Γιατί ασχολείστε με το παραδοσιακό ξύρισμα;

Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Με άλλα λόγια γιατί επενδύετε (άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο) σε κάτι με το οποίο κάποιοι όταν το ακούνε, στην καλύτερη περίπτωση γελάνε;

Για έμενα είναι συνδυασμός πολλών πραγμάτων. Οι κύριοι λόγοι όμως είναι δύο.
1. Λόγοι υγείας στην ουσία, αφού είχα γεμίσει σπυράκια, ερεθισμούς και τρίχες μέσα στο δέρμα. Είμαι από τις περιπτώσεις που τα σύγχρονα προϊόντα με είχαν πεθάνει. Το πρόβλημα μου λύθηκε κατά 95%.
2. Μου αρέσει η αίσθηση του παλιού (νοσταλγία) αλλά και γενικά το να χρησιμοποιώ καλά και ποιοτικά πράγματα.

Σας ακούω,
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Διοτι

1. Πλεον το δερμα μου ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση
2. Μου αρεσει η ολη διαδικασια-τελετουργια του παραδοσιακου ξυρισματος
3. Εχω μια δικαιολογια να γραφω στο mens-only :beah2 :bigsmilie
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Τα γράψατε οι από πάνω όλα!
-Λιγότεροι ερεθισμοί
-Μου αρέσει η όλη διαδικασία
-Μου θυμίζει τους παππούδες μου
-Οικολογικό
-Οικονομικό
-Μάλλον καμιά γυναίκα δεν θα τολμούσε να ξυριστεί με DE αν Κυριακή βράδυ ξέμενε από ξυραφάκια (κάπου το έχω διαβάσει αυτό αλλά δεν θυμάμαι που)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

χαχα και εγώ κάπου το έχω διαβάσει αυτό... :hystericalbs1
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10716 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Aris έγραψε:Διοτι
3. Εχω μια δικαιολογια να γραφω στο mens-only :beah2 :bigsmilie
Σε βλέπω να παίρνεις αστεράκι!!! :ninja_hide
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Τα θελει το ποπουλινι σας.. :hystericalbs1

1. γουσταρω το heavy metal οταν ξυριζομαι. Πλαστικουρες ειναι για καχεκτικα φαντεζι αγορακια της μαμας!
2. γουσταρω την ολη ιεροτελεστια απο τη στιγμη που πλενω τη μουσουδα μου!
3. γουσταρω να παιρνω το χρονο που χρειαζεται για τον εαυτο μου!
4. ηρεμω αφανταστα με το safety razor στο χερι, κατω απο τη μυτη μου η ευωδια της κρεμας που μολις χτυπησα (ναι ανηκω στην κατηγορια που οταν ξυριζεται γουσταρει να σνιφαρει το φορτωμενο πινελο!!!)
5. κανω κατι καλο στο περιβαλλον, εχοντας αποβαλλει καθε μορφης γκαζοντενεκεδες απο τη ζωη μου!
6. κανω κατι καλο στο δερμα μου οταν δεν χρησιμοποιω το περιεχομενο των γκαζοντενεκεδων!
7. τη βρισκω με την πλειαδα των αρωματων τα οποια μπορω να τα χρησιμοποιω αναλογα με τη διαθεση μου
8. δεν γουσταρω τα mainstream "αρωματα", σε οποιαδηποτε χρηστικη μορφη!
9. γουσταρω να πειραματιζομαι
10. αν δεν ξυριζομουν οπως ξυριζομαι, δεν θα ειχα ανακαλυψει το forum αυτο. Δε νομιζω να χρειαζεται να πω τι επιπτωσεις θα ειχε αυτο για αρκετους απο εσας...
11. και τελος απαντωντας αμεσα στην ερωτηση του τιτλου: "Γιατι ειμαι αντρας... και το κεφι μου θα κανω.."





Δεν ανηκω στην κατηγορια που κανει οικονομια, και νομιζω το εχουν καταλαβει αρκετοι εδω..


Τα σεβη μου κυριοι!..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

- Μου αρέσει το ξύρισμα σαν διαδικασία. Ανέκαθεν αποτελούσε μία από τις όμορφες στιγμές στη ζωή μου. Συνήθως ξυρίζομαι βράδυ, ώστε να έχω χρόνο να το απολαύσω κι όχι το πρωί στη βιασύνη και τη νύστα.

- Με έλκει η ακρίβεια που προσφέρει η μία λεπίδα. Ο ήχος και η αίσθηση της τρίχας που κόβεται. Γι' αυτό θέλω κάποια στιγμή ν' αρχίσω να χρησιμοποιώ μαχαίρι. Απολαμβάνω το ξύρισμα και με ξυριστικές μηχανές συστήματος, αλλά δεν προσφέρουν ακρίβεια.

- Μου αρέσουν οι παραδοσιακές μυρωδιές των σαπουνιών και η φροντίδα του προσώπου μου.

- Βρίσκω ωραίο να χρησιμοποιώ ένα ασυνήθιστο εργαλείο και γενικότερα να δοκιμάζω κάτι διαφορετικό. Δε θα έλεγα ότι είμαι λάτρης του παλαιού στυλ, αλλά ψάχνω τη διαφορετικότητα, απ' όπου κι αν προέρχεται αυτή. Άλλωστε έχω δοκιμάσει αρκετές ξυριστικές μηχανές συστήματος, για την αλλαγή και την αναζήτηση της καλύτερης αίσθησης.

- Μου αρέσει να βλέπω και να νιώθω το πρόσωπό μου καλά ξυρισμένο (κατάλοιπο του στρατού, αφού πριν προτιμούσα να είμαι αξύριστος 2 ημερών).
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Πλαστικα μιας χρησης και αφροι ειναι για ετοιματζηδες και τρεντηδες,ηλεκτρικες φορητες/στο αμαξι για γιαπηδες και φλωρους,λεπιδα για εμπειρους που παιρνουν το ρισκο μα που εχουν αρκετο χρονο.
Αυτο για μενα δεν σημαινει καθε μερα μιση ωρα μεσα στο μπανιο με 2 σαπουνια/κρεμες/after shave καθε φορα τα οποια στον μηνα θα αλλαζω ωστε να γινω πειραματοζωο και καταναλωτικο ον.
Αυτο δεν ειναι παραδοση αλλα υπερκαταναλωτισμος.
Ποιοτητα,διαρκεια,καθαριοτητα,νοσταλγια,μια ξεχωριστη προσωπικη στιγμη,Real Man κατασταση!

Εικόνα
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

Έχοντας 23 χρόνια μούσι, ξέμαθα το τελετουργικό και την απόλαυση κι έτσι το παραδοσιακό ξύρισμα δεν το βλέπω σαν την χαρά που παίρνουν σχεδόν όλοι οι του forum. Όμως, απ' όταν διάβασα εδώ σχετικώς με τις σιλικόνες και τ' άλλα χημικά πρόσθετα μηχανών και αφρών, κατάλαβα ότι οι λόγοι υγείας είναι σημαντικοί και αξίζουν το χρόνο και την ορθοστασία στο μπάνιο. :bigsmilie
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

Δορυφέρων θα σε παρακαλεσω να μην κανεις χαρακτηρισμους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”