Μετάδοση ξυριστικής κουλτούρας στους γιους μας.

Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Έχει γούστο όμως Ανδρέα ο πιτσιρικάς!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω πόστ, κατάλαβα τον διακαεί πόθο όλων μας το καμάρι μας να ακολουθήσει τον δρόμο του ΠΞ. Και έρχεται η μεγάλη ερώτηση (τουλάχιστον για μένα).
Πώς βάζεις στο τρυπάκι έναν 20 χρόνο, που με τους σημερινούς ρυθμούς της ζωής, και τα δέκα λεπτά που αφιερώνει στο ξύρισμα με τα πολυλέπιδα, και την κονσέρβα για αφρό του φαίνονται πολύ, και ψάχνει τρόπο να μειώσει τον χρόνο γιατί το ξύρισμα είναι χάσιμο χρόνου, όπως μου είπε πρόσφατα και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Τουλάχιστον ξυρίζεται. Ανήκει στο 1% των συνομηλίκων του.

Είναι κι αυτό μια αρχή.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Χωρίς πίεση φίλε!
Όπως είπε και ο Φώτης ήδη ξυρίζεται. ... άφησε τον να ζηλέψει , τα σαπούνια τα asl κλπ κλπ . Γνωστή τακτική σε όλους τους γονείς που πιστεύω ότι αποδίδει σε κάθε ηλικία ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Σίγουρα δεν τον πιέζω και ούτε πρόκειται γιατί αυτό θα φέρει αντίθετο αποτέλεσμα.
Με θαυμάζει βλέποντας με να ξυρίζομε με φαλτσέτα αλλά τρέμει και μόνο στην ιδέα να την χρησιμοποιήσει.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5901
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27366 times
Been thanked: 38901 times
Ηλικία: 54

Ρίξε εσύ το σπόρο και θα ριζώσει σιγά σιγά.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bono
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Δεκ 2016, 10:09
7
Τοποθεσία: Κρήτη
Has thanked: 670 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 56

Βασίλη νομίζω ότι σαν πρώτη κίνηση μπορείς να του κάνεις δώρο ένα safety razor μ΄ ένα πινέλο για τα Χριστούγεννα κι ας μην το χρησιμοποιήσει αμέσως, κάποια στιγμή από περιέργεια νομίζω θα το δοκιμάσει.
Γιάννης :auto-sportbike:
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 141 times
Been thanked: 182 times

Εμένα από 4 ετών ήθελε να δοκιμάσει την Gillette Tech και τον ασβό οπότε κατά καιρούς "ξυριζόμαστε" παρέα (φυσικά η δική του μηχανή χωρίς λεπίδα) και κατ'όπιν απολαμβάναμε και ένα λούσιμο με ASL. Έχει και προτίμηση ο τσόγλανος - "μπαμπά θέλω αυτό το πράσινο στο κουκουνάρι" - βλέπε Pino Silvestre.

Ακόμη και τώρα στα 9 του, όποτε το θυμάται και κάνει κέφι πάει και φέρνει την μηχανή "του" αν με πετύχει στο ξύρισμα.

Μπορώ να πω μάλιστα ότι έχει το "χέρι" καθώς καταφέρνει να φτιάχνει τέλειο αφρό με το δυσκολότερο σαπούνι που υπάρχει, το Σπλέντιτ.

Ελπίζω όταν κάνει την επανάστασή του στην εφηβεία να μην αρχίσει να μου το παίζει αξούριστος αρχιμανδρίτης.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Πολύ ωραίο το νήμα,αλλά και οι απορίες,που προκύπτουν από τα μέλη μας.

Δεν είναι και εύκολο να δώσεις καταλυτική απάντηση,εφόσον υπάρχουν πολλοί παράγοντες,που οι περισσότεροι είναι κυρίως ψυχικοί-ψυχολογικοί...

Σύμφωνα με χιλιάδες μελέτες,ένα παιδί έχει αποκτήσει τον δικό του χαρακτήρα,από τα οκτώ του χρόνια,στα 20 τα πράγματα είναι ρευστά,η ηλικία των 21 κατατάσσεται στους ενήλικες (adult)* και άξιο σημείωσης είναι ότι,κανένας μας δεν ήξερε πως να γίνει πατέρας,βέβαια υπάρχουν οι βάσεις που πήραμε από τους γονείς μας,και πάει λέγοντας.

Έτσι προς απάντηση του Βασίλη,(που με άγγιξε η ερώτησή του) θα παραθέσω την γνώμη μου,για την μετάδοση της ξυριστικής κουλτούρας στους γιούς μας,αλλά και όχι μόνο,και στους συνανθρώπους μας,(εξίσου σημαντικό).

Η πρότασή μου λοιπόν είναι,να δοκιμάσεις αυτό που έκανα και εγώ,σε πάνω από 25 άτομα,που έφερα στον ξυριστικό μας χώρο,δεν υπολογίζω τους ανθρώπους που έχω βοηθήσει ξυριστικά,δεν είχα ούτε μια αποτυχία.

Τι έκανα λοιπόν; "τίποτα" και όχι δεν κοροϊδεύω,δεν είναι του χαρακτήρα μου,απλά άφησα την εικόνα μου,να μιλήσει για εμένα,και αυτό γιατί ήμουν έτοιμος,είδαν όλοι την τεράστια αλλαγή μου,(αφού με ήξεραν)μέχρι και δερματολόγοι, και χωρίς να πω κουβέντα,σιγά σιγά άρχισαν οι ερωτήσεις,και...μπούμ,τι θέλει να πεί λοιπόν ο ποιητής; θέλει να πεί πως,τις περισσότερες φορές,η σιωπή είναι η καλύτερη απάντηση,τα λόγια και τα κομπο-λόγια,έχουν μεγάλη απόσταση από τα έργα,εσύ Βασίλη απάντησες μόνος σου,στην ερώτησή σου,αφού λοιπόν σε θαυμάζει ο υιός,όπως θαύμαζα και εγώ τον μακαρίτη τον πατέρα μου,τα πράγματα είναι ποιό απλά,αρκεί να είσαι έτοιμος,εμείς φτιάχνουμε την εικόνα μας,
αν αυτή δεν ταιριάζει με τα λόγια μας,τότε δεν...

*Είναι κάτι παιδιά,που δεν γίνονται άντρες...
~Λόγω ότι συμβουλές δεν δίνω,(ούτε τον εαυτό μου δεν είμαι άξιος να συμβουλέψω),όμως δίνω απλόχερα την γνώμη μου,και τις προτάσεις μου σε όλους,όπου βέβαια δεν είναι υποχρεωτικό να τις δοκιμάσουν-αποδεχτούν.
~Και μια ερώτηση αν επιτρέπεται στον φίλο Χάρη,γιατί δεν θέλεις ακόμα για straight και σαβέτες;
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Αντώνη δεν θα ήθελα ο γιος μου να ξεκινήσει με μαχαίρια και σαβέτες, μάλλον επειδή....είμαι υπερπροστατευτικός! Δικό μου είναι το πρόβλημα.
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”