Ξυριστική φιλοσοφία το δόγμα και η τακτική του καθενός

Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Απλώς να προσθέσω ότι πέρα από το δικαίωμα και τη φιλοσοφία κάποιου να δοκιμάζει ή όχι προϊόντα (όλα σεβαστά είναι ) το ότι ξυρίζομαι με τον παραδοσιακό τρόπο δεν σημαίνει πως δεν κάνω χόμπι . Παραδοσιακός είναι ο τρόπος που ξυρίζομαι και όχι το ότι δοκιμάζω δηλαδή . Εκεί έρχεται το χόμπι . Για τον πατέρα μου που ξυριζόταν έτσι όλη του τη ζωή όταν είδε όλα όσα είχα τότε ήταν αδιανόητο. .. η διαφορά μας ήταν ότι του αρκούσε η μηχανή του ,το πινέλο του , η κρέμα του και τέλος ... Α και το asl που είχε μέχρι να τελειώσει για να πάρει άλλο ... Εγώ θεωρώ σε αυτό το κομμάτι ότι είμαι "εμπειριών συλλέκτης " (όπως λέει και ο Notis :D ) .... φυσικά όμως δεν αγοράζω πια κάτι αν δεν τελειώσει κάτι άλλο γιατί θεωρώ ότι αυτά που έχω (τα πολλά για μένα , λίγα ίσως για άλλους ) είναι ήδη αρκετά !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Μετά από χρόνια στο κουρμπέτι και δοκιμάζοντας πάρα πολλά σαπούνια και εξοπλισμό σταμάτησα. Όταν φτάσεις στο σημείο κορεσμού, εκτιμάς τις κλασικές αξίες και σε σαπούνια αλλά και σε μηχανές. Τα έχω γράψει αλλά Mercur 34c -MDC/MWF/Valobra/Cella - SOC Χοίρος / 2band μαζί με τις πινελάρες τις omega και τα ASL Floid - Fine, Myrsol & Pinaud είναι all time classic για μένα.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
spyroslufc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 15 Σεπ 2017, 11:20
6
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 3563 times
Been thanked: 1166 times
Ηλικία: 43

Ας μου επιτραπεί να παραθέσω την άποψή μου.
Προσωπικά δεν έχω την οικονομική άνεση να αγοράζω όλα αυτά που θα ήθελα. Όμως χάρη στο φόρουμ και στα μέλη που μοιράζονται τις εμπειρίες τους χρησιμοποιόντας τα διάφορα προϊόντα μπορώ να σχηματίσω μια σφαιρική άποψη για κάτι που κάποια στιγμή μπορεί να θελήσω να προσθέσω στο ντουλάπι!
Χαίρομαι πάρα πολύ που κάποιοι μπορούν και επιλέγουν να το κάνουν, έτσι νιώθω πως κερδίζω και εγώ κάτι.
Δεν ξυρίζομαι κάθε μέρα, και επειδή το software μου αποτελείται κυρίως απο "οικονομικά" προϊόντα, με ικανοποιεί πολύ η δυνατότητα να επιλέγω όταν έρχεται η ώρα να κάνω την ( πρώην αγγαρεία ) τελετουργία! Μπορεί να σκαλώσω σε κάτι αλλά συνήθως αλλάζω set up , μου αρέσει το ροτέισον και ας μην τελειώσουν τα σαπούνια και οι κρέμες ποτέ. Και αν κάτι φτάσει στο σημείο να χαλάσει-πέσει η απόδοση ή να αδυνατίσει σημαντικά το άρωμα δεν θα διστάσω να το ρίξω τρίποντο στο καλάθι των αχρήστων.
Απορώ καμιά φορά πως και δεν είχα ψαχτεί νωρίτερα και χρησιμοποιούσα αφρό και πλαστικό... Το ροτέισον όμως στα asl το είχα από τότε που άρχισα να ξυρίζομαι!
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

το Δόγμα για μένα είναι" ξυρισμένος είσαι ο όχι αφημένος στην τύχη του εαυτός σου,
η τακτική:όπως γουστάρει και αγαπάει η ψυχή μου όταν ανοίγω το ντουλάπι μου,
και από τα δυο παίρνω το ξεφεύγω, το άντε γεια στην καθημερινότητα της ζωής και δύναμη να αντιμετωπίζω τα άσκημα της,
και από τα τρία την ηδονή όταν ακούω την γυναίκα μου <τι πήρες πάλι>.
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Κοιτάξτε, η μέθοδος και η φιλοσοφία του καθενός είναι διαφορετική. Δεν κρίνω καμία, πως θα μπορούσα άλλωστε.

Η δική μου λογική μου λέει να δοκιμάσω ό,τι και όσα μπορώ, μέχρι να διαπιστώσω ποιο κάνει τι, ποιο με βολεύει, ποιο είναι για μένα το καλύτερο. Αυτό είναι αδύνατον να γίνει σε περίπτωση που ξεκινήσω ένα προιόν και προσπαθήσω να το φτάσω μέχρι τέλους. Αν το κάνω αυτό είναι σίγουρο ότι όταν θα έρθει η ώρα για το επόμενο ξύρισμά μου δε θα έχω όρεξη να το κάνω ή θα το κάνω με αγγαρεία. Οταν ξεκίνησα να ασχολούμαι σοβαρά με το Π.Ξ είχα μια Maca Root,(καλά μαντέψατε, είχα βαρεθεί να τη βλέπω και γιαυτό και δεν την έχω πάρει πάλι τώρα) ένα Merkur 42c(το φτηνότερο που βρήκα τότε), ένα HJM Ασβό γιατί είχα ακούσει φευγαλέα ότι ο ασβός είναι ο καλύτερος,οπότε ασβό βρήκα, ασβό πήρα, και ένα balm της Proraso το μπλε. Κανείς δε μου είχε πει όμως ότι η 42c δεν δύναται να πάρει γένια 7 ή περισσότερων ημερών με αποτέλεσμα να τη νιώθω να τραβάει συνέχεια και να μη μπορώ να ολοκληρώσω ούτε καν το πρώτο πέρασμα. Χάρη σε αυτό εδώ το φόρουμ έμαθα τι κινήσεις πρέπει να κάνω, χωρίς ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΝΑΣ να μου υποτιμήσει τον εξοπλισμό και να μου πει "μα καλά τι είναι αυτά που έχεις". Είναι αλήθεια ότι ο εξοπλισμός μου αυξήθηκε απότομα, σε μικρό χρονικό διάστημα. Αυτό δεν ήταν απαραίτητα κακό, διότι ό,τι πήρα έγινε με σύνεση και όχι γουρούνι στο σακί, μετά από πολύ μελέτη. Η αλήθεια είναι ότι δε με ενδιαφέρει απλά να πάρω τα γένια. Θέλω να πάρω τα γένια άνετα, αβίαστα, πανηγυρικά και στο τέλος του ξυρίσματος να μην υπάρχει ούτε ένα ψεγάδι, αλλά ούτε ερεθισμός ή κόψιμο.

Η αλήθεια είναι ότι έχω καταλήξει σε μερικά προιόντα που δουλεύουν σε μένα. Αλλά δε θέλω να βολευτώ και να πώ "οκ μείνε σε αυτά, αφού σε διευκολύνουν". Συνεχίζω και δοκιμάζω όσα έχω σε rotation και όταν πιάσω ένα σεβαστό αριθμό δοκιμών τότε ναι, ίσως απορρίψω εντελώς κάποια, και μετά γυρίσω σε 3 ή 4 προιόντα στάνταρ για μένα. Θέλω όμως την περιπέτεια που έχει ένα ξύρισμα με άγνωστα προς εμένα προιόντα. Θα ταιριάξει αυτή η λεπίδα ή όχι? Θα είναι γλιστερό ή όχι το σαπούνι? Αυτό και μόνο μου ανεβάζει την αδρεναλίνη. Δε με νοιάζει αν κάνω κάτι λάθος ή αν κοπώ ή αν το ξύρισμα οδηγηθεί σε βατερλό. ΘΑ το γράψω ανετότατα εδώ πέρα και θα πω κάθε λεπτομέρεια. Με νοιάζει η περιπέτεια και το να μάθω ποιο ήταν κάθε φορά το λάθος μου και να το βελτιώσω, όποτε και αν το εντοπίσω. Φόρτωσα έναν όγκο προιόντων,όχι τραγικά μεγάλο, με όχι ιδιαίτερα ακριβά προιόντα, αλλά χρήσιμα, ωστόσο όποιο από αυτά νιώσω ότι δε δουλέψει, δε θα το κουράσω, θα το παρατήσω και ας λένε οι άλλοι τα καλύτερα. Κάποιες φορές μου είναι δύσκολο να κοιμηθώ το βράδυ γιατί σκέφτομαι και ψάχνω τι άλλο πρέπει να πάρω που δε το έχω πάρει ή αν έκανα καλά που πήρα το τάδε σαπούνι κι όχι το δίνα. Καταντάει εμμονή κάποια στιγμή, αλλά τουλάχιστον είναι ευχάριστη εμμονή. Δίνω υπερβολική σημασία στη λεπτομέρεια και γιαυτό και επιμένω σε κάτι που έχω στο μυαλό μου κάθε φορά κι αν βγεί έχει καλώς. Αν όχι, στο επόμενο προιόν.

Δεν πρόκειται να κρίνω κάποιον που έχει 200 σαπούνια στην κατοχή του. Αλλος μπορεί να έχει αντίστοιχα 200000 γραμματόσημα. Γούστο του. Τον ευχαριστεί? Οκ. Μήπως τα κλέβει? Οχι, τα πληρώνει. Οπότε αν θέλει ας πάρει άλλα 200, να μπορώ κι εγώ μετά να ρωτήσω ποιο του άρεσε ή να ανταλλάξουμε κάποιο που δεν θέλει. Τα αρώματα για μένα στα σαπούνια/κρέμες το έχω πει, δε μετράνει τόσο. Αρκεί να μην πεθάνω από τη μυρωδιά. Αλλα πράγματα με νοιάζουν στο software.

Τέλος συμφωνώ στο 100% με το μεγάλο δάσκαλο [mention]Vavous[/mention] του οποίου διάβασα αναλυτικά το τελευταίο ποστ και παρόλο που δε θέλει ανταπάντηση, εγώ απλά ήθελα να του ευχηθώ τα καλύτερα με τα προσωπικά ζητήματα που έθιξε, πράγμα που δείχνει άνθρωπο που θέλει να μοιράζεται πράγματα με άλλους,ακόμη και αν αυτά είναι ιδιωτικής φύσεως, και να πω ότι να ΜΗΝ "έχει την ψευδαίσθηση ότι και εμείς οι γνωστοί/άγνωστοι διαδικτυακοί του φίλοι χαίρομαστε με την εφήμερη χαρά του όταν παρουσιάζει στο φόρουμ κάποιο καινούριο καλούδι."

Χαιρόμαστε στ'ΑΛΗΘΕΙΑ αγαπητέ κύριε. Οπως χαίρεσαι κι εσύ.-

Γιώργος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Η ξυριστικη μου φιλοσοφια ειναι να μην εχω ξυριστικη φιλοσοφια για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Θα ηθελα ομως να καταθεσω μερικες σκορπιες σκεψεις που εχω χωρις να θελω να παρω κανενος το μερος (Τον Ηλια τον ξερω πολυ καιρο, εχουμε μοιραστει και μια αγορα Greek Peach ρε αδερφε :D , ενω τον Ανδρεα ελαχιστα ωστοσο τους εχω και τους δυο σε μεγαλη εκτιμηση).


Απλα θα ηθελα να υπενθυμισω στα νεωτερα μελη τον Κωνσταντινο. Οπως εχει πει παραπανω πριν απο μερικα χρονια το ζουσε πολυ εντονα, καθε βδομαδα και καινουργια πραγμτακια. Σε καποιους οι αγορες του μπορει να φαινοντουσαν εξωφρενικες κι ομως δεν φανταζεστε ποση βοηθεια και γνωση μας εχει μοιρασει. Σαπουνια τυπου MDC πως νομιζετε οτι τα μαθαμε οι υπολοιποι; Ηθελες να κανεις μια αγορα και ρωταγες τον Κωνσταντινο με αποτελεσμα να μην κλαις τα λεφτα σου σε πατατες.

Αν εγω λοιπον καποτε θελησω να παρω καποιο αρτιζαν σαπουνι ή καποια stainless μηχανη ποιον νομιζετε θα ρωτησω για να μην πανε τα λεφτα μου χαμενα; Ο καθενας εχει το απολυτο δικαιωμα να αγοραζει οτι θελει, ειτε αυτο ειναι 1 σαπουνι τον χρονο ειτε το δευτερολεπτο. Και οι δυο τυποι καταναλωτη χρησιμοι μας ειναι, ο ενας μπορει να σου δωσει μια αποψη εις βαθως και ο αλλος να σε καθοδηγησει σε προιοντα που θα σε ευχαριστησουν περισσοτερο αναμεσα στα εκατονταδες που κυκλοφορουν.


Παντως εχετε καταλαβει οτι οι "ηγετες" του φορουμ σε ξυριστικες αγορες ειναι ενας Κωνσταντινος κι ενας Αντρεας; :hellas3 8)
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Καλημέρα σε όλους !
Εμένα να μου επιτρέψετε να επανέλθω στο αρχικό μου post και να υπενθυμίσω ότι κύριοι κάνουμε χόμπι ! Δεν το κάνουμε απλά για να ξυριστούμε ας μην γελιόμαστε, και αυτό πιστεύω αρέσει σε όλους μας ! Αλλιώς δεν θα ήμασταν εδώ και δεν θα ασχολούμασταν με όλες αυτές τις παραμέτρους του ξυρίσματος μας και όλες αυτές τις μυρωδιές . Έγραψα χθες ότι θεωρώ τον εαυτό μου "εμπειριών συλλέκτη" και νομίζω χαρακτηρίζει όλους . Αν τώρα κάποιοι αγοράζουν άρτιζαν καλούδια ή Arko δικαίωμα τους. Όπως μου έχει πει φιλαράκι από εδώ όταν συζητούσαμε σχετικό θέμα προ καιρού "όλοι κάπου τα χώνουν " , όπως είπε ο Randy άλλοι σε γραμματόσημα άλλοι σε αμάξια , ρούχα , παπούτσια άλλοι σε όλα μαζί άλλοι σε τίποτα . Δικαίωμα του καθενός και όσο αντέχει ο καθένας πράττει . Αν μπορούσα να πάρω περισσότερα και καλύτερα να δοκιμάσω, προσωπικά μιλάω θα το έκανα . Πάω μέχρι εκεί που μπορώ αλλά θέλω να ακούω τη γνώμη του Κωνσταντίνου, του Vavous , του foxtrot κλπ φίλων γιατί αν κάποια στιγμή αποφασίσω να πάρω κάτι πιο ψαγμένο χρειάζομαι μια ειλικρινή κριτική όπως κάνουν οι παραπάνω! Όπως έγινε με την τελευταία μου αγορά (Parker Variant ) που έδωσα προσοχή σε φίλους όπως ο Antonis που σίγουρα όταν πρόκειται για μηχανές αντιλαμβάνεται κάποιος ότι ξέρει τι λέει .
Οπότε "load it like you hate it " όπως λέει και ο Esposito και στο φινάλε για σαπούνια μιλάμε όχι για Ferrari!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Δεν είχα χρόνο για να πάρω θέση όταν «έκαιγε» το θέμα, το κάνω τώρα που, ευτυχώς, έχουν ηρεμήσει τα πνεύματα. Έδωσε τροφή για σκέψη, πάντως, η διαφωνία, μια και όσο «ματαιόδοξο» μπορεί να φαίνεται σε κάποιον το μοστράρισμα ψαγμένων σετ στο ΞτΗ, άλλο τόσο «ματαιόδοξη» μπορεί να κριθεί και η πρεμούρα η δική μου να τελειώσω κάποιο σαπούνι (για να δείξω ότι βρίσκομαι «στον σωστό δρόμο»). Υπάρχει κι αυτή η οπτική γωνία και σε ένα χόμπι είναι κι αυτή σωστή και δεν επιδέχεται κριτικής- «μη κρίνετε ινά μη κριθείτε» δεν έλεγε κάποιος; ;)

Πιο πολύ μου άρεσε το ποστ του [mention]Tony[/mention], πάντως. Για την ακρίβεια μου άρεσαν τα ερωτήματά του, που εμπεριείχαν αλήθειες, τουλάχιστον για την περίπτωσή μου. Ομολογώ ότι αν μου περίσσευαν τα φράγκα, τότε ΦΥΣΙΚΑ και θα αγόραζα περισσότερα πράγματα, σε σαπούνια και άφτερ σέιβ τουλάχιστον. Θα είχα μεγαλύτερο σπίτι, με πιο άνετο μπάνιο για να έχω έπιπλο να τα χωρέσει, δεν θα «πονούσε» καθόλου το 30άρι που κοστίζουν (max) οι σποραδικές παραγγελίες μου. Ισως να χάριζα και πιο εύκολα κάτι που δεν μου άρεσε στον απόλυτο βαθμό, από τη στιγμή που δεν θα λυπόμουν τα (λίγα, αντικειμενικά) χρήματα που μου κόστισε, κάτι που δεν μπορώ να κάνω τώρα.

Εκεί που χτύπησε κέντρο ο Tony, πάντως, ήταν εδώ: «Παίρνουμε ένα σαπούνι και λέμε άντε τον ατέλειωτο έχει, γιατί; Μα για να βρούμε μια δικαιολογία να πάρουμε νέο». Διότι είναι αλήθεια πως καιρό τώρα ήθελα να σπάσω το sabbatical και να πάρω κάτι καινούριο, αλλά κράταγα τον εαυτό μου σκεπτόμενος «τελείωσε τουλάχιστον κάτι που έχεις, είσαι τίγκα, θες κι άλλα;». Απόδειξη ότι με το που τελείωσα το περίφημο Wilkinson Sword στικάκι, λίγες μόνο ώρες μετά, δεν κρατήθηκα και «χτύπησα» όχι ένα, αλλά τέσσερα σαπούνια από το Well Shaved! Κι ας ήταν ένα Arko και τρία Haslinger, δεν έχει σημασία το κόστος, η κίνηση έγινε όταν ένιωσα κατά τι «απελευθερωμένος». Αφήστε που ένιωθα και πιο άνετος οικονομικά επειδή είχε πέσει ένα «εξτραδάκι» πριν τα Χριστούγεννα, προς επιβεβαίωση και της απάντησής μου στο προηγούμενο ερώτημα.

Το θέμα είναι τι γίνεται από δω και πέρα, τώρα που έχω σφραγισμένα πέντε σαπούνια και έξι κρέμες και άλλα τόσα (χοντρικά) ανοιχτά και σε χρήση, συν τα περισσότερα άφτερ σέιβ που είχα ποτέ (επτά λοσιόν και τρία μπαλμ, όλα πολύ πάνω από τη μέση). Ασφαλώς και «πρέπει» να μπει ένα φρένο. Οχι για οικονομικούς λόγους -ακόμα και τώρα που κολυμπάω στο χρήμα, δεν πέφτει έξω ο προϋπολογισμός του σπιτιού αν ξόδεψω ένα 30άρι τον μήνα για ξυριστικά, ειλικρινά. Αλλά για να μην πάνε στράφι αυτά που με τόση λαχτάρα αγόρασα. Δόξα τω Θεώ, έχω software (με τα ξυραφάκια μέσα) που μου φτάνει άνετα για την επόμενη πενταετία, χωρίς να χρειαστεί να ξοδέψω ούτε σεντ.

Και φυσικά έχει απόλυτο δίκιο ο Αντώνης όταν λέει ότι σίγουρα θα υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν μπλέξει με το φόρουμ και ευχαριστιούνται τη φάση με ένα μόνο σαπούνι στη διάθεσή τους. Αλλά προφανώς δεν είναι «κακό» το φόρουμ και η πληθώρα πληροφοριών που μας χαρίζουν καθημερινά τα μέλη του, αν κάποιος δεν μπορεί να χαλιναγωγήσει τα πάθη του και να ορίσει τις ανάγκες του. Που και οι ανάγκες του καθενός διαφέρουν δηλαδή -άλλος μπορεί να εκτονώνεται αγοράζοντας/δοκιμάζοντας ό,τι του κεντρίσει το ενδιαφέρον, για άλλον η ανάγκη μπορεί να περιορίζεται στην αγορά και χρήση ενός φτηνού, πλην καλού σαπουνιού. Ούτε εδώ μπαίνουν κανόνες και εννοείται ότι με χαρά διαβάζουμε τον Vavous ή τον κάθε Vavous, όταν γράφει τις εντυπώσεις του για το νέο σαπούνι ή άφτερ σέιβ που αγόρασε.

Υ.Γ. Για να επανέλθω και να κλείσω με τα δικά μου: Είναι δέκα μέρες που «απελευθέρωσα» το ροτέισον και χρησιμοποιώ διαφορετικό σαπούνι ή κρέμα σε κάθε ξύρισμα, ύστερα από την τετράμηνη τακτική (αλλά όχι αποκλειστική) χρήση του Wilkinson Sword stick. Ε, να μην πω ότι όσο κι αν είναι νωρίς, μου έχει λείψει η σιγουριά που ένιωθα όσο καιρό την είχα καταβρεί με το «στρουμφάκι»; Θα το πω... Αλλά αυτός είμαι εγώ και δεν είμαι ούτε σωστός ούτε λάθος.
Άβαταρ μέλους
theo's
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 21:51
8
Has thanked: 8873 times
Been thanked: 8903 times
Ηλικία: 61

Αν και λίγο αργοπορημένος και όχι καθυστερημένος θα ήθελα να καταθέσω και εγώ την γνώμη μου.
Συμφωνώ με τον Ανδρέα aka @Vavous ότι ο τίτλος του παρόντος νήματος είναι λίγο "βαρύς σαν ιστορία".
Η φιλοσοφία και ειδικά το Δόγμα παραπέμπουν αλλού που μάλλον δεν πρέπει να έχουν σχέση με το ξύρισμα, ενώ η τακτική παραπέμπει στο σύστημα που χρησιμοποιήθηκε παλαιότερα από ελληνικές ομάδες στο ποδόσφαιρο (σύστημα πλημμύρα χαμηλές μπαλιές και γκολ με τα αφτιά).

Προτιμώ να ψάχνω τον τρόπο και τα μέσα ώστε το καθημερινό(σχεδόν) ξύρισμα να μετατρέπεται σε απόλαυση. Οι αγορές είναι μέρος της διαδικασίας. Δεν τις θεωρώ έξοδα, αρκεί βέβαια να υπάρχει μέτρο και αιδώς, αλλά προσφορά στον εαυτό μου που τόσο είχα παραμελήσει τα τελευταία χρόνια.

Νομίζω ότι ο καθένας μας το αξίζει.

Και όπως έλεγε ο Γιώργος Αρμένης στην ταινία του Βούλγαρη, ” Όλα είναι δρόμος".
Να 'χουμε, να γκρεμίζουμε…
Χαρούμενα και υγιεινά ξυρίσματα να 'χουμε!
Θεόδωρος
Τάς τε λεωφόρους μή βαδίζειν - Aut viam inveniam aut faciam
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
8
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 54

Καλό "δρόμο" να χουμε φίλοι μου! Αυτό είναι το βασικό στη δική μου φιλοσοφία, ο ΔΡΌΜΟΣ. Επίσης είναι γνωστό ότι ο "χαζός" κάνει ξανά και ξανά το ίδιο λάθος χωρίς να μαθαίνει, ο "κανονικός" μαθαίνει από τα λάθη του και δεν τα επαναλαμβάνει και ο "έξυπνος" μαθαίνει από τα λάθη ( και τις εμπειρίες) των άλλων! Προσωπικά ευχαριστώ πολύ για τη μεταφορά γνώσεων/εμπειριών από τους συμφορουμίτες! Επίσης θέλω να γίνω έξυπνος... Ανδρέα και Κωνσταντίνε σας ευχαριστώ δημόσια και είμαι περήφανος που σας γνωρίζω, ελπίζω να συνεχίσετε να με "έξυπνο - ποιείτε".
Χρόνου φείδου!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”