Κολπα και τεχνικες στο ξυρισμα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Στα τελευταία ξυρίσματα που έχω κάνει ακολουθώ ένα κόλπο που βρίσκω να έχει εξαιρετικό αποτέλεσμα στο δερμα μου.
Βάζω preshave λάδι ΠΡΙΝ τη κόντρα . Αφού κάθε πέρασμα μετά το πρώτο (που τα γένια είναι πιο μεγάλα ) έρχεται πιο κοντά στο δερμα και αφού πιο "σοκαριστικό " για το δέρμα είναι συνήθως η κόντρα σκέφτηκα να βάλω το λάδι πριν την κόντρα . Πραγματικά δίνει πολύ γλύστριμα η όλη φάση και προστατεύει το δέρμα από τον οποίο ερεθισμό και κυρίως σου δίνει την άνεση και πετυχαίνεις άνετα BBS . Φυσικά αν είναι τέτοιες οι συνθήκες (πολλών ημερών γένια , επιθετικός συνδυασμός κλπ ) βάζω pre και στο πρώτο πέρασμα.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Ετοιμάζομαι να μπω στον κόσμο των ρυθμιζόμενων με Variant και Qshave και διάβαζα σχετικά με τις ρυθμιζόμενες ξυριστικές κάτι που με ξένισε και θέλω την γνώμη σας.

Σύμφωνα με το κείμενο ...

Εφόσον ο στόχος μας είναι η προοδευτική μείωση της γενειάδας, χρησιμοποιώντας πολλαπλά, πολλαπλών κατευθύνσεων ξυρίσματα για ένα πολύ ομαλό ξύρισμα.
Καθώς η τρίχα γίνεται πιο κοντή, πλησιάζοντας στο δέρμα χρειάζεστε ένα πιο επιθετικό ξυράφι, όχι ένα λιγότερο επιθετικό!

Πώς μπορώ να χρησιμοποιήσω μια ρυθμιζόμενη ξυριστική λοιπόν...

Όταν χρησιμοποιώ ένα ρυθμιζόμενο ξυράφι, βρήκα τον καλύτερο τρόπο, για το πιο απαλό και πιο άνετο ξύρισμα είναι η ΑΥΞΗΣΗ της επιθετικότητας με κάθε πέρασμα. Φαίνεται αρχικά αντίθετο με την λογική, αλλά πραγματικά λειτουργεί καλύτερα. Είναι σαν να χαμηλώσετε τη λεπίδα σε μια μηχανή γκαζόν για να πάρετε μια πιο κοντή κοπή.
Πιστεύω πραγματικά ότι αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος για να αποκτήσετε ένα πολύ ομαλό, άνετο και αποτελεσματικο ξύρισμα χωρίς ερεθισμό με ρυθμιζόμενο ξυράφι.

περισσότερα ...
ΠΗΓΗ
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλώς να ορίσεις Πέτρο στο club, :) Πιστεύω δε,ότι δεν θα μετανιώσεις μόλις δοκιμάσεις...

Ήθελα να απαντήσω νωρίτερα,αλλά έπρεπε να διαβάσω όλη την ανάρτησή του για να καταλάβω.
Δεν γνωρίζω τον συγγραφέα,και ούτε θέλω να τον κατηγορήσω,αλλά από το κείμενο και μόνο έχω να πω δυο λόγια.

Συγκρίνει την Parker Variant με την Ming Shi 2000s,και λέει ότι η Ming Shi και η Qshave είναι "identical",που όμως δεν είναι ίδιες,και λόγω ότι είμαι λάτρης των ρυθμιζόμενων,(standard και κλειδωμένο) δοκίμασα πρόσφατα και την Qshave,την Ming Shi 2000s την είχα και έφυγε νωρίς,όμως υπάρχουν γνώμες και από το fotum μας ότι έχει προβλήματα,θα τολμήσω και θα πω πώς,οι δύο αυτοί κλώνοι πραγματικά δεν συγκρίνονται με την Variant,αλλά ούτε και με την Futur είναι σοβαρά εργαλεία,συγνώμη κύριοι αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.

Ας με συγχωρήσει ο συγγραφέας λοιπόν,αλλά όλο το post έχει ανακρίβειες πολλές στις συγκρίσεις που κάνει,στο βάρος των μηχανών αλλά και στον ξυριστικό τομέα που μας ενδιαφέρει.

Πάμε να δούμε το ζητούμενο που είναι η αύξηση της επιθετικότητας με κάθε πέρασμα,το έχω ακούσει πολλές φορές,να το λένε αλλά και να το κάνουν,το δοκίμασα και εγώ αλλά δεν...και θεωρώ πως είναι λάθος,γιατί;

Ας υποθέσουμε πως κάνουμε το κλασικό ξύρισμα τριών περασμάτων,WTG - XTG - ATG και ας αφήσουμε το buffing... 8)
Εδώ έχουμε το:
Καθώς η τρίχα γίνεται πιο κοντή,πλησιάζοντας στο δέρμα χρειάζεστε ένα πιο επιθετικό ξυράφι,όχι ένα λιγότερο επιθετικό! Σωστός,αλλά κάτι του διαφεύγει τι; στην ουσία δύο παράγοντες ο ένας η γωνία των τριχών ως προς το δέρμα,και το κυριότερο που δεν το αναφέρει κάν είναι το δέρμα,εκείνος μπορεί να πιστεύει ότι είναι ο καλύτερος τρόπος για όλους,αλλά όλοι δεν έχουν το ίδιο δέρμα,ούτε την ίδια γωνία τριχών,κ.ο.κ.άρα είναι υποκειμενικό και δεν μπορείς να το προτείνεις σε όλους,μπορείς να λές σε εμένα δουλεύει.

Ας δούμε τώρα και την θεωρία αυτή,και για να το καταλάβουμε ευκολότερα θα το απλουστεύσω,και έτσι θα έχουμε,
Μία gillette tech μία merkur 34 και μία muhle r41 του 2013... :D

Αν και υπερβολή μία μηχανή για κάθε πέρασμα,το έχουμε δεί και αυτό οι παλαιότεροι,έτσι έχουμε τρία περάσματα και τρεις μηχανές διαφορετικής επιθετικότητας ναί; ποιά λοιπόν θα διαλέγαμε για το WTG ; οι περισσότεροι σίγουρα όχι την gillette tech,γιατί αν μετά το 1ο πέρασμα δεν έχουμε αφαιρέσει το 70-80% των τριχών τότε θα πάμε για παραπάνω περάσματα,οπότε το 1ο πέρασμα θέλει επίθεση όσο αντέχει το δέρμα μας,για εμένα είναι το σημαντικότερο πέρασμα,αφού από αυτό θα εξαρτηθούν τα υπόλοιπα.

Τα XTG - ATG είναι καθαρά επιλογή του καθένα μας που ορίζεται από το δέρμα του,όσο πληθαίνουν τα περάσματα τόσο ερεθίζεται το δέρμα,για αυτό το λόγο χαμηλώνουμε την ρύθμιση,αν πάμε με υψηλή ρύθμιση ναι μεν είναι καλύτερο για την κοπή των μικρότερων τριχών,αλλά απείρως χειρότερο για το δέρμα,(εξαιρούνται τα προνομιακά δέρματα)και εδώ είναι που πρέπει να βρούμε την κατάλληλη ισορροπία που θα είναι μόνο για εμάς,και σε όλα αυτά βέβαια ισχύει και θα ισχύει πάντα το ymmv... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Μπράβο Αντώνη για την ανάλυση, Αυτό που λες είναι λογικό!
Ίσως ένα τελευταίο πέρασμα με πιο επιθετική ρύθμιση αφού προηγούμενος βάλουμε ένα καλό λάδι ξυρίσματος στο πρόσωπο για προστασία, να κάνει την διαφορά και να μας δώσει την δυνατότητα να το δοκιμάσουμε χωρίς να ερεθίσουμε το δέρμα. Δεν το έχω δοκιμάσει, υποθετικά μιλάω.
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Όπως τα λέει ο Αντώνης και για εμένα. Το δοκίμασα, οι ήπιες μηχανές ή οι χαμηλές ρυθμίσεις στις ρυθμιζόμενες με αφήνουν αξύριστο. Ποιος ο λόγος να ταλαιπωρώ το δέρμα μου με τσάμπα περάσματα. Η επιθετική ρύθμιση-μηχανή θα με ξυρίσει με το πρώτο wtg. Θα μπορούσα να μείνω εκεί, αλλά λόγω τρέλας (λες και είμαστε στο στρατό και έχουμε επιθεώρηση και θα μας περάσουν βαμβάκι στο μάγουλο) κάνω και τα άλλα δύο περάσματα για το bbs και τη χαρά του χόμπι.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Για στατιστικούς λόγους να αναφέρω κι εγώ ότι με τις adjustable μηχανές, ξεκινάω τη ρύθμιση από ψηλά και κατεβαίνω. Ανάλογα το ξυραφάκι και η ρύθμιση εννοείται.
Και για την ιστορία λέω επίσης πως αν αναγκαζόμουν να έχω μια μηχανή, αυτή θα ήταν adjustable. Δεν το λέω αυτό για τα σαπούνια. Τα θέλω όλα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Marios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 12:37
6
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Καταπληκτικές συμβουλές.Αυτο με το πρόσωπο βατράχου,το δοκίμασα εχθές πρώτη φορά και με έσωσε.Συνηθως στο λαιμό χαμηλά και κάτω από τα μάγουλα έβγαζα σπυράκια..χθες με αυτό το κόλπο τπτ.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Να αφήσω ,με τη σειρά μου ,μία μικρή συμβουλή για τους νεοεισερχόμενους στο π.ξ.

Αντί για εφαρμογή κάποιου pre-shave oil ,προτείνω να "μαζεύεται" με τα δάχτυλα ο "πρωτο-αφρός" που έχει παραμείνει
στο μπολάκι του σαπουνιού μετά το φόρτωμα και να εφαρμόζεται με απαλό μασάζ στο πρόσωπο και λαιμό .
Κατ' αυτόν το τρόπο , "χαρτογραφείται" στα ακροδάχτυλα η κατεύθυνση της τριχοφυΐας σε κάθε περιοχή .
Με τη πάροδο του χρόνου ,ο "χάρτης" θα αποτυπωθεί στη μνήμη και έτσι θα αποφεύγονται τυχόν ερεθισμοί και εκδορές ,
ενώ τα αποτελέσματα θα είναι σαφώς καλύτερα ,εφόσον πλέον είναι γνωστό με κάθε λεπτομέρεια σε ποιες περιοχές
προσώπου και λαιμού η τριχοφυΐα έχει κατεύθυνση "Βορρά-Νότου" ή αντιστρόφως και/ή "Αυτί προς μύτη" ή αντιστρόφως.
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
4
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10940 times
Ηλικία: 24

Να αναφέρω και εγώ κάτι που μάλλον θα έχει ειπωθεί ήδη.

Αν κάνετε blooming στα σαπούνια μπορείτε το νερό να το χύσετε στον θύσανο του πινέλου και να φορτώσετε το σαπούνι ή να το βάλετε στο πρόσωπο για pre-shave.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
SAK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 15 Σεπ 2020, 11:25
3
Τοποθεσία: ΒΡΑΧΑΤΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Has thanked: 28 times
Been thanked: 90 times
Ηλικία: 62
Επικοινωνία:

Κι εμένα αυτή είναι η ρουτίνα μου. με νερό blooming στο σαπούνι και στο πρόσωπο για pre shave. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κάποιο ειδικό προιόν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”