αξίζει τελικά το πξ ή είναι απλά ένα hobby?

Απάντηση
stellios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 10 Απρ 2017, 12:14
7
Has thanked: 189 times
Been thanked: 142 times

Μετά απο 2 χρόνια στο Π.Ξ. και αφού έμαθες και την savette
διαπίστωσες πως δεν σου ταιριάζει τίποτα απο το π.ξ.,
αλλά βρήκες την όαση στην braun.
Αν μη τι άλλο είσαι τυχερός έστω και αργοπορημένα μετά απο 2 χρόνια προσπάθειας .

Όμως ,όπως όλοι μας κάνουμε, θα έπρεπε να ζητήσεις την βοήθεια του φόρουμ μέσα σε αυτά τα δυο χρόνια,
διότι εφόσον τελικά κατέληξες στην braun δεν έχει νόημα το θέμα που άνοιξες,
εκτός απο το χιούμορ που κάνεις με τον παππού σου και με την διακόσμηση του μπάνιου σου
δεν βλέπω κάτι θετικό στο θέμα σου,
απο την στιγμή επαναλαμβάνω που οι αποφάσεις σου απο ότι δείχνεις είναι "τελεσίδικες".
Αν μη τι άλλο δεν θα κουραζόσουν να διαβάζεις τις τόσες συμβουλές-βοήθειες-επεξηγήσεις
που πρόθυμα σου παρείχαν τα μέλη του φόρουμ.

Καλά ξυρίσματα να έχεις!!
geo43
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 03 Ιουν 2017, 14:06
6
Been thanked: 12 times

thanks!!
stergios

Εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι ο geo43 αμφιταλαντευεται και δεν ειναι σιγουρος τελικα πιεζομενος απ το χρονο, ποια μεθοδο ξυρισματος θα κρατησει και γιατι, δεν εχει καταλαβει, στην τοτε χρονικη στιγμη οτι ταυτοχρονως θα "ενοχλησει" πιθανον και ας μου επιτραπει geo43, οτι ισως ειναι και λιγο ακομψο να ρωτας σ ενα φορουμ που η κυρια θεματολογια του ειναι τ αυτοκινητο, αν τελικα "συμφερει" να εχεις αυτοκινητο η μηπως ειναι ενα χομπυ? Ποσο μαλλον οταν αυτη ειναι η πρωτη σου ερωτηση, η πρωτη δημοσιευση διαβαζοντας την κοινοτητα και τις συνηθειες καποιων για 2 χρονια αμετοχος. Και αναφερω το παραδειγμα "αυτοκινητο", γιατι για τους ανθρωπους αυτους, το πξ ειναι τοσο δεδομενο και προφανως ευχαριστο, χρησιμο κα, οπως για πολυ κοσμο τ αυτοκινητο. Τροπος ζωης ισως?! "Νορμαλ" η οχι ΑΝ διερωταται καποιος, δικαιωμα του καθενος απ τη στιγμη που δεν ενοχλει.

Πιστευω οτι οντως ειχε καλες προθεσεις...ηθελε να μαθει πως το βλεπουν οι υπολοιποι αυτο το πξ. Αντε ισως να πιστευω οτι του φαινοταν και λιγο παραξενο η "χαζο" ολο αυτο. Αλλα ανθρωπινο και αυτο, οταν δεν καταλαβαινεις κατι οπως το βλεπουν καποιοι αλλοι. Προσωπικα δεν θεωρησα προσβλητικη τη συμπεριφορα του. Στην τελικη οπως ειδα καποιοι ενδιαφερθηκαν να ριξουν μια ματια στην μηχανη που χρησιμοποιει ο ανθρωπος... Μεσα σ αυτους ειμαι και γω. Και στην τελικη μπορει και καποιοι να "ακολουθησουν" αυτο τον τροπο ξυρισματος και μεσα σ αυτους δεν ειμαι γω... :) Παρ ολο που φυσικα δεν ειναι κακο, μη σου πω οτι ισως να ναι και σωτηριο για καποιον!

Δεν θα κατσω ν ασχοληθω ποιος ειναι τι και γιατι ασχετα αν συμφωνω η οχι. Δεν υποστηριζω κανεναν και στην τελικη ΑΝ εκανε και ενα λαθος, "αυτος" η ο "αλλος" καλη καρδια! Για τους ανθρωπους ειναι ολα. Επιπροσθετα δυσκολα ερμηνευεις το γραπτο.

Ας καταλαβουμε ο ενας τον αλλο, και οχι να τσιτωνομαστε γιατι δεν μπαινει ο ενας στη θεση του αλλου. Καμια φορα δεν ειναι τοσο ευκολο και δεν ειναι και παντα απαραιτητο. Και ο αν αλλος ειναι και καπως, ε δε θα γινω και γω ετσι, να χασω και το δικιο μου που ισως εχω.

Ομολογω οτι το κανω στην offline ζωη μου αρκετα λογω ρυθμων, αυτοματισμων χαρακτηρα, ευθιξιας, ευαισθησιας, απειθαρχιας, μ......ς κτλ. Εδω υπαρχει χρονος για λιγο "μονταζ". Προσπαθω να μαι περισσοτερο ο καλος μου εαυτος μπας και με παρασυρω να μαι ετσι περισσοτερο και of the air. Να ενα ακομη καλο του πξ. :)

Καλως ηλθες οπως και να χει, καλη διασκεδαση και θα σε παιξουμε ρε παιδι και ας εχεις μηχανη που καιει ρευμα! :P

Φιλικα προς ολους. Και για να μην παρεξηγηθω και γω τωρα...δεν προσπαθω να κανω το δαλαι του φορουμ, παρ ολο που ισως θα μπορουσα να το λεγα αυτο, αν αυτα που εγραψα τα εγραφε καποιος αλλος... ;) Μονο να πω αυτο που ηθελα, θελω. :)
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

geo43 έγραψε: Ναι, η Braun ξυρίζει το πρόσωπό μου όπως μια muhle r89 και στο 1/5 του χρόνου που για μένα είναι το ζητούμενο.
Ε πεστο ντε οτι ειχες την R89.
Επεσες στην πιο αργη μηχανη του κοσμου.
Επρεπε να γνωρισεις και την R41. :)

Ομως και πολυ προετοιμασια βρε παιδακι μου.
Τρια λεπτα αναμονη μετα το απλωμα της κρεμας?
Χτυπα εκει ενα face lathering και τελειωσες
σε ενα - εναμισυ λεπτο αν βιαζεσαι τοσο πολυ.

Τεσπα, αφου σε βολεψε η ηλεκτρικη περι ορεξεως......
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Stergio το έπιασες πολύ καλά το όλο θέμα της παρεξήγησης, ενώ έχω την εντύπωση ότι ο φίλος μας δεν το έχει πιάσει ακόμα . Εμένα προσωπικά δεν με πειράζει καθόλου αν ξυρίζεται με ηλεκτρική ..
Εδώ έχουμε στην παρέα μας τον τελευταίο καιρό τον Panagiotis72 που ξυρίζεται με κονσέρβα και πλαστικά και δεν υπάρχει πραγματικά κανένα πρόβλημα από κανέναν μας . Ίσα ίσα που το παλικάρι είναι και άνετο και ας κάνουμε μερικές φορές (για πλάκα και μόνο ) κανένα πείραγμα . Δεν δεχόμαστε λοιπόν στη παρέα μας μόνο όσους έχουν παραδοσιακού στυλ εξοπλισμό ... άλλωστε κάθε ξυρισμένο που παίρνουμε με το μέρος μας σε αυτό το κόσμο των μουσάτων είναι κέρδος :D
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
stergios

Αλλο ζορι δεν εχει ο καθενας, να ζοριζεται και με τι ξυριζομαι εγω! Μουχαμπετι να γινεται... Το θεμα δεν ειναι αυτο. Να περναμε καλα αλλα και αν συμβει και κατι να λυνεται. Το ομορφο ειναι αν παιξεις "ξυλο" μ εναν ανθρωπο να μπορεις μετα να τα βρεις. Ε δε νομιζω λοιπον οτι υπαρχουν τοσο σοβαροι λογοι στην προκειμενη ωστε να μη μπορουμε η να μη θελουμε.

Και στην τελικη ρε geo δωσε μας μια ευκαιρια ρε φιλαρακι! :( Αν την κοπανησεις, ε τοτε ναι ρε φιλε δεν ειχες καλες προθεσεις. Γιατι στην τελικη δε σ ενοχλησαν ολες οι συμπεριφορες μας! Και γι αυτες που σ ενοχλησαν θα πω πως οι συμπεριφορες δεν ειναι οι ιδιοι οι ανθρωποι! Γι αυτο υπαρχει και διαλογος.



Η αληθεια οτι δε γνωριζουμε αν το πιασε ο φιλος και πως το επιασε γιατι δημιουργηθηκε μια ενταση αμφιπλευρα. Νερο και αλατι ρε παλουκαρια! Θερμοαιμοι Ελληνες ρε παιδι μου!

Ας ξανασκεφτουμε πως το γραπτο ειναι δυσκολο πραγμα. Ειναι ευκολα παρεξηγησιμο γιατι μεταφραζουμε πολλες φορες συμφωνα με τα δικα μας κριτηρια και σκεψεις.

Προσωπικα οταν καποιος θεωρω μου επιτιθεται, πριν και αν επιτεθω, σιγουρευομαι οτι μου χει επιτεθει. Με λιγα λογια τον "ρωταω". :) Το οτι πολλες φορες καποιος κανει μια μ......α, δε σημαινει οτι ειχε και προθεση να την κανει. Εγω δεν εχω κανει δηλαδη? Ολοι εχουμε κανει. Και πολλες φορες εχουμε κανει και χοντραδες. Και αν δε το θυμομαστε εμεις, σας πληροφορω οτι το θυμουνται αυτοι που το υπεστησαν! Ας ειμαστε τοσο αυστηροι με τον εαυτο μας οσο ειμαστε και με τους αλλους. Κατι που ναι κοκκινο πανι για μας δεν ειναι για τους αλλους και το αντιστροφο. Οποτε δεν καταλαβαινεις ποτε το σηκωνεις το πανι η ποτε ο αλλος σου σηκωσε το πανι η απλα εκφραστηκε εστω και λανθασμενα.

Ολα αυτα τα λεω μονο γιατι μ ενοχλει οταν βρισκομαι σε μια παρεα να γινονται τετοια περιστατικα αναξια λογου και να μας χαλανε ολους.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Κυριοι, ας επιστρεψουμε στο θεμα του thread ;)
Εικόνα
geo43
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 03 Ιουν 2017, 14:06
6
Been thanked: 12 times

παιδιά, κανένα πρόβλημα από τη μεριά μου. Όυτε που μου πέρασε από το μυαλό ότι κάποιους θα τους πείραζε το αρχικό post.
Στην αντίστοιχη θεματολογία για τις ηλεκτρικές μηχανές θα βάλω ένα review της δικιάς μου, έτσι να υπάρχει.

Από τις απαντήσεις βλέπω ότι οι περισσότεροι συνδιάζετε και τα 2. Το ΠΞ το βλέπετε και σαν hobby παράλληλα με τα πλεονεκτήματα που σας προσφέρει. Εγώ το άρχισα για να δω εάν όντως προσφέρει ποιοτικό ξύρισμα όπως έγραφαν εδώ μέσα αλλά μετά δεν μπορώ να πω ότι το είδα σαν hobby. Eίχα βρει έναν τρόπο να ξυρίζομαι υγιεινά και να μην έχω ερεθισμούς αλλά μέχρι εκεί. Δοκίμασα στην αρχή 5-6 κρέμες, ξυραφάκια και after shave για να δω πιο μου ταιριάζει και από τότε έκανα παραγγελία μόνο τα συγκεκριμένα που είχα καταλήξει. Ποτέ δεν μπήκα στον πειρασμό να δοκιμάσω κάτι άλλο. Για την ιστορία χρησιμοποιούσα prorasso με ευκάλυπτο, το preshave λαδάκι της floid και tabac asl. To μέσο ήταν μια muhle R89 ή μια shavette.
Από τις απαντήσεις καταλαβαίνω ότι κανέναν δεν απασχολεί ο χρόνος που διαρκεί ένα παραδοσιακό ξύρισμα ή τελοσπάντων αυτό μπαίνει σε δεύτερη μοίρα. Εκεί διαφέρουμε και ίσως αυτό να ήταν και η αιτία της παρεξήγησης.

ποιος ξέρει? μπορεί κάποτε να σταματήσω να είμαι με το ρολόι στο χέρι και να ξαναμπώ στο ΠΞ. Πάω τώρα να φορτίσω την braun :d
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Λοιπόν, θα προσπαθήσω να ειμαι σύντομος για να αποφευχθούν ανούσιες εντάσεις :

1) Ξυρίζομαι ΚΑΘΕ πρωι λόγω δουλειας. Ξυπνάω στις 6 και φεύγω 7παρά20 για τη δουλεια και ειλικρινά βαριέμαι αφάνταστα να χάνω πάνω από 15 λεπτά στο ξύρισμα. Οπότε ειναι νομιζω κατανοητό ότι θέλω να ξυρίζομαι γρήγορα αλλά δεν μπορώ να πάω αξύριστος ή ημιξυρισμένος. Αυτά τα 15 λεπτά που αφιερώνω ξυρίζομαι ΜΟΝΟ με φαλτσέτες και safety razors.

2) Η διαδικασία μου ειναι ως εξής (ενδεικτικοι χρόνοι) :

α) Στροπαρισμα της φαλτσέτας (προαιρετικά από το προηγούμενο βράδυ) ή 45'' το πρωί
β) Μούλιασμα πινέλου-σαπουνιου, πλύσιμο προσώπου : 30''
γ) Άπλωμα σαπουνιου στο πρόσωπο : 1'
δ)1ο πέρασμα : 3'
ε) 2ο (τελικό) πέρασμα 90 μοιρών : 4-5'
στ) Ξέβγαλμα - after shave : 1-2'

Συνολικός χρόνος : κάτω από 15'

3) Πόσο καιρό μου πήρε να πετυχω να ξυρίζομαι τόσο γρήγορα ? Περίπου 3 χρόνια καθημερινών ξυρισμάτων.

4) Είμαι ευχαριστημένος με την ποιότητα των ξυρισμάτων μου? Απόλυτα. Κι επειδή ακόμα μαθαίνω τη φαλτσέτα σε αρκετά πραγματά της, όταν δεν ειμαι ικανοποιημένος απόλυτα από το αποτέλεσμα της φαλτσέτας, χρησιμοποιώ safety razor.

5) Ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιεί ό,τι του κάνει κέφι. Στην τελική ο ίδιος θέτει τις προτεραιότητες του. Για μένα το ξύρισμα μπορεί να είναι απόλαυση, για τον άλλον μπορεί να ειναι αναγκαία απόλαυση, για τον τρίτο καταναγκαστική εργασία. Εγώ μπορεί να γουστάρω να τραβάω προεδρικές ξούρες που κρατάνε 2 ώρες και ο άλλος να θέλει να το κάνει σε 5 λεπτά. Για εμένα προσωπικά είναι χόμπι, το απολαμβάνω όταν το κάνω αλλά είναι και αναγκαίο κακό με υποχρεωτικο (λόγω δουλειας) χαρακτήρα (αν δεν χρειαζόταν, το λέω χωρις ντροπή, θα κυκλοφορούσα με τις μουσάρες μου και θα ξυριζόμουνα σε 2 ώρα τελετουργικά, όποτε ήθελα εγώ).

Επίσης, διαφωνώ (και διαφωνούσα πανταχόθεν) με το ότι εδώ ως φόρουμ υπερασπιζόμαστε ΜΟΝΟ το ΠΞ και καταδικάζουμε μετά βδελυγμίας τα "κακά πλαστικά" (υπάρχει και αντίστοιχο thread), τους αφρούς και τις ηλεκτρικές μηχανές. Εγώ πχ ξυρίζω το κεφάλι μου με fusion, γιατί έχω δοκιμάσει να ξυριστώ μέχρι και με kamisori και δε με βόλεψε, αλλά όταν βρίσκομαι στο πατρικό μου, που δεν μπορώ να κουβαλάω φαλτσέτες και σαπούνια λόγω αεροπλάνου μου φαίνεται παράξενο να χρησιμοποιήσω κάτι λιγότερο από σαπούνι, πινέλο και safety razor. Το σημαντικό από τέτοια φόρουμ ειναι ότι δοκιμάζεις και μαθαίνεις ΠΩΣ να ξυρίζεσαι, όποιον τρόπο κι αν χρησιμοποιεις. Για παραδειγμα, σε εμένα έχει αλλάξει προς το καλύτερο ο τρόπος που χρησιμοποιώ ακόμα και τη Fusion, πετυχαίνοντας πολύ καλύτερα αποτελέσματα χωρίς κανέναν ερεθισμό και με πολύ βαθύ ξύρισμα αλλά κατανοώ παράλληλα ότι η Fusion τη μαγκιά και την απόλαυση της φαλτσέτας δεν την έχει, κι ας με παιδεύει η φαλτσέτα λίγο παραπάνω αλλά με αποζημιώνει με κορυφαία ξυρίσματα και την ικανοποίηση ότι χειρίζομαι ένα εργαλείο με το δικό του χαρακτήρα που απαιτεί ένα συγκεκριμένου επιπέδου ικανότητα, η οποία δεν είναι για όλους και δεν αποκτιέται εύκολα)

Αυτό που δεν μπορεί να αμφισβητήσει κανείς είναι ότι με το ΠΞ πετυχαίνεις αποτελέσματα εφάμιλλα (αν όχι καλύτερα) με άλλους τρόπους ξυρίσματος (fusion, mach3, ηλεκτρικές μηχανές) και ότι είναι δυνατόν να είναι εξίσου γρήγορη διαδικασία με το ξύρισμα με ηλεκτρική μηχανή. Για του λόγου το αληθές στα παρακάτω βίντεο απολαύστε τους τύπους να απολαμβάνουν το ξύρισμά τους με φαλτσέτα (!!) σε 6 και 3 λεπτά αντίστοιχα (οκ, το ξέρω ότι ξυρίζουν μακριά γένια κι όχι κοντές, δύσκολες τρίχες 24 ωρών αλλά και πάλι είναι ενδεικτικό του ότι το ΠΞ μπορεί να ειναι και ευχάριστο χόμπι και αποτελεσματικο και γρήγορο).

6 λεπτά (Θεούλης, πίνει και ουισκι)

3 λεπτά
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Το αν αρέσει σε κάποιον ή όχι το παραδοσιακό ξύρισμα, όπως και κάθε τι άλλο στον μάταιο τούτο κόσμο, είναι θέμα προσωπικού γούστου, ιδιοσυγκρασίας, εμπειριών, παιδείας, συνηθειών, χρημάτων και άλλων συνιστωσών.

Το αρχικό ερώτημα του νήματος έχει αμέτρητες απαντήσεις. Όλες σωστές!

Για μένα το ΠΞ είναι απόλαυση, χόμπυ και μέσο να ανακτώ την ηρεμία μου. Πέραν αυτών, οι γνωστοί μου λένε ότι η φατσούλα μου δείχνει κατά 10 χρόνια νεότερη απο τότε που ασχολούμαι με το άθλημα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”