Λιγο πριν το πρωτο (νέο) ξυρισμα

Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Αγαπητοί φίλοι.
Επέλεξα να γράψω εδώ σ'αυτην την ενοτητα το πρώτο ποστ που αφορά στο δικό μου παραδοσιακό ξυρισμα πριν από πολλά χρόνια για να καταλάβετε τη δικη μου πολύ μικρή εμπλοκή με το ΠΞ.
Αν ειναι λαθος ενότητα, παρακαλώ τους διαχειριστές να το μεταφερουν.

Όταν πρωταρχισα να ξουρίζομαι, πριν από 30-35+ χρόνια το εκανα όπως πολλοί από εμάς φαντάζομαι, με απλό αφρό ξυρίσματος σε δοχείο υπό πίεση και τα απλά λευκά ξυραφάκια Bic. Μια χαρά και χωρίς προβλήματα...
Κάποια στιγμή μετά από λίγο καιρό, ανακάλυψα σε κάποιο ντουλάπι του πατρικού μου σπιτιού ένα πινέλο και μια safety razor που ανοιγε από πάνω, τυπου ΤΤΟ butterfly (αν θυμαμαι καλά). Βρήκα και καποια ξυαραφάκια, Astor πρεπει να ήτανε, και είπα να δοκιμάσω να δω πώς ήταν αυτό το ξύρισμα. Αγόρασα μια κρεμα ξυρισματος, νομίζω Kolynos ήταν, έβαλα λίγη στο πινέλο και έκανα αφρό κατευθείαν στο πρόσωπο (είδες face lathering ο ασχετος?? :D ) ή μαλλον προσπάθησα να κανω γιατί ο αφρός δεν γινόταν καλά και δεν ηταν πυκνός όπως του αφρού σε δοχείο που χρησιμοποιούσα. Τελικά κάπως τα καταφερα, με λίγο νερό ή λίγη κρέμα παραπάνω, εκανα αξιοπρεπή αφρό με το πινέλο και αρχισα να ξυρίζομαι. Η αίσθηση του ξυρίσματος ήταν τελειως διαφορετική με ό,τι ειχα συνηθισει μεχρι τότε. Κατ'αρχάς φοβομουν πολύ μη σφαχτώ αφού η safety razor ήταν πολύ πιο βαριά σε σχέση με τα Bic. Όμως ξύριζε καλά, πιο βαθιά. Κόπηκα λίγο δεν θα πω ψέματα, αλλά στο τέλος το ξυρισμα ήταν καλύτερο, πιο βαθύ και το δερμα πιο λείο.
Ήθελε όμως πολύ προσοχή από μενα τον αρχάριο και άρα και περισσότερο χρόνο. Κι όταν πηγα να βάλω after shave -καμμιά Old Spice ή καμμια English Leather θά 'τανε τρομάρα μου- πού τη θυμηθηκα και τι τρομερό αρωμα ειχε βρε παιδιά!!, πήδηξα στο ταβάνι από το τσούξιμο. :ha:
Παρόλο που το "πειραμα" συνεχίστηκε και ξυρίστηκα αρκετές φορές έτσι παραδοσιακά γιατι σκέφτηκα πού θα πάει θα το συνηθίσω, θα μάθω καλύτερα με τον καιρό, και όντως έμαθα, δεν κοβόμουν πια, ήθελε όμως πάλι τον χρόνο του, την προσοχή του και την προετοιμασία του, πινέλο, κρέμες, δημιουργία αφρού με προσπάθεια και ξυρισμα με προσοχή και αργά, πολύ αργά για μένα τον νέο. Μέχρι και Schick injector χρησιμοποιησα (βρήκα και τετοια μηχανή...) για την απλουστευση του πράγματος και για να νιωσω πιο ασφαλής κατά το ξυρισμα. Και μετά καθαρισμα όλων αυτών και αποθηκευση. Δεν ηταν ευκολη και γρήγορη η διαδικασία.
Και έτσι κάπου μετά από λίγο δεν με βόλεψε, και τα παρατησα... :(

Τώρα μετά από τόσα χρόνια, στα γεράματα :character-oldtimer: , αποφάσισα να ξαναδοκιμάσω και να ξαναρχίσω το παραδοσιακό ξύρισμα. Όμως σκεφτηκα να το κανω με τελειως διαφορετικό σκεπτικό και νοοτροπία. Όχι όπως τότε παλιά σε καθημερινή ή σχεδόν βάση, βιαστικά και με τον χρόνο να με πιέζει, αλλά όποτε εχω περισσότερο ελεύθερο χρόνο, τα Σαββατοκυριακα, τις αργίες, να το κάνω για την διαδικασία, για τα αρώματα, για την απόλαυση, για το μεράκι....

Κι έτσι ξεκίνησα να το ψάχνω, για πινέλα, κρέμες, σαπούνια, προϊοντα pre-after shave και φυσικά μηχανές ξυρίσματος και ξυραφάκια.

Eδώ λοιπόν θελω τις γνώμες σας, τις συμβουλές σας, την εμπειρία σας και την βοηθειά σας, από εσάς που έχετε αναγαγει το ΠΞ σε επιστημη.

Σορρυ για το μεγαλο ποστ...
panagiotis1992
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2014, 20:36
9
Has thanked: 173 times
Been thanked: 224 times

Ξεγράψου, επομένως, από εδώ μέσα!
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Tι απαντηση ειναι αυτη??
Δεν καταλαβαινω...
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26453 times
Been thanked: 25939 times

Ηλία περίμενε λίγο να το δουν και οι υπόλοιποι και να σου δώσουν κάποια απάντηση που μπορεί να σε βοηθήσει.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Ηλία αφού μηχανές έχεις (αλήθεια ποιες μηχανές ; ) ξεκινάς να κοιτάς και για κάποιο καλό software , κρέμες , σαπούνια και after shave

Για μένα προσπάθησε να μην πέσεις στην παγίδα να αρχίσεις να αγοράζεις τα πάντα . Πήγαινε σε τοπικά μαγαζιά αν μπορείς και μύριζε τα αρώματα , διάβαζε και για γνώμες σε φόρα (τα παιδιά εδώ μέσα γράφουν σοβαρά και σωστά) και προσπάθησε να παίρνεις πρώτα δείγματα από κάποια μαγαζιά και μετά αγοράζεις κάτι όταν πια σιγουρευτείς πως σου κάνει και σαν αίσθηση και σαν μυρωδιά να ταιριάζει σε σένα .
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Φίλε Ακη, ευχαριστώ για τις προτασεις αλλά μαλλον δεν εγινα αντιληπτός.
Εχω ακριβώς τα αντίθετα!! :D
Δεν εχω μηχανη ακόμα, σε αυτό τον τομέα θελω συμβουλές τι να πάρω. Μέχρι τωρα ξυρίζομαι με Gillette Blue II.
Η ΤΤΟ μηχανή που ειχα βρει πριν 35+ χρόνια στο πατρικό μου αγνοείται εδώ και πολλά πολλά χρόνια. Πρέπει να πάρω καινουρια.
Εχω όμως σαπούνια και κρεμες που πήρα πριν λίγες μερες για να δοκιμάσω αρώματα, ποιοτητες, υφές.Τωρα αν το παρακανα με τις ποσότητες (που μαλλον το εκανα... :) ) γιατί ηθελα να δοκιμάσω τα αρωματα, ειναι αλλο θεμα, που θα το συζητησουμε στην αντιστοιχη ενότητα για να μην ειμαστε off-topic.
Το ιδιο και από after shave, εχω διαφορα κλειστά που λεω να χρησιμοποιησω πια, να μην τα τρωει το ντουλάπι, γιατί ενώ παλιά εβαζα, χρόνια τωρα δεν βάζω τίποτα. Δεν νιωθω ότι τα χρειάζομαι μετά το ξυρισμα. Δεν θα κρατηθώ όμως, κατι θα πάρω κι από αυτά. Θα τα πουμε κι αυτά στην αντιστοιχη ενότητα.
Ετσι δεν ειναι το σωστό?
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Όσον αφορά για το τι μπορώ να βρω και να δοκιμάσω, δυστυχώς εδώ εχω πρόβλημα, γιατί ενώ ειμαι Πειραιώτης, ζω σε μικρή επαρχιακή πόλη μακριά από την Αθήνα, που δεν εχει πολλές επιλογές σε καταστηματα καλλυντικών -δεν μιλάω καν για εξειδικευμένα καταστηματα για το ξυρισμα- και όσα από αυτά εχει (Hondos, Gallerie de Baute) εχουν ελάχιστες επιλογές σε κρεμες (μόνο Νivea & Prosar, αντε και καμμιά Palmolive στο τσακιρ κέφι...), πινέλα της προκοπής βρηκα μόνο στον Σκλαβενιτη 2-3 Ομεγα 10018 και 1 (ένα) 10065. Για σαπούνια ουτε λόγος. Για να φανταστεις ζητησα στον Hondos αν εχουν ή μπορούν φερουν σαπούνι ξυρισματος και δεν ηξεραν καν τι ειναι....!! :roll:
Γι'αυτό προς το παρόν βασίζομαι μόνο στις γνώμες και τις εμπειρίες των παιδιών εδω μεσα και βλέπουμε... Όταν με το καλό ανεβω τα Χριστούγεννα στον Πειραιά, τότε θα προσπαθησω να επισκεφθώ τα σχετικά καταστηματα. Ειδα μαλιστα ότι ενα από τα πιο γνωστα ειναι στον Πειραιά, οπότε θα πάω για ...ταχύρρυθμα επιμορφωτικά σεμινάρια!! :D :D
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Καλησπερα Ηλια

Αφου εχεις σαπουνια και aftershave (και δεν εχει σημασια να μας πεις ποια) - τοτε μιλαμε για προτασεις μηχανης. Απεκλεισε τις εξωτικες (και ακριβες) αγορες και προσανατολισου σε καποια προσιτη και απο γνωστη εταιρεια μηχανη. Τετοιες ειναι οι Edwin Jagger (εναν τυπο εχουν με διαφορετικες λαβες) οι Muhle (η κλειστη κεφαλη ειναι η ιδια με των Edwin Jagger, η ανοικτη ισως ειναι υπερβολη για νεο χρηστη) και οι Merkur (ανοικτου και κλειστου τυπου) - προταση μου μια στιβαρη και διαχρονικη κατασκευη οπως η Merkur 34hd - χωρις να αποκλειω και πιο φτηνες προτασεις αν τις βρεις οπως Lord L6 ή Feather Popular. Και βεβαια υπαρχουν και οι Parker σε ολους τους τυπους αλλα μαλλον θα σε εντυπωσιασει η ανοικτου τυπου κεφαλη.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Α τώρα κατάλαβα Ηλία , επειδή διάβασα πως είχες TTO και Schick injector σκέφτηκα πως έχεις κρατήσει τις μηχανές ...

Βασικά δεν υπάρχει τόσο η έννοια σωστού - λάθους γιατί παίζει πολύ μεγάλο ρόλο τι σου ταιριάζει εσένα όπερ σημαίνει πως ξεκινάς με κάποια μηχανή και προχωράς . Θα σου έλεγα απλά να αποφύγεις για αρχή πολύ aggressive μηχανές αν ξυρίζεσαι καθημερινά και με κόντρα και να προσπαθήσεις να διατηρήσεις το ίδιο setup (λεπίδες , σαπούνι η κρέμα) στη μηχανή που θα πάρεις για αρκετά ξυρίσματα ώστε να καταλαβαίνεις καλύτερα την αίσθηση μετά που θα αλλάξεις κάποια πράγματα. Βρες πρώτα στο πρόσωπό σου τη φορά που μεγαλώνουν οι τρίχες. Αν δεν ξυρίζεσαι καθόλου κόντρα μην το δοκιμάσεις για αρχή , κάνε 2 περάσματα στις αρχές στη φορά της τρίχας και μετά ξεκινάς και άλλους πειραματισμούς .
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Ευχαριστώ κυριοι.
Θα ελεγα να παμε τη συζήτηση στα αντιστοιχα νηματα.
Κρεμες-σαπουνια.
Μηχανη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”