Ξυριστικες μηχανες-εργαλεια για σκληρα γενια και ευαισθητο δερμα

Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

καμία κρέμα ειδικά για σκληρά γένια έχετε να προτείνετε;
είχα δοκιμάσει τη κόκκινη της προράσο αλλά δεν είχα δει τρελή διαφορά !!!
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

TH 10 από Γιώργο.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
stergios

Χαιρετω απαντες, ακομα και αυτους με τ αλλα γενια! Χα! Χα!
Αν λοιπον εχεις σκληρα γενια και ευαισθητο δερμα, νομιζω πως εχει φορτωθει ενα συνδυασμο που δυσκολευει πολυ τα πραγματα στο ξυρισμα. (επιπροσθετα εχω και ακανονιστη φορα σε ολο σχεδον το προσωπο) Ολα πρεπει να ειναι στο "ακριβως" για να πετυχεις μηδεν ερεθισμους, βαθυ ξυρισμα. Ηταν ο ποιος βασικος λογος που παρατησα το ξυρισμα για 12+ χρονια και ξυριζομουν με μηχανη η αφηνα γενια, αλλα και οταν ξυριζομουν με ξυραφι δεν το απολαμβανα, μα ουτε ειχα και αποτελεσμα ικανοποιητικο για τις προσδοκιες μου. Ειμαι πολυ καλυτερα και φυσικα ξυριζομαι πλεον, μα θελω και καλυτερα ο απληστος. Η εστω ειναι δικαιολογια για να δοκιμαζω-αγοραζω νεα πραγματα. :-) Ετσι για να παρω εγω και οι ομοιοπαθουντες καποιες ιδεες και αποψεις για πειραματισμους, τυχον αγορες κτλ θα θελα να γραψετε οσοι θελετε φυσικα, τις μεχρι τωρα 5 η μεχρι 5, κορυφαιες επιλογες για εσας ξυριστικου ζευγους εργαλειου-λεπιδας για αρχη και αν υπαρχει ανταποκριση, το επεκτεινουμε με software. Διακρισεις δεν υπαρχουν αναμεσα σε de, se straight κτλ. Οτι σας κανει εσας τη δουλεια σωστα κατα τα δικα σας κριτηρια. Αν θελετε γραψτε περιληπτικα και τι σας βοηθα στο να παρετε το καλυτερο συνολικα αποτελεσμα. Αν υπαρχει και καποια αλλη "ιδιαιτεροτητα" στο προσωπο σας που πιστευετε οτι δυσκολευει το "εργο", ευπροσδεκτη. Ευχαριστω προκαταβολικα για την οποια συμμετοχη σας και να ζητησω συγνωμη για την ελλειψη τονικου συστηματος μιας και λιγο χρονοβορο απο το κινητο για μενα.
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 844
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7601 times
Been thanked: 6915 times
Ηλικία: 45

Καλησπερα,υπαρχει το καταλληλο εργαλειο για σενα και λεγεται slant,
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 27 Φεβ 2017, 19:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλω να τοποθετεις τα link σου μεσα σε λεξεις και οχι σκορπια στα posts σου.
κατα τον δαιμονα εαυτου
stergios

Σ ευχαριστω πολυ για την καλη διαθεση κ τη διαθεση για βοηθεια μα δεν ειμαι εγω το θεμα. Αν ανηκεις σ αυτην την κατηγορια γενια-δερμα πες μας αν θελεις τη μηχανη-ες χρησιμοποιεις εκτος της 37c και αν εχεις αλλες εμπειριες απο διαφορες μηχανες η οτι αλλο πιστευεις οτι καλυπτει τα "ζητουμενα" του θεματος.

Added in 1 hour 16 minutes :
Να διευκρινισω σε περιπτωση που δεν ημουν ξεκαθαρος. Το θεμα απευθυνεται μονο σε μελη του φορουμ τα οποια ανηκουν στην ομαδα σκληρα γενια & ευαισθητη επιδερμιδα. Αν σκεφτουμε οτι ακομα κ ετσι δεν υπαρχει πληρη ομοιοτητα γενιων κ δερματος...
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Στέργιο με μπέρδεψες τώρα,δεν μπόρεσα να καταλάβω,εσύ έχεις το πρόβλημα;

Υπάρχει και το αντίστοιχο νήμα,αυτό εδώ.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Ναι... :think: Αντωνιο, καμια φορα αν δε λυσεις το προβλημα, δεν γνωριζεις αν λυθηκε! Με τα υπαρχουσα ξυριστικα παιρνω ικανοποιητικο ξυρισμα, παιδευομαι ομως λιγο αν θελω bbs χωρις ερεθισμους κ καυσωνες απ το ξυραφι συν οτι δεν πετυχαινω παντα. Σαν να "χωραει" κι αλλο. Σε δουλεια να βρισκομαστε! :-) Διαβασα οτι υπαρχει στο φορουμ νομιζω, οπως αυτο που μου δωσες κ ευχαριστω. Σκεφτηκα να ναι πιο συγκεκριμενο και να γραψουμε τι χρησιμοποιει ο καθενας κατι σαν the top ξυριστικα για σκληρα γενια & δερμα rizzla. :-)

Ας πουμε πχ υπαρχει καποιος με σκληρα γενια κ αναλογο δερμα που να ξυριζεται με r41? Και λογω του οτι ειναι δυσκολος συνδυασμος να προσδιοριστει τι ειναι ευαισθητο κ τι σκληρο.

Ενα αλλο γεγονος στη δικη μου περιπτωση. Καμια λεπιδα με καμια μηχανη δεν με ξυριζει με 3 περασματα ανα ξυρισμα πανω απο 3 φορες. Εχω δοκιμασει πολυ λεπιδα. H gem ας πουμε με πανε βια 4 ξυρισματα. Καλη τεχνικη, καλη προετοιμασια κ οχι βιασυνες με τα ματια 14 να παρατηρω. Με ξυριζει πολυ καλα αλλα στου κατω χειλους την περιοχη δυσκολευεται να τα παρει ολα. Μεχρι που ματωνει. H progress επισης καλα με feather, polsilver & bic cp ας πουμε αλλα αν θελω bbs παλι τραβαει στην κοντρα. Και ειτε εχω ερεθισμους, ειτε δεν εχω αποτελεσμα.
Άβαταρ μέλους
Stelios2247
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 09 Δεκ 2015, 21:53
8
Has thanked: 17 times
Been thanked: 30 times

Λοιπόν με την R41 είναι αδύνατον να ξυριστεί κανείς με τέτοιο συνδυασμό, που δυστυχώς έχω και εγώ. Εκτός από safety προτείνω το bic sensitive το μονολέπιδο κίτρινο πλαστικό. Όχι το metal. Σε safety προσωπικά χρησιμοποιώ Edwin Jagger (συνήθως) με polsilver στο πρώτο πέρασμα και merkur 39c με κοφτερή αλλά γλυκιά λεπίδα στο δεύτερο, χωρίς καμιά ιδιαίτερη προτίμηση. Μπορεί να είναι astra, μπορεί πάλι polsilver, μπορεί treet. Ακόμα και feather παίζει που μόνο γλυκιά δεν είναι. Περιέργως όταν χρησιμοποιήσω slant και στο πρώτο και στο δεύτερο πέρασμα έχω ερεθισμούς.
Και επειδή πολύ δύσκολα θα βρω στο μέλλον άλλον συνδυασμό που να με ικανοποιεί, ίσως κάποιο single edge, έχω ήδη αγοράσει 700 polsilver και σκοπεύω να τις φτάσω στις 2000 πριν σταματήσω! Discontinued γαρ!
stergios

Το χει τ ονομα φαινεται! Χα! Χα! Δεν ξαναπιανω πλαστικο για πολλους λογους, ακομα κ αν κανουν μαγια! Εχει χρονια που ξενερωσα! :-) Εσενα ενδεχομενως θα σου πηγαινε ενα gem 1912, 1924, Damaskeene κα. Μαλλον το πιο ταιριαστο σε ολα του μεχρι στιγμης για την περιπτωση μου κ το πιο ευχαριστο. Αλλα η ποικιλια ειναι ποικιλια, πως να το κανουμε να ουμε! :-) Ενδεχομενως αυτο που σου προκαλει ερεθισμους με τη slant ισως ειναι η πιο παραλληλη θεση της κοψης με το δερμα σχετικα με αλλα de. "Σερνεται" κ γατζωνει στο δερμα μεγαλυτερη επιφανεια της κοψης... Απ οτι καταλαβαινω απ τη θεση της λεπιδας βλεποντας την κεφαλη της στις φωτο. Σε μια λεπιδα, απο την δικη μου εμπειρια, αν ειναι να πας με λαθος γωνια, ανοιγεις τη γωνια, παρα να τη κλεισεις ως προς το προσωπο, γιαυτο το λογο. Δοκιμαζε κ αλλες λεπιδες στην 39c. Με τις γωνιες κ την πιεση πειραματιστηκες? Λιγα λογια για την r41 που την εχω κατα νου αλλα εχω τις αμφιβολιες μου? Με gillette new - long comb που ξυριστηκα 2 φορες ηταν σαν γυαλοχαρτο, εκανα πολυ βαθυ ξυρισμα, πηρε φωτια το προσωπο κ μετα απο ενα 20 λεπτο ημουν καινουριος εφοσον ηρεμησε το προσωπο. Δεν ηταν κ τοσο ευχαριστο οπως καταλαβαινετε το καθε αυτου ξυρισμα. Δεν προλαβα να τη μαθω καλα βεβαια αφου χαθηκε η λαβη.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Ιδιο προβλημα περιπου κ εγω . Χρησιμοποιωντας την Ikon X3 ηταν καλυτερα τα πραγματα με Rapira, gillette silver blue δεν εχω δοκιμασει αλλες αλλα θα το κανω.Φυσικα δεν παιρνω το αποτελεσμα που εχω με τη Futur. Μονο αν αφεθω πανω απο βδομαδα αξυριστος δεν νιωθω τοσο πολυ το ξυραφι με αυτη.
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”