Γιατί ασχολείστε με το παραδοσιακό ξύρισμα;

Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Για λόγους περιέργειας και κόστους στην αρχή, αλλά μάλλον για ψυχοθεραπεία αργότερα χαχαχα
Μόνο οι γυναίκες θα έχουν τα δικά τους ιερά? Και εμείς θέλουμε τις αποκλειστικότητες μας στην προσωπική μας φροντίδα.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Steliono
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 04 Μάι 2013, 12:14
10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Γιατί ήθελα να μετατρέψω μια άχρωμη "υποχρέωση", σε ευχάριστη ασχολία. Διότι αναθεωρείς και μαθαίνεις να μετατρέπεις σε απολαυστικά, εκείνα τα αδιάφορα λεπτά της μέρας, κάνοντας πια το ξύρισμα μικρή ευχάριστη στιγμή της ζωής.
Στέλιος
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Η παραπάνω πρόταση με καλύπτει απόλυτα.
+1 απο μένα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Kostas1979
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2013, 13:51
10
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times

H ιεροτελεστία του ξυρίσματος και για το ότι αφιρερώνω στον εαυτό μου αυτά τα 15 λεπτά την ημέρα χωρίς άγχος και πίεση, η μυρωδιά του σαπουνιού και η αίσθηση του πινέλου στο πρόσωπό μου, όλα αυτά μαζί. Απλά το λατρεύω. <3
Amat Victoria Curam
Άβαταρ μέλους
andreas_t
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 21 Ιαν 2013, 07:56
11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Γιατί έκανα το "λάθος" να πάω στο luxe όταν ήθελα να κάνω δώρο του πεθερού μου ένα πινέλο... Ε μύρισε απο εδώ, πιάσε απο εκεί, κόλλησα! Και είχα να βάλω ξυράφι επάνω στο πρόσωπό μου 6 χρόνια...!
Άβαταρ μέλους
Kostas1979
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2013, 13:51
10
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times

Αυτά είναι 8) 8) 8) 8)
Amat Victoria Curam
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Γιατί:
-μου αρέσει να ανοίγω το ντουλάπι του μπάνιου και να θέλω 5 λεπτά για να διαλέξω το σαπούνι ή την κρέμα που θα χρησιμοποιήσω, αφού πρώτα ανοίξω και μυρίσω 5-6 διαφορετικά (φαντάζεστε να το'κανε κανένας με αφρούς;)
-μου αρέσει να διαλέγω μια στιβαρή DE και να τη φορτώνω με λεπίδα που πρώτα την έχω στροπάρει στην παλάμη μου
-μου αρέσουν τα αρώματα από το σαπούνι ή την κρέμα που γεμίζουν το μπάνιο (για άρωμα από τενεκεδοαφρό, ούτε να το συζητάς)
-μου αρέσει το άγγιγμα του πινέλου όταν απλώνει τον αφρό και κάνει μασάζ στο πρόσωπό μου
-μου αρέσει το άρωμα ενός ωραίου AS που πάντα ακολουθεί το ξύρισμα (παλιά με τις πλαστικούρες, συνήθως μόνο κρύο νερό)
-μου αρέσει το βαθύ ξύρισμα που τελικά μου δίνει το παραδοσιακό ξύρισμα (με τα πλαστικά και να ξυριζόμουν, ήμουν σαν αξύριστος)
Και τέλος, γιατί το παραδοσιακό ξύρισμα ήταν η αιτία που έχουμε γνωριστεί και είμαι μέλος αυτής εδώ της κοινότητας.
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

είναι ενα ωραίο χόμπι!
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Kostas1979 έγραψε:H ιεροτελεστία του ξυρίσματος και για το ότι αφιρερώνω στον εαυτό μου αυτά τα 15 λεπτά την ημέρα χωρίς άγχος και πίεση, η μυρωδιά του σαπουνιού και η αίσθηση του πινέλου στο πρόσωπό μου, όλα αυτά μαζί. Απλά το λατρεύω. <3

H παραπάνω άποψη του Κώστα με καλύπτει πλήρως, συν και ότι μου θυμίζει κάτι από τον παππού που καθόμουν και τον χάζευα όταν ξυριζόταν και αυτός ...
Ένα ταξίδι πίσω στον χρόνο ...
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
manolis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 27 Σεπ 2012, 10:04
11
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Γιατί:
α. Μου αρέσει.
β. Με ξεκουράζει.
γ. Με αναζωογονεί.
δ. Είναι κάτι που ενώ μέχρι λίγα χρόνια πριν το έκανα σαν αγγαρεία, τώρα περιμένω πότε θα έρθει η ώρα για ξύρισμα.
ε. Είναι το κάτι που κάνει την διαφορά στην ανίερη ζωή.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”