Η πρόκληση του 3017.

Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Η όλη πρόκληση δεν είναι άσχετη με τη φιλοσοφία του χόμπι;
Έχουμε επιλέξει αυτό τον τρόπο ξυρίσματος για να γουστάρουμε.
Γιατί να μην πηγαίνουμε σύμφωνα με τα γούστα μας λοιπόν;
Είναι σαν να χρησιμοποιείς το ίδιο edt κάθε μέρα για να το τελειώσεις.
Να τρως μακαρονάδες μέχρι να τελειώσουν τα μακαρόνια στο σπίτι.
Κάθε φορά που ανοίγεις την τηλεόραση να βλέπεις τη λάμψη του Φώσκολου!
Γιατί;
Μιχάλης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Πολύ σωστά αλλά ο τρόπος του ξυρίσματος δεν έχει σχέση με την προώθηση της σπατάλης και των ασταμάτητων αγορών. Νομίζω πως ούτε αυτά εκφράζουν τη φιλοσοφία του φόρουμ. Εγώ λέω μπράβο στους λίγους που βρήκαν τη χρυσή τομή. Εκεί προσπαθώ να φτάσω.

..και για να σε προλάβω ξέρω πως δεν έγραψες τίποτα για σπατάλη και αγορές..;)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Το παραδοσιακό ξύρισμα είναι απόλαυση είτε χρησιμοποιείς κάθε φορά άλλον εξοπλισμό είτε χρησιμοποιείς τον ίδιο πάντα. Εγώ απολαμβάνω το ξύρισμα χρησιμοποιώντας το ίδιο σαπούνι μέχρι να τελειώσει και αλλάζω τον υπόλοιπο εξοπλισμό ανάλογα με τα κέφια. Επίσης 3 χρόνια κοντά (μέχρι πριν λίγο καιρό) ξυριζομουν με σαβέτα αποκλειστικά, παρόλα αυτά το απολάμβανα όσο δεν πάει. Άλλοι μπορεί να το κάνουν αυτό στα αφτερ κ.ο.κ.. Για μένα πλέον είναι διπλή απόλαυση να χρησιμοποιώ το ίδιο σαπουνι/κρέμα μέχρι να τελειώσει, αποκτά νόημα όλο το θέμα.
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Πρόκληση Ηλία θα ήταν να μην αγοράσεις σαπούνι για 1 2 χρόνια για να καταναλώσεις αυτά που έχεις.
Το να έχω 20 σαπούνια και να τα χρησιμοποιώ ένα ένα...
Είναι σαν να έχω από όλα τα φαγητά σπίτι μου και να τρώω πρώτα όλα τα μακαρόνια, μετά όλες τις μπριζόλες, μετά το ρύζι κλπ

Γιώργο, το νόημα προσπαθώ να καταλάβω.
Δεν κατακρίνω :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Μιχάλη είναι σαν να έχεις 3,4,6 σειρές και να βλέπεις ένα επεισόδιο από την κάθε σειρά. Το φαγητό είναι ανάγκη. Δεν μπορείς να τρως τα ίδια, αν και πολλοί το κάνουν. Δεν χρησιμοποιώ ένα σαπουνι κρέμα για να μου τελειώσει. Το χρησιμοποιώ γιατί μου αρέσει να το χρησιμοποιώ αποκλειστικά μέχρι να τελειώσει.

@Roadrunner το έχω κάνει με το DrkSoap Co Peppermint (τρομερές ιδιότητες) αν και 60γρ.
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Εγώ είμαι της ποικιλίας. :)
Αν σου αρεσει να χρησιμοποιείς ένα σαπούνι μέχρι να τελειώσει, δεν είναι πρόκληση τότε.
Είναι κάτι που σου αρέσει και το κάνεις.
Αν αναγκαστώ να το κάνω αυτό θα φέρει πίσω αναμνήσεις βαρετού ξυρίσματος με αφρό, χωρίς ποικιλία και αρώματα.
Και είναι ακόμη νωπές. :D
Μιχάλης
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Ομολογώ πώς μου αρέσει σαν ιδέα γιατί ακόμα και καποιος σαν και μενα που ειμαι λιγο χρόνο στο ΠΞ, θεωρώ ότι εχω γεμισει από προιόντα που δεν πρόκειται να τελειωσουν και επίσης πολλά δεν τα δοκιμάζω για πολύ καιρό. Δεν ξερω όμως αν θα μπορούσα να το κανω. Μάλλον θα βαριόμουν γρήγορα και καπου θα κανταντούσε καταναγκαστικό. Βέβαια από την αλλη αν ξυριζεσαι καθημερινά ή σχεδόν, ξενοιάζεις να μην σκεφτεσαι με τι σαπούνι/κρεμα να ξυριστώ σήμερα...παίρνει και χρόνο και δεν θα ειναι μόνο ενα-δυο αυτά που πιθανότατα θα γουσταρεις, οπότε καταντάει και η "ποικιλία" ευχάριστος μεν, πονοκέφαλος δε. :D
Οπότε θα μπορούσε καποιος να συγκεράσει τις δυο μεθόδους, έτσι ωστε να μην ψαχνεται για το καθημερινό, αλλά και να μην ζορίζεται όταν θελει ποικιλία. Θα μπορούσε δηλαδή να ξεκινήσει κάποιος με ενα στανταρ σαπούνι/κρέμα για τις καθημερινές ωστε να το τελειώσει σε ευλογο χρόνο και να προσθεσει "ποικιλία" τα Σ/Κ που μάλλον υπάρχει περισσότερος χρόνος και διάθεση, με ό,τι σαπούνι γουστάρει. ;)
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27347 times
Been thanked: 38896 times
Ηλικία: 54

Η μισή μου χαρά στο ΠΞ είναι όταν στέκομαι κάθε πρωί μπρος στο ξυριστοντούλαπο και συλλογίζομαι ποιο σεταπ θα συνδυάσω.

Αυτό το ένα "ένα σαπούνι - μια μηχανή - μια λοσιόν" το έκανα από τα 16-17 μέχρι τα 45 μου.

NO MORE! Εικόνα
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Μιας και ξεκίνησε από δικό μου ποστ η κουβέντα (και την είδα τώρα), μπήκα στη "φάση" του λεγόμενου 3017 επειδή:

1) Μου έδωσε νέο κίνητρο για το Π.Ξ. πάνω που είχα μπαφιάσει από το ατελείωτο ροτέισον
2) Με βοηθάει να κατανοήσω την αξία κάθε σαπουνιού/κρέμας, με τα αλλεπάλληλα ξυρίσματα. Αν βγει καλό κιόλας, το απολαμβάνω όσο δεν πάει με τη συνεχή χρήση.
3) Με βοηθάει να αδειάσω, με ρυθμούς χελώνας έστω, τα γεμάτα ντουλάπια μου (δεν είναι μόνο ένα)

Φυσικά ενίοτε απελευθερώνομαι - τον Οκτώβριο, πριν πιάσω το Cella, έκανα 14 ξυρίσματα με 14 διαφορετικά προϊόντα. Καλά ήταν, αλλά δεν άντεξα να το συνεχίσω. Τώρα που τελείωσα το Cella, πάω πάλι με ροτέισον μέχρι να βαρεθώ και να θέλω να επικεντρωθώ σε ένα συγκεκριμένο (για να το μάθω, να το απολαύσω και... να το τελειώσω, να φεύγει).

Εναλλακτική λύση αντί του 3017 θα ήταν π.χ. η αποκλειστική χρήση ενός σαπουνιού ή κρέμας κάθε μήνα. Π.χ. Tabac τον Ιανουάριο, Cella τον Φεβρουάριο, Kolynos τον Μάρτιο κ.ο.κ. Κι ας μην τελειώνουν, απλά να κάνεις 14-15 ξυρίσματα πριν πας αλλού. Κι αυτό το έχω σκεφτεί.

Δεν υπάρχουν κανόνες, δεν είναι ψυχαναγκασμός. Μου αρέσει (γίνεται, πιστέψτε με), γι' αυτό το ακολουθώ, όσο το ακολουθώ.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27347 times
Been thanked: 38896 times
Ηλικία: 54

Καλά κάνετε κύριοι. Σε άλλον αρέσει η ποικιλία, σε άλλον η μονοτονία.
Δεν υπάρχει εν προκειμένω σωστό ή λάθος, ο καθένας όπως φχαριστιέται.
Ενοχλητικό γίνεται μόνο όταν η μια πλευρά προσπαθεί να επιβάλει την άποψή της στην άλλη. Γενικά μιλάω, δεν τίθεται τέτοιο θέμα εδώ.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”