Κολπα και τεχνικες στο ξυρισμα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Σημερα νομιζω οτι ελυσα ενα μυστηριο που με ταλανιζαι τοσο καιρο. Τιποτα το σοβαρο μην ψαρωνετε. Απλα Περιπου ενα μηνα τωρα ξυριζομαι καθημερινα με το Feather AC μου. Ωραιο ξυρισμα αλλα σαν αρχαριος επρεπε να κανω και καποια τελειωματα στα γνωστα σημεια πηγουνι και κατω απο τον λαιμο με ενα De συνηθως την Futur. Την τελευταια βδομαδα χρησημοποιω καθημερινα τα δυο straight εναλαξ. Ολα καλα ωραια τιποτα κοψιματα ερεθισμους κλπ. Παλι ομως καποια τελειωματα σε λιγοτερα σημεια χρειαζοταν. Ειχα ομως το εξης θεμα. Κατα την διαρκεια της μερας οταν ακουμπουσα το μαγουλο μου χαμηλα η τον λαιμο μου ενιωθα ενα καψιμο. Κοκκινηλα δεν υπηρχε και ηταν στιγμαιο. Σημερα λοιπον ειπα να ξυριστω παλι με το Feather μου. Χωρις να το συνηδητοποιησω καταφερα να εχω ενα τελειο ξυρισμα χωρις να χρειαστει να επεμβω με την futur πουθενα. Μεγαλη περηφανια σας λεω. Ωσ δια μαγειας δεν νιωθω αυτο το καψιμο οταν ακουμπω το μαγουλο μου η τον λαιμο πλεον. Αρα μηπως εφταιγαν τα τελειωματα? Θα δειξει αυριο οταν θα ξυριστω παλι με το μαχαιρι μου πρωτα ο θεος. Ελα ομως που δεν θυμαμαι πως καταφερα πληρες ξυρισμα σημερα :confused :confused
Ειπα να το αναφαιρω εδω. Δεν ειναι τεχνικη αλλα πιθανως να επηρεαζει και αλλους.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Βρε παιδιά να ρωτήσω και εγω κάτι απο περιέργεια.....Συνέχεια διαμαρτυρόμαστε για το σκληρό νερό που έχουμε οι περισσότεροι στα σπίτια μας, που είναι πολλές φορές ανασταλτικός παράγοντας στην δημιουργία καλού αφρού. Να ρωτήσω λοιπόν. Έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει αφρό χρησιμοποιώντας απιονισμένο νερό???
Και αν ναι ποιο ηταν το αποτέλεσμα?? :confused
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Πολύ ενδιαφέρον Άρη!

Στέφανε δεν κάνεις μια δοκιμή; :beah2
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Άρη έχω δοκιμάσει με απιονισμένο νερό και όντως έκανε φοβερό αφρό. Το δοκίμασα στο Πήλιο που είχε πολύ σκληρό νερό. Το συγκεκριμένο νερό είναι λες και έχει σαπούνι στην αφή.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Μου φαίνεται ότι θα ξαναδοκιμάσω το απιονισμένο/απεσταγμένο νερό σύντομα.
Εδώ στο καινούργιο σπίτι έχουμε μάλλον αρκετά σκληρό νερό και εχτές - ενώ φόρτωσα το 1305 αρκετά - ο αφρός στο δεύτερο πέρασμα εξαφανίστηκε.
Το ίδιο δεν είχε γίνει την προηγούμενη φορά που χρησιμοποίησα εμφιαλωμένο νερό.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
georgehh
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 07 Αύγ 2013, 17:22
10

Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος τις τελευταίες μέρες αντί για 2 περάσματα στο ξύρισμα κάνω 3 ,και μου φαίνεται καλύτερο αν και ποιο χρονοβόρο,πριν κάθε πέρασμα ρίχνω στο πρόσωπο μου χλιαρό νερό,δεν παρατηρώ ιδιαίτερους ερεθισμούς και λόγο οτι ρίχνω αρκετό νερό φαίνεται οτι πάει πολύ καλύτερα απο τις 2 φορές ίσως γιατί μαλακώνει το δέρμα περισσότερο...
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Το ίδιο κάνω και εγώ ,το είδα σε ένα βίντεο από Αμερική.Ο γνωστός ξανθός που έχει μαγαζί με ξυριστικά !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Κάτι που εφαρμόζω εδω και 3-4 ξυρίσματα περίπου. Μου ήρθε στο μυαλό η ιδέα εντελώς ξαφνικά . Είναι γνωστό οτι τώρα το καλοκαίρι ακόμη και οταν έχεις την βρύση τέρμα στο κρύο νερό , στην καλύτερη περίπτωση θα τρέξει χλιαρό, οπότε τι έκανα? Εχω μόνιμα ενα μπουκαλάκι νερό (μισόλιτρο) στο ψυγείο και οταν τελειώσω το ξύρισμα αφού πρώτα κάνω ενα ξέβγαλμα τα υπολείματα του αφρού απο το πρόσωπο με χλιαρό προς ζεστό νερό, μετά ρίχνω στο πρόσωπο το νερό απο το ψυγείο. Οι πόροι του δέρματος προφανώς παθαίνουν ενα σόκ :bigsmilie και οχι μόνο κλείνουν, αμπαρώνουν κιόλας.......Και η αίσθηση είναι πολύ ωραία και φεύγει και η κάψα απο το ξύρισμα!
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Κάτι παρόμοιο κάνω και εγώ αντί για νερό από το ψυγείο, βγάζω ενα παγακι και το ακουμπω στο πρόσωπο μου κανοντάς μασάζ μέχρι να λιωσει και να μην μπορώ να το κρατάω στο χέρι. Δροσίζομαι παρα πολυ καλα και κλείνουν οι πόροι μια και καλή !
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Αυτό με το παγάκι το έκανε και ο πατέρας μου τυλιγμένο σε ένα πανάκι. Το έχω δοκιμάσει κι εγώ και προσφέρει φοβερή δροσιά και τόνωση στο πρόσωπο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”