Γλυκερίνη...θαύμα?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αν δεν βαλεις ετοιμη κολωνια ομως, και ριξεις Αιθεριο ελαιο, πρεπει το Ανθονερο Αμαμελιδας που θα χρησιμοποιησεις να ειναι διαλυμα σε αλκοολ και να το διαλυσεις καλα πρωτα σε αυτο και μετα να το ανακατεψεις με γλυκερινη, αφεψημα χαμομηλιου κλπ κλπ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Όλα τα ανθόνερα του εμπορίου για συντήρηση έχουν γύρω στο 3% οινόπνευμα. Προσθέτεις και λίγο οινόπνευμα με το αιθέριο και ακολούθως όπως προτείνεις. Και ανακινείς καλά πριν την χρήση
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Δοκίμασα προχτες για πρώτη φορα τη γλυκερίνη κι εγώ .... και εντυπωσιάστηκα !!! Αρχικά έβρεξα το πρόσωπο μου και άπλωσα λίγες σταγόνες στα γένια. Την άφησα μέχρι να κάνω τις ετοιμασίες και να αρχίσω το ξύρισμα, έπειτα την ξέπλυνα.

Φόρτωσα κανονικά το πινέλο (με MWF), άπλωσα αφρό και μετά έσταξα λίγες σταγόνες στο πινέλο και συνέχισα το face lathering. Ε, εκεί έγινε το μεγάλο μπαμ !!!!!!! Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πραγμα ... ούτε με το MWF ούτε και με το Proraso τα οποία χρησιμοποιώ έως τώρα. Πλουσιότατος, πυκνός αφρός ο οποίος έφτασε και περίσσεψε για τρία περάσματα.

Νομίζω πως βοήθησε ακόμα πιο πολύ το σαπούνι στην προστασία που παρέχει και το ξυράφι γλίστραγε ακόμα καλύτερα. Η διαφορά που παρατήρησα ήταν ότι όταν ξεβγαζόμουν δεν ένιωθα το "φιλμ" που αφήνει το MWF στο δέρμα, το αισθάνεσαι στο χέρι όταν πλένεσαι, το πρόσωπο γλιστράει. Όμως δεν ένιωσα ούτε λεπτό "απροστάτευτος" !

Σήμερα θα το δοκιμάσω και με την κρέμα της Proraso, μπας και τη συμπαθήσω και δεν πάει χαμένη !

Πάντως προτείνω ανεπιφύλακτα τη γλυκερίνη, νομίζω ότι δίνει μια έξτρα "ωθηση" στην απόδοση, ειδικά αν είναι κάτι περίεργο όπως το MWF που χρησιμοποιώ εγώ.
Γρηγόρης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Γιατι δεν βαζεις λιγη στην κρεμα που ετοιμαζεις, αντι να βαλεις κατευθειαν στο δερμα που ειναι και πιο επιφοβο; Εχουμε αναφερει οτι καποιοι καταληξαν στο νοσοκομειο εξ αιτιας της γλυκερινης..
Εικόνα
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

και που το εμαθες αυτο;; ειναι σιγουρο;; εγω την βαζω με τα δαχτυλα....στο δερμα και κανω καλο ξυρισμα αλλα το βασικο ειναι οτι ζω ακομα. δηλαδη τι μπορει να παθεις με την γλυκερινη;;
ο μεγαλος Δορυφερων γραφει στο μπλοκ του για μερικες σταγονες αλλα εγω που βαζω πολυ περισσοτερες ξυριζομαι πολυ καλυτερα... :boeller
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

3-4 σταγονες γλυκερινης σε υγρο προσωπο κακο δε κανουν.το θεμα ειναι να μην ξεφυγεις.οπως αναφερει και ο Στεφανος μπορουμε να την βαλουμε και στην κρεμα την ωρα που την χτυπαμε. :boing
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Βρε παιδιά μην τρελαινόμαστε . Κανείς δεν πρόκειται να πάθει τίποτα ούτε με πέντε ούτε με 10 και 12 σταγόνες γλυκερίνης σε βρεγμένο πρόσωπο .Αφου σε δύο- τρία λεπτά την ξεπλένουμε. Εκτός από τον Δορυφέροντα το δοκίμασα και εγώ αρκετές φορές και ακόμα τα μούτρα μου είναι σώα και αβλαβή. :megagrin . Το έχω ξαναπεί , τα χειροποίητα αλλά και αλλά σαπούνια περιέχουν τουλάχιστον 10% γλυκερίνη . Χρησιμοποιώντας τα στο πρόσωπο θα έπρεπε να είχαμε καταλήξει όλοι στο νοσοκομείο.........
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
gstefanoudis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 16 Μάι 2014, 16:40
9
Has thanked: 252 times
Been thanked: 214 times
Ηλικία: 49

Την ξεπλένουμε...;;;
Γιώργος

"Η πέτρα, το σίδερο, το ατσάλι, δεν αντέχουν. Ο άνθρωπος όμως, αντέχει."
Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Πριν απλώσω τον αφρό την ξεπλένω.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

εχω παντως την εντυπωση οτι και να μην την ξεπλυνεις κακο δεν κανει(μιλαμε για 3-4-5 σταγονες).η γλυκερινη βοηθαει το δερμα και τις τριχες(απορροφαει το νερο μεσα στη τριχα ,φουσκωνοντας τη) να παραμενουν ενυδατωμενες κατα τη διαρκεια του ξυρισματος και προστατευει απο ερεθισμους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”