Κολπα και τεχνικες στο ξυρισμα

Απάντηση
nik_pap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2013, 14:47
10
Been thanked: 1 time

Χμμ αυτό το κόλπο με το απιονισμένο νερό πρέπει να το δοκιμάσω και εγώ! πάντως στο τέλος το παγωμένο νερό είναι το κάτι άλλο... και όντως κλεινουν οι πόροι...
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Μια τεχνική που εφαρμόζω στα τελευταία μου ξυρίσματα είναι ότι πάντα κάνω τεντώματα στο πρόσωπο μου σαν να ξυριζόμουν με straight razor. Η διαφορά είναι ότι χρειάζομαι ένα πέρασμα λιγότερο και έχω δει διαφορά και από το πρώτο πέρασμα στην κοπή των γενιών μου αλλά και στο βάθος του ξυρίσματος. Γενικά μου αρέσει και το έχω καθιερώσει, βέβαια τα τεντώματα μου δεν είναι καλά θέλουν βελτίωση αλλά βοηθάνε πολύ, ειδικά στο λαιμό και στο κόντρα (τελευταίο) πέρασμα.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

[youtube][/youtube]
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Παιδια αυτο το κολπο αν θυμαμε καλα το εκανε ο Στεφανος,το δοκιμασα και εγω σημερα με εκπληκτικα αποτελεσματα.λοιπον εχω ενα προβλημα στο να κανω τα σκληρα σαπουνια να αφριζουν και συγκεκριμενα το mwf.τι εκανα?αφου αφησα το σαπουνι 5 λεπτα σε χλιαρο νερο αρχισα να το φορτωνω με το omega48,σε μια μεγαλη κουπα ειχα βαλει λιγο κρεμα proraso red.αφου λοιπον φορτοσα το σαπουνι αρχισα να το χτυπαω μαζι με την κρεμα προσθετωντας ελαχιστο νερο,σε χρονο dt εφτιαξα μια μαρεγκα αλλο πραγμα.το δε ξυρισμα ηταν σκετη απολαυση αφου ειχα την προστασια και ενυδατωση του mwf και τον υπεραφρο της κρεμας,απλα φανταστικο! :D :megagrin
nikos.a

Όταν μπορέσεις να βρεις το κουμπί του MWF, δεν θα ξανακάνεις μίξη με κρέμα. Άλλο άμα σε βολεύει έτσι και σου αρέσει. Προσωπικά, δεν μου αρέσει να μπερδεύω τα αρώματα, π.χ. στο δικό σου παράδειγμα μπερδεύεις το ελαφρώς ξυλώδες με την "γαλατίλα"- πούδρα...
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Προσωπικα δεν με ενοχλει η μυρωδια-που δεν κραταει και πολυ-και αποτην αλλη με βολευει αφανταστα.ευχαριστω παντως για την παρατηρηση ειναι χρησιμη. :thnx
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

θα προσφερω οτι μπορω και εγω απο την εμπειρια μου στο ξυρισμα









κλειδωνουμε την πορτα οταν μπουμε μεσα αφου βγαλουμε εξω το γκιογκιο και ενα κουβα για την μανα του
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

το τελευταιο διαστημα ξυριζομαι χρησιμοποιωντας κρυο νερο.και κατα την προετοιμασια(πλυσιμο προσωπου)και κατα την διαρκεια του ξυρισματος(πλυσιμο μηχανης και λεπιδας)και μετα το ξυρισμα(ξεβγαλμα σαπουνιου,καθαρισμο εργαλειων).
δεν ξερω ακριβως τι συμβαινει αλλα το ξυρισμα μου ειναι πολυ καλυτερο απο οταν χρησιμοποιω ζεστο νερο .
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Τί να πώ ? :confused Όποτε δοκιμάζω να ξυριστώ με κρύο νερό, ..πονάω.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 503 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

macho έγραψε:το τελευταιο διαστημα ξυριζομαι χρησιμοποιωντας κρυο νερο.και κατα την προετοιμασια(πλυσιμο προσωπου)και κατα την διαρκεια του ξυρισματος(πλυσιμο μηχανης και λεπιδας)και μετα το ξυρισμα(ξεβγαλμα σαπουνιου,καθαρισμο εργαλειων).
δεν ξερω ακριβως τι συμβαινει αλλα το ξυρισμα μου ειναι πολυ καλυτερο απο οταν χρησιμοποιω ζεστο νερο .
αν και δεν το έχω δοκιμάσει
ρίξε μια ματιά εδώ

The Case for Cold Water Shaving

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”