Συμπεράσματα μετά από 2 χρόνια παραδοσιακού ξυρίσματος.

Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Επανέρχομαι και συμπληρώνω :

- O "αφρός" μου σε περίπτωση ανάγκης είναι ένα στικάκι ΒΕΑ ζαμπόν που κάνει αφρό με άρωμα σαπουνιού μασαλίας ελαφρώς λεμονάτο. Mάλλον ένα στικάκι LaToja θα πάρει τη θέση του κάποτε.

- Τα κακά πλαστικά, μου δίνουν το επιθυμητό bbs αλλά μόνο για τις πρώτες ώρες. Αν ξυριστώ νωρίς το πρωί το bbs το απόγευμα γίνεται dfs και ίσως χρειαστεί άλλο ένα ξύρισμα το βράδυ σε περίπτωση εξόδου. Τα κακά πλαστικά προτιμούν το καθημερινό ξύρισμα, κάτι που προτιμώ επίσης για να τελειώνω και τα σαπούνια μου.

- Είτε με mach3 είτε με τα "καλά" μας, τα φθηνά ή τ' ακριβά μας, το ζητούμενο είναι να είμαι ξυρισμένος. Αυτό..

- Μπορεί να είναι η ιδέα μου αλλά τα πλαστικά mach3 δεν είναι τόσο ανθεκτικά στη χρήση όσο το ένα στη μονή συσκευασία.

- Ζεστό ή κρύο νερό ; Πλέον δε μου κάνει ούτε κρύο ούτε ζέστη. Η συνθετική τρίχα μαζεύει και δίνει πλουσιοπάροχα κρεμώδες αφρό σε όλα τα περάσματα. Το κακό-mach3 με ξυρίζει ( ενώ με τ' άλλα ξυρίζεσαι ), δε βαριέσαι, δε πειράζει, απροβλημάτιστα και ταχύτατα.

- Στο πινέλο έμεινα στα 26mm knot. Νομίζω πως είναι το ιδανικό μέγεθος για το πρόσωπό μου, όπως κάποτε νόμιζα πως το 24άρι είναι το ιδανικότερο. Δε θα το ψάξω παραπάνω. Αν βρεθεί κάτι άλλο μπροστά μου έχει καλώς, αλλιώς είμαι ήδη ευχαριστημένος και συνεχίζω. Εννοείται με συνθετικό.

- Το setup μου είναι αμετάβλητο αλλά πάντα σκέφτομαι την επόμενη αλλαγή στο rotation επειδή lotions, balms, σαπούνια και κρέμες δε τελειώνουν ταυτόχρονα..
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
AfterGR
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 20 Μάι 2018, 12:42
5
Been thanked: 90 times

Καλησπέρα και από μένα

Μερικούς μήνες στο ws, και σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ πως το γύρισα προς αυτή την σωστή κατεύθυνση, ίσως είδα τυχαία κάποιο βίντεο του geofatboy

Το δέρμα μου είναι υπερβολικά ευαίσθητο και αν κάτι "περάσει" σε εμένα, τότε περνάει σε όλους, ίσως θα έπρεπε να γινω beta tester σε κάποια εταιρία παραγωγής

Θα συμφωνήσω ότι στο ws δεν υπάρχει εξέλιξη στον εξοπλισμό, παρά μόνο στην τεχνική

Ξεκίνησα με μια κινέζικη για 3 ξυρισματα και στην συνέχεια πήρα μια R41 η οποία παραλίγο να με κάνει να τα παρατήσω, μπήκε στο ντουλάπι και έκτοτε βγήκε 2 φορές για να μου θυμίσει ότι πρέπει να ξαναμπεί μέσα
Από τότε ξυρίζομαι κάθε μέρα με μια R89 και είμαι υπέρ ευχαριστημένος

Τον χοίρο τον άλλαξα για ένα nom pure badger και είναι must για face lathering, εννοώ τα Badger γενικότερα

Σαπούνι έχω καταλήξει σε cella και ξυράφι σε lord Platinum SS και persona Platinum

Αυτό που μάλλον δεν θα φύγει ποτέ από το πάγκο, είναι το emulsion myrsol
Για όσους δεν το γνωρίζουν έχει και αντιηλιακες ιδιότητες, must για Ελλάδα

Σύντομα θα πάρω και μια qshave futur clone μήπως και την βάλω στο rotation γιατί η feather popular που έχω είναι υπερβολικά ήπια
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Έχω αποκαθηλώσει στο μυαλό μου την έννοια wet-shaving = hobby. To πρώτο με έμαθε να ξυρίζομαι σωστά. Το δεύτερο είναι άσχετο. Σωστό ξύρισμα σημαίνει καλό ξύρισμα, καθαρό πρόσωπο με ωραίο άρωμα σε μένα και στους γύρω. Δε ξέρει ο κόσμος με ποιό σαπούνι ξυρίστηκα, ούτε αν ξυρίστηκα με de, se, sr κ.ο.κ. και δε τον ενδιαφέρει επίσης πόση ώρα ξυριζόμουν. Προσωπικά το θέμα είναι διαδικαστικό. Δίνω στον εαυτό μου πολύ ωραία ξυρίσματα, βαθιά και βελούδινα με κακά πλαστικά ( 2-3 λεπίδων χωρίς γλιστροταινία ), γρήγορα, απροβλημάτιστα, χωρίς υποψία κοψίματος σε σχέση πάντα με τα άλλα μέσα, ένα 26άρι συνθετικό, ένα σαπούνι ή κρέμα ( ok η αρωματική ποικιλία εξιτάρει ) και στο τέλος μένει η αίσθηση φρεσκάδας του φρεσκοξυρισμένου η οποία ενισχύεται και παρατείνεται από το asl και το asb. Tα τελευταία δύο είναι για μένα αυτά που ψάχνω και με ενδιαφέρουν.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
The Banker
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 22 Μάι 2018, 20:19
5
Has thanked: 6 times
Been thanked: 709 times
Ηλικία: 48

Εγώ είμαι ένα χρόνο στο Π.Ξ. Στην κυριολεξία άλλαξε τα πάντα στο πρόσωπο μου. Να τονίσω εδώ, ότι λόγω επαγγέλματος πρέπει να ξυρίζομαι κάθε 48 ώρες .
Λοιπόν, ο λόγος που άλλαξε τα πάντα στο πρόσωπο μου είναι το γεγονός ότι λόγω μαύρων στιγμάτων , έγινε η αφορμή να προσέχω περισσότερο το πρόσωπο και και κατά συνέπεια πλέον να έχω ένα πεντακάθαρο πρόσωπο.
Έκανα αρκετά λάθη στο στοκαρισμα μου. Το αποτέλεσμα είναι ότι αυτή τη στιγμή έχω άθικτα 4 TFS σανδαλοξυλο, λεμόνι και πικραμύγδαλο , μια κρέμα της Crabtree and Evelyn , 100 feather, 100 Astra , 100 Vhoskhod κλπ, κλπ, κλπ.
Καθημερινά μαλώνουν στο ξύρισμα μου η απιστευτη αποτελεσματικότητα του Haslinger προβατάκι, με την μαρκετινιστικη προσέγγιση ισχυρών αρωματικά κρεμών , όπως η καταπληκτική Truefitt and Hill Apsley η την Phoenix coconut oud......και πάντα καταλήγω στο Haslinger. Από μηχανές η καλύτερη μου είναι μια Edwin Jagger DE89 , ακολουθούμενη από δυο (παρακαλώ) Fatip piccolo (η δεύτερη είναι η double plate closed comb συλλεκτική ) , μια ρυθμιζόμενη q-shave και κερασάκι στην τούρτα μια Rockwell R1 butterfly γιατί με ενθουσιάζει ο μηχανισμός και ήθελα να προσθέσω μια butterfly στον εξοπλισμό. Πινέλα έχω αγοράσει δυο καταπληκτικά badgerακια από το eBay με το δεύτερο να είναι τόσο καλό που απορούσα με την τιμη που πλήρωσα. Προσέθεσα πρόσφατα και ένα omega 10098 χοίρου με διάθεση για περισσότερες ¨απολεπιστικες¨ ιδιότητες από έναν σκληρό χοίρο! Την συλλογή συμπληρώνουν διάφορες λεπίδες κυρίως legacy από συνοδευτικά αγορών όπως οι απαράδεκτες (ΚΑΤ εμένα ) Wilkinson sword, οι εξαιρετικές persona, και 100 derby που αγοράστηκαν κατά λάθος και δόθηκαν δώρο στον πατέρα μου μαζί με μια qshave και 3 TFS με έναν ασβό!
Παροτι ο κόσμος δεν αντιλαμβάνεται με τι ξυρίζεται κάποιος , όλοι καταλαβαίνουν ποιος προσέχει το πρόσωπο του και τελικά ένα καλοξυρισμενο και προσεγμένο πρόσωπο μεταδίδει περισσότερη εμπιστοσύνη στον συνομιλητή (και στις Κύριες, με πρώτη από όλες την σύζυγο μου!).
Έχω συμβιβαστεί πλέον με την ιδέα ότι το χριστουγεννιάτικο δώρο στον εαυτό μου θα είναι η Feather των σχεδόν 200 ευρώ !
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Απογοητευτικά συμπεράσματα μετά από αρκετά χρόνια στο παραδοσιακό ξύρισμα. Και να που φτάσαμε στο σημείο το επόμενο after shave να πρέπει να το παραγγείλεις, να 'σαι και τυχερός να υπάρχει σε απόθεμα, κι αν είναι τυφλή αγορά να σου αρέσει. Ελάχιστα πια τα κλασικά που έμειναν στα ράφια της γειτονιάς, καταπίνονται από αδιάφορα generic αρώματα με σειρές cool - str8 - kick κλπ τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου. Ψάχνεις μια σταθερά αντ' αυτού ψάχνεσαι σε διαδικτυακές αγορές και ξεπαραδιάζεσαι αδίκως αφού ελάχιστα είναι τα aftershaves που κράτησαν ψηλά τη σημαία κι από τα 7 που κάποτε υπήρχαν στα ράφια ( τυχαίος αριθμός ) ζήτημα να βρείς τα 2 με την καραμπίνα, ενώ φτάνεις σε σημείο να πρέπει να πληρώσεις asl σε τιμές που θα σε κάνουν να πεις ε δεν πάμε καλά ρε παιδιά. Έγιναν κι αυτά μέρος της όλης κατάστασης στο παραδοσιακό ξύρισμα που σε θέλει να κυνηγάς την ουρά σου και η μουρμούρα θα τελειώσει εδώ. Μπορεί και να είμαι υπερβολικός επειδή έχασα τη βολή μου αλλά τα χρόνια που θυμάμαι δυστυχώς έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1524
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12671 times
Been thanked: 13331 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Φίλε @Ηλίας , εν μέρει έχεις ένα δίκιο !
Γενικά, έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ τα after shave lotions & colognes από τότε που ξεκίνησα το ξύρισμα 1998, ενώ σε γενικές γραμμές ισχύει και το ρητό : "ότι δίνεις παίρνεις ". Πολλές φορές, πιστεύω ότι εξιδανικεύουμε λίγο τα "περασμένα" προϊόντα και συνδεόμαστε συναισθηματικά μαζί τους γιατί μας θυμίζουν περασμένες εποχές και γιατί όχι τα πιο νεανικά μας χρόνια !
Η ζήτηση πλέον είναι περισσότερο στα προϊόντα "skin food" και για αυτό υπάρχει και αντίστοιχη προσφορά... ή πολλές φορές συμβαίνει και το ανάποδο....
Που ξέρεις, μπορεί να αλλάξει η μόδα και να αρχίσουμε να βρίσκουμε ξανά after shave μιας παλιότερης εποχής....
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Έτερον εκάτερον περί asl, στη δική μου μύτη τα πιό μοντέρνα έχουν δυνατή την εσάνς χημικού-συνθετικού και αυτόματα με απωθεί αυτό.
Δεν έχω τυχαία στα τοπ μου asl το floid Mv , την Aqua Velva , την Alpa και την Myrsol.
Βέβαια είμαι και σε μια ηλικία που οι νεότεροι με θεωρούν "πουρό" πλέον , οπότε το παλιό μπαρμπέρικο και κλασσικό που μου πάει εμένα , τα "τσικό" το θεωρούν très vieux.
@Ηλίας έψαχνες κάτι συγκεκριμένο που έβρισκες παλαιότερα και πλέον δεν υπάρχει λόγω μόδας η reformulation, η απλά είναι γενικότερες σκέψεις ;
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Δε πάει πολύς καιρός που ακόμα και το Tabac( καθ'υπερβολή) το έβαζες στο καρότσι μαζί με τα μακαρόνια, τα χαρτιά, τα γάλατα και τα σαμπουάν. Pino ; Εύκολα κάποτε. Prosar, Denim, Μennen ; Καλά για Βrut και Old Spice αυτά παραμένουν μα για πόσο ακόμα άραγε ; Την musk της Denim έχω χάσει και πολύ λυπάμαι γι' αυτό. Αλλά γενικότερα βλέπω πως δύσκολα πιά θα γυρίσει ένας άντρας με τα ψώνια στο σπίτι και θα έχει και το aftershave του μαζί. :(
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2077
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8341 times
Been thanked: 11287 times
Ηλικία: 55

Καλά η έλλειψη όλων των άλλων. Αυτό που δεν μπορώ να δεχθώ είναι πως σε 5 σουπερ μάρκετ γύρω από το σπίτι μου δεν μπορώ να βρω λεπίδες. Καλά όχι πως χρειάζομαι, αλλά μου φαίνεται...
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Από πολύ παλιά στα sm (αρχές 90) μόνο Bic Astor υπήρχαν, και ελάχιστες κρέμες (kolynos, nivea, prosar) , έδωσαν τόπο στο "επιθετικό μάρκετιν" μιας και τα πλαστικά μιας χρήσης και οι τενεκέδες αφροί έχουν καλύτερο return-of-investment.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”