Πόσα χρόνια ασχολείστε με το παραδοσιακό ξύρισμα.

Πόσα χρόνια η μήνες ασχολείστε με το παραδοσιακό ξύρισμα;

Το δημοψήφισμα λήγει την 26 Αύγ 2017, 18:20

Λιγότερο από ένα χρόνο.
5
17%
1 Χρόνο
3
10%
2 Χρόνια
5
17%
3 Χρόνια
4
13%
4 Χρόνια
2
7%
5 Χρόνια
2
7%
6 Χρόνια
2
7%
7 Χρόνια
2
7%
8 Χρόνια
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
9 Χρόνια
1
3%
10+ Χρόνια (για της καραβάνες ;))
4
13%
 
Σύνολο ψήφων: 30
Άβαταρ μέλους
Gogos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 18:45
7
Τοποθεσία: Αθήνα-Πολύγωνο
Has thanked: 6112 times
Been thanked: 3486 times
Ηλικία: 57

Πέρασαν σχεδόν τριάμισι χρόνια.Μελετούσα για αρκετό καιρό το Forum πριν ξεκινήσω.Θα το ξαναπώ, οφείλω πολλά στο Men's only.Ξεκίνησα διαβασμένος! :ty
«οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ»
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Η ζωή του φόρουμ με καπέλο ένα χρόνο ακόμα..!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Orion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 17 Μάι 2017, 19:21
6
Τοποθεσία: Αττική
Has thanked: 1397 times
Been thanked: 325 times

Κοντεύω τους 11 μήνες στο π.ξ. με σημαντικό βοηθό το φόρουμ!
Αντώνης
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Το poll του Παντελεήμονα μου θύμισε οτι έκλεισα 3 χρόνια και 3 ημέρες. Η φλόγα μένει πάντα αναμμένη!
Για την ιστορία και μόνον, στις 23 Ιουλίου γράφτηκα στο φόρουμ και την επόμενη μέρα σφαίρα :auto-layrubber: στο Γιώργο για φορτωτική (ναι, με αυτοκίνητο, βρήκα στα κουλά να παρκάρω), γιατί έκλεινε για διακοπές και θα ξανάανοιγε σε κανα μήνα. Διονύσης ο ηθικός αυτουργός/διαφθορέας! :bow-yellow:
Muhle R89 + Personna, Muhle pure badger (το είχα από παλιά), ToOBS Santalwood sc, Floid. Ιστορικό για μένα σετάρισμα. :handgestures-thumbupright:
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Εγώ ψήφισα λιγότερο από ένα χρόνο. και το οφείλω στο φορουμ. :)
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Επτά χρόνια. Δεν υπολογίζω το πρώτο διάστημα πριν κάτι αιώνες, ούτε θυμάμαι πόσο ήταν... Ακολούθησαν χρόνια πλήρους γενιοφορίας και περίοδοι με πλαστικούρες.
Γιάννης
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Η Ψηφοφορία ρωτά για το πξ.
stellios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 10 Απρ 2017, 12:14
6
Has thanked: 189 times
Been thanked: 142 times

Παντελεήμων έγραψε:
stellios έγραψε:Ψήφισα 1 κατηγορία "rookie",

ενημέρωση αξιόπιστη, λεπτομερής,επεξηγηματική μόνον απο το αγαπητό φόρουμ.
Και να φανταστείτε σήμερα σκεφτόμουν αυτό το πράγμα αν κάποιος μπορεί να διακόψει το πξ, και η σκέψη :think: μου ήταν αρνητική :)
Φίλτατε Παντελεήμων έχουμε ταυτόσημη σκέψη,
εαν όμως κάποιος έχει διαφορετική καλώς την έχει,
άλλωστε το π.ξ. κατά τη γνώμη μου είναι ευχαρίστηση
που ίσως άλλοι να μη την βρίσκουν για χψ λόγους
συν του ότι αντικειμενικά το π.ξ. έχει αρκετά μεγάλο βαθμό εκμάθησης-δυσκολίας(εδώ έγκειται η χρησιμότητα του φόρουμ).
Οπότε δεν γενικεύω ,όπως τον ευχαριστεί τον καθέναν
όλες οι απόψεις κ οι προτιμήσεις είναι αποδεκτές.
Προσωπικά δεν ξεχνώ πως "φάγαμε τα νιάτα μας" με τις πλαστικούρες,
οπότε καλές ξούρες στους πάντες σε όποια επιλογή σταθεροποιηθούν :)
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Παντελεήμων έγραψε:Η Ψηφοφορία ρωτά για το πξ.
Ισως δεν εκφράστηκα σωστά... Οταν ξεκίνησα να ξυρίζω τις πρώτες τρίχες που είχαν κάνει την εμφάνισή τους δεν υπήρχαν οι πλαστικούρες. Εκείνη την εποχή έβρισκε κανείς στον Μαρινόπουλο μηχανές όπως η Black Beauty, η G1000, η Schick Injector L και άλλα καλούδια. Στην πορεία κάποια στιγμή αποφάσισα να αφήσω γένια. Η περιποίηση τους (περίγραμμα, μορφή) γινόταν με τα διλέπιδα που είχαν κάνει εν τω μεταξύ την εμφάνισή τους. Το 2010 κάτι μου έκανε κλικ και επέστρεψα στο παραδοσιακό ξύρισμα και από τότε συνεχίζω ακάθεκτος ;)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Δύο χρόνια και δύο μήνες άκρως απολαυστικών ξυρισμάτων! Πολλές φορές και ψυχικής ανάτασης ή/και ξεκούρασης, μέσω του ξυρίσματος, των αρωμάτων και των δοκιμών. Ποτέ δεν περίμενα οτι το Παραδοσιακό Ξύρισμα θα είναι τόσο απολαυστικό και οτι θα περιμένω, μέχρι και τώρα που έχει φύγει ο αρχικός ενθουσιαμός, πότε θα έρθει η στιγμή να ρίξω την ξούρα μου!

Σε αυτό το διάστημα δοκίμασα πολλά πράγματα από μηχανές, ξυραφάκια, σαπούνια, κρέμες και πινέλα, γνώρισα ανθρώπους εξαιρετικούς, διαφθάρθηκα και διέφθειρα κι εγώ λιγάκι! Οπότε εκτός από την απολαυστική διαδικασία του ξυρίσματος αυτή καθ'αυτή, απόλαυσα και απολαμβάνω την κάθε δοκιμή και ανταλλαγή απόψεων. Βέβαια τελευταία έχω μειώσει τις αγορές μου κατα παααρα πολύ και εαν είναι να αγοράσω κάτι θα το κάνω απολύτως στοχευμένα. Από Σεπτέμβρη θα μειώσω αρκετά το οπλοστάσιο μου, καθώς προσωπικά δεν βρίσκω κανένα νόημα να κρατάω κάτι το οποίο δεν χρησιμοποιώ.

Επι προσθέτως, είναι και ένα μεγάλο μάθημα σε έναν εξαιρετικής σημασίας τομέα. Όσο ζει κάποιος μαθάινει και συνεχώς θα πρέπει να αναζητάει την γνώση, την εμπειρία, την προσωπική του ανάπτυξη και αυτοπραγμάτωση. Εκεί που νομίζεις οτι τα κάνεις όλα σωστά ή οτι τα ξέρεις όλα, έρχεται η στιγμή που συνειδητοποιείς οτι όχι μόνο δεν έχεις την απαραίτητη γνώση, αλλά ούτε και την απαραίτητη ικανότητα.

Στο τομέα μας, εκεί που νομίζεις οτι έχεις αναπτύξει την σωστή τεχνική ή οτι ξέρεις να χρησιμοποείς τις δυνατότητες μιας μηχανής στο μέγιστο, μέσω δοκιμών ή/και μέσω ουσιαστικής και σωστής χρήσης των συμβουλών εμπειρότερων συνξυριστών, αντιλαμβάνεσαι οτι δεν κάτι δεν έκανες σωστά. Ίσως γι' αυτό ερεθιζόταν το δέρμα σου. 'Εχουν πωληθεί χωρίς λόγο εξοπλισμοί ενώ απλά φταίει η τεχνική.

Τέλος, απαντώντας σε ερώτημα άλλου νήματος, πιστεύω οτι το Π.Ξ είναι και απόλαυση και χόμπι, αλλά και μάθημα ζωής! Όπως το πάρει κανείς, αλλά για μένα έτσι είναι. Με οτι και να καταπιάνεται κάποιος στη ζωή του, θα πρέπει να το ξεζουμίζει, να μαθαίνει όσα περισσότερα μπορεί μέσω αυτού, να ανταλλάσει με χαρά και ανοιχτό μυαλό απόψεις, ώστε να κάνει ένα βήμα παραπάνω προς την αυτοπραγμάτωση και τελικώς να γίνεται καλύτερος ως άνθρωπος. 8)
Νίκος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”