Γιατί ασχολείστε με το παραδοσιακό ξύρισμα;

tiguansm
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 12 Μάι 2014, 18:45
9
Τοποθεσία: Θρακομακεδόνες
Has thanked: 215 times
Been thanked: 93 times

Μετά από 4 ηλεκτρικές όλες κλασικά σήκωναν την τριχα για να κοπει με τα γνωστα αποτελέσματα και πολλές πλαστικές στις οποίες χρυσοπλήρωνα τα ανταλλακτικά τους και την απόλυτη βαριεμάρα στο ξύρισμα που είχα αποκτήσει αποφάσισα να θυμηθώ το παλαιό τρόπο ξυρίσματος.
Όπως διάβασα σε ένα forum του εξωτερικού ´ Τι κριμα που έχασα τοσά χρόνια να ξυρίζομαι με πλαστικές και ηλεκτρικές´.
Αλλά το πιο σημαντικο για μένα η τελετουργεία του ξυρίςματος είναι ότι καλύτερο και επιτέλους να αχολουμαι με τον εαυτό μου κάτι που το είχα χασει εδώ και χρονια.
Άσε που η σύζυγος αντικατέστησε την προταση ´ πάλι αξύριστος είσαι; ´ με την εξής ´μου έχεις πιάσει όλο το χώρο με τα ξυριστικά σού´ :hystericalbs1
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Πολύ απλό.

1) Είμαι άτομο που του αρέσει να δοκιμάζει καινούργια πράγματα.
2) Απόκτησα όρεξη σε κάτι που βαριόμουνα απίστευτα. Βαριόμουνα το ξύρισμα και με αυτό το τρόπο έλησα το πρόβλημα μου. Τώρα θέλω να ξυρίζομαι κάθε μέρα. Περιμένω πως και πως να ξυριστώ ^_^.
3) Δεν έχω την εμπειρία (όντας 22 χρονών) να ξέρω αν κάνει καλό στο δέρμα σε σχέση με τα άλλα ξυρίσματα (ελπίζω όμως) αλλά ξέρω ότι είναι "καλύτερο" στο αποτέλεσμα. Είδα μεγάλη διαφορά και ακόμα είμαι στην αρχή....
4) Μου αρέσει να περιποιούμε τον εαυτό μου και με ένα αφρό gillete και ξυραφάκι gillete Fusion δεν το έκανα (αλλά το κατάλαβα τώρα).

Αυτά ^_^
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Γιατι ρε γαμωτο ειμαστε αντρες και οι αντρες ετσι ξυριζονται. :xp1
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Ο βασικός λόγος για μένα είναι αυτός.
Wazzaa έγραψε:Απόκτησα όρεξη σε κάτι που βαριόμουνα απίστευτα.
Ανήκω δυστυχώς στην κατηγορία των καστανόξανθων ανδρών και δεν είχα την τύχη να βγάζω πυκνά γένια. Βασικά δεν είχα μπει ποτέ στο τριπάκι να θελήσω ν' αφήσω μούσι, αλλά και να το 'θελα, θα ήταν άδικος κόπος. Κάποιες φορές που έμεινα και πάνω από δέκα μέρες αξύριστος η μούρη μου ήταν σαν μαδημένο... ξέρετε τι.

Από μικρός λοιπόν είχα συμβιβαστεί με τη μοίρα μου: Ξύρισμα, κι ας γίνει ντεμοντέ (να που έγινε). Πώς όμως; Δεν ήξερα άλλον τρόπο από τα πλαστικά.

Να πω εδώ βέβαια ότι υπάρχουν πλαστικά που μετράνε. Κάποια στιγμή, ας πούμε, πρέπει να κάνω ένα appreciation thread για το κίτρινο Bic Classic που με ξύριζε μέρα παρά μέρα, με αξιοζήλευτη επιτυχία και σε βάθος στους τελευταίους δύο μήνες μου στον στρατό (μιλώ για ΤΟ ΙΔΙΟ ξυραφάκι) και το πήρα και στο σπίτι μου μετά. Όμως, ακόμα κι όταν τα προιόντα αποδεικνύονταν καλά και αποτελεσματικά, η ουσία δεν άλλαζε. Το ξύρισμα, ως διαδικασία, το έβλεπα ως αναγκαίο κακό. Πάντα σχεδόν συμπληρωνόταν βδομάδα για να ξυριστώ, πάντα έλεγα "την επόμενη φορά δεν θα τα αφήσω τόσες μέρες τα γένια", αλλά ποτέ δεν άλλαξε τίποτα. Γινόμουν μαδημένο... αυτό μέχρι να πιάσω με βαριά καρδιά το ξυράφι.

Και τώρα, όλα ξαφνικά άλλαξαν. Ο μουντός και γεμάτος σύννεφα ουρανός έγινε καταγάλανος (εντάξει, το παραγάμησα). Ναι, πιάνω κι εγώ κάθε τόσο τη μουσούδα μου λες και θελω να σκεφτώ κάτι βαθυστόχαστο, ενώ στην πραγματικότητα τσεκάρω απλώς αν τσιμπάνε τα γένια (άρα, αν πλησιάζει η ώρα για την πολυαναμενόμενη ξούρα). Τρώω ατελείωτες ώρες στο ίντερνετ για να δω αν προτιμούν πιο πολλοί την Edwin Jagger 89DE από τη Merkur 34c. Τα βίντεο του geofatboy και του mantic εμφανίζονται στα related και την αρχική σελίδα στο youtube. Το mens-only βγαίνει στις πιο δημοφιλείς σελίδες μου στον firefox πριν σποφασίσω να κάνω εγγραφή. Και αποφασίζω να μην πάρω καφέ απ' τη δουλειά σήμερα για να πάει το 1 ευρώ που θα γλιτώσω σε κρέμα after shave Arko από τα Oggi...

Γιατρέ, μήπως το χάσαμε λίγο;
Άβαταρ μέλους
giobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 12 Απρ 2013, 02:01
11
Τοποθεσία: Κάντζα-Παλλήνη
Has thanked: 327 times
Been thanked: 151 times
Ηλικία: 55

Πλεον και μετα απο εναμιση και κατι χρονο, ασχολουμαι γιατι μου αρεσει η διαδικασια και τα αρωματα.
Πιανω τον εαυτο μου να ανοιγω το "μαγικο ντουλαπακι" μονο και μονο για να ξεβιδωσω τα σαπουνια και τα asl και να τα μυρισω ενα ενα...
Προφανως και βαριομουν να ξυριστω με τα πλαστικα. Και κατα καιρους απο τη βαρεμαρα, αφηνα γενεια. Φανταστειτε τι επαθα μια φορα πριν κανα επταμηνο που σκεφτηκα απο περιεργεια να θυμηθω πως ηταν τοσα χρονια. Πρεπει να εκανα και κανα εικοσαλεπτο για εναμιση περασμα και αυτο μεσα στην απολυτη βαρεμαρα. Χαλασα περιπου το 1/3 του αφρου για να καταλαβω οτι κατι εχω βαλει πανω στο προσωπο μου.

Ειναι απιστευτη η αισθηση μετα το ξυρισμα...

Εχει μονο ενα αρνητικο κατα τη γνωμη μου, οτι θελοντας και μη καποια στιγμη χωρις σχεδον να το καταλαβεις μπορεις πολυ ευκολα να ξεφυγεις και να υπερκαταναλωνεις χωρις λογο.
Αντωνης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”