Γλυκερίνη...θαύμα?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Κωνσταντίνε μη φοβάσαι , η γλυκερίνη δεν είναι και καυστικο οξύ.....Κ αι 10 και 12 σταγόνες να βάλεις δεν θα πάθεις τίποτε. Το φυσικό χειροποίητο σαπούνι περιέχει έως και 10% γλυκερίνη. Στα σαπούνια του εμπορίου αφαιρείται και πωλείται χωριστά στις εταιρίες καλλυντικών. Εγώ τη χρησιμοποιώ αποκλειστικά σαν pre shave με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα . Τον τρόπο τον αναφέρω παραπάνω.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

χρησιμοποιω και εγω την γλυκερινη με αριστα αποτελεσματα.πριν το ξυρισμα πλενω το προσωπο μου με σαπουνι παπουτσανης γλυκερινης και μετα βαζω στο μπωλ 2-3 σταγονες γλυκερινη και την χτυπαω μαζι με το σαπουνι η την κρεμα.αποτελεσμα ειναι 1 αριστο ξυρισμα καθε φορα. ;)
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

εγω απο οταν ξεκινησα με αυτη, παντα την χρησιμοποιω, οπως εμαθα και απο το μπλοκ του δορυφερων
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Η Γλυκερίνη, πήγαινε κουστούμι με το ΣΠΛΕΝΤΙΤ ...
Τον παλιό καιρό.
Τώρα δεν νομίζω ότι χρειάζεται σε κανένα άλλο προϊόν για αφρό .
Εκτός του ΣΠΛΕΝΤΙΤ.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Πιθανότατα ο BABIS να έχει δίκιο και στις κρέμες/σαπούνια (ειδικά στα "καλά"-"ακριβά" προιόντα) να μην είναι αναγκαία η χρήση της.

Τι γίνεται όμως με ένα low level προιόν με το οποίο δεν είμαστε ικανοποιημένοι με την προστασία που προσφέρει ?
Γιατί να μην ενισχύσουμε το ξύρισμά μας και την προστασία μας από ανεπιθύμητους ερεθισμούς, κατά την χρήση κρεμών ή σαπουνιών που δεν είναι τόσο "δυνατά" στον τομέα αυτό, όσο άλλα προιόντα ?

Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω τους φίλους που χρησιμοποιούν την γλυκερίνη είναι, εάν την χρησιμοποιούν κατά την δημιουργία του αφρού και μόνο ή υπάρχει και εναλλακτικός τρόπος ?
Π.χ ο Δορυφέρων κάνει ένα μασαζάκι στο πρόσωπο πρίν αρχίσει το lathering (αφήνοντάς την ένα μικρό διάστημα να "ενεργήσει" πριν περάσει τον αφρό στο πρόσωπο). Μήπως κάποιος φίλος την έχει εφαρμόσει την μέθοδο αυτή ?

Τι παραπάνω - πρακτικά - μπορεί να προσφέρει η μία από την άλλη ?
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Φίλε Χρήστο παραπάνω αναφέρω οτι χρησιμοποιώ την μέθοδο του Δορυφέροντα και είμαι αρκετά ευχαριστημένος με τα αποτελέσματα , αλλά δεν φτάνει την δουλειά που κάνει το Proraso pre. Αφού κάνεις το μασάζ στο βρεγμένο πρόσωπο σου με την γλυκερίνη (6-7 σταγόνες αρκούν , οχι οτι με λίγες παραπάνω θα πάθεις τίποτε ) την αφήνεις να δράσει 2-3 λεπτά μέχρι να κάνεις τον αφρό , την ξεπλένεις και μετά απλώνεις τον αφρό στο πρόσωπο.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Άρη έχεις δίκιο, το ανέφερες παραπάνω ...

Όταν ξεκινάω και διαβάζω διάφορετικά μεταξύ τους θέματα, τελικά καταλήγω να έχω ξεχάσει κάποια από αυτά που διάβασα ... :dash

Επομένως πλένουμε το πρόσωπο και μετά απλώνουμε τον αφρό μας ...
ΟΚ thanks ...
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Ανδρέας-san
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 02 Ιαν 2014, 18:10
10
Has thanked: 268 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 42

Είχα πάρει γλυκερίνη,λίγο παλιότερα,για τα χέρια.
Την χρησιμοποίησα και στο ξύρισμα,και τα αποτελέσματα ήταν θετικότατα εως θεαματικά.
Και φυσικά,συνεχίζω να τη χρισιμοποιώ για τα χέρια.
Ανδρέας
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

χρησιμοποιω γλυκερινη σε ολα τα asl .τα αναβαθμιζει και προσφερει εξτρα περιποιηση στο προσωπο .
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Χμμ.. Πως ακριβώς Μάχο....
Για διαφώτησέ μας. Βάζεις στην χούφτα σου πρώτα λίγη γλυκερίνη και μετά ASL τα ανακατεύεις και μπουμ? Αλλιώς πως?
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”