Μετάδοση ξυριστικής κουλτούρας στους γιους μας.

Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

- Πατέρα, γιατί φτιαχνεις αφρό με το πινέλο και ξυρίζεσαι με αυτά τα μεταλλικά ξυραφάκια;
- Γιατί παιδί μου μπλα μπλα μπλα.....
- Πατέρα, σε κάνα δυό χρόνια, κι εγώ έτσι θα θέλω να ξυριζομαι.

Η στιχομυθία που διαβάσατε, δεν ανήκει στην σφαίρα του φανταστικού. Ήταν ένας πραγματικός διάλογος μεταξύ του γράφων και του πρωτότοκού του. Ένας διάλογος που πιθανώς να έχει συμβεί και σε πολλούς από εσάς.
Εύλογες λοιπόν οι απορίες, τόσο του πρωτότοκου όσο και του πατέρα του.
Είναι δόκιμο λοιπόν, ένα παιδί 13-14 ετών, να το παροτρύνεις να ξυριστεί με τον παραδοσιακό τρόπο;
Μήπως τα heavy metal ξυράφια του κάνουν κακό στην ούτως ή άλλως ευαίσθητη επιδερμίδα του;
Μήπως τα ξυράφια αυτά του αφήσουν στο πρόσωπο χαρακιές-παράσημα για μία ζωή;
Κάτι τέτοιοι προβληματισμοί ήρθαν στο κεφάλι του γράφων.
Εσείς λοιπόν, έχετε μεταδόσει ή θα μεταδίδατε την ξυριστική σας κουλτούρα στα παιδιά σας;
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Εγώ τους γεμίζω όλους με τον αφρό που έχει μείνει μετά το ξύρισμα, με το πινέλο. Τα πινέλα εν τω μεταξύ, τους έχουν κάνει μεγάλη εντύπωση!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Γιώργο μην φοβάσαι τίποτα για την επιδερμίδα του παιδιού. Αν ο "σύγχρονος" τρόπος ξυρίσματος είναι ας πούμε στο προσκήνιο 30 -40 χρόνια , ο παραδοσιακός ήταν για 100αδες χρόνια και κανενός η επιδερμίδα δεν χάλασε ... ο πατέρας μου από παιδί μέχρι την μέρα που πέθανε έτσι ξυριζοταν και ήταν μια χαρά ... Τώρα αν θες να μην τον τρομάξει όλο αυτό το θέμα με την άποψη μήπως του φανεί κάπως η λεπίδα, στα πρώτα ξυρίσματα που είναι και μαλακά τα γένια βάλτον με ένα 2λεπιδο και όλα καλά . Αλλά κρέμα/σαπούνι και πινέλο οπωσδήποτε. .. άλλωστε η ποιότητα της σαπουνάδας ακόμα και από την πιο φθηνή κρέμα είναι καλύτερη από τις κονσέρβες ....
Εγώ επειδή δεν έχω γιο αλλά κόρη έκανα οπαδό του Π.Ξ τον ανιψιό μου. Του πήρα πινέλο στα γενέθλια του , μια musco real κρέμα, ένα Floid Black και μια merkur 34c HD γιατί από τις μηχανές που έχω αυτή του άρεσε και έχουμε πλέον στις τάξεις μας ένα 21χρονο wet shaver !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ο γιος μου, στα 14 πλέον, αρχίζει και δείχνει ενδιαφέρον για τα ξυριστικά αν και απέχει πολύ από το να θέλει ξύρισμα.

Δεν τον βλέπω για straight και σαββέτες (δεν θα ήθελα ακόμα ούτε εγώ) αλλά DE γιατί όχι;
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Eμένα ο δικός μου επειδή αυτή την περίοδο ζει στο Λονδίνο, στέλνει φωτο οταν περνάει απο τα γνωστά λημέρια :)
Προάγγελος για το που θα καταλήξει ;)
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Γιαυτό βλέπω πολύ TOBS στο ξύρισμα της ημέρας κύριε Γιάννη???
Έχεις καλές άκρες ....
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

'Ακη, φαίνεται το άτιμο :)
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Ο δικός μου γιός άμα του δώσω πινέλο το σβουρίζει στα μάγουλα. Είναι 16 μηνών και δείχνει ιδιαίτερη προτίμηση στο Ωμέγα σιλβερτιπ.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
8
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 54

Για το παλικάρι μου έχουν ήδη αγοραστεί μηχανή και silvertip πινέλο ασορτί της muhle αν και στα 16 ακόμη οποτε ελάχιστα ξυρισματα εχει κανει! Πάντα με πινέλο βέβαια και φυσικά με κρέμα ξυρίσματος (Ω του αρέσει) αλλα προς το παρόν με πολυλεπιδη fusion pro-glide. Και βέβαια after shave όποιο του καθίσει καλά ως άρωμα από τις προμήθειες!
Χρόνου φείδου!
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Θέλω να την μεταδώσω, να κολλήσουν το μικρόβιο. Ειναι μικροί αλλά έχω δικαιολογία να αγοράζω ξυράφια. Να έχουν ένα rotation βρε παιδί μου...

Θέλω γενικά να τους μεταδώσω την κουλτούρα, την φιλοσοφία όχι μόνο το ξύρισμα. Ελπίζω να τα καταφέρω.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”