Η δική μου μικρή ιστορία.

Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Eγώ μέχρι πρότινος δεν είχα καθόλου καλή σχέση με το ξύρισμα.

Και αυτό γιατί το ξύρισμα, ειδικά αν γίνονταν σε κοντά γένια (δηλαδή μικρότερα των 5 ημερών) ήταν για εμένα μια απίστευτη ταλαιπωρία. Στο λαιμό γέμιζα κοψίματα και ερεθισμούς και με «ανάγκαζε» έτσι να ξυρίζομαι το πολύ μια φορά την εβδομάδα.

Αλλά και πάλι δεν ήταν σίγουρο πως θα την «έβγαζα καθαρή» χωρίς κοψίματα και ερεθισμούς. Και προσπαθούσα να το αντιμετωπίσω με τον τρόπο που το κάνουμε συνήθως, αγοράζοντας το πιο νέο ξυραφάκι που έβγαινε στην αγορά, με τις περισσότερες λεπίδες, που υπόσχονταν ένα άνετο και βαθύ ξύρισμα χωρίς ερεθισμούς, παρασυρμένος από τους τύπους στις διαφημίσεις που με τρεις κινήσεις τους έβλεπες να έχουν ένα τέλειο ξύρισμα. Αυτό βέβαια σήμαινε ταυτόχρονα πως θα έπρεπε να καταβάλω ένα μεγαλύτερο τίμημα καθώς τα νέα ξυραφάκια είναι συνήθως κατά πολύ ακριβότερα από τα παλιά και τα ανταλλακτικά τους επίσης.


Έτσι, ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ, προκειμένου να δω τι κάνει ο υπόλοιπος κόσμος σε σχέση με αυτό, ανακάλυψα αυτό εδώ το φόρουμ στο οποίο ορισμένοι τύποι, ασχολούνταν με κάτι που ονόμαζαν «παραδοσιακό ξύρισμα».

Διαβάζοντας λοιπόν λίγο το φόρουμ, ανακάλυψα ότι αφενός μεν υπάρχουν ακόμα οι «παλιές» μηχανές ξυρίσματος σχήματος Τ στις οποίες έβαζαν χειροκίνητα ξυραφάκια, αφετέρου δε, υπήρχαν ακόμα άνθρωποι που ξυρίζονταν με αυτές τις μηχανές και που «πίνουν νερό στο όνομά τους».

Και όλοι έλεγαν πως για να γλιτώσεις από ερεθισμούς και τέτοια, δοκίμασε το παραδοσιακό ξύρισμα, δηλαδή ξυριστική μηχανή ασφαλείας με λεπίδα (ή αγγλιστί safety razor), κρέμα ξυρίσματος ή σαπουνάκι, πινέλο ξυρίσματος για την δημιουργία του αφρού και για το τελείωμα after shave λοσιόν ή κρέμα, ότι προτιμά ο καθένας.

Ως τύπος περίεργος που είμαι είπα και εγώ να κάνω μια δοκιμή, στο κάτω κάτω τι είχα να χάσω?
Έτσι λοιπόν ένα απογευματάκι, από γνωστό κατάστημα προμηθεύτηκα τα απαραίτητα και έβαλα σε εφαρμογή το σχέδιο «παραδοσιακό ξύρισμα».

Ξεκίνησα λοιπόν όλη τη διαδικασία, προετοιμασία προσώπου, δημιουργία αφρού κ.λ.π. και άρχισα να ξυρίζομαι αργά και προσεκτικά με απαλές κινήσεις και το σημαντικότερο, χωρίς να βάζω καθόλου δύναμη στη μηχανή σύμφωνα με οδηγίες από το φόρουμ και από σχετικά βιντεάκια που είδα στο youtube.

Φτάνοντας στον λαιμό είχα λίγο τις αμφιβολίες μου (τα γένια μου ήταν μόλις 3 ημερών άρα πολύ κοντά για ξύρισμα για τα δικά μου δεδομένα) και αφού έκανα την μία πλευρά του λαιμού με την μηχανή, είπα να χρησιμοποιήσω το κλασσικό μου ξυράφι (Gillette Sensor Excel) για την άλλη πλευρά, αφενός μεν για να μετριάσω τον φόβο μου και αφετέρου δεν για να δω την διαφορά. Και πράγματι η διαφορά φάνηκε αμέσως. Στην πλευρά που έκανα με την ξυριστική μηχανή οι ερεθισμοί (αν υπήρχαν) ήταν ελάχιστοι, στην άλλη πλευρά, όχι μόνο κατασφάχτηκα, αλλά γέμισε ο λαιμός μου ένα μεγάλο κόκκινο μπάλωμα.

Τέρμα λοιπόν τα ξυραφάκια μιας χρήσεως για εμένα (όποια και αν είναι αυτά, αφού το τελευταίο που είχα πάρει ήταν το fusion power proglide) και στροφή στο παραδοσιακό ξύρισμα με μηχανή και λεπίδα.

Ότι χρειάζομαι υπάρχει πλέον στο ίντερνετ και με πολύ μικρό κόστος φτάνει στην πόρτα μου άμεσα από ηλεκτρονικά καταστήματα οπότε και όποιοι δισταγμοί γεννιούνται του τύπου «που να τα βρω, θα είναι ακριβά αυτά, δεν τα αγοράζει κανένας» δεν έχουν πια καμία βάση.

Έχω κάνει ήδη το πέμπτο μου ξύρισμα με αυτόν τον τρόπο και όλα σε γένια μόλις τριών ημερών και τα αποτελέσματα είναι πάρα πολύ καλά για αρχή με σχεδόν καθόλου ή με πολύ μικρούς ερεθισμούς. Τέρμα λοιπόν η αξυρισιά για εμένα και ζήτω το παραδοσιακό ξύρισμα.

Αφού πλέον το παραδοσιακό ξύρισμα για εμένα έχει γίνει δρόμος χωρίς γυρισμό, αποφάσισα να κάνω ένα μικρό δώρο στον εαυτό μου και μετά από μια σχετική έρευνα στο φόρουμ, είπα να προβώ στην αγορά μιας καλύτερης ξυριστικής μηχανής (ή ξυράφι ασφαλείας όπως το είχα αναφέρει) από αυτήν που πήρα αρχικά και προσανατολίστικα στην αγορά μιας Edwin Jagger και συγκεκριμένα το μοντέλο με την κυλινδρική γραμμωτή λαβή δηλαδή το DE89LBL.

Μπορώ να πω πως το ξύρισμά μου πλέον απογειώθηκε.

Η μηχανή είναι φανταστική, κόβει με ακρίβεια, πολύ απαλά και κυρίως με ασφάλεια. Ούτε μια στιγμή δεν σου αφήνει την εντύπωση ότι μπορείς να κοπείς (παρόλο που μπορείς αν δεν ακολουθήσεις κάποιους απλούς βασικούς κανόνες φαντάζομαι) και πραγματικά χαίρομαι να ξυρίζομαι.

Πλέον δεν βλέπω την ώρα να ξαναξυριστώ!

Είμαι πραγματικά πολύ ενθουσιασμένος, αν και δεν αποφεύγω πάντα κάποιους ερεθισμούς στον λαιμό, κυρίως λόγω των πολλαπλών περασμάτων (που το ξέρω πως πρέπει να αποφεύγονται αλλά δεν το καταφέρνω πάντα) στην προσπάθειά μου να έχω ένα τέλειο αποτέλεσμα.

Τώρα πια κοιτάζω να βελτιώνω την τεχνική μου όσο περισσότερο μπορώ και προσανατολίζομαι στην δοκιμή περισσότερων λεπίδων που θα δοκιμάσω με την μηχανή μου, για να βρω τι μου ταιριάζει καλύτερα, μια και οι επιλογές είναι πάρα πολλές και το ξύρισμα μπορεί να διαφέρει από λεπίδα σε λεπίδα από ότι κατάλαβα.

Κάπως έτσι έχει δική μου ιστορία και τα πρώτα μου βήματα στο ΠΞ και πραγματικά ευχαριστήθηκα την αλλαγή.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Είσαι σε καλό δρόμο. Εδώ όμως είναι και το κρίσιμο σημείο με το σταυροδρόμι: α) ο ένας δρόμος πάει στο να βελτιώσεις την τεχνική σου και να ξυρίζεσαι καλύτερα και οικονομικά. β) ο άλλος δρόμος σε πάει επίσης σε βελτίωση τεχνικής και καλύτερο ξύρισμα αλλά και σε χόμπυ

:dt
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Συγχαρητήρια Παναγιώτη !

Πολύ ευχάριστο να διαβάζεις ότι άλλος ένας άντρας που είχε πρόβλημα με τα "πλαστικά", τα εγκατέλειψε και βρήκε την υγειά του !

Το "ταξίδι" είναι ακόμα στην αρχή Παναγιώτη, απόλαυσέ το ... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Paagiotis_17 έγραψε:
Ότι χρειάζομαι υπάρχει πλέον στο ίντερνετ και με πολύ μικρό κόστος φτάνει στην πόρτα μου άμεσα από ηλεκτρονικά καταστήματα οπότε και όποιοι δισταγμοί γεννιούνται του τύπου «που να τα βρω, θα είναι ακριβά αυτά, δεν τα αγοράζει κανένας» δεν έχουν πια καμία βάση.
Πρόσεχε τι γράφεις! (σε λίγες μέρες θα καταλάβεις... 8) Ρίξε μια ματιά στο νήμα "Τι πήρα-ήρθε σήμερα")

Καλωσόρισες!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

__Nikolas έγραψε:Είσαι σε καλό δρόμο. Εδώ όμως είναι και το κρίσιμο σημείο με το σταυροδρόμι: α) ο ένας δρόμος πάει στο να βελτιώσεις την τεχνική σου και να ξυρίζεσαι καλύτερα και οικονομικά. β) ο άλλος δρόμος σε πάει επίσης σε βελτίωση τεχνικής και καλύτερο ξύρισμα αλλά και σε χόμπυ

:dt
Καλημέρα.
Ωχ μη μου λες τέτοια... δεν αντέχω να κολλήσω και με κάτι άλλο τώρα, θα με χωρίσει η γυναίκα μου. Ήδη με το που ήρθε στο σπίτι το πακετάκι με την EJ μου το τόνισε να μην αρχίσω να αγοράζω πάλι ένα σωρό πράγματα!
Ξεκίνησα με ποδήλατο, μετά αστρονομία, μετά φωτογραφική, μετά ρολόγια, μετά ραδιοερασιτεχνισμός... κάπου πρέπει να υπάρχει και ένα τέλος :D :D :D Και συνήθως ένα χόμπι συνεπάγεται και το χέρι στην τσέπη!

Added in 3 minutes 19 seconds:
Dr.Takero έγραψε:
Paagiotis_17 έγραψε:
Ότι χρειάζομαι υπάρχει πλέον στο ίντερνετ και με πολύ μικρό κόστος φτάνει στην πόρτα μου άμεσα από ηλεκτρονικά καταστήματα οπότε και όποιοι δισταγμοί γεννιούνται του τύπου «που να τα βρω, θα είναι ακριβά αυτά, δεν τα αγοράζει κανένας» δεν έχουν πια καμία βάση.
Πρόσεχε τι γράφεις! (σε λίγες μέρες θα καταλάβεις... 8) Ρίξε μια ματιά στο νήμα "Τι πήρα-ήρθε σήμερα")

Καλωσόρισες!
Έχω κάνει εμβόλιο, θα πάω για ευχέλαιο, για εξορκισμό, για αποτοξίνωση, θα κάνω ότι χρειαστεί τέλος πάντων για να το αποφύγω.
Άσε δεν μπαίνω εκεί, είναι του διαόλου πράματα, πειρασμοί... }:D }:D }:D
Άβαταρ μέλους
bono
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Δεκ 2016, 10:09
7
Τοποθεσία: Κρήτη
Has thanked: 670 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 56

Όπως κατάλβα έχεις γενικά το μικρόβιο του χόμπυ και του καταναλώνω για την ευχαρίστησή μου οπότε και θα μπείς και πραγματάκια θα αγοράζεις σιγά σιγά }:D , γι αυτό σκέψου από τώρα πως θα κουμαντάρεις τη γκρίνια της συζύγου :angry-cussingargument:
Μην ξεχνάς ν' ανεβάζεις φωτογραφίες από τα καινούργια πραγματάκια στο αντίστοιχο νήμα!
Γιάννης :auto-sportbike:
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Συνονόματε, όταν νιώσεις τη "Δύναμη" μέσα σου, απευθύνσου στον Όμπι-Ουάν-Κενόμπι (aka Vavous) για συμβουλές προς νέους τζεντάι.
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

ωιμέ όχιιιιιιιιιιι Κενόμπι! Διαθέτω αγαλματίδιο και πίνω τον καφέ μου σε φλιτζάνι με Γιόντα.Εικόνα


Το οποίον μου θυμίζει αυτό το άπαιχτο:

Εικόνα
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Ρε αυτές οι γυναίκες,όλο προβλήματα...
gps19
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 29 Μαρ 2017, 18:37
7
Has thanked: 24 times
Been thanked: 10 times

Σαν να διαβαζα την δική μου!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”