Ξυριστική φιλοσοφία το δόγμα και η τακτική του καθενός

Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Για να μην δημιουργείται παρεξήγηση: και το ξύρισμα με την Fusion με τις 635 λεπίδες και έτοιμο αφρό από ντενεκέδες είναι wet shaving και όχι dry shaving.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Σχετικά με τον ορισμό του χόμπυ, εννοώ, ότι το ξύρισμα δεν μπορεί να είναι χόμπυ όπως το μπιλιάρδο π.χ.
γιατί μπιλιάρδο αυτός που το έχει ως χόμπυ, μπορεί να παίζει 8 ώρες σε μια μέρα. Να ξυρίζεται 8 ώρες δεν μπορεί.
Δηλαδή μπορεί να έχει γίνει και χόμπυ ή κάτι σαν χόμπυ, αλλά δεν είναι καθαρόαιμο χόμπυ ...
Είμαι κατανοητός πιστεύω , μία σκέψη διατύπωσα , θεωρώ ότι δεν αξίζει να ασχοληθούμε άλλο με αυτή.

Ο Γιάννης έχει δίκιο ότι και το ξύρισμα με τα εμπριμέ μπλιμπλίκια είναι wet shaving.
Στεγνό είναι μόνο με την ηλεκτρική (μακριά από μένα, με βάση εμπειρία με brown του 1991 στην οποία είχα πετάξει 40.000 δρχ τότε).
Άβαταρ μέλους
RAZORBLADE
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 22 Απρ 2015, 14:38
8
Τοποθεσία: Αθήνα-Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 130 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 45

Παιδιά δικό μου είναι το λάθος, νομίζω το σωστό είναι

Υγρο ξύρισμα , με διαχωρισμό παραδοσιακό και μοντέρνο και Ξηρό ξύρισμα δηλαδή με ηλεκτρική μηχανή.

Διορθώστεμε αν κάνω πάλι λάθος.
Γιώργος
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Κωνσταντίνε,είναι ιδέα μου ή πλέον έχεις καταταλάξει στα προιόντα που χρησιμοποιείς (και τείνεις σε ένα πιο λιτό set-up)?
Και αν ναι,αυτά ταιριάζουν στο δέρμα σου περισσότερο ή είναι απλά επιλογή σου?
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
NavalArchitect

paratairosexthros έγραψε:Κωνσταντίνε,είναι ιδέα μου ή πλέον έχεις καταταλάξει στα προιόντα που χρησιμοποιείς (και τείνεις σε ένα πιο λιτό set-up)?
Και αν ναι,αυτά ταιριάζουν στο δέρμα σου περισσότερο ή είναι απλά επιλογή σου?
Δεν ήθελα να πάρω το χώρο εδώ, οπότε αν οι διαχειριστές κρίνουν πως καλύτερο είναι το post να πάει αλλού, καλώς έχει. Είναι αρκετά μακρύ.

Έχω κατασταλάξει στα εξής:

1. Δεν θέλω να αλλάζω πινέλο, λεπίδα, σαπούνι και after shave συχνά. Δεν με βοηθά. Αλλαγή κάθε 2-3 εβδομάδες είναι εντάξει, αλλά και πάλι όχι πολύ μεγάλη/ριζική (δηλαδή άντε να αλλάξω το ξυράφι, από EJ DE87 σε 34G, τίποτε άλλο). Με αυτό τον τρόπο τα ευχαριστιέμαι πιό πολύ τα προιόντα. Το γρήγορο rotation με ενοχλεί. Έχουν περάσει τόσα από τα χέρια μου, που το μόνο που αποζητώ είναι ηρεμία, σταθερότητα και ταυτόχρονα υψηλή απόδοση. Και μπορώ να το πετύχω στιγμιαία γιατί γνωρίζω πάρα πολύ καλά τί δουλεύει/αποδίδει και πώς, αρκεί να το κατεβάσω από το κουτί.

2. Η SMN είναι απίθανη κρέμα, και μακάρι να είχα κι άλλη. Αλλαγή στο σαπούνι δεν έχει μεγάλο νόημα, θα χρησιμοποιήσω ό,τι μα ό,τι καλύτερο (αλλά και ταυτόχρονα απλό) έχω. Δεν έχει νόημα να έχω SMN, Henk και Dovo Eucalyptus στο ψυγείο, 5-6 κλειστά MdC κι άλλα τόσα Art of Shaving tallow στο ντουλάπι, και να ξυρίζομαι έστω και μία φορά την εβδομάδα με ToBS ή T&H No. 10. Οι ToBS ή T&H No. 10 είναι υποδεέστερα προιόντα (επιεικώς). Tα Tabac/SIM είναι επίσης πάρα πολύ αξιόπιστα ως σαπούνια αλλά η SMN είναι ένα σκαλί πάνω. Ό,τι ταιριάζει στον καθένα βέβαια, κανέναν δεν ενδιαφέρει τί προτιμώ εγώ.

3. Στα πινέλα έχω καταλήξει εδώ και καιρό. Λατρεύω τα Ωμέγα, Νο. 48, 98 και 49 (δύο ή και τρία από το καθένα). Αυτό είναι. Δεν έχει νόημα να αλλάξω σε οτιδήποτε άλλο. Έχω πινέλα Simpsons custom, Manchurian, κλπ. και κάθονται. Δεν μπορώ να το αλλάξω όμως αυτό, έτσι είμαι, και δεν έχω και λόγο να το κάνω.

4. Λεπίδες: Θα τελειώσω όλες τις vintage που έχω. Οι Super Iridium είναι πάρα πολύ καλές πάνω μου, οι ΑΚΡ λίγο χειρότερες (κατώτερες των προσδοκιών), και για αλλαγή βάζω καμμιά Lord, Feather ή κάτι άλλο πού και πού. Ό,τι ταιριάζει στον καθένα κι εδώ. Και πάλι, μεγάλη αλλαγή δεν έχει νόημα. Τα έχω δοκιμάσει όλα μα όλα σχεδόν, τί άλλο να παίξω για να δω διαφορά.

5. After shave: Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από AV και Mennen (μιλώ πάντα και μόνο για τα καθαρόαιμα Αμερικάνικα). Δεν έχουν αυτά όμως ενυδατική δράση. Όταν λοιπόν θες να μην βάλεις after shave αλλά θες ενυδατική δράση, πρέπει να πας σε Floris, Tabac, Thann Shiso και Thayers Witch Hazel ως after shave. Υπάρχουν κι άλλα βέβαια, απλά τώρα δεν τα θυμάμαι.

6. After shave balm δεν χρησιμοποιώ εδώ στη Σιγκαπούρη. Στην Ευρώπη θα έχω ένα, άντε δύο το πολύ συν μία κρέμα ματιών, ό,τι καλύτερο δουλεύει για μένα αλλά και ταυτόχρονα ό,τι ποιοτικότερο υπάρχει. Δεν υπάρχουν όρια στην ποιότητα και στις απαιτήσεις από ένα προιόν.

7. Αρώματα: Είχα σε κάποια φάση καμμιά 60-αριά / 70-αριά. Σημαντικό το άρωμα. Όμως και πάλι, ένα ταξίδι είναι αυτό, μετά από λίγο καιρό θα δει κανείς πως είναι λίγα (2-3) αυτά που όταν τα φοράς σε καθορίζουν ιδιαίτερα. Εκεί, πάνω-κάτω, θα μείνεις. Το άρωμα θέλει πιό αργό ψάξιμο, και στο να το αποκτήσεις (δοκιμάσεις), και στο να δώσεις κάποιο, ειδικά αν έχεις ακριβά και ξεχωριστά κομμάτια.

8. Ένα πράγμα μου έχει μείνει να κάνω. Να δουλεύω το straight συχνά, και να είμαι ανεξάρτητος πλήρως, ακονίζοντας τα straights μου μόνος (το ίδιο ισχύει και για το honing). Σύντομα θα το βάλω κι αυτό στο πρόγραμμα.

9. Το ταξίδι με τα ξυριστικά ήταν για μένα λίγο-πολύ αρκετό. Κάπου τώρα έχω κατασταλάξει, δυόμιση έντονα χρόνια ήταν το όλο θέμα. Έκανα τρομακτικές αγορές, έντονες, custom πινέλα, custom straights, 250-300 σαπούνια, ερχόντουσαν τα πακέτα από Connaught, Shaving.ie και TSR κάθε εβδομάδα για μήνες, και δεν συμμαζεύεται. Δεν έχω χρόνο και διάθεση για άλλο ψάξιμο ή πειραματισμό. Το ενδιαφέρον μου είναι αλλού...
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μετακινησα εδω την ερωτηση του Παραταιρου Εχθρου και την απαντηση του Κωνσταντινου. Ειναι κριμα να χαθει μια τετοια κατατεθημενη αποψη στο Ξυρισμα της Ημερας. Ειναι προς οφελος ολων μας - και κυριως των πιο νεων (χρονικα) συμμετεχοντων να διαβαζουν τετοια κειμενα ασχετως αν συμφωνουν ή οχι.

Τετοιες αποψεις - με την ιδια αξια - υπαρχουν και στο thread Μήπως τα "κακά πλαστικά" είναι στο μυαλό μας; και απο τους Αποστολο, Αντωνη, Φωτη, Πετρο και φυσικα απο τον Κωνσταντινο και ειναι το ιδιο ενδιαφερουσες στη γενικη τους εικονα και οχι μονο στον αν τα πλαστικα ειναι καλα ή οχι.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Ελευσίνα, το εργαλείο που χρησιμοποιείς, πρέπει να είναι το πιο επικίνδυνο από όλα.
Και από φαλτσέτα και σαβέτα .

Σχετικά με το ακόνισμα , με τη σαβέτα, το γλυτώνουμε.
Προσωπικά μετανιώνω που δεν την είχα ξεκινήσει νεότερος.Ήταν λάθος μου.
Μου πρόσφερε και ωραίο ξύρισμα και απόλαυση και μία πιο ευχάριστη αίσθηση.
Στα προ ίντερνετ χρόνια , θα ήταν δύσκολο να το είχα ξεκινήσει , αφού και δεν μπορούσα να παρακολουθήσω
εκπαιδευτικά βίντεο και δεν θα μπορούσα τόσο εύκολα να βρω σχετικά καταστήματα.
Ωστόσο ίντερνετ έχω 18 χρόνια και πιστεύω ότι τουλάχιστον από το 2000
θα μπορούσα να είχα πάρει τις απαραίτητες πληροφορίες για το ξύρισμα από το ίντερνετ.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Ρε φίλε ... με τη λαβή της DE βάζεις πιο πολύ δύναμη σε σχέση με τη σαβέτα.
Και είναι πιο δύσκολο να φρενάρει το χέρι.Οπότε αν ξεκινήσει να μπαίνει κάτω από το δέρμα, σε τεμάχισε.
Όλα μαθαίνονται , αλλά αν είναι είναι απλό αυτό , τότε οι φαλτσέτες είναι παιχνιδάκι.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

τα διφραγκα εχουν τελειωσει εδω και πολυ καιρο.τωρα για το bcp συνεφωνω και επαναυξανω ναουμε! :hellas
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Κάνω κάποιες σκέψεις τις τελευταίες μέρες όταν ξυρίζομαι ( όχι μη φοβάστε δε θα σας πάρω στο κυνήγι :megagrin ) που αφορούν τη τεχνική μου. ( Ξυρίζομαι καθημερινά )

Μήπως θα έπρεπε να επιλέγαμε την μηχανή αφού είχαμε φτιάξει τον αφρό μας και ανάλογα με την υφή του ; Εγώ έχω μόνο μία και closed comb άρα για μένα θέμα επιλογής δε παίζει, αλλά πολλές φορές όταν σε κάποια σαπούνια " μπουκώνει " στα περάσματα, σκέφτομαι πως ίσως μία οpen comb θα τους ταίριαζε καλύτερα ;

Υπάρχουν βέβαια και οι ρυθμιζόμενες .
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”