Συμπεράσματα μετά από 2 χρόνια παραδοσιακού ξυρίσματος.

nikospapadop
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 20 Ιαν 2016, 23:37
8
Has thanked: 17 times
Been thanked: 51 times

Καταρχήν, χρόνια πολλά σε όλους!
Ξεκινώ αυτό το θέμα μετά από 2 χρόνια παραδοσιακού ξυρίσματος. Κι επειδή όλα ξεκίνησαν από εδώ, το οφείλω στους συνφορουμίτες.
Ξεκινώ από αύριο!
Καλά Χριστούγεννα!

Προστέθηκε μετά από 36 λεπτά 24 δευτερόλεπτα:
Είπα από αύριο ... αλλά η παρατήρηση ενός φίλου μου έδωσε την αφορμή:
Προς αρχαρίους:
Μην τρελαίνεστε με τις αγορές! Κατάλαβα μετά από 2 χρόνια ότι στο παραδοσιακό ξύρισμα το 70% είναι τεχνική. Ό,τι και να πάρετε αν δεν ξέρετε να το χρησιμοποιήσετε θα σας απογοητεύσει και θα σας κάνει να πιστεύετε ότι φταίει το υλικό. Ξεκινήστε με μια καλή μηχανή (την πιο ήπια) ένα πολύ καλό σαπούνι και άπειρη υπομονή...
Η συνέχεια αύριο.

Προστέθηκε μετά από 14 ώρες 48 λεπτά 17 δευτερόλεπτα:
Καλημέρα και χρόνια πολλά λοιπόν.
Συνεχίζω με το θέμα που άνοιξα.
Πειραματίστηκα με διάφορα...Δεν τόλμησα τη σαβέτα ούτε και κάποιο straight (λόγω κόστους).
Όμως το βαθύτερο και καλύτερο ξύρισμα το έκανα με την ταπεινή ρεπλίκα Dauve (5 ευρώ) που είναι "σαβέτα" με μπάρα ασφαλείας. Όσοι έχετε κλείσει τουλάχιστον 1 χρόνο δοκιμάστε το! Θα πάθετε πλάκα!
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Και εγω πριν 2 χρονια ξεκινησα, αλλα ασχημα, με την παρκερ 96r, σκετο τσεκουρι.
Κοβομουνα πολυ, οχι μονο στην αρχη,
αλλα ακομα και τωρα που ξυριζομαι καμια φορα παλι κοβομαι.
Απο μια αποψη ειχε και και τα καλα του το θεμα, γιατι η παρκερ 96r με εβαλε κατ'ευθειαν
στα βαθεια και με εριξε σε ξυριστικο προβληματισμο και σε ψαξιμο.


Απο τοτε αγορασα και δοκιμασα μερικες αλλες μηχανες, οπως δυο παρκερ, δυο μερκουρ
την R41, την φατιπ, και την φιδερ, και δεν ειχα προβλημα κοψιματων με καμια.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Aν μου επιτρέπεις Νίκο, να γράψω μερικές προσωπικές μου σημειώσεις στο νήμα σου, μιας που αναφέρεσαι σε συμπεράσματα.

- Θα ήθελα τα σαπούνια μικρότερα. Όχι σε διάμετρο αλλά λεπτότερα και επομένως ελαφρύτερα. Έχω ένα Chiseled Face από τις 12 Σεπτεμβρίου και δε λέει να τελειώσει.
- Από τα σαπούνια προτιμώ καλύτερα τα στικάκια και από τα στικάκια ακόμα περισσότερο τις κρέμες. Γιατί. Διότι λαδεράρουν στο πρόσωπο απολαυστικά ( δε χρησιμοποιώ scuttle ή μπολ ) , τελειώνουν με έναν ρυθμό που δε σε κουράζει και όταν τελειώσουν δε μένει τίποτα, σε αντίθεση με τα σαπούνια και τα στικς όπου τα τελευταία κομμάτια πάνε στράφι.
- Έχω τρίψει στικάκια στο παρελθόν :"> . Δε θα το ξανακάνω.
- Είμαι ευχαριστημένος με το 26αρι συνθετικό μου. Επειδή στην αρχή μου πήρε λίγο καιρό να το συνηθίσω, πιστεύω πως από 24 μέχρι 26mm είναι οk να παίξει κάποιος. Για το δικό μου πρόσωπο πάντα. Τα μεγαλύτερα 30άρια τα θεωρώ υπερβολικά.
- Δε θα αγόραζα ασβούς και γουρούνια αν είχα εξ αρχής συνθετικό. Τουλάχιστον έτσι νομίζω. :whistle:
- Δεν έπρεπε να στοκάρω 4 κόκκινα proraso XD ..

Προστέθηκε μετά από 11 ώρες 15 λεπτά 44 δευτερόλεπτα:
Kαλημέρα. Νιώθω πως ανοίγω σημειωματάριο.. :)

- Βάζω πάντα asl μετά το ξύρισμα. Αsl + asb ακόμα καλύτερα. Το τελικό αποτέλεσμα είναι συνδυασμός πολλών παραγόντων. Το καλύτερο σαπούνι ή κρέμα θα κάνει τη δουλειά του εκεί που πρέπει και μέχρι εκεί.
- ΒBS = περάσματα. Ερεθισμοί = περάσματα. Αν ΒΒS = ερεθισμοί :think: διορθώνω τη κατάσταση με DFS + asb. 8)
- Mάθετε να χρησιμοποιείτε την αναζήτηση του forum. Eίναι ευρετήριο ξυριστικών πληροφοριών. Πρώτα όμως ιεραρχήστε στις αρωματικές σας προτιμήσεις. Ξέρω τι μου αρέσει σημαίνει ξέρω τι θέλω και ξέρω τι ψάχνω.
- Η τεχνική μας βελτιώνεται συνεχώς. Έχω πάρει τη καλύτερη σαπουνάδα λίγες μέρες πριν τελειώσει το σαπούνι.
- Δώστε ένα σαπούνι ή μία κρέμα και ένα πινέλο στο Α θηλυκό του σπιτιού. 8)
-.. κατά προτίμηση αυτό που τελικά δε σας πολυάρεσε.. XD

Προστέθηκε μετά από 41 λεπτά 40 δευτερόλεπτα:
Y.Γ. ( συγγνώμη αλλά.. )

- Δυνατά σε άρωμα σαπούνια με κουράζουν. Ενδέχεται να προκαλέσουν μικροερεθισμούς και δυσκολεύομαι να τα τελειώσω αφού δε μπορώ να τα δουλέψω καθημερινά.
- Πλέον ανοίγω ένα σαπούνι και δε το κλείνω ώσπου να τελειώσει.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
nikospapadop
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 20 Ιαν 2016, 23:37
8
Has thanked: 17 times
Been thanked: 51 times

Χρήσιμες οι εμπειρίες του καθενός, παιδιά! Ηλία, συμφωνώ σχεδόν σε όλα.
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

nikospapadop έγραψε: 25 Δεκ 2017, 12:03
Όμως το βαθύτερο και καλύτερο ξύρισμα το έκανα με την ταπεινή ρεπλίκα Dauve (5 ευρώ) που είναι "σαβέτα" με μπάρα ασφαλείας. Όσοι έχετε κλείσει τουλάχιστον 1 χρόνο δοκιμάστε το! Θα πάθετε πλάκα!
Daune Shavette το σωστον ;)

Ευκολο στον χειρισμο, αλλα κανονικα δεν ειναι σαβετα...ειναι DE razor που θα ηθελε να ειναι σαβετα :P
nikospapadop
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 20 Ιαν 2016, 23:37
8
Has thanked: 17 times
Been thanked: 51 times

Σωστός! Ευχαριστώ για τη διόρθωση (Daune Shavette). Γι΄αυτό κι έβαλα σε εισαγωγικά τη λέξη ("σαβέτα").
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Να πω κι εγώ; Ήδη διανύω τον τέταρτο χρόνο μου στο Π.Ξ. (από τον Οκτώβριο του '14 που άρχισα) και έχω κατασταλάξει σε πολλά πράγματα, παρότι οι δοκιμές σε κάποια άλλα συνεχίζονται. : :whistle:

Αρχίζω με κάποια γενικά συμπεράσματα, που είναι προσωπικές απόψεις, όχι θέσφατα (φυσικά):

- Το ξύρισμα μπορεί να αποτελέσει χόμπι για κάποιον, χωρίς να προϋποθέτει συνεχείς αγορές ή, τέλος πάντων, παρακολούθηση του τι βγαίνει κάθε μέρα στην αγορά. Το ένιωσα από τον Δεκέμβρη του '15 μέχρι τον Νοέμβριο του '17, διάστημα κατά το οποίο δεν έκανα απειροελάχιστες αγορές ξυριστικών προϊόντων, αλλά εξακολουθούσα να λαχταράω το επόμενο ξύρισμα (βέβαια είχα ήδη γερό στοκ και πληθώρα επιλογών). Και να διαβάζω το φόρουμ και να ψάχνω στα e-shops ή και τα σούπερ μάρκετ, ακόμα κι αν ήξερα ότι δεν ήθελα να αγοράσω τίποτα.

- Προέχει, για μένα τουλάχιστον, η απόλαυση παρά η επιδίωξη τέλειου αποτελέσματος. Ούτε το αποτέλεσμα αυτό καθ' αυτό. Αν απολαύσω τη διαδικασία δεν θα σκάσω αν ανακαλύψω αργότερα ότι το ξύρισμα δεν ήταν τέλειο. Ούτε θα ξυριστώ ντε και καλά για να τηρήσω το πρόγραμμα (κάθε δύο μέρες), αν δεν περισσεύει χρόνος που δεν θα μου επιτρέπει να απολαύσω την «ιεροτελεστία». Για τον ίδιο λόγο απέρριψα και τη σαβέτα Daune - πρόσεχα περισσότερα να μην κοπώ και είχα χάσει την απόλαυση, που είναι και το νόημα της φάσης.

- Διαφωνώ με όσους βλέπουν το Π.Ξ. ως «εξελικτική διαδικασία». Κάτι που συνήθως αφορά στα ξυριστικά μέσα: ξεκίνημα με beginner friendly μηχανή και σταδιακό πέρασμα σε πιο επιθετικά εργαλεία. Γνώμη μου είναι πως όλα είναι θέμα τεχνικής και η εξέλιξη του καθενός μπορεί να έρθει και με μία ταπεινή Lord L6 (που δεν ξυρίζει το ίδιο επιθετικά με μια Muhle R41 προφανώς, αλλά αρκεί για να κάνεις τη δουλειά σου). Όπως μεγάλο ρόλο παίζει και το πρόσωπο και τα γένια του καθενός: τι να την κάνω την επιθετική μηχανή εγώ, που και στο 48ωρο με το ζόρι φαίνομαι αξύριστος, ενώ αν επιδιώξω να αφήσω γένια θα είναι σαν σκόρπια διαδήλωση;

Επί (εντελώς) προσωπικού τώρα:

- Εχω καταβολευτεί με την Edwin Jagger και τη Lord L6, νιώθω ότι έχω ακόμα χρόνια για να τις χαρώ. Ισως πάρω μες στο 2018 την Parker 26c που λιμπίζομαι από το 2015, αλλά προς το παρόν κρατιέμαι. Το ιδανικό στο μυαλό μου, θα ήταν να επενδύσω κάποτε ένα σεβαστό ποσό για να πάρω μία γερή κατασκευή τύπου Rockwell, που θα με «υπηρετήσει» για την υπόλοιπη ζωή μου. Αλλά έτσι όπως έχει μπλέξει το πράγμα με τα τελωνεία, δεν το βλέπω. Συλλογή, πάντως, δεν ενδιαφέρθηκα ποτέ να κάνω ούτε με νοιάζει να δοκιμάσω ακόμα και βασικά μοντέλα.

- Πινέλο θα ξαναπάρω μόνο αν μου χαλάσει το «χοιρινό» Omega 10005 που από τις αρχές του '16 χρησιμοποιώ στο 90% των ξυρισμάτων και με έχει βολέψει απίστευτα. Δεν ξέρω, αλλά προσωπικά στο ξυριστικό hardware μ' αρέσει να υπάρχει μία σταθερότητα, λειτουργώ και γω πιο ξέγνοιαστα όταν ξέρω ότι θα χρησιμοποιήσω εργαλεία που «θα κάνουν τη δουλειά». Οταν έρθει η ώρα, μάλλον θα προτιμήσω συνθετικό. Ο ασβός δεν με βόλεψε, αλλά δέχομαι ότι δεν ήταν αντιπροσωπευτικός λόγω φτήνιας -δεν προτίθεμαι να ξοδέψω πολλά λεφτά, πάντως, για ένα πινέλο.

- Μπορώ να ξυριστώ με ξυραφάκι κάθε μάρκας. Σ' αυτά τα τρία και κάτι χρόνια έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα, κανένα δεν ήταν απορριπτέο και εσχάτως οι δοκιμές με κάποια από τα «κακά» είχαν εξαιρετικό αποτέλεσμα -οπότε συμπεραίνω ότι ήταν θέμα τεχνικής. Δεν λέω ότι όλα είναι ίδια, διαφορές στην αίσθηση και το αποτέλεσμα υπάρχουν. Με όλα, πάντως, μπορώ να ξυριστώ.

- Τα σαπούνια μ' αρέσουν περισσότερο από τις κρέμες. Ιδίως τα σαπούνια με τάλοου. Και δη σε μορφή στικ! Ισχύει, ωστόσο, αυτό που λέει ο Ηλίας ότι οι κρέμες έχουν το καλό ότι τελειώνουν πιο γρήγορα και τελειώνουν εντελώς, ενώ τα απομεινάρια από τα σαπούνια θα καταλήξουν ή στον νεροχύτη ή σε κάποιο άλλο σαπούνι.

- Δεν είμαι «αρωματάκιας». Δεν αδιαφορώ για το άρωμα, αλλά δεν είναι το κύριο χαρακτηριστικό που ψάχνω, ειδικά σ' ένα σαπούνι ή μια κρέμα, που το άρωμα θα γίνεται αισθητό μόνο κατά τη διάρκεια του ξυρίσματος.

- Εχω μετανιώσει που, ως αρχάριος το φθινόπωρο του '14, είχα πάρει σβάρνα τα μαγαζιά της Αθήνας και αγόραζα όποια φτηνή κρέμα έβρισκα. Τόσα χρόνια μετά και ακόμα έχω άθικτες τη μία Prosar (από τις δύο του πακέτου της παρθενικής μου αγοράς), μία κόκκινη Palmolive, μία Aspis Ice Rain, μία Lord Emofresh και μία Kolynos (και άλλη μία που έχω χρησιμοποιήσει 2-3 φορές). Ακόμη, μία Top Ten και μία Nivea δεν έχουν φτάσει στη μέση, ενώ Οκτώβρη του '15 πήρα και μία Kaloderma που παραμένει άθικτη.

- Συμφωνώ με τον Ηλία ότι τα σαπούνια θα έπρεπε να φτιάχνονται σε μικρότερες ποσότητες για να τελειώνουν πιο γρήγορα και να μην τα βαριέσαι. Ισως γι' αυτό έχω μία συμπάθεια στα στικ ή στα Haslinger (παρήγγειλα τρία νέα προ ημερών :X ).

- Αφτερ σέιβ εννοείται πως χρησιμοποιώ κι εγώ πάντα. Σπάνια κάνω διπλή χρήση (πρώτα λοσιόν και μετά μπαλμ), ακόμα και τον χειμώνα, αλλά δεν θα διστάσω αν το «ζητάει» το δέρμα μου.

- Θεωρώ ότι είναι μύθος κάποια πανάκριβα σαπούνια ή κρέμες και οι τιμές τους οφείλονται κυρίως hype. Θα 'θελα, όμως, όταν αδειάσει κάπως το κελάρι μου και δεν θα με πιάνει πονοκέφαλος για το τι θα χρησιμοποιήσω, να σκάσω ένα 30άρι ή ένα 40άρι, για να πάρω μία Castle Forbes ή ένα Martin de Candre και να το ευχαριστηθώ επί μήνες.

Υ.Γ. Θα μπορούσε να χρησιμεύσει το νήμα ως σημειωματάριο των συμπερασμάτων των πιο «παλιών» στο άθλημα. Θα έχει ενδιαφέρον, μια και η εποχή των εορτών είναι ούτως ή άλλως «απολογιστική».
nikospapadop
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 20 Ιαν 2016, 23:37
8
Has thanked: 17 times
Been thanked: 51 times

Ευχαριστούμε για τη συμβολή σου, roadrunner!
Χρόνια Πολλά!
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Να πω κι εγώ τα δικά μου μετά από κάμποσα χρόνια σοβαρής ενασχόλησης γιατί στο παρελθόν είχα μια nivea, μια 42c και ένα pure badger hjm με ένα μπολ omega κι ενα asb korres μαζί με astor ή personna και θεωρούσα ότι αυτό ήταν....

Τρελάθηκα με το στοκάρισμα, οι περισσότεροι εδώ έχουν βέβαια τα τριπλά από μένα, αλλά και πάλι θεωρώ ότι δεν έχω πάρει πράγματα στα κουτουρού μόνο και μόνο για να πω οτι πήρα κάτι. Εντάξει ίσως κάποιες πάμφθηνες κρέμες ή σαπούνια. Η πλειοψηφία των προιόντων software που έχω δεν είναι ακριβά γιατί θεωρώ ότι δεν αξίζει για ένα σαπούνι ξυρίσματος να δώσει κανείς ενα ημερομίσθιο και κάτι παραπάνω, εξ ου και γι'αυτό δε θα έπαιρνα ποτέ Martin De Candre. Δοκιμάζω πράγματα, για να ξέρω τι πρέπει να απορρίψω στο μέλλον και τι όχι ανεξάρτητα με το αν κάποια αντικειμενικά είναι κοινώς αποδεκτά προιόντα. Για παράδειγμα το Harris δε θα το ξαναέπαιρνα και 3 ευρώ να κόστιζε. Αλλους τους αρέσει πολύ. Γούστα είναι αυτά. Πάντως προτιμώ τα σαπούνια,γιατί μπορείς άνετα να ξαναφορτώσεις και αποδίδουν πολύ καλύτερα στο face lathering που τελευταία προτιμώ, αλλά αυτά που να έχουν δικό τους κουτί,όχι να βάζω εγώ ένα της πλάκας.. π.χ Είναι κρίμα τα haslinger να πωλούνται έτσι

Οφείλω να αυξήσω τον αριθμό των ξυρισμάτων ανα βδομάδα για να μειώσω αισθητά τα προιόντα μου αλλά δεν ξέρω αν γίνεται αυτό. Κάποια από αυτά δε θα τα ξαναπάρω κι ας ήταν φτηνά. Κάποια σίγουρα(αν ποτέ τα τελειώσω).

Οσον αφορά το hardware έχω μετανιώσει τους πολλούς χοίρους που έχω διότι δυσκολεύομαι να τους στρώσω όλους μαζί και παρόλου που έχω κάνει break in σε όλους, χρειάζονται έναν σεβαστό αριθμό ξυρισμάτων για να αποδώσουν τα μέγιστα και δεν ξέρω αν θα γίνει σύντομα αυτό. Είμαι σίγουρα πάντως λάτρης των μικρών πινέλων, όχι νάνους, αλλά να έχουν κοντούς θύσανους. Περιμένω απλά τη στιγμή για ένα αξιόλογο συνθετικό. Εκεί θα κλείσω. Ασβό δεν παίρνω, αφενός δε διαθέτω τόσο χρήμα, αφετέρου δε με βόλεωαν ποτέ. Είναι άριστα πινέλα ναι, αλλά δε πρόκειται ποτέ να πάρω ένα.

Από λεπίδες δοκίμασα και δοκιμάζω ότι περάσει από μπροστά μου, μόνο Big Βen και Τrig δεν έχω πάρει ακόμη και κάτι Laser που δε μου γεμίζουν το μάτι ίσως και κάποια Gillette αν και τα πιο γνωστά τα έχω ήδη. Εχω καταλήξει σε μερικές που θα στοκάριζα άνετα.

Από μηχανές η top μου που ευτυχώς την αγόρασα είναι η R41. Ακόμη και αν μου κατεβάσει κάποια στιγμή που δε θα προσέξω το μάγουλο, θα συνεχίσω να τη χρηιμοποιώ γιατί θα ξέρω ότι έκανα κάτι λάθος εγώ. Την πληροφόρηση που σου δίνει αυτή η μηχανή για το πότε θα κοπείς δε μου την έχει δώσει καμιά. Είσαι με το πιστόλι στον κρόταφο όλη την ώρα. Σε άλλους δεν αρέσει αυτό, σε μένα αρέσει. Από τα λάθη μαθαίνεις αρκεί να τα αναγνωρίζεις και να μη θεωρείς ότι είσαι ικανός ξυριστής όσα ξυρίσματα και αν έχεις κάνει. Η 42c πιθανόν να έχω ήδη αχρηστευτεί για μένα, γιατί δε μπορεί να πάρει 7 ημερών γουρουνότριχες αλλά μπορεί να είναι αξιόλογη για καθημερινό ξύρισμα και ίσως να δώσει και bbs.

Τα αρώματα στα προιόντα με αφήνουν αδιάφορο, δε ψάχνω αυτό, αλλά σίγουρα δε θα ξυριστώ και με κάτι που βρωμάει στη μύτη μου τουλάχιστον.
Από after shave ΠΑΝΤΑ βάζω με προτίμηση τα balm χειμώνα καλοκαίρι γιατί το δέρμα μου παραείναι ευαίσθητο. Ξηροδερμία σε κάποια σημεία, τσουξίματα κατά καιρούς και πάει λέγοντας. Κάποιες φορές ούτε αυτά βοηθάνε, διότι παρόλο που με βοηθούν αμέσως μετά το ξύρισμα, όταν αρχίζουν και βγαίνουν τα ατσαλοσύρματα πάλι, γίνεται πανικός. Οπότε παίζω και με αρκετές ενυδατικές. Εκεί έχω δώσει αρκετά χρήματα, καμιά όμως ακόμη δε με έχει ενθουσιάσει για να μείνω εκεί. Λοσιον βάζω που και που, αλλά το οινόπνευμα με θερίζει για λίγα δευτερόλεπτα, αλλά όχι κάτι τραγικό.

Αυτά από μένα, πιστεύω να μη ξέχασα κάτι να αναλύσω, ελπίζω να μη κούρασα πολύ!
Εικόνα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

[mention]Randyman[/mention]

Μην αγχώνεσαι για τις Trig, δε χάνεις τίποτα. Αδιάφορη λεπίδα, όχι ιδιαίτερα κοφτερή. Για τους ασβούς και γω που πήρα από περιέργεια μόνο και μόνο επειδή είχα βαρεθεί το hype, το μόνο καλό που έχω να πω, είναι ότι σε σχέση με χοίρο ίσου διαμετρήματος, κρατάνε πιο πολλή σαπουνάδα. Αλλά, ειλικρινά, εγώ δεν εντυπωσιάστηκα σε σχέση με τα γουρουνάκια. Αν φορτώσεις και τα γουρουνάκια με λίγο παραπάνω σαπούνι ή πάρεις γουρουνάκι μεγάλο, στυλ Omega προ, τότε ούτε η διαφορά στη σαπουνάδα φαίνεται και πάντως εμένα μ αρέσει το γουρουνάκι που μπορείς άφοβα να το βασανίζεις κι αυτό αντέχει και να χαλάσει, τόσο φθηνό που είναι...

Εκείνο που θα σου έλεγα να κοιτάξεις, είναι να δεις κανένα plissoft ή tuxedo. Πχ, εγώ με τα Yaqi εντυπωσιάστηκα. Πολύ πιο μαλακό από τον ασβό, κατά πάσα πιθανότητα αθάνατο λόγω συνθετικής κατασκευής, φτιάχνει μια παχιά σαπουνάδα αμέσως και έχει και καλό backbone (τουλάχιστον το tuxedo που έχω), που μου θυμίζει γουρουνάκι. Και κρατάει και πολλή σαπουνάδα. Και σε αντίθεση με το S-brush για παράδειγμα, δε νιώθει τόσο "ψεύτικο" όταν το βάζεις στη μούρη. Συμπεριφέρεται πολύ πιο "νορμάλ". Δηλαδή, καταλαβαίνεις ότι είναι υπερβολικά απαλό στις μύτες για να είναι αληθινή τρίχα, αλλά ο τρόπος που ανοίγει και που κρατάει το νερό, είναι κλάσεις ανώτερος του S-brush (που είναι το μόνο άλλο συνθετικό που είχα).
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”