Ξυριστικες μηχανες-εργαλεια για σκληρα γενια και ευαισθητο δερμα

Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

3 επιλογές,

Slant Mercur 37c,
Mercur Futur
Mercur Progress

Δες την σλαντ, 1-2 περάσματα και καθάρισες.
Οι άλλες δυο είναι ρυθμιζόμενες οπότε θα πρέπει να βρεις την ρύθμιση που σου ταιριάζει.

Ξυραφάκι
Feather (αν και είναι προσωπικό γούστο, λογικά θα σου κάνει)
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ας με παρουν με τις ντοματες οι αποπανω :P δεν συστηνω Futur για πρωτη/δευτερη DE μηχανη. H Progress που ανεφερε ο Πετραν ειναι πιο λογικη επιλογη.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NickB
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 12 Μάι 2017, 19:07
6
Has thanked: 73 times
Been thanked: 84 times

Herco.. και ο λογος ή λογοι που δεν την συστηνεις ποιος ή ποιοι ειναι? οπως ανεφερα στην αρχικη μου δημοσιευση θελω μηχανη για σκληρα γενια και ευαισθητη επιδερμιδα? θα ειμαι οκεη με την progress?
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Κατουσια δεν υπαρχει μηχανη για σκληρα γενια και ευαισθητη επιδερμιδα. Ναι οκ υπαρχουν οι slant (οπως η 37c) αλλα αν "δουλευαν" για ολους τοτε δεν θα χρησιμοποιουσαμε αλλες μηχανες.

Θες λοιπον μια μηχανη με μεγαλο "κενο" αναμεσα στα 2 κομματια της κεφαλης ωστε να κοβει πολυ. Ομως αυτο πρεπει να συνδυαστει με το καταλληλο για το δερμα σου ξυραφακι και φυσικα να "ανεβασεις" λιγο την τεχνικη σου (κυριως να συνειδητοποιησεις ποια σημεια στο προσωπο σου εχουν τη δυσκολια στο ξυρισμα) ωστε να θες λιγοτερα περασματα (αρα και λιγοτερη επιβαρυνση της επιδερμιδας).

Οι μηχανες που σου προτειναν οι συνφορουμητες μας ειναι ολες μηχανες "που κοβουν" αρα εκ προοιμιου σωστες επιλογες. Η δικη μου ψιλοδιαφωνια ειναι οτι βρισκω την κεφαλη της Futur αρκετα μεγαλη και αρκετα βαρια (τουλαχιστον για τα δικα μου μεταμεσονυχτια νυσταγμενα ξυρισματα) και αυτος ειναι ο λογος που πουλησα και τις 3 που αγορασα. Εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι η καλυτερη μηχανη γενικα - αλλα ισως πεσει "βαρια" σε καποιον που πρωτοξεκινα (ή που βαριεται..)

Το αν θα εισαι οκ με οποια μηχανη διαλεξεις θα ειναι αποτελεσμα κυρια της δικης σου προσπαθειας, θελει να το δουλεψεις λιγο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Νικόλα έχω και την 37C και την futur και την progress και έχω πολύ σκληρά γένια. Για γένια 3+ ημερών και οι 3 μηχανές είναι φοβερές. Η κάθε μία θέλει τον τρόπο της αλλά δίνουν όλες πολύ καλό βάθος κοπής και άνετο ξύρισμα. Τώρα για εμένα που ξυρίζομαι κάθε μέρα, μου κάθετε λίγο καλύτερα η progress. Η 37C είναι αρκετά "επιθετική" για καθημερινό ξύρισμα, ενώ από τις 2 ρυθμιζόμενες, μου κάθε λίγο καλύτερα η progress. Ίσως να με βολεύει και στο χέρι καλύτερα. Όπως όμως είπα και παραπάνω, για γένια 3+ ημερών και οι 3 μηχανές είναι φοβερές.

Υ.Γ.1: Που μένεις επαρχία; Ίσως να υπάρχει και στην πόλη σου κάποιο κατάστημα με ξυριστικά και να μην το ξέρεις ή να μένει κοντά κάποιο μέλος που να μπορεί να σου δείξει κάποιες μηχανές.

Υ.Γ.2: Μου ήρθε μία off topic σκέψη τώρα. Δεν ξέρω πως θα μπορούσε να γίνει αλλά θα μπορούσε μέσα στο φόρουμ να υπάρχει ένας χάρτης όπου σε όποιο νομό κλικάρουμε, να μας βγάζει ποιοι από το φόρουμ ζουν εκεί ή κάτι παρόμοιο; Θα ήταν ωραίο κάθε νέο μέλος να μπορεί με ένα κλικ να ξέρει πόσα παλαιότερα μέλη υπάρχουν στο νομό του ή όταν κάποιος πηγαίνει κάποιο ταξίδι, να ξέρει ποια άλλα μέλη μπορεί να συναντήσει εκεί που πάει. Ανδρέα;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
NickB
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 12 Μάι 2017, 19:07
6
Has thanked: 73 times
Been thanked: 84 times

καλημερα!

Με βλεπω τελικα να καταληγω στην progress, στο μοντελο με την μακρια λαβη... λογω συνηθειας μαλλον απο την gillette sensor.
Ελπιζω ο χαρακτηρισμος progress που της εχουν δωσει να μην ειναι απλα ενα μαρκετινγκ εφε. Σιγουρα θα χρειαστω να ειναι ρυθμιζομενη και αφου ειναι ολα καλα.. ευχαριστω ολους τους φιλους για την βοηθεια σας! Θα επανελθω μετα την αγορα. :D
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Progress ;
Καλή επιλογή, κάνει γλυκό ξύρισμα στο τέρμα της. Θα με θυμηθείς.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Η Parker Variant δεν υπάρχει ακόμα Ελλάδα ? Το λέω γιατί είναι Progress style αλλά πιο καλή κατασκευή όπως λένε και χωρίς το πλαστικό ρυθμιστή στο τελείωμα της λαβής.
Πάντως για γένια 3+ ημερών εγώ θα έλεγα για τις Parker 24/26 open comb. Μην σε τρομάζει η ιδέα της open comb. Κάνει βαθύ και γλυκό ξύρισμα . Και εγώ έχω σκληρά γενιά με ευαισθησία μόνο χαμηλά στο λαιμό όμως . Η open comb της Parker είναι εξαιρετική . Σε καθημερινό ξύρισμα χρησιμοποιώ την Merkur 34c HD με κοφτερές λεπίδες (Polsilver, Perma Sharp κλπ).
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
NickB
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 12 Μάι 2017, 19:07
6
Has thanked: 73 times
Been thanked: 84 times

Ακη, απο μια ματια και μονο που της εριξα στο ιντερνετ.. ειναι πολυ ωραια μηχανη. Δεν βιαζομαι να κανω αγορα ακομη, οποτε την εχω και αυτη στο νου μου! θενκς!
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Προτεινω Parker open comb ή EJ 89 για απόκτηση της τεχνικής.Οι ρυθμιζόμενες και οι slant απαιτούν εμπειρία και τεχνική.Πρέπει να βρεις και το ξυραφάκι σου πρώτα,για να πας σε αυτές.Η slant δε θέλει πίεση.Η ρυθμιζόμενη ,αν δε ξέρεις το ξυραφάκι σου και δεν έχεις εμπειρία θα σε βάλει σε ένα φαύλο κύκλο δοκιμών.Ναι είμαι συντηρητικός,αλλά αυτό το δρόμο ξέρω και προτείνω.Μέτριας επιθετικότητας μηχανή και δοκιμές με πολλά ξυραφάκια για αρχή.Αυτό έκανα εγώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”