αξίζει τελικά το πξ ή είναι απλά ένα hobby?

Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Λύκειο
Λύκειο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Μάλλον παραπάνω απ'όσο χρειάζομαι...
έχει ευχαριστίσει: 7105 φορές
Έχει ευχαριστώ: 5458 φορές

Re: αξίζει τελικά το πξ ή είναι απλά ένα hobby?

Δημοσίευση από akis_peiraias » πριν από 5 μήνες

Latest post of the previous page:

:text-offtopic:
Και για τους νέους φίλους ο Δημήτρης aka kikos7 είναι κάποιος που γνωρίζει ΠΟΛΎ καλά από κοφτερά εργαλεία ... για να λέμε και την αλήθεια αν γουστάρει σε φιλετάρει κιόλας ... :violence-blades:

Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !

Murdrock
Νήπιο
Νήπιο
έχει ευχαριστίσει: 1 φορά
Έχει ευχαριστώ: 7 φορές

Δημοσίευση από Murdrock » πριν από 3 μήνες

Είμαι και εγώ νέος στο πξ και η αλήθεια είναι ενώ πριν δεν ξυριζομουν, μόνο μια φορά το μήνα επερνα τα πολλά με μια μηχανή, τώρα το απολαμβάνω!

Βέβαια θέλει ώρα, ειδικά με φαλτσέτα που το παλεύω... Δεν ξέρω αν στο μέλλον κατεβάσω του χρόνους αλλα και πάλι το 20λεπτο 30λεπτο πιστεύω δεν νομίζω το «σπάσω»...

Άβαταρ μέλους
Akist
Νήπιο
Νήπιο
έχει ευχαριστίσει: 568 φορές
Έχει ευχαριστώ: 306 φορές

Δημοσίευση από Akist » πριν από 2 μήνες

Είναι και τα δύο .Είναι μια ανάγκη σίγουρα που όμως μπορεί να γίνει απόλαυση αντί για αγγαρεία. Απ΄όταν θυμάμαι τον εαυτό μου να ξυρίζομαι μια DE είχα πάντα .

Λόγω της δουλειάς μου ξυρίζομαι κάθε μέρα. Επειδή ξυρίζομαι πρωί πριν φύγω πολλές ημέρες θα κάνω ένα γρήγορο ξύρισμα με ήπια μηχανή 2 περάσματα και κρέμα αντί για σαπούνι. Μου παίρνει λίγο κάτω από 10 λεπτά και είναι ένα πολύ ικανοποιητικό (πολύ καλό DFS) ξύρισμα.
Πηγαίνω στην δουλειά μου περιποιημένος με απαλό πρόσωπο και μοσχοβολάω. Το απολαμβάνω πραγματικά και ας είναι το σπίτι τρελάδικο το πρωί μέχρι να πάει το παιδί στο σχολείο.

Στα δικά μου τα μάτια -και μπορεί να με πείτε και οπισθοδρομικό- δεν μου αρέσει αυτή η αξυρισιά λίγων ημερών που βλέπω στα νέα παιδιά , μου δίνει άσχημη αίσθηση καλύτερα άσε μούσι αλλά φρόντισε το.

Όποτε δοκίμασα (ελάχιστες φορές να λέω και την αλήθεια) πλαστικές μηχανές με πολλές λεπίδες είχα την αίσθηση ότι δεν ξυριζόμουν καθόλου σωστά.
Και το πιο βασικό είναι η αίσθηση του τραβήγματος από το multiblade όταν είχα γένια πάνω από τρεις ημέρες , δεν κόβει σου τραβάει το δέρμα και μετά στομώνει και λέω άστο Άκη δεν κάνεις εσύ για αυτά τα μοντέρνα .

Για μένα αξίζει και παραξίζει και σαν ασχολία και σαν χόμπι αλλά και σαν κάτι που έχει την δική του πατίνα... αυτό το ξύρισμα έκαναν οι παππούδες μας και οι πατεράδες μας και φρόντιζαν τον εαυτό τους με απλά τις περισσότερες φορές υλικά σε εποχές που τα ρολόγια γύριζαν πιο αργά.

Και ειδικά τώρα που υπάρχουν του κόσμου τα προϊόντα και για όλα τα βαλάντια διαθέσιμα με ένα κλικ στην πόρτα μου γιατί να μην προσέξω τον εαυτό μου;

Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...

Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Λύκειο
Λύκειο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Μάλλον παραπάνω απ'όσο χρειάζομαι...
έχει ευχαριστίσει: 7105 φορές
Έχει ευχαριστώ: 5458 φορές

Δημοσίευση από akis_peiraias » πριν από 2 μήνες

Εν τω μεταξύ το Π.Ξ εμπεριέχει μια αρχοντιά από μόνο του . Είτε ξυρίζεσαι με Κολυνός και Μενούνος και την " βλέπεις" ρεμπέτης , είτε ξυρίζεσαι με Truefitt & Hill , ασβό και του πανακρίβου edc και τη "βλέπεις" Λόρδος , έχει μια ποιότητα όλο αυτό . Απορώ πως την έβγαζα με μια κονσέρβα αφρό , το ανταλλακτικο με τις χίλιες λεπίδες (γιατί αυτοί ξέρουν καλύτερα από εμάς ) , δύο περάσματα όπως νάναι και τέλος ...

Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !

Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Νήπιο
Νήπιο
έχει ευχαριστίσει: 30 φορές
Έχει ευχαριστώ: 590 φορές

Δημοσίευση από mengiorgos » πριν από 2 μήνες

Παρόλο που μπηκα πριν ένα χρόνο στο π.ξ., ξυριζόμουν χρόνια με πινέλο και κρέμα (και bic μονολέπιδο ως επι των πλείστων). Η αποστροφή για τα πλαστικά ήρθε από γύρισμα μιας τρίχας και τη δημιουργία αποστήματος στο σημείο με κοτζάμ καρούμπαλο. Για μένα το π.ξ. ήταν δρόμος χωρίς επιστροφή και κατέληξε απόλαυση. Πλεον η σαβέτα με ικανοποιεί πλήρως και το τελευταίο βήμα μου θα είναι η φαλτσέτα σε λίγο καιρό πρώτα ο Θεός.

Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.

christos_
Νήπιο
Νήπιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Edwin Jagger DE89BA1BL / Muhle R41/ Gillette Sensor
Bluebeards Revenge Shavette
Semogue 1305 / Wilkinson Sword
έχει ευχαριστίσει: 309 φορές
Έχει ευχαριστώ: 260 φορές

Δημοσίευση από christos_ » πριν από 2 μήνες

Ο αφρός σε μπουκάλι σταμάτησε για εμένα στα μέσα της δεκαετίας του 90 όταν μου έκαναν δώρο ένα πινέλο.
Η DE89 αγοράστηκε πριν από 8 μήνες και από τότε κόλλησα. Για να λέμε την αλήθεια φταίει λίγο και το forum. Η επόμενη αγορά θα είναι μια OC, ακολουθεί σαβέτα και να μας έχει ο Θεός καλά.
Στο ερώτημά μας τώρα, το ΠΞ καί hobby είναι αν κρίνεις από αυτά που ξοδεύεις, τις ώρες που τρως διαβάζοντας κριτικές, ψάχνοντας αλλά και αξίζει αν κρίνεις από το αποτέλεσμα του κάθε ξυρίσματος το οποίο αλλάζει επίπεδο. Και το καταλαβαίνεις όταν αρχίζεις να μετράς τις μέρες για την επόμενη ξούρα και όχι για το αν μπορείς να τη γλιτώσεις για κάποια ημέρα.

Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!

Άβαταρ μέλους
Κάβειρος
Νήπιο
Νήπιο
έχει ευχαριστίσει: 13 φορές
Έχει ευχαριστώ: 192 φορές

Δημοσίευση από Κάβειρος » πριν από 2 μήνες

Για εμένα είναι ένα hobby που αξίζει πολύ 😉

Καλοί μου άνθρωποι!

Άβαταρ μέλους
blade2668
Νήπιο
Νήπιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Proraso SS (sandalwood) / Haslinger SS Honey / MWF
Proraso SC Eucalyptus
Omega s 10018 / Omega 10018
Muhle R41 / Merkur 34
Vitos Tobacco / Denim Black
έχει ευχαριστίσει: 4512 φορές
Έχει ευχαριστώ: 1408 φορές

Δημοσίευση από blade2668 » πριν από 2 μήνες

Βασικά το ΠΞ είναι μια καθημερινή απόλαυση η οποία επιτρέπεται ακόμα, σε αντίθεση με άλλες που όλο γίνονται όλο και πιο αραιά, όλο και με περισσότερους περιορισμούς (το φαγητό εννοώ, όχι το sex).
Επίσης είναι ένα μισάωρο με τον εαυτό μας στο οποίο χαλαρώνουμε και αδειάζουμε από τις σκοτούρες τις καθημερινότητας.

Κώστας

tasomak
Νήπιο
Νήπιο
έχει ευχαριστίσει: 2 φορές
Έχει ευχαριστώ: 16 φορές

Δημοσίευση από tasomak » πριν από 2 μήνες

Εγώ πάλι το ξεκίνησα πριν από 3 χρόνια περίπου ως χόμπι, γιατί μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον η όλη εναλλαγή με διαφορετικά σαπούνια, πινέλα κλπ. Τελικά όμως κατέληξε ανάγκη γιατί διαπίστωσα ότι επιτέλους είμαι σωστά ξυρισμένος. Όσο χρησιμοποιούσα διπλές, τριπλές, εξαπλες λεπίδες μέχρι το απόγευμα ήμουν αξύριστος...

Πλέον έχει γίνει ρουτίνα καθότι γίνεται με πίεση χρόνου το πρωι αλλά συνεχίζω να απολαμβάνω τα διαφορετικά προΙόντα, ειδικά σαββατοκύριακα. Καθαρά ανδρική υπόθεση!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”