Η πρόκληση του 3017.

Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Αφού πέρασε και ο Ιούλιος συνεχίζοντας αποκλειστικά με το DrKSoap Peppermint, φτάνουμε σιγά-σιγά στο τέλος του. Η μέντα που είχε, έχει εξαφανιστεί σχεδόν μετά τις 10 χρήσεις, δεν δροσίζει καθόλου και πλέον το σαπούνι είναι προς το άοσμο. Η απόδοση του βέβαια είναι πολύ καλή και το χρησιμοποιείς ευχάριστα.
Όπως φαίνεται και στη φωτογραφία θα τελειώσει μέσα στον Αύγουστο, άντε να έχει 15-20 ξυρίσματα να βγάλει ακόμα.Εικόνα
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Τελείωσε πιο νωρίς απ' ότι περίμενα, βγάζοντας 36 ξυρίσματα μόνο. Ίσως φταίει ότι χρειάζεται να φορτώνεις καλά(25-30") για να πάρεις αρκετό αφρό για 3 περάσματα. Αυτό σημαίνει περίπου 2γρ/ξύρισμα και περίπου 0,32€/ξύρισμα.
Η αποκλειστική χρήση του ήταν απροβλημάτιστη και, αν εξαιρέσεις το άρωμα που εξαφανίστηκε μετά από σχεδόν 10 χρήσεις, η απόδοσή του σχετικά καλή.
Επόμενο σαπούνι/κρέμα που θα μπεί στο πρόγραμμα θα είναι palmolive κόκκινη κρέμα-proraso πράσινη κρέμα μαζί, να τελειώσω επιτέλους την proraso που την εχω 2χρόνια και την βλέπω κι έχει περίπου 50-60γρ. Θα συνδυαστεί ποιότητα palmolive με δροσιά proràso μέχρι να τελειώσει η proràso και μετά βλέπουμε. Η palmolive είχε πάνω της 2 ξυρίσματα.

LaToja stick τριμμένο 1/4/2018-13/6/2018 42ξυρ.
DrKSoapCo Peppermint 15/6/2018-8/8/2018 36ξυρ.
Proraso green-Palmolive
11/8/2018-???ΕικόναΕικόνα
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Με ξύρισμα σχεδόν ανά 1 1/2 μέρα και βαριά χρήση, η proraso τελείωσε, βγάζοντας 24 ξυρίσματα. Τελικά δεν χρησιμοποίησα την κόκκινη Palmolive για να τελειώνει γρηγορότερα η proraso. Προς το τέλος δε, ανυπομονούσα να τελειώσει, καθώς σχεδόν σε όλα αυτά τα ξυρίσματα μου έφερνε ερεθισμούς και δεν με προστάτευε αφήνοντάς με με nicks σε όλο το λαιμό και όχι μόνο σε μια συγκεκριμένη δύσκολη περιοχή του λαιμού. Το κόκκινο σαπούνι της proraso δεν μου είχε αφήσει τόσο κακή εντύπωση. Δοκιμάστηκαν 4 διαφορετικές λεπίδες αλλά δεν. Σίγουρα δεν θα την ξαναγόραζα.

Επόμενο σαπούνι θα είναι ένα εγγλέζικο triple milled που έχει πάνω του 8 ξυρίσματα, το ToOBS sandalwood (που προσωπικά για fougere με φέρνει), που αγοράστηκε πέρσι μαζί με ένα ωραίο μαύρο ξύλινο μπωλ. Νομίζω ότι αυτό, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα τραβήξει αρκετούς μήνες και είμαι περίεργος να δω πόσα ξυρίσματα θα βγάλει.

Αργά και συστηματικά βλέπω το ντουλάπι να αδειάζει και χαίρομαι γι αυτό.

LaToja stick τριμμένο 1/4/2018-13/6/2018 42ξυρ.
DrKSoapCo Peppermint 15/6/2018-8/8/2018 36ξυρ.
Proraso green κρέμα
11/8/2018-8/9/2018 24ξυρ.
ToOBS Sandalwood
10/9/2018-??ΕικόναΕικόνα
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Συνέχισε δυνατά!
Προσωπικά σε παρακολουθώ και σε θαυμάζω! Νομίζω πως δε θα τελειώσω τίποτα ποτέ!
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Το TοOBS Sandalwood ήδη έχει πακεταριστει για ανταλλαγή.
24 ξυρίσματα με αυτό κι εχω να πω ότι ήταν πολύ ευχάριστο σαπουνι για συνεχόμενη αποκλειστική χρήση. Ωραίο άρωμα, πλούσιος, ενυδατικός κι εύκολος αφρός, triple milled που σημαίνει ατελείωτο.

Προς το παρόν θα τελειώσω δύο δειγματάκια του συμφορουμίτη Διονύση που τόσο γενναιόδωρα μου είχε χαρίσει και μετά θα συνεχίσω με Haslinger Aloe Vera ή με Tabac να τα τελειώσω.

LaToja stick τριμμένο 1/4/2018-13/6/2018 42ξυρ.

DrKSoapCo Peppermint 15/6/2018-8/8/2018 36ξυρ.

Proraso green κρέμα
11/8/2018-8/9/2018 24ξυρ.

ToOBS Sandalwood
10/9/2018-20/10/2018 Ανταλλάχθηκε με 24 ξυρ.
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Αφού τελείωσα τα 2 δείγματα του Διονύση, επιστροφή στο έργο, να τελειώνουν τα σαπούνια. Επόμενο θα είναι πιο άλλο, το Tabac stick 100γρ., το οποίο έχω τρίψει σε αλουμινένιο μπωλακι. Έχει ήδη 8 ξυρίσματα στην πλάτη του και δεν θα το αφήσω μέχρι να τελειώσει. Η μυρωδιά του βέβαια καλή και χρυσή, αλλά για μεγάλο και συνεχόμενο διάστημα δεν ξέρω. Άσε που με έχω πιάσει να προτιμώ πιο ήπιες μυρωδιές.

LaToja stick τριμμένο 1/4/2018-13/6/2018 42ξυρ.

DrKSoapCo Peppermint 15/6/2018-8/8/2018 36ξυρ.

Proraso green κρέμα
11/8/2018-8/9/2018 24ξυρ.

ToOBS Sandalwood
10/9/2018-20/10/2018 Ανταλλάχθηκε με 24 ξυρ.

Tabac stick
5/11/2018- ??Εικόνα
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Ας συνεισφέρω κι εγώ στο παρόν τόπικ, μια και έχω κολλήσει από πέρυσι το "μικρόβιο" του 3017.

Εικόνα

Cella λοιπόν. Από 1η Νοεμβρίου είναι το σαπούνι που χρησιμοποιώ αποκλειστικά, μια στις 30 Σεπτεμβρίου τελείωσα το στικ La Toja και αφιέρωσα όλο τον Οκτώβριο σε ευρύ rotation. Είχα ανάγκη να δοκιμάσω ξανά κάποια σαπούνια και κάποιες κρέμες, έχω εξίσου ανάγκη όμως να πιάσω κάποιο, να το χαρώ και να το τελειώσω, για να συνεχιστεί το downsizing του χαώδους (για τις δικές μου ανάγκες) shave den μου.

Το συγκεκριμένο Cella το 'χα πάρει από τον herco τον Ιούνιο του 2015 και ήταν ένα από τα πολλά δώρα που είχε προσθέσει σε μία συναλλαγή που είχαμε κάνει μέσω του φόρουμ. Αν θυμάμαι καλά, μου είχε πει πως είχε γεμίσει το πλαστικό μπολάκι με ποσότητα από το σαπούνι του κιλού που βγάζει η εταιρεία και ήταν γεμάτο όταν μου το έδωσε. Είχα κάνει γύρω στα τριάντα σκόρπια ξυρίσματα αυτά τα τρία και κάτι χρόνια και ομολογώ πως δεν είχα εκτιμήσει ιδιαίτερα το σαπούνι. Δεν το φόρτωνα πολύ μάλλον και η σαπουνάδα έσπαγε στο δεύτερο πέρασμα.

Τώρα, όμως, έχω φτάσει τα εννιά ξυρίσματα μες στον Νοέμβριο (συν ένα στις 27 Οκτωβρίου) και η γνώμη μου για το σαπούνι έχει αλλάξει άρδην. Το μουλιάζω κιόλας όσο είμαι στο ντους (με υποσυνείδητο στόχο να το ξοδέψω λίγο πιο γρήγορα) και ο αφρός που φτιάχνω είναι απολαυστικός, μαζί και τα ξυρίσματα. Κι έτσι όπως το απολαμβάνω κάθε φορά, δεν σκέφτομαι καν να σπάσω το σερί και να χρησιμοποιήσω άλλο σαπούνι ή κρέμα. Με το μάτι μπορώ να υπολογίσω ότι έχουν απομείνει γύρω στα 50-60 γραμμάρια στο βαζάκι, οπότε λογικά θα με βγάλει σίγουρα μέχρι τις 15-20 Ιανουαρίου -υπενθυμίζω ότι ξυρίζομαι κάθε δύο μέρες, ορισμένες φορές και κάθε τρεις.

Υ.Γ.: Επ' ευκαιρία να πω και στους φίλους ότι μπορεί να τους φαίνεται ψυχαναγκαστική η χρήση ενός και μόνο προϊόντος, αλλά από κάποιο σημείο και μετά γίνεται ανάγκη. Δεν ήταν άσχημο το ροτέισον που έκανα τον Οκτώβριο, αλλά με κούρασε κάποια στιγμή και επιζητούσα τη σταθερότητα. Η οποία σταθερότητα, όταν έχεις περάσει κάποια χρόνια στο χόμπι, παύει να είναι ψυχαναγκασμός και γίνεται πρόκληση, όπως σωστά έχει ονομάσει τον τίτλο του νήματος ο Γιώργος. Θες να ξεζουμίσεις ένα προϊόν, να πάρεις το 100% όσων μπορεί να προσφέρει, να το απολαύσεις αν, τέλος πάντων, είναι καλό -κι αυτό, κακά τα ψέμματα, μόνο με την τακτική χρήση μπορεί να γίνει. Όπως έγραψα και πιο πάνω, είχα το Cella για πάνω από τρία χρόνια και το 'χα χρησιμοποιήσει τριάντα φορές, αλλά ήταν σαν να μην το είχα δοκιμάσει καθόλου. Δεν το θυμόμουν καλά, έτσι αραιά που το χρησιμοποιούσα. Δοκιμάστε λοιπόν κι εσείς το 3017 και θα με θυμηθείτε. Θα μας θυμηθείτε μάλλον, μια και μένα ο Ηλίας μου έβαλε την ιδέα και ακολουθώ, όχι τόσο πιστά όσο εκείνος βέβαια, το παράδειγμά του.

Υ.Γ. 2: Εννοείται πως απώτερος στόχος μας είναι να αδειάσουν τα τιγκαρισμένα ράφια, αλλά είναι πιο ωραίο να επιτυγχάνεται αυτό με απολαυστικό τρόπο.
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

χαρά στο κουράγιο σας!
Όχι ότι δε θα μπορούσα να το κάνω αυτό, αλλά σίγουρα δε θα ήθελα. Μπορώ να δω τα χούγια του κάθε σαπουνιού, αν κάνω 2-3 άντε 5 μαζεμένα ξυρίσματα. Αν δε τα έχω βρει μέχρι τότε, απλά το σαπούνι δε μου κάνει. Δε μου αρέσει να χρησιμοποιώ κάθε προιόν πολύ διαφορετικά. Ξυρίζομαι με συγκεκριμένο τρόπο. Αν δε δουλεύει με τον τρόπο μου, απλά δε μου κάνει.Όχι ότι είναι κακό.
Και ό,τι δε μου κάνει συνήθως το χαρίζω. Μεχρι στιγμής δεν έχω πουλήσει ούτε ένα σαπούνι.Χαρισμένα, διψήφιος αριθμός. Όχι ότι είναι κακό όποιος τα πουλάει, μη τρελαθούμε!
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Έφτασα στο τέλος σιγά σιγά του Tabac. Πιστεύω ότι δεν βγάζει Γενάρη. 10 ξυρίσματα να τολμήσω να πω πάνω - κάτω; Ίδωμεν. Εικόνα
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Εγώ τελείωσα, όπως έγραψα και αλλού, το Cella.

1η Νοεμβρίου 2018-5η Ιανουαρίου 2019, ήτοι 30 ξυρισματα με το μισό σαπούνι που είχε απομείνει.

Η πραγματική πρόκληση που βάζω στον εαυτό μου, όμως, για κάποια στιγμή μες στο 2019, είναι να πάρω μια σφράγισμενη κρέμα (ή σαπούνι) και να την πάω σερί μέχρι τέλους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”