Πόσα χρόνια ασχολείστε με το παραδοσιακό ξύρισμα.

Πόσα χρόνια η μήνες ασχολείστε με το παραδοσιακό ξύρισμα;

Το δημοψήφισμα λήγει την πριν από 1 χρόνο

Λιγότερο από ένα χρόνο.
5
17%
1 Χρόνο
3
10%
2 Χρόνια
5
17%
3 Χρόνια
4
13%
4 Χρόνια
2
7%
5 Χρόνια
2
7%
6 Χρόνια
2
7%
7 Χρόνια
2
7%
8 Χρόνια
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
9 Χρόνια
1
3%
10+ Χρόνια (για της καραβάνες ;))
4
13%

Σύνολο ψήφων: 30

Άβαταρ μέλους
Nomad
Δημοτικό
Δημοτικό
Has thanked: 3603 times
Been thanked: 2324 times

Re: Πόσα χρόνια ασχολείστε με το παραδοσιακό ξύρισμα.

Δημοσίευση από Nomad » πριν από 1 χρόνο

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Δύο χρόνια και δύο μήνες άκρως απολαυστικών ξυρισμάτων! Πολλές φορές και ψυχικής ανάτασης ή/και ξεκούρασης, μέσω του ξυρίσματος, των αρωμάτων και των δοκιμών. Ποτέ δεν περίμενα οτι το Παραδοσιακό Ξύρισμα θα είναι τόσο απολαυστικό και οτι θα περιμένω, μέχρι και τώρα που έχει φύγει ο αρχικός ενθουσιαμός, πότε θα έρθει η στιγμή να ρίξω την ξούρα μου!

Σε αυτό το διάστημα δοκίμασα πολλά πράγματα από μηχανές, ξυραφάκια, σαπούνια, κρέμες και πινέλα, γνώρισα ανθρώπους εξαιρετικούς, διαφθάρθηκα και διέφθειρα κι εγώ λιγάκι! Οπότε εκτός από την απολαυστική διαδικασία του ξυρίσματος αυτή καθ'αυτή, απόλαυσα και απολαμβάνω την κάθε δοκιμή και ανταλλαγή απόψεων. Βέβαια τελευταία έχω μειώσει τις αγορές μου κατα παααρα πολύ και εαν είναι να αγοράσω κάτι θα το κάνω απολύτως στοχευμένα. Από Σεπτέμβρη θα μειώσω αρκετά το οπλοστάσιο μου, καθώς προσωπικά δεν βρίσκω κανένα νόημα να κρατάω κάτι το οποίο δεν χρησιμοποιώ.

Επι προσθέτως, είναι και ένα μεγάλο μάθημα σε έναν εξαιρετικής σημασίας τομέα. Όσο ζει κάποιος μαθάινει και συνεχώς θα πρέπει να αναζητάει την γνώση, την εμπειρία, την προσωπική του ανάπτυξη και αυτοπραγμάτωση. Εκεί που νομίζεις οτι τα κάνεις όλα σωστά ή οτι τα ξέρεις όλα, έρχεται η στιγμή που συνειδητοποιείς οτι όχι μόνο δεν έχεις την απαραίτητη γνώση, αλλά ούτε και την απαραίτητη ικανότητα.

Στο τομέα μας, εκεί που νομίζεις οτι έχεις αναπτύξει την σωστή τεχνική ή οτι ξέρεις να χρησιμοποείς τις δυνατότητες μιας μηχανής στο μέγιστο, μέσω δοκιμών ή/και μέσω ουσιαστικής και σωστής χρήσης των συμβουλών εμπειρότερων συνξυριστών, αντιλαμβάνεσαι οτι δεν κάτι δεν έκανες σωστά. Ίσως γι' αυτό ερεθιζόταν το δέρμα σου. 'Εχουν πωληθεί χωρίς λόγο εξοπλισμοί ενώ απλά φταίει η τεχνική.

Τέλος, απαντώντας σε ερώτημα άλλου νήματος, πιστεύω οτι το Π.Ξ είναι και απόλαυση και χόμπι, αλλά και μάθημα ζωής! Όπως το πάρει κανείς, αλλά για μένα έτσι είναι. Με οτι και να καταπιάνεται κάποιος στη ζωή του, θα πρέπει να το ξεζουμίζει, να μαθαίνει όσα περισσότερα μπορεί μέσω αυτού, να ανταλλάσει με χαρά και ανοιχτό μυαλό απόψεις, ώστε να κάνει ένα βήμα παραπάνω προς την αυτοπραγμάτωση και τελικώς να γίνεται καλύτερος ως άνθρωπος. 8)

ΝΙΚΟΣ

Άβαταρ μέλους
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 184 times
Been thanked: 395 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Παντελεήμων » πριν από 1 χρόνο

Nomad Γηράσκω αεί διδασκόμενος όπως έλεγαν η αρχαίοι ημών πρόγονοι.

Παντελεήμων Ν.

nikospapadop
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 17 times
Been thanked: 49 times

Δημοσίευση από nikospapadop » πριν από 8 μήνες

2 χρόνια και 3 μήνες. Ξεκίνησα από περιέργεια ...κι έμεινα.

Άβαταρ μέλους
Randyman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Muhle R41, Parker 97R, Yaqi 30mm BarberPole, Gillette Nacet & Silver Blue, Lord Platinum
Has thanked: 1601 times
Been thanked: 1339 times

Δημοσίευση από Randyman » πριν από 8 μήνες

17 και κάτι χρόνια...

ΕικόναΕικόναΓιώργος

tasosk
Νήπιο
Νήπιο
Been thanked: 70 times

Δημοσίευση από tasosk » πριν από 8 μήνες

Εχασα δηλαδη τουλαχιστον 17 χρονια! Και να φανταστεις ο πατερας μου σταματησε τα safe razors και τα straight πριν τοσα χρονια γιατι νομιζε οτι δεν κυκλοφορουν αλλο. Απο εκεινη την εποχη του εμεινε η κρεμα η kolynos και το πινελο μονο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 26 Δεκ 2017, 04:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.

Άβαταρ μέλους
Randyman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Muhle R41, Parker 97R, Yaqi 30mm BarberPole, Gillette Nacet & Silver Blue, Lord Platinum
Has thanked: 1601 times
Been thanked: 1339 times

Δημοσίευση από Randyman » πριν από 8 μήνες

Μη φανταστείς ότι είχα κανα εξοπλισμό της προκοπής τότε. unguarded safety κλπ...

ΕικόναΕικόναΓιώργος

Ανδρέας-son
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 23 times
Been thanked: 16 times

Δημοσίευση από Ανδρέας-son » πριν από 8 μήνες

Δυό-δυόμιση χρόνια περίπου,αν και το ερέθισμα υπήρχε απ' τον πατέρα μου.Ξέρετε,κλασικά:Κολυνός κρέμα,Άστορ ξυραφάκια.πμαζί με μένα,αναβάθμισα και αυτόν.Ένα πινελάκι,μια κρεμούλα καλύτερη κ.ο.κ.
Ευχαριστώ το Men' s only και τους συμφορουμίτες για ότι μ' έδωσε και μ ' έμαθε!!!

Ανδρέας

DAK
Νήπιο
Νήπιο
Been thanked: 38 times

Δημοσίευση από DAK » πριν από 8 μήνες

Εξι χρονια με safety razor κ δωδεκα με κρεμες κ πινελα.τοτε επαιρνα πλαστικα μιας χρησεως.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”