Π.Ξ. και πρώτες εντυπώσεις του αρχάριου

nstathop
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 19:10
6
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times

Χαιρετώ την παρέα, εδώ και κάποιο διάστημα έπεσε στην αντίληψή μου το Π.Ξ. μετά από την προσπάθειά μου να αντιμετωπίσω την Σ.Δ. που με ταλαιπωρεί χρόνια.
Δοκίμασα περιόδους αξύριστος και περιόδους ξυρισμένος καθημερινά με Fusion power ή ηλεκτρική μηχανή Braun.
Το αποτέλεσμα κάθε φορά το ίδιο......δεν υπάρχει σωτηρία.
Αλλά....μέχρι να σας ανακαλύψω.
Διάβαζα το forum σαν επισκέπτης εδώ και κανένα μήνα και τελικά πριν από 2 εβδομάδες αποφάσισα να κάνω το βήμα. Αγόρασα μία EJ 89, ξυραφάκια Astra Platinum, Derby Premium και Feather, καθώς και μία Cella, κρέμα Proraso sandalwood, σαπούνι Razorock Splash και τα αντίστοιχα ASL τους.
Πρώτες Εντυπώσεις?
Χρησιμοποιώντας τα παραπάνω, καθώς και ένα σαπούνι με Αλόη και την κρέμα με Teatree του Bodyshop που ανέφερε ένας συμφορουμίτης, έχει καθαρίσει το πρόσωπό μου.
Στο ξύρισμα τώρα. Η EJ89 δεν με δυσκόλεψε καθόλου στη χρήση και θεωρώ ότι ήταν η καλύτερη αγορά που θα μπορούσα να κάνω σαν αρχάριος. Κοψίματα 2-3 φορές μόνο έτυχε, κατά το δεύτερο πέρασμα που το κάνω κόντρα. Τα γένια μου θεωρώ ότι είναι σκληρά και παρατήρησα ότι είτε τα Astra είτε τα Feather δεν σηκώνουν τρίτο ξύρισμα και ιδίως κόντρα, σε εμένα. Μετά το το 3ο ξύρισμα (ανά 2 μέρες) αρχίζουν και τραβάνε τις τρίχες αντί να τις κόβουν. Να πω και την αμαρτία μου δεν κάνω ιδιαίτερη προετοιμασία και μπορεί να φταίει αυτό(Μούλιασμα πινέλο Omega48 κανένα λεπτό, ζεστό νερό στο πρόσωπο, φόρτωμα πινέλο και βουρ στον πατσά).
Μήπως να δοκιμάσω και άλλα ξυραφάκια ή είναι καθαρά θέμα προετοιμασίας? Κάθε βοήθεια δεκτή :)
ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

μερικες πολυ απλες συμβουλες...

1. Ασε το πινελο κανα 3-4 λεπτακια σε ζεστο νερο.(οχι καυτο)
2. Σ'αυτο το διαστημα, αφου βρεξεις λιγο το προσωπο, τριψε ενα απλο σαπουνι γλυκερινης κοντρα στα γενια και κανε σαπουναδα με τα χερια σου στο προσωπο, ωστε να μαλακωσουν οι τριχες και να ανασηκωθουν. Ξεβγαλε με ζεστο νερο.
3. Αφου κανεις face lathering, φροντισε η δημιουργια του αφρου που θα παραχθει να ειναι λιγο κρεμωδης, οχι υδαρη.
4. Δεν χρειαζονται μεγαλες κινησεις με την μηχανη. Μικρες ωστε να νιωθεις και πιο πολυ το τι παιρνεις.

Αν εχεις πολυ ιδιαιτερα γενια δεν χρειαζεται να πιεζεις πολυ τις λεπιδες σου. 2 ξυρισματα και πεταμα ειναι ΟΚ...Προτιμα τις πιο οικονομικες και βρες τι ταιριαζει στην μηχανη σου και στο προσωπο σου.
Καποιες λεπιδες συνεργαζονται καλυτερα με καποιες μηχανες και αλλες παλι οχι..
Search & enjoy my friend
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Καλώς ήρθες

Τα feather όντως και σε μένα μετά το 2ο ξυρισμα έχουν θέμα, ΑΛΛΑ η προετοιμασια που κανεις ειναι ανεπαρκής προκειμένου να ακουμπήσει DE στο προσωπο σου και ειδικά όταν υπάρχει και το θέμα που αναφέρεις. Επειδή υπάρχει το θέμα με την Σ.Δ εγώ απλά θα προτεινα ένα καλό καθαριστικό προσωπου που να μη στεγνώνει όμως το δέρμα και να μην εξαφανιζει τα έλαια της επιδερμίδας. Κάποια τέτοια έχει η Froika και η Noreva.

Χρειάζεσαι αρκετη ποσοτητα ζεστου νερου στο προσωπο πριν ξυριστείς και καλο μουδιασμα του πινελου πριν ξεκινήσεις όπως είπε και ο Τασος, και καλή σαπουναδα στο προσωπο. Τα ενδιάμεσα ξεπλυματα μπορουν να γίνουν και με χλιαρό γιατί αν δοκιμάσεις πολυ ζεστό 🔥 εφόσον έχει περασει ξυράφι πανω θα στο κάνει χειρότερο το όλο πράγμα.

Για κλείσιμο προτεινω 100% balsam και όχι λοσιόν. Ένα καλό που μπορείς να ξεκινήσεις ειναι το sensitive της nivea η το Proraso Aloe&VitaminE.

Διάβαζε ότι βρεις και θα στρατηγοποιηθεις στο θέμα του Π. Ξ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Καλώς τον.
Το πρόβλημά σου είναι καθαρά θέμα έλλειψης προετοιμασίας.
Δώσε του χρόνο και θα σε ανταμείψει
Μιχάλης
stergios

Οπως λεει κ ο randyman μουδιασε το πινελο καλα...στο νερο ε, οχι στο ξυλο! :lmao


Διαβασε κ δες τι ταιριάζει σε σενα, μην αλλαζεις πολλα πραγματα τη σε καθε ξυρισμα για να δεις τι σου γινεται, δοκιμασε οσες περισσοτερες λεπιδες μπορεις, Ακομα κ αυτες που η πλειοψηφια θεωρει σαβουρες. Μην βιαζεσαι να κανεις αγορες εκτος βασικων μεχρι να ενημερωθεις καλυτερα, να βρεις το ρυθμο σου κ τις αναγκες σου, ακομη κ οταν νομισεις οτι τις βρηκες.

Παιξε με τον αφρο κ το πινελο, μαθε την κατευθυνση των γενιων σου, παιξε με τη γωνια που ξυριζει η μηχανη το προσωπο σου, μην ξεχνας να χρησιμοποιεις κ τις 2 πλευρες της μηχανης προτου ξεπλυνεις, μην την αφηνεις να μπουκωνει, μικρες κινησεις χωρις πιεση και πανω απ ολα μην ψαχνεις αποτελεσμα! Πανω απ ολα να το απολαμβανεις! Να αδειαζεις το νου σου κατα το ξυρισμα κ ταυτοχρονα να συγκεντρωνεσαι στη στιγμη! Προσπαθησε να μην ερεθιζεις το δερμα σου! Θα προκυψει μονο του το αποτελεσμα!

Καλη διασκεδαση σου ευχομαι κ καλα αποτελεσματα! ;) Καλως ηλθες!
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Πάμε λίγο αναλυτικά...

Λάθος πρώτο :naughty:
nstathop έγραψε: 28 Μαρ 2018, 13:33 Κοψίματα 2-3 φορές μόνο έτυχε, κατά το δεύτερο πέρασμα που το κάνω κόντρα.
Ακόμη δεν έχει πάρει το χέρι σου και σε ευαίσθητο δέρμα πας 2 χέρια, το δεύτερο κόντρα.
Αν θέλεις να φτάσεις στην κόντρα (που δεν είναι ότι πιο απλό όταν ξεκινάς) θα πρέπει να κάνεις άλλο ένα, τουλάχιστον πέρασμα, στο πλάι.
Εγώ θα έλεγα να μείνεις στο πρώτο πέρασμα + ένα στο πλάι και να αφήσεις την κόντρα για μετά, όταν θα έχεις μάθει πλέον ποια είναι η κόντρα για τα δικά σου γένια και όχι απλά πάνω κάτω.
Τα γένια πάνε προς τα κάτω σε όλο το κεφάλι μόνο σε κάτι κούκλες κομμωτηρίου.

nstathop έγραψε: 28 Μαρ 2018, 13:33 Τα γένια μου θεωρώ ότι είναι σκληρά και παρατήρησα ότι είτε τα Astra είτε τα Feather δεν σηκώνουν τρίτο ξύρισμα και ιδίως κόντρα, σε εμένα. Μετά το το 3ο ξύρισμα (ανά 2 μέρες) αρχίζουν και τραβάνε τις τρίχες αντί να τις κόβουν.
Δεν πειράζει. Θα αλλάζεις ξυραφάκι κάθε δύο ξυρίσματα.
Με καλή προετοιμασία, θα γίνουν περισσότερα γιατί δεν θα ταλαιπωρείς τόσο πολύ το ξυράφι.

Λάθος δεύτερο :naughty:
nstathop έγραψε: 28 Μαρ 2018, 13:33 Να πω και την αμαρτία μου δεν κάνω ιδιαίτερη προετοιμασία και μπορεί να φταίει αυτό(Μούλιασμα πινέλο Omega48 κανένα λεπτό, ζεστό νερό στο πρόσωπο, φόρτωμα πινέλο και βουρ στον πατσά).
Ένα λεπτό δεν φτάνει ούτε για τις δικές σου τρίχες να μουλιάσουν. Όχι του χοίρου. :)
Αν θέλεις γρήγορο ξύρισμα χωρίς να μουλιάζεις πινέλα, πάρε συνθετικό.
Και αν τα ξυρίσματά σου είναι βιαστικά, χρησιμοποίησε pre shave.
Κάποιο του εμπορίου, λίγες σταγόνες ελαιόλαδο, κάτι που να σου προσφέρει γλίστρημα στο ξυράφι.

Καλές ξούρες και απολαυστικές! :)
Μιχάλης
nstathop
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 19:10
6
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times

Είμαι πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα του ξυρίσματος παρόλο που δεν αφιερώνω αρκετό χρόνο στην προετοιμασία. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ενώ περίμενα όλα τα σαπούνια να κάνουν την ίδια δουλειά (με διαφορετικό άρωμα), είδα διαφορά στη cella από την κρέμα της proraso και το σαπούνι της razorock. Με τη cella γλιστράει πιο εύκολα το ξυράφι και μετά αφήνει ένα στρώμα λίπανσης στο πρόσωπο που φεύγει μόνο με το νερό, ενώ στα άλλα 2 φεύγει η λίπανση με το πέρασμα του ξυραφιού.
Τα αρώματα τους όμως είναι καταπληκτικά οπότε δεν μπορώ παρά να τα χρησιμοποιώ όλα :)
Από pre-shave το σκέφτηκα και εγώ, ποιο προτείνετε?
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Δεν προτεινω ελαιολαδο διότι αμα βάλει παραπανω, θα του γλιστράει το ξυράφι πανω στα γενια και δε θα τα παίρνει.

Razorock με tallow δεν έχεις ε?Xxx, Emperor, Puros,Mudder Focker (για μένα το καλυτερο).Όταν παρεις, θα διαπιστώσεις τη διαφορά με αυτό που έχεις παρολο που και η Cella είναι κρεμαρα

Pre shave για μένα κανένα αλλά αν σώνει και ντε θες να παρεις παρε μια κρέμα pre barba της Proraso να δεις αν σε βοηθάει. Εμένα παντως όχι.
Εικόνα
nstathop
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 19:10
6
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times

Θα την δοκιμάσω και θα επανέλθω. Κατά τα άλλα είμαι ευχαριστημένος με αυτά που έχω και θα δώσω λίγο περισσότερη σημασία στην προετοιμασία και στην τεχνική. Θα αφήσω για ένα διάστημα το κόντρα ξυρισμα για να δω πως θα πάει.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Για βιαστικό ξύρισμα κάνει καλή δουλειά.
Ελαιόλαδο θέλει 5 6 σταγόνες για όλο το πρόσωπο αν δεν θέλεις να αγοράσεις ένα και καλό μασάζ.
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”