Ξυριστική φιλοσοφία το δόγμα και η τακτική του καθενός

Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Δεν έχω απάντηση σ' αυτό που ρωτάει ο Ηλίας (κι εγώ έχω μόνο δύο μηχανές κι αυτές είναι closed comb), απλώς είπα να γράψω την άποψή μου πάνω στο θέμα του νήματος.

Ξυριστική φιλοσοφία λοιπόν... Το ποστ του Κωνσταντίνου (NavalArchitect) στην προηγούμενη σελίδα νομίζω μας καλύπτει λίγο-πολύ όλους. Νιώθω, δηλαδή, ότι μετά τον αρχικό ενθουσιασμό που έχει ο καθένας όταν μπαίνει τη φάση (και είναι λογικό να ενθουσιάζεσαι όταν ανακαλύπτεις ότι μία διαδικασία που είχες ανέκαθεν στο μυαλό σου ως βαρετή, μπορεί να γίνει τόσο ενδιαφέρουσα), κάποια στιγμή θα καταλήξει σ' αυτό που του ταιριάζει καλύτερα και θα σταματήσει τις μαζικές αγορές. Λίγα και καλά προϊόντα hardware και software αρκούν για να κάνεις τη δουλειά σου με ευχαρίστηση.

Ετσι κι εγώ, που ύστερα από οκτώ μήνες νιώθω ακόμα να έχω το ίδιο μεράκι με το ξεκίνημα, ξέρω ότι αργά ή γρήγορα αυτό θα αλλάξει. Το 'χω παρατηρήσει με άλλα χόμπι/κολλήματα που είχα κατά καιρούς και δεν υπάρχει περίπτωση να μη μου συμβεί και τώρα. Θα μείνει κάτι καλό, πάντως, από αυτήν την ιστορία: έμαθα να ξυρίζομαι σωστά και να μην το βαριέμαι, γλίτωσα από ερεθισμούς, ingrown hairs κ.λπ. και δοκίμασα ωραία προϊόντα που ούτε φανταζόμουν ότι υπήρχαν. Αυτό ήλπιζα όταν έκανα το βήμα προς το κλασικό ξύρισμα και το πήρα! Χρειάζομαι κάτι άλλο; Στην πραγματικότητα, όχι.

Όλα είναι στο μυαλό μας. Τεχνητές ανάγκες. Ναι, κι εγώ χαζεύω καθημερινά στα διαδικτυακά καταστήματα για νέα προϊόντα, σίγουρα θα αγοράσω κι άλλα πράγματα (κι ας έχω ήδη τόσα που μου βγάζουν άνετα μία πενταετία), αλλά στο τέλος καταφέρνω και βάζω φρένο στον εαυτό μου μια και ο στόχος μου έχει ήδη επιτευχθεί.

Και είμαι σίγουρος ότι θα 'ρθει κάποτε η μέρα που θα 'χω τις ίδιες δύο μηχανούλες με σήμερα (και οι οποίες μου κόστισαν λιγότερο από 40 ευρώ κι οι δυο μαζί), 4-5 πακέτα ξυραφάκια που θα αναπληρώνονται όταν τελειώνουν, 2-3 πινέλα, 3-4 σαπούνια-κρέμες και δύο αφτερ σέιβ και θα ευχαριστιέμαι το ίδιο τη φάση, χωρίς να 'χω το άγχος/περιέργεια "τι άλλο να πάρω".
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Έτσι είναι. Ευχαριστιέσαι μία αγορά όταν η αγορά σου αποκτά σκοπό και νόημα. Κυρίως όταν ολοκληρώνει το κύκλο της. Αυτό δε μπορεί να γίνει όταν ξεκινάς απο το Α και την αφήνεις στο Β ή στο Γ ( όταν θα έπρεπε να φτάνεις στο Ω ) για να ξεκινήσεις την ίδια στιγμή πάλι κάτι απο την αρχή .

( Σχεδόν δύο χρόνια στο π.ξ και έχω καταφέρει να τελειώσω ένα σαπούνι και γράφω καταφέρει γιατί πραγματικά έφτασα στο σημείο να το θεωρώ κατόρθωμα. Ποιό, το αυτονόητο ! Ότι θα πάρεις κάτι και θα αφού το χρησιμοποιείς θα το τελειώσεις βρε αδελφέ προττού πάρεις κάτι άλλο ) .

Αυτό στα αρχικά βήματα με τον ενθουσιασμό και τη παρόρμηση του αρχάριου που θέλει να δοκιμάσει πολλά, είναι αποδεκτό ( αν μου επιτρέπεται ο χαρακτηρισμός ) και θα έλεγα μία απο τις παιδικές αρρώστιες του π.ξ. Απο τη στιγμή όμως που ο καιρός των δοκιμών θα περάσει είναι η στιγμή που οι αγορές θα γίνουν στοχευμένες και η ευχαρίστηση διπλή.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3112
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27973 times
Been thanked: 29281 times
Ηλικία: 64

Ενδιαφέρουσα η ερώτηση του Ηλία.
Χωρίς να είμαι ειδικός στο safety razor, μιά και το χρησιμοποιώ ένα μήνα τώρα, μαθαίνοντας σιγά σιγά, πιστεύω πως το ερώτημα που βάζει έχει και άλλες μεταβλητές που πρέπει να ληφθούν υπόψη.
Δεν "παίζει" μόνο η ποιότητα και πυκνότητα του αφρού, αλλά και το πόσες μέρες είσαι αξύριστος, τι λεπίδα χρησιμοποιείς, πόσο καλή ήταν η προετοιμασία.
Σίγουρα μιά closed comb, έχει μιά τάση να "μπουκώνει" (το έπαθα στα 2 πρώτα μου ξυρίσματα), αλλά το έλυσα κάνοντας μικρότερες κινήσεις και ξεπλένοντας πιό τακτικά.
Η διαφορά είναι εμφανής με μία open comb. Ξυρίστηκα πρώτη φορά σήμερα με την Merkur 41 και χρειάστηκε ελάχιστες φορές να ξεπλύνω.
Γιάννης
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Κατά τη γνώμη μου, όταν ο αφρός που φτιάχνουμε είναι σωστός (το κάθε σαπούνι έχει τα δικά του τερτίπια), οι μηχανές που χρησιμοποιούμε δεν στομώνουν. Το κάθε πότε θα ξεπλένουμε ανάλογα με το μήκος των τριχών που έχουμε είναι θέμα κοινής λογικής.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Έχοντας δοκιμάσει σχεδόν όλες τις Gillette (open & closed), πολλές άλλες αντίκες (Rotbart, Soluna, Apollo Progress, Pal, Star,
Schlyssler Asan, Pleese Ltd, Gibbs, Punktal...), αλλά και σύγχρονες Muhle, Edwin Jagger, Merkur (απλές & ρυθμιζόμενες) κατέληξα ότι:
Σε γενικές γραμμές,
Στις μηχανές με solid guard bar χρησιμοποιώ επιθετικές λεπίδες, για βαθύ ξύρισμα. Το τελευταίο εξάμηνο Polsilver super iridium.
Στις επιθετικές και open comb μηχανές ήπια λάμα, έτσι ώστε να απολαμβάνω το ξύρισμα, χωρίς να είμαι αναγκασμένος να προσέχω κάθε κίνησή μου. Εδώ και πολλά χρόνια Rapira super stainless.
Στο rotation έχω τριάντα περίπου μηχανές. Κάνω τέσσερα ξυρίσματα με κάθε λάμα και μετά αλλάζω μηχανή και λεπίδα. Επομένως η σειρά της κάθε μηχανής ( με τέσσερα ξυρίσματα την εβδομάδα) έρχεται μια φορά στους επτά περίπου μήνες.
Στα σαπούνια αποφάσισα να απέχω από την πλημμυρίδα των Αμερικανικών και Ιταλικών artisan. Είναι τόσα πολλά, που μου είναι αδύνατον να τα δοκιμάσω. Οι μυρωδιές δεν μπορούν να περιγραφούν, αλλά κι εγώ δεν μπορώ να τις φανταστώ διαβάζοντάς τες. Παραμένω στις σταθερές αξίες και αρνούμαι να μπω στην διαδικασία του πειραματισμού.
Πινέλα χρησιμοποιώ μόνο ασβούς. Μ' αρέσει η αίσθηση της τρίχας τους στο πρόσωπό μου, κάνω face lathering. Όλα μου τα πινέλα έχουν διαστάσεις 5χ2,4 εκ. περίπου, είτε είναι silvertip, fine ή super.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Μαρίνο, τί αποκαλύψεις είναι αυτές ;! 8)

Εσύ ειδικά γράφεις σπανίως στα ξυρίσματα της ημέρας, η παραπάνω παραγραφός σου είναι ντοκουμέντο για το φόρουμ !

Πές μας πως είσαι ο Αρκάς να τρελαθώ !! :b

:megagrin
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Οι απόψεις του Μαρίνου επιβεβαιώνουν την άποψη που έχω αποκομίσει εδώ και καιρό οτι ο καθένας μας δίνει έμφαση σε ένα κομμάτι του παραδοσιακού ξυρίσματος. Άλλος στις μηχανές/μαχαίρια, άλλος στα πινέλα, άλλος στα σαπούνια/κρέμες κοκ. Και φυσικά όλα είναι σεβαστά.
marinos79 έγραψε:
Στα σαπούνια αποφάσισα να απέχω από την πλημμυρίδα των Αμερικανικών και Ιταλικών artisan. Είναι τόσα πολλά, που μου είναι αδύνατον να τα δοκιμάσω. Οι μυρωδιές δεν μπορούν να περιγραφούν, αλλά κι εγώ δεν μπορώ να τις φανταστώ διαβάζοντάς τες. Παραμένω στις σταθερές αξίες και αρνούμαι να μπω στην διαδικασία του πειραματισμού.
Μαρίνο, επειδή είμαι από τους νεότερους στο φόρουμ (δεν έχω κλείσει χρόνο ακόμα), θύμισέ μας ποιά σαπούνια είναι οι σταθερές αξίες κατά τη γνώμη σου;
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

desperado έγραψε:Μαρίνο, επειδή είμαι από τους νεότερους στο φόρουμ (δεν έχω κλείσει χρόνο ακόμα), θύμισέ μας ποιά σαπούνια είναι οι σταθερές αξίες κατά τη γνώμη σου;
Θοδωρή, σταθερές αξίες γι' μένα είναι τα Cella, Vitos, Valobra, Boellis Panama, D.R. Harris, Klar Seifen, Mitchell's Wool Fat, Tabac, Martin de Candre... εταιρείες που παράγουν το ίδιο σαπούνι εδώ και χρόνια, γνωρίζεις ακριβώς τις ιδιότητές του, την μυρωδιά του και δεν πας ψάχνοντας. Εταιρείες που κατασκευάζουν το ίδιο σαπούνι σε τρεις - τέσσερεις παραλλαγές το πολύ. Δεν είμαι δογματικός και βέβαια έχω δοκιμάσει κι άλλα πολλά σαπούνια και θα δοκιμάσω στο και μέλλον. Αλλά όταν κυττάω τον κατάλογο μιας εταιρείας κι έχει στο κάθε σαπούνι της δέκα διαφορετικές μυρωδιές... εκεί χάνομαι.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Έγραφα πριν απο μερικούς μήνες για στοχευμένες αγορές σε επιλεγμένα προϊόντα. Σήμερα γράφω για ειδική χρήση επιλεγμένων προϊόντων.
Δυστυχώς είτε γιατί δε μπορώ πλέον να αγοράζω απο HΠΑ λόγω CC αλλά και ολοένα αυξανόμενου κόστους μεταφορικών, είτε γιατί το σαπούνι δε παράγεται πιά, ( βλέπε Tim's soap κ' HTGAM ref. σε PAA ) κάποια σαπούνια της συλλογής απέκτησαν τίτλο limited edition και ως τέτοια δε μου επιτρέπεται να τα πλακώνω στα ξυρίσματα για να τελειώσουν. Οι εποχές που άδειαζα το 200αρι Cavendish έχουν περάσει ανεπιστρεπτί, το μισό Mike's που έχει μείνει το κοιτάζω και δε ξέρω αν πρέπει να το ξαναπιάσω..
Τώρα πιά με τα συγκεκριμένα θα γίνονται "επετειακά" ξυρίσματα για να τα χαρώ όσο περισσότερο γίνεται.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Σκεψεις σχετικα με την OneBlade και τις κυκλοφοριες νεων SE μηχανων - Μεταφορα απο τα ΔΙδικτυακα Ευρηματα


Εμενα η άποψη μου για την one blade είναι ότι αν ήθελα μια μηχανή με κινητή κεφαλή και με έτοιμη γωνία θα έμενα στη mach 3 ή στη fusion. Εγώ με το Π.Ξ ασχολήθηκα για τη vintage αίσθηση του πράγματος . Το όλο εγχείρημα εμένα προσωπικά μου κάνει σαν να ξαναζούμε την πρόοδο της ξυριστικής βιομηχανίας και οι τύποι μας δουλεύουν. Δηλαδή εμείς στον αιώνα μας κάναμε ένα βήμα πίσω για την όλη χαρά της διαδικασίας και αυτοί τώρα εχουν αρχίσει και μας μοστραρουν τις SE και τώρα βλέπω και κινητές κεφαλές . Σε λίγο θα μας μοστραρουν με διπλό ξυραφάκι και θα αρχίσουν να προσθέτουν? Ζούμε ένα deja vu μάλλον ....εδώ κολλάει το μάθανε ότι γ@μιομαστε και πλάκωσαν και οι γύφτοι.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”