Η πρόκληση του 3017.

Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Από την αρχή του Απρίλη ξεκίνησα την πρόκληση, χρησιμοποιώντας μόνο ένα σαπούνι μέχρι να τελειώσει. Κοινώς το 3017. Ο βασικός λόγος είναι για να ικανοποιήσω τον λόγο ύπαρξης του κάθε σαπουνιού που είναι να χρησιμοποιηθεί και να τελειώσει. Επίσης, χρησιμοποιώντας ένα σαπούνι κατά αποκλειστικότητα, έχω διαπιστώσει ότι το μαθαίνεις και καταλαβαίνεις τις ιδιότητές του καλύτερα, ενώ μπορούμε να διαπιστώσουμε και τον αριθμό των ξυρισμάτων που ένα σαπούνι μπορεί να βγάλει με καθημερινή ή έστω αποκλειστική χρήση.

Εκτός της ελλείψεως χώρου, τίθεται και άλλο ένα ζήτημα: πότε θα τελειώσουν τα σαπούνια που έχουν αγοραστεί και κάθονται στο ντουλάπι με τα χρόνια; Κανονικά βέβαια, παράλληλα με την πρόκληση του 3017 και τη χρησιμοποίηση ενός μονο σαπουνιού/κρέμας θα έπρεπε να σταματήσουν και οι αγορές, αλλά δεν. Προσωπικά θα ήμουν ικανοποιημένος τελειώνοντας 2 ή 3 και αγοράζοντας 1.
Έτσι λοιπόν ξεκινάω με τα μικρά σαπούνια/κρέμες ή αυτά που έχουν λίγη ποσότητα και βλέπουμε.

Σημειώσεις:
α) ξυρίζομαι ανα 2-3 μέρες, με 2 περάσματα κι ένα 3ο στο τέλος που αφήνω τον αφρό κανένα 2λεπτο στο πρόσωπο μεχρι να καθαρίσω,
β) φορτώνω με τρία πινέλα εναλλάξ, χοίρου, συνθετικό και αλόγου,
γ) δεν φορτώνω "βαριά", αλλά νορμάλ και θέλω αφρό για 4 περάσματα (κατά το αν δεν περισσεύει δεν φτάνει).

Κανόνες: Ξεκινάω να ξυρίζομαι με ένα σαπούνι και δεν το αφήνω μέχρι να το τελειώσω. Επιτρέπεται να αφήσω ένα σαπούνι μόνο για να χρησιμοποιήσω ένα άλλο μέχρι τέλους αυτή τη φορά.

Οποιοσδήποτε μπορεί να συμμετάσχει στην πρόκληση του παρόντος.

Από αρχές Απρίλη λοιπόν, ξεκίνησα με εύκολο σαπουνάκι, που αρωματικά ταιριάζει με την εποχή, το στικ Latoja που έχω τρίψει σε ένα μπωλάκι αλουμινίου. Είχε πάνω του 11 ξυρίσματα και έως τώρα στον Απρίλη έχει δώσει άλλα 8 απολαυστικά ξυρίσματα. Πιστεύω ότι θα μου δώσει καμιά 30αριά ακόμα, το οποίο με τον ρυθμό που ξυρίζομαι σημαίνει ένα 2μηνο ακόμα.

Δύσκολη πρόκληση, να δούμε αν και πόσο θα αντέξουμε.

Latoja 1/4/2018-
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Τι ακριβως ειναι αυτο που γραφεις ? Καποιο κομματι ειναι copy/paste απο καπου αλλου ? Στην πρωτη παραγραφο αναφερεις το σαπουνι "3017" και στην τελευταια το Latoja. Οι "Σημειωσεις" ειναι και κανονες ? Αν πρεπει να αναφερθουν και αυτα ως σχολια τοτε το απλο "Latoja 1/4/2018-" δεν αρκει για συμπερασματα. Δηλαδη αν εσυ τελειωσεις ενα ARKO σε 2 μηνες και καποιος αλλος με αλλου ειδους χρηση σε 1 μηνα, ποιο συμπερασμα θα βγει ? Δεν το ξαναπιανεις απο την αρχη ? :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Να το γράψω αλλιώς: Ημερολόγιο (παρατηρήσεις και συμπεράσματα) αποκλειστικής χρήσης σαπουνιών/κρεμών, συμφωνα με τον ένα και μοναδικό κανόνα που αναφέρεται και παρατηρήσεις κατά την πραγμάτωση του ανωτέρω εγχειρήματος (πρόκληση γράφω γιατί είναι δύσκολο να γίνει αποκλειστική χρήση). Οι σημειώσεις είναι προσωπικοί παράμετροι και όχι κανόνες.

Επίσης, το σαπούνι Latoja είναι αυτό με το οποίο ξεκίνησα εγώ.

Τα συμπεράσματα στο παράδειγμα που έδωσες θα τα βγάλει φαντάζομαι αυτός που θα κάνει αποκλειστική χρήση του ΑΡΚΟ και θα το τελειώσει. Αναφέρεσαι σε μιια σύγκριση για δυο διαφορετικές χρήσεις για το ΑΡΚΟ. Δεν συγκρίνουμε τη χρήση κάποιου σαπουνιού ανάμεσα σε διαφορετικούς χρήστες, αλλά θα μπορούσαμε να συγκρίνουμε την χρήση διαφορετικών σαπουνιών από τον ίδιο χρήστη. Π.χ. αν με το άρκο βγάλω 80 συνεχόμενα ξυρίσματα και μετά δεν θέλω να το ξαναχρησιμοποιήσω, ενώ το Latoja μου βγάλει 120 συνεχόμενα απολαυστικά ξυρίσματα εγώ βγάζω κάποιο συμπέρασμα. Θα με ενδιέφερε επίσης π.χ. να πάρω τη γνώμη κάποιου ο οποίος έχει παει μέχρι τέλους ένα σαπούνι.

Επίσης το παρόν νήμα έχει και το νόημα του καταγραφέα της μονομαχίας με τα σαπούνια που όλο και πληθαίνουν, αλλά δεν τελειώνουν.
Γι αυτό λοιπόν ξεκινάω πρώτος εγώ να τελειώνω ένα-ένα και αυτό το καταγράφω.
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 715 times

Ενα σαπουνι ας πούμε 100γραμμαριων ποσα ξυρισματα <πλούσια > βγάζει;
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Και αυτό ναι. Αλλά από σαπούνι σε σαπούνι μπορεί να διαφέρει και αυτό από μονο του είναι ένα χρήσιμο συμπέρασμα. π.χ. αν ένα σαπούνι 100γρ. και 20€ μου βγάλει 200 ξυρίσματα, ενώ ένα άλλο σαπούνι 100γρ. και 15€ μου βγάλει 100 ξυρίσματα; Επίσης μετά από τόσο εκτεταμένη χρήση θα ηθελα να μάθω αν κάποιος ξαναγόραζε το σαπούνι που τελείωσε και αυτό θα μου έλεγε πολλά.
Βασικά όμως, μέσω του παροντος προκαλείται ο καθένας και πρώτα ο εαυτός μου, να χρησιμοποιεί ένα σαπούνι ως το τέλος και αν τα καταφέρει ή κι όχι, ας γράψει οτι θέλει για την εμπειρία του αυτή.
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

To θέμα τρόπον τεινά υπάρχει. Μπορείς να γράψεις στο " σήμερα μου τελείωσε.." και να προσθέσεις τις προσωπικές σου παρατηρήσεις.
Επίσης ο Τάσος -roadrunner- είχε φτιάξει ένα σχετικό νήμα με το τι τέλειωσα το '17 και τι θέλω να τελειώσω το '18.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Παρόμοια θέματα ναι. Αν εκείνα τα θέματα είναι ο προορισμός, αυτό το θέμα είναι το ταξίδι. Και ένα συγκεκριμένο ταξίδι, αποκλειστικό και με πρωτόγνωρη εμπειρία. Συντηρητικό ίσως και δύσκολο. Μα πως να χρησιμοποιείς ένα σαπούνι ως το τέλος αν έχεις άλλα 30-40-100 ακόμα;
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27994 times
Been thanked: 29304 times
Ηλικία: 64

Ωραία όλα αυτά αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα τι είναι το 3017.......
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Το να χρησιμοποιείς αποκλειστικά και να τελειώνεις κάτι (στην προκειμένη σαπούνι).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 20 Απρ 2018, 03:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Γιώργο ο Γιάννης πρέπει να εννοεί (μάλλον) γιατί χρησιμοποιείς τον αριθμό 3017 και όχι κάποιον άλλο ... αντιστοιχεί σε κάτι ?
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”