Ξύρισμα με ρυθμιζόμενη μηχανή

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6120 times
Been thanked: 5193 times

Πριν από μερικές ημέρες παρέλαβα από το aliexpress την πρώτη μου ρυθμιζόμενη - adjustable μηχανή. Την QSHAVE Adjustable κλώνο της Merkur Futur.
Η πρώτη δοκιμή της θα γίνει την επόμενη εβδομάδα
Διαβάζοντας στο ξύρισμα της ημέρας διαπίστωσα πως άλλοι ξεκινούν το ξύρισμα με ρυθμιζόμενες μηχανές στο πρώτο χέρι από χαμηλή σκάλα και στο δεύτερο πέρασμα αυξάνουν την επιθετικότητα και άλλοι κάνουν το αντίθετο.
Θα ήθελα λοιπόν την άποψή σας για το ποιες ρυθμίσεις χρησιμοποιείτε ή προτείνετε για το καθημερινό ξύρισμα και ποιες για ξύρισμα με γένια άνω των 3 ημερών.
Αν υπάρχει σχετικό θέμα ας μεταφερθεί το ερώτημα εκεί.
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Σε μένα Χρήστο, επειδή η λεπίδα καμπυλώνει αρκετά στην Qshave,την έχω στην ψηλότερη ρύθμιση για όλα τα περάσματα. Μόνο προχτές με την Kai την κατέβασα στο 4 και δούλεψε εξίσου καλά.
Συνηθίζεται όσο προχωράνε τα περάσματα να κατεβαίνεις στη ρύθμιση, σαν γενικός μπούσουλας. Αλλά δεν είναι και δεσμευτικό, ούτε κανόνας, ούτε η μόνη επιλογή.
Γνώμη μου να παίξεις με τις ρυθμίσεις και ανάλογα τη μηχανή, τη λεπίδα και τα γένια σου να διαπιστώσεις μόνος σου τί σου ταιριάζει περισσότερο.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Έχει δίκιο ο Διονύσης. Να προσθεσω μόνο ότι αν νιώσεις στα επόμενα περασματα επιθετικότητα, κατέβαζε σταδιακά σκάλες μέχρι και να πας στο κόντρα με τη χαμηλότερη ρύθμιση. Εξαρτάται και από τη λεπίδα που εχεις φορτωσει μέσα παντα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Χρήστο εγώ έχω κάνει διάφορα πειράματα και γενικά μπορώ να πω δούλεψαν όλα . Δοκίμασα με επιτυχία τη σταδιακή μείωση ανά πέρασμα (π.χ #5, #4, #3 ) , δοκίμασα και την αύξηση ΑΛΛΆ επειδή σε κάποιο ποστ του ο φίλος [mention]Tony[/mention] είχε πει ότι δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο και εν μέρει έχει δίκιο ,το έψαξα λίγο και η αλήθεια είναι ότι η αύξηση ισχύει ότι δίνει καλό ξύρισμα ΑΛΛΆ αν ξυριστείς σε υψηλές ρυθμίσεις με τη μηχανή σου. Δηλαδή με τη Variant πχ να πας #4 & #5. Αν πας από το #2 στο #5 είναι σοκ για το δέρμα εκτός και αν δεν καταλαβαινεις τίποτε. Η λογική στη φάση της αύξησης είναι ότι μετά το πρώτο πέρασμα οι "κορυφές" που θα μείνουν από τα γένια σε υψηλή ρύθμιση (δηλαδή "περισσότερη" λεπίδα ) θα τις πάρει εύκολα η μηχανή . Τώρα προσωπικά είδα ότι στην περίπτωση της αύξησης "καθαρίζεις" γρήγορα . Δηλαδή αν βιάζεσαι με δύο περάσματα και αύξηση στο δεύτερο τελείωσες γρήγορα .Πάντως το αντίθετο ( σταδιακή μείωση) φέρνει το επιθυμητό αποτέλεσμα πιο γλυκά. Φυσικά παίζουν ρόλο και οι λεπίδες και όπως είπα πόσο αντέχει το δέρμα σου και πάνω από όλα το πως αρέσει σε εσένα γιατί τελικά το καλύτερο για το ξύρισμα σου και την αίσθηση που σου δίνει κάθε τι το ξέρεις/νιώθεις μόνο εσύ και σε αυτό δεν χωρά κανένας κανόνας πάρα μόνο ο χρυσός του Π.Ξ που λέει YMMV!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6120 times
Been thanked: 5193 times

Οκ ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Κι εγώ έβρισκα πιο λογικό να κατεβαίνεις στα περάσματα, αλλά ήθελα και την άποψή σας.
Θα πειραματιστώ με το 5, 4, 3 ή 5, 3 και βλέπουμε.
:helt
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

5-3-1 είναι το σύστημα που θεωρώ καλύτερο. YMMV
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Αμυντικό σύστημα το 5-3-1, οτι πρέπει για ευρωπαϊκές πορείες!

Πέρα απ' την πλάκα κι εγώ ξεκινάω από τις πιο επιθετικές ρυθμίσεις και μετά πέφτω, αλλά όχι πολύ. Εαν ξεκινήσω από χαμηλή ρύθμιση, τότε η μηχανή θα τραβάει τα γένια μου αντί να τα κόβει αποτελεσματικά.

Ωστόσο, στα επόμενα ή επόμενο πέρασμα, δεν την ριχνω πολύ (1-1.5 σκάλα κάτω), ώστε ταυτοχρόνως να εξυπηρετήσω και την λογική που αναφέρει ο Άκης, οτι λόγω κοντύτερης τρίχας, μια υψηλή ρύθμιση θα θερίσει πιο αποτελεσματικά τα ξεροκέφαλα γενια μου.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27820 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

Βλέπω προτάσεις γιά ρύθμιση στο 1.
Εκ πείρας όμως, όσον αφορά Merkur progress και Parker variant, η συγκεκριμένη ρύθμιση ούτε φασολάκια πράσινα δεν καθαρίζει. :confusion-shrug:
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Και η δική μου εμπειρία είναι ανάλογη.
Έχω δοκιμάσει και τα δύο συστήματα και την αύξηση αλλά και την μείωση. Ως γενικός κανόνας είναι πως η μείωση δουλεύει πάντα.
Αντίθετα μια φορά που δοκίμασα την αύξηση και μάλιστα με γένια 3+ ημερών ήταν καταστροφή. Η μηχανή "βούλωνε" αμέσως και με άφηνε αξύριστο αφού απλά αδυνατούσε να κόψει, οπότε μετά το πρώτο μάγουλο το άλλαξα σε κανονική.
Ανά τρεις ημέρες που ξυρίζομαι συνήθως την έχω στο 3 ή στο 3.5 στο πρώτο πέρασμα και στο 2 ή το 2.5 στο επόμενο. Τρίτο συνήθως δεν χρειάζεται και δεν κάνω.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Πρώτο πέρασμα στο 2(τα χοντρά)'δευτερο πέρασμα στο 3(τα ψιλά).2 περάσματα και ελάχιστες ψιλοδιορθωσεις(τοπικού χαρακτήρα).ymmv.😉
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”