Μετάδοση ξυριστικής κουλτούρας στους γιους μας.

Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Χάρη πολύ ωραία η απάντηση σου,και με ειλικρίνεια,που εκτιμώ ιδιαίτερα...

Και λόγω ότι μου αρέσει η συζήτηση που γίνεται,θα πω δυο λόγια ακόμα,που αφορούν κυρίως την δική μου
"ξυριστική οδύσσεια" και που ελπίζω να μην παρεξηγηθούν,αλλά να βρούν θετικούς αποδέκτες.

Το να μεταδώσουμε την ξυριστική κουλτούρα πρώτα στην οικογένειά μας,και μετά στους άλλους,διότι αυτή είναι η σωστή σειρά,κατά την γνώμη μου,πρώτα αρχίζουμε με "εμάς" και αφού τα καταφέρουμε,τότε είμαστε έτοιμοι και για όλους τους άλλους.

Θεωρώ δε,σχήμα οξύμωρο,να λές στο παιδί σου,μην σε δω και καπνίζεις...αλίμονό σου,και εσύ να καπνίζεις σαν φουγάρο,είναι λίαν επιεικώς υποκριτική συμπεριφορά,ναι; έτσι είναι και με όλα,και με το ξύρισμα.

Δεν ξέρω αν βοηθάει,αλλά στα 14 χρόνια μου ξυριζόμουν με φαλτσέτα,ο πατέρας μου δεν γνώριζε από φαλτσέτες,είχε όμως γνώσεις από DE,έτσι με πήγε σε έναν μπαρμπέρη,και ξεκίνησα,όλοι δε,εκείνη την εποχή μου έλεγαν:στα δύσκολα έπεσες από μικρός,τότε δεν είχα τίποτα να απαντήσω,σήμερα όμως,και με την εμπειρία που έχω,θα μπορούσα να τους απαντήσω ό,τι: δεν υπάρχουν εύκολα-δύσκολα,αλλά γνωστά-άγνωστα...


* Όσο ποιο νωρίς,τόσο ποιο καλά,αν το αφήσουμε για μετά,θα υπάρχουν άλλες επιρροές...
* Επίσης ένα παιδί φίλου μου,ξυρίζεται με φαλτσέτα,είναι στα 15 και τα πάει τέλεια,βέβαια εννοείτε πως,πάντα πρέπει να υπάρχει καθοδήγηση,και υπευθυνότητα,και δάσκαλο,όμως στην περίπτωση του φίλτατου Χάρη,είναι εύκολο,διότι θα έχει τον καλύτερο δάσκαλο,εσένα Χάρη.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

πριν τρία χρόνια απογευματάκι καλοκαιρινό μπαίνει ο γιος μου φουριόζος κι ασθμαίνοντας και λέει: πάω να ξυριστώ είναι κανείς για το μπάνιο γιατί θα κάτσω ώρα.
-τι έγινε ρε; του λέω. Γιατί τόση ταραχή;
-ρε πατέρα βαρέθηκα να πετάω τα λεφτά μου σε ξυριστικές μηχανές. Μόνο η δική σου κάνει δουλειά.
Μπήκαμε στο μπάνιο του έδειξα τα κόλπα κι ένα χρόνο μετά όταν έφευγε μόνιμα πια από το σπίτι, του χάρισα και την μηχανή (εκείνη την πλαστική γουίλκινσον) που τον έβλεπα πως την ζαχάρωνε. Την μάνα του να βλογάει που μου αγόρασε την Εγγλέζικη αλλιώς...
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
Άβαταρ μέλους
pasgko
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:49
6
Been thanked: 16 times
Ηλικία: 49

Άρε πατέρα! Τόσες μηχανές θυμάμαι μικρός και το μόνο που βρήκα είναι μια στυψη! Έφαγα το τόπο, βρε μπαμπά που είναι; Που να θυμάμαι παιδί μου η μάνα σου ξέρει. Τίποτε δεν βρήκα.
Εγώ πάντως μόνος μου ξυριστηκα πρώτη φορά, αλλά δεν θέλω ο γιος μου να κάνει τα ίδια. Έπρεπε να γίνω 43 για να απολαύσω ξύρισμα. Άρε πατέρα!
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
7
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

Πρώτη δοκιμή την έκανα μόνος μου κρυφά,ισα ισα το μουστάκι, επειτα μου χαρισε ο πατερας μου ενα ιδιο με το δικο του gillette sensor excel (αυτός ειχε ασημι με λευκο ενω εμενα ηταν ασιμη με μαυρο) αλλα εννοείτε παντα με αφρο ή gel ξυρίσματος. Δεν τον θυμάμαι ποτε με πινελα και σαπουνια (ναι ηταν της ευκολίας μάλλον) και παντα τον θυμαμαι να μου λεει οτι δες ποσο γρηγορα και χωρις κοψίματα τελειώνεις. Στο γυμνάσιο στις αρχές ξυριζομουν κυρίως για να μοιαζω με τους αλλους διοτι αυτοι δεν ειχαν σχεδων καθόλου τριχες ενω εγω αρκετες επειτα στο λύκειο αρχισε να γίνεται αγγαρεία (εκτος και αν δοκιμαζα κάποια σχεδια με τα μουσια που ηταν και τις μοδας κατι περίεργα ή απλα μουσάκι) τοτε μαλιστα ηθελα να ειμαι και πολυ μπροστα οποτε αφησα το πολυ καλο sensor για το mach 3 το οποιο δεν με βολευε και τοσο αλλα ειχες 3 λεπιδες ουαου! Στο στρατό μας δωσανε ατην πύλη δωρο κατι fusion το οποιο τα κρατησα για το επόμενο διάστημα και μετα το παρατησα και αυτό και γενικά το Ξύρισμα απλα τα κουρευα με μηχανή (μηχανη κουρεματος χωρις μασκακι) μεχρι που μου κολλησε το straight razor χωρις να εχω ιδεα πηρα το πρωτο gold dollar για δω πως θα παει... Για καποιο λογο φοβόμουν τις safety razor χωρις ομως να εχω δοκιμασει ποτέ. Με τα πολλα και για να μην σας κουραζω παίζει μεγαλο ρόλο ολο αυτο και μακαρι να μου ειχαν δειξει απο νωρις να ξερω δυο πράγματα παραπάνω. Η αγγαρεία εγινε απόλαυση η οποια θελει και την ωρα του για να το ευχαριστηθείς! Η 1 φαλτσετα εγιναν 3 και αν ημουν πιο ανετα οικονομικά θα ηταν παραπάνω (συνεχεια γλυκοκοιταζω στο λιμανι βεβαια) πηρα και μια qshave την οποια οποτε δεν εχω πολυ χρονο την χρησιμοποιώ (καποια στιγμη θα παρω κι αλλη μηχανή βέβαια) , καποια πινελακια μερικα σαπουνια και aftershave (παλια ειχα ενα gel και ενα aftershave με το ζορι) Α! Και βρηκα στο πατρικο μου την gillette sensor και την πήρα για ενθύμιο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”