αξίζει τελικά το πξ ή είναι απλά ένα hobby?

Απάντηση
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Συνθετικά πάντως υπάρχουν για όλα τα γούστα. Εκεί ούτε χρόνος μουλιάσματος χρειάζεται ούτε τίποτα. Φυσικά μπορεί κάποιος να προτιμάει φυσική τρίχα αλλά σε κάθε περίπτωση για τις περιστάσεις που βιάζεσαι θα είναι μια αξιοπρεπέστατη εναλλακτική (και παραπάνω μπορώ να σου πω). Άμα μπεις και σε διαδικασία face lathering θα τελειώνεις το ξύρισμα στο άψε σβήσε.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Νομίζω η παρακάτω έκφραση τα λέει όλα ...

Το τερπνόν μετά του ωφελίμου ...

Κοινώς, δεν είναι απλός ένα ξύρισμα είναι μία απόλαυση σε κάτι που εμείς οι άνδρες έχουμε ανάγκη (ακόμα και καθημερινά), ειδικά εμείς οι ξυριζόμενοι ... και όχι οι άλλοι ... από την άλλη πλευρά ... οι ΑΞΥΡΙΣΤΟΙ !!! :mrgreen:
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Εμένα μου ακούγεται πάντως σαν "αξίζει να πλένεσαι ή είναι απλά ένα χόμπι".
Ok, άλλος έχει 5 διαφορετικά αφρόλουτρα, άλλος περιμένει να βρέξει, κάποιες το είχαν τιμή τους και καμάρι τους ότι δεν πλύθηκαν ποτέ στη ζωή τους...
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

Εφόσον το ξύρισμα από καταναγκαστικό έργο,αναγκαίο κακό και επίπονη διαδικασία μετατράπηκε
σε "ζεν" απόλαυση ,απαραίτητη τελετουργία και εμπειρία ανανέωσης ,
τότε ναι ,το παραδοσιακό ξύρισμα αξίζει .

Απεναντίας ,χομπυ αποτελεί το να καλλιεργείς και να φροντίζεις το θαμνώδες τριχωτό του προσώπου.
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Συνεχιζω να θεωρω το ξυρισμα αναγκαιο κακο και τα γενια ενοχλητικα,
Γι αυτο ο στοχος μου στο ξυρισμα ειναι η αποτελεσματικοτητα και η ταχυτητα
που μου τα προσεφερε απλοχερα η r41 με τα feather.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ερ: "αξίζει τελικά το πξ ή είναι απλά ένα hobby?"

Απ: "Αναλογως πως θα το δει κανεις. Γρηγορα σταματαει να ειναι οικονομικο, αν πας στις εξεζητημενες μηχανες, (οχι δεν θα δωσω ποτε 600€ για ξυραφακι, για να το χρησιμοποιησω 10 φορες στη ζωη μου και μετα ή να το εχω να σκονιζεται ή να το πουλησω, gfys) ή να αρχισεις να μαζευεις σαπουνια απο υπερκοστολογημενους "artisans" (no offence) για να εχουν την ιδια τυχη νε τις ξυριστικες μηχανες. Σιγουρα ειναι πιο αποτελεσματικο απο το "μοντερνο" ξυρισμα (ακομα και αν μερικες φορες ξυριζομαι με Η5 χωρις τη γλιτσα, αλλα με σαπουνι-κρεμα και πινελο). Και στο τελος αυτο ειναι που μετραει. Τωρα αν ειναι hobby? Εχοντας 2 βιτρινες με ξυριστικα, τα οποια ειναι κατα 98% ειναι vintage, ναι θα πω οτι ειναι hobby. Συνδυαζω το τερπνον μετα του οφελιμου.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

Και οι δυο προτάσεις ειναι σωστές. Και αξίζει το πξ και ειναι και χόμπι. Αξίζει γιατί μπορείς να ξυρίσεις οικονομικότερα και να απολαμβάνεις διαφορετικές μυρωδιές, όχι συνηθισμένες, μέσω των σαπουνιών, κρεμώντας, aftershave που χρησιμοποιείς. Χόμπι ειναι, γιατι κατέχουμε πολλά περισσότερα ξυριστικά πράγματα από αυτά που μας χρειάζονται.

Προστέθηκε μετά από 5 ώρες 15 λεπτά 55 δευτερόλεπτα:
Ο autocorrector γράφει ότι να ναι από πάνω. Σορρυ, έγγραφα από κινητο.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

εγώ νομίζω ότι αξίζει,τώρα τι γίνεται η παγκοσμιοποίηση έχει κάνει τον κόσμο να είναι πιο καταναλωτικοι επιπλέον υπάρχει βομβαρδισμός με διαφημίσεις όλη μέρα, εδώ πας σε μάρκετ για δυο πράγματα και φεύγεις με δέκα φαντάσου σε αυτό που κάνεις κέφι τι γίνεται,εγώ έχω σαπούνια καμιά δεκαπενταριά και έχω δώσει και καμιά δεκαριά σε φίλους, πιστεύω κιόλας ότι ο άνθρωπος γενικά ψάχνει τρόπους η έχει ανάγκη να δώσει μια ευχαρίστηση στην καθημερινότητα του.
Άβαταρ μέλους
vstromini
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 11:12
4
Τοποθεσία: thessaloniki
Has thanked: 5162 times
Been thanked: 2489 times
Ηλικία: 52

Εχοντας ξυριστει με ολα τα πλαστικα ξυραφακια της αγορας η ενασχοληση μου με το ΠΞ εδω και δυο μηνες μου εδωσε τη δυνατοτητα να περιποιηθω το προσωπο μου και να κανω μια διαδικασια καθημερινα που ειναι μια προσωπικη απολαυση
tasomak
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 23:09
8
Has thanked: 14 times
Been thanked: 81 times

Ξεκίνησα από περιέργεια και διαπίστωσα ότι ξυριζόμουν σαφώς καλύτερα σε σχέση με τα 3λέπιδα. Οπότε σε αυτή την φάση έγινε αναγκαιότητα και το περιστασιακό κόψιμο παράπλευρη απώλεια. Όσο όμως τελειοποιούσα την τεχνική μου, αναβάθμισα το ξυράφι (RR Gamechanger 0.85p) και μπήκα στην διαδικασία να δοκιμάσω διαφορετικά σαπούνια, ASL κλπ, πλέον από αναγκαιότητα έγινε ιεροτελεστία που απολαμβάνω. Άρα νομίζω είναι συνδυασμός αναγκαιότητας και hobby, γιατί κάθε φορά κοιτάμε να εμπλουτίσουμε την διαδικασία με κάτι διαφορετικό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”