Ξυριστικες μηχανες-εργαλεια για σκληρα γενια και ευαισθητο δερμα

stergios

Σε μενα εκατσαν καλα οι polsilver, bic cp, feather, wilkinson, gillette sb, εχω δοκιμασει αρκετες κ θα παρω κ αλλες.

Με πια δεν νιωθεις το ξυραφι με γενια πανω στη βδομαδα?
Άβαταρ μέλους
NickB
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 12 Μάι 2017, 19:07
6
Has thanked: 73 times
Been thanked: 84 times

καλημερα σας!

Βρισκομαι σε αναζητηση μηχανης (DE safety razor) για σκληρα γενια & ευαισθητη επιδερμιδα. Εχω στο μυαλο μου δυο συγκεκριμενα προιοντα κατασκευασμενα απο διαφορετικες εταιρειες. Δεν θα πω. Θα ηθελα ομως να ακουσω την εμπεριστατωμενη προταση σας. Μια προταση αν γινεται, οχι 5-6 γιατι ετσι νομιζω οτι θα μπερδευτω και ισως να μην καταληξω να αγορασω τιποτα. Επισης ευπροσδεκτες και 1-2 προτασεις για καταλληλα ξυραφακια (για σκληρα γενια & ευαισθητη επιδερμιδα). Τελος, η μηχανη θα ηταν καλο να κυκλοφορει στην Ελλαδα οποτε η αγορα να γινει απο εδω.

:helt
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Σαν τη futur δεν έχει! Γνωριμία μαζί της στο 2 και μετά, the limit is the sky (κάπως έτσι βλέπω εγώ το 6).
Για ξυραφάκια μόνο με δοκιμές θα βρεις ποιο σου ταιριάζει. Για μένα το πιο κοφτερό και γλυκό ξυραφάκι είναι το Permasharp.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
john58
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 25 Δεκ 2016, 19:18
7
Has thanked: 15638 times
Been thanked: 1546 times

Συμφωνώ με τον Kikos7.

H Merkur Futur είναι πολύ καλή μηχανή.

Εδώ, στην Ελλάδα (wellshaved), ;έχει 68,5 ευρώ. Παράδοση : αμέσως.

Στο amazon έχει 50-55 δολάρια. Παράδοση : 7-14 μέρες.

Η Qshave (εξαιρετικός κλώνος της Futur-διάβασε το σχετικό νήμα), έχει 6,5-8,5 δολάρια (aliexpress.com). Παράδοση 30-35 μέρες.

Ξυραφάκια δοκίμασε όσο πιο πολλά μπορείς, μόνο έτσι θα βρείς ποιό σου ταιριάζει.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Merkur Futur καί θά μάς θυμηθείς !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

NickB η ερώτηση που κάνεις εξ ορισμού έχει πολλές απαντήσεις, οπότε σίγουρα θα μπερδευτείς και δε θα πάρεις τίποτα :P
Δεν είναι δυνατόν να συμφωνούμε όλοι στην πρόταση που θα σου κάνουμε γιατί απλούστατα μετά δε θα υπήρχαν οι άλλες μηχανές. Για να υπάρχουν προφανώς κάποιοι θα στις προτείνουν κι αυτές.

Τώρα ως προς το τι μηχανή χρειάζεσαι, να σαι σίγουρος πως όποια κι αν πάρεις δε θα ναι η τελευταία σου, οπότε ξεκίνα με όποια σου αρέσει στο μάτι/χέρι κτλ. Αν είσαι Αθήνα πέρνα απ το wellshaved να τις πιάσεις κιόλας. Αλλιώς κατ εμέ άρχισε με μια που δε θα σου φανεί οικονομικά απαγορευτική, πχ η Futur μου φαίνεται ακριβή για αρχάριο που δεν έχει ακόμα το μικρόβιο του ΠΞ, και που είναι φιλική προς τον άπειρο χρήστη. Δλδ, ανεξαρτήτως του τι δέρμα/γένια έχεις ξεκίνα είτε με Merkur 34c ή EJ89. Παίζουν καλά σε όλα τα πρόσωπα οι συγκεκριμένες και δε θα βρεις εύκολα κάποιον δυσαρεστημένο από αυτές.

Πάρε και κάποιο πακετάκι δοκιμαστικών λεπίδων για να δεις ποιες σου κάθονται καλύτερα, γιατί δε φαντάζεσαι πόσο διαφορετική αίσθηση θα έχεις αλλάζοντας μάρκα λεπίδας, χρησιμοποιώντας την ίδια μηχανή. Μην παραλείψεις να δοκιμάσεις τις BIC.
Αυτά από μένα και καλή αρχή.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Rockwell 2C. Ή την 6C με άλλες δύο πλάκες αν τη βρεις, ή την 6S σε stainless. Μάλλον είναι οι DE με τα λιγότερα "παράπονα" χρηστών για αποτελεσματικότητα και ευκολία χρήσης, εντός κι εκτός των τειχών.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
NickB
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 12 Μάι 2017, 19:07
6
Has thanked: 73 times
Been thanked: 84 times

kikos7 έγραψε:Σαν τη futur δεν έχει! Γνωριμία μαζί της στο 2 και μετά, the limit is the sky (κάπως έτσι βλέπω εγώ το 6).
Για ξυραφάκια μόνο με δοκιμές θα βρεις ποιο σου ταιριάζει. Για μένα το πιο κοφτερό και γλυκό ξυραφάκι είναι το Permasharp.
Δημητρη, ποιο μοντελο λες? εχει πολλα η futur ετσι δεν ειναι?

Added in 4 minutes 44 seconds:
Sitalkas έγραψε:NickB η ερώτηση που κάνεις εξ ορισμού έχει πολλές απαντήσεις, οπότε σίγουρα θα μπερδευτείς και δε θα πάρεις τίποτα :P
Δεν είναι δυνατόν να συμφωνούμε όλοι στην πρόταση που θα σου κάνουμε γιατί απλούστατα μετά δε θα υπήρχαν οι άλλες μηχανές. Για να υπάρχουν προφανώς κάποιοι θα στις προτείνουν κι αυτές.

Τώρα ως προς το τι μηχανή χρειάζεσαι, να σαι σίγουρος πως όποια κι αν πάρεις δε θα ναι η τελευταία σου, οπότε ξεκίνα με όποια σου αρέσει στο μάτι/χέρι κτλ. Αν είσαι Αθήνα πέρνα απ το wellshaved να τις πιάσεις κιόλας. Αλλιώς κατ εμέ άρχισε με μια που δε θα σου φανεί οικονομικά απαγορευτική, πχ η Futur μου φαίνεται ακριβή για αρχάριο που δεν έχει ακόμα το μικρόβιο του ΠΞ, και που είναι φιλική προς τον άπειρο χρήστη. Δλδ, ανεξαρτήτως του τι δέρμα/γένια έχεις ξεκίνα είτε με Merkur 34c ή EJ89. Παίζουν καλά σε όλα τα πρόσωπα οι συγκεκριμένες και δε θα βρεις εύκολα κάποιον δυσαρεστημένο από αυτές.

Πάρε και κάποιο πακετάκι δοκιμαστικών λεπίδων για να δεις ποιες σου κάθονται καλύτερα, γιατί δε φαντάζεσαι πόσο διαφορετική αίσθηση θα έχεις αλλάζοντας μάρκα λεπίδας, χρησιμοποιώντας την ίδια μηχανή. Μην παραλείψεις να δοκιμάσεις τις BIC.
Αυτά από μένα και καλή αρχή.
νομιζω αυτες τις δυο βρηκα και εγω ως καλυτερες.. χωρις να τις εχω δει απο κοντα και ουτε προκειται γιατι ζω επαρχεια..
η merkur ελεγε κατι σαν HD και η EJ ηταν ναι μεν η 89 αλλα αν θυμαμαι καλα LBL (?) 1LBL (?)

Added in 1 minute 30 seconds:
YMMV έγραψε:Rockwell 2C. Ή την 6C με άλλες δύο πλάκες αν τη βρεις, ή την 6S σε stainless. Μάλλον είναι οι DE με τα λιγότερα "παράπονα" χρηστών για αποτελεσματικότητα και ευκολία χρήσης, εντός κι εκτός των τειχών.
θα ψαξω και θα δω.. το πολυ-πολυ να κοιταξω και ebay.. αν οντως αξιζει τοσο
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Η Futur κατασκευάζεται από την merkur, είναι ρυθμιζόμενη μηχανή που βγαίνει σε 3 χρωματικές παραλλαγές, θα τη βρεις στα ελληνικά καταστήματα ξυριστικών.
Θα ακουστώ απόλυτος, αλλά αν έχεις καταλήξει πως σου ταιριάζει το παραδοσιακό ξύρισμα, σίγουρα κάποια στιγμή θα αγοράσεις το εργαλείο futur. Πάρτη από τώρα να γλυτώσεις και τις ενδιάμεσες δοκιμές-αγορές. Από την άλλη είναι και αυτές μέρος της απόλαυσης του ταξιδιού. Η απόφαση είναι δική σου :D
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
7
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 53

Σαν τη Futur δεν εχει! Χα χα χα... Νομίζω οτι δε θα βρεις εύκολα χρήστες με αρνητική συνολικά άποψη για αυτή μηχανή, αντίθετα πολλοί τη θεωρούν κορυφαία. Επίσης αφού ειναι ρυθμιζόμενη υπάρχουν πολλά περιθώρια δοκιμών για τη βέλτιστη εμπειρία! Αν οικονομικά ειναι εντός των πλαισίων που έχεις θέσει νομίζω οτι ειναι πολύ καλή επιλογή. Πάντα βέβαια η τελική απόφαση ειναι δική σου.
Σε οτι αφορά τα ξυραφάκια ψηφίζω Polsilver αλλά βασικά το δέρμα σου ειναι ο τελικός κριτής, οποτε οι δοκιμές ειναι επιβεβλημένες!
Χρόνου φείδου!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”