ακόμα καλύτερα! Πλέον ξυρίζομαι κάθε δύο μέρες! Ίσως κάποτε ξαναχρησιμοποιησω derby, μήπως έπεσα σε ελαττωματική λεπίδα.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Μπορεί και να έπεσες σε "μούφα" λεπίδα , πάντως όσο περνάει ο καιρός θα βελτιώνεται και η τεχνική σου και θα συνηθίζει και το δέρμα σου , και ίσως να αλλάξει η κατάταξη στις λεπίδες σου.
Για τις Derby και εγώ πριν καιρό τις είχα για πολύ δεύτερες και κάποια στιγμή που τις ξαναδοκίμασα σε κάποιους πειραματισμούς κατάλαβα πως έκανα μεγάλο λάθος που τις είχα υποτιμήσει.
Αυτό είναι και ένα από τα ωραία στο ΠΞ έχεις τεράστιο εύρος σε προϊόντα για κάθε τσέπη . Μακάρι να βγαίναν και τα γένια πιο συχνά lol
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
pasgko
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:49
5
Been thanked: 16 times
Ηλικία: 49

Χαχα δίκιο έχεις! Δεν αποκλείω τίποτα μιας και δεν ξυρίζομαι πολύ καιρό με DE. Μόλις καταφέρω θα αγοράσω και ένα πιο επώνυμο ξυράφι. Νομίζω πως το vielong που χρησιμοποιώ έχει αρκετό κενό και είναι πιο επιθετικό.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Derby? Ξου ξου ξου στον αγύριστο!!! Χαχαχαχα
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
pasgko
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:49
5
Been thanked: 16 times
Ηλικία: 49

Έτσι ακριβώς! Και ακόμα παραπέρα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”