Ξυριστική φιλοσοφία το δόγμα και η τακτική του καθενός

Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ομως οι SE μηχανες ειναι παλιοτερες απο τις DE, Ακη. Και οι λεπιδες τυπου injector που μονοπωλουν το ενδιαφερον ειτε στις ακριβοτερες σαβετες ειτε σε ακριβες μοντερνες SE, ειναι αποδεδειγμενα καλυτερες απο οποιαδηποτε DE λεπιδα.

Και μενα με προβληματιζει αυτη η "περιεργη" εξελιξη που βλεπουμε τα τελευταια 4 χρονια (απο τις Cobra και μετα) αλλα εχει λογικη, ετσι δεν γινεται παντα ελεω marketing ? Το θεμα ειναι τι θα χρησιμοποιησεις εσυ, εγω, ο καθενας μας - αναλογα με τις αναγκες και την ευχαριστηση του - τι σημασια εχει τι χρησιμοποιουν οι υπολοιποι ? σαμπως και τωρα με Gillette Fusion δεν ξυριζεται ο πλανητης ? Μας ενοχλει ? Προσωπικα οχι :-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ναι οι SE είναι πιο παλιές και ήταν με κάποιες μηχανές σε μορφή που εμένα μου μοιάζουν λίγο εξωγήινες . Το ότι οι SE είναι καλύτερες λεπίδες από τις DE έχει να κάνει με το ότι έχουν διαφορετική εντελώς κατασκευή και αυτό το κάνει κυρίως το πάχος της λεπίδας. Είναι ακριβώς σαν τα μαχαίρια (bowie) αυτά που έχουν πιο παχιά λάμα είναι πιο ανθεκτικά . Και εμένα Ηρακλή δεν με ενοχλεί. Κουβέντα κάνουμε αλλά αν θέλουμε (πάντα για μένα μιλάω ) να λέμε για Π.Ξ δεν θεωρώ ότι το να ξαναζω την εξέλιξη της ξυριστικής βιομηχανίας (αλλά αυτή τη φορά να απευθύνεται σε οπαδούς του Π.Ξ. και όχι σε όλους ) έχει να κάνει με κάτι άλλο πέρα από το χρήμα . Δεν μπορώ να βλέπω έναν τύπο να λανσάρει μια μηχανή σε όμορφο δεν λέω design και να θεωρεί ας πούμε ότι έχει ανακαλύψει την επανάσταση στο ξύρισμα όταν μια εταιρία στο μέγεθος της Gillette έχει περάσει αυτά τα στάδια δεκαετίες πριν.

Added in 9 minutes 29 seconds:
Ηρακλή για να μην είμαστε και off topic αν θες μετέφερε το διάλογο μας όπου νομίζεις ότι ταιριάζει καλύτερα να δούμε και άλλες απόψεις. ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Πραγματικά είναι αστείες οι τιμές των OneBlade, Mongoose κλπ... Ωστόσο αν ξυριστείς για παράδειγμα με μια SE λεπίδα Feather, υπάρχει τεράστια πιθανότητα να σου αρέσει πάρα πολύ. Μακάρι να βγάλουν κι άλλοι SE μηχανές μπας και πέσουν οι τιμές.

Όσον αφορά τη Gillette και για να είμαστε πιο ακριβείς την P&G, η άποψη μου είναι οτι οι καλύτερες DE λεπίδες, ανήκουν στη συγκεκριμένη εταιρία. Δεν εξαγόρασε καθόλου τυχαία κάποιες εταιρίες όπως πχ την Polsilver. Όσο και να προμοτάρει τα πολυλέπιδα ξυράφια της εδώ και πολλά χρόνια, με αυτές τις κινήσεις δείχνει οτι δεν παρατάει τον κόσμο του παραδοσιακού ξυρίσματος. Κατέχει αρκετά μεγάλο μερίδιο της αγοράς όσον αφορά της λεπίδες και αυτό δείχνει οτι βλέπει μπροστά. Δε θα μου κάνει καθόλου εντύπωση εαν τα επόμενα χρόνια το Π.Ξ γίνει μόδα. Ο Mantic πριν καιρό είχε γράψει, οτι κάποια μεγάλη εταιρία ξυρίσματος, έχει σκοπό να επαναφέρει στην αγορά DE μηχανές.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Δεν είναι εξάλλου τυχαίο ότι οι φίλοι μας ( :lmao ) οι Γερμανοί έχουν αντιγράψει μηχανές της Gillette και έχουν κατορθώσει με αυτό το τρόπο να βάλουν λεφτά στα ταμεία τους . Αν τώρα η Gillette αποφασίσει ότι η αγορά του Π.Ξ μεγάλωσε τόσο ώστε να υπάρχει κέρδος είναι πιθανόν να ξαναμπεί στο παιχνίδι...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Απορώ ποιοί θα αγόραζαν μηχανή σε αυτές τις τιμές ; Εμείς εδώ ( στο φορουμ ) θεωρώ πως έχουμε κάποια στεγανά σε σχέση με τα φόρουμς του εξωτερικού και δε το συζητώ καν για τους έχοντες που μπορούν να κάνουν τέτοιες αγορές απροβλημάτιστα. Λυπάμαι τον κάθε μουρλοκακομοίρη μόνο που θα παρασυρθεί απο τα καθρεφτάκια του marketing και ακόμα χειρότερα θα προσπαθήσει να ακολουθήσει τους αμερικανούς αγοραστές. Τί να πώ ; Εγώ έτσι το βλέπω.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

ολοι για να κανουμε οικονομια δεν αρχισαμε το π.ξ.; :d
περα απο την πλακα ομως, εχω πληροφοριες(μη με ρωτησετε τι,που,πως)οτι η gillette(p&g) λογω της καθετης πτωσης των πωλησεων της(λογω ανταγωνισμου,κοστους,μοδας κ.α.παραμετρων)και των εσοδων της, σκεφτεται σοβαρα την (επανα-)κυκλοφορια καποιου de razor ακριβως και μονο και μονο για να παρει μεριδιο απο την αγορα που ηταν κυριαρχη και την εχασε εις οφελος γερμανων,ινδων,κινεζων και αγγλων. ας ελπισουμε να εβαλαν μυαλο εκει στη gillette(αν και κουμαντο κανει η p&g τωρα/ουσιαστικα gillette δεν υπαρχει. )
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Aρχικά ψιλομουδιασμένος, γενικά ξενερωμένος, τελικά δε ξέρω τί μου φταίει. Ένα πινέλο χρησιμοποιώ και μου τη δίνει στα νεύρα που δε μπορώ να κάνω τη κίνηση να διώξω τα άλλα. Τί στο δ.. τα κρατάω ; Πήγα να αγοράσω προχθές ένα πακέτο απο συμφορουμίτη, το μετάνιωσα. Τελευταία στιγμή μίλησε το ανθρωπάκι στον ώμο ( αριστερό / δεξί δεν έχει σημασία ) " Τί να το κάνεις Ηλία ; Πάλι το Plisson θα βρέχεις και τ' άλλα θα τα κοιτάς ". Διάβασα και τον Διονύση με τα πινέλα του, σε καταλαβαίνω απόλυτα. Συνθετικό και πάλι συνθετικό.

Βλέπω καινούρια σαπούνια και κρέμες και δε μου κάνει ούτε στο έτσι να πώ, όπως πρώτα ρε γμτ θα το ήθελα αυτό. Μπααά εκεί εγώ λοβοτομή και έτσι.. :(

Για after δε το συζητώ. Ήθελα προχθές να βάλω λίγη AV και μετά θυμήθηκα πως δεν έχω πιά εδώ και καιρό και ούτε έκανα κίνηση να ξαναπάρω. :clap:
Τελειώνει το DHI, θα τελειώσει και το Korres II, άλλο απο αυτό ; Αν είμαι τυχερός μιά αγορά μέχρι το τέλος του καλοκαιριού σε asl και αυτό ήταν.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

'Όλα κάνουν τον κύκλο τους.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ένα χρόνο μετά...

.. και λίγες μέρες στο νησί. Τι κι αν πέρασα από διαφορετικά συνοικιακά markets. Δε μου 'κανε σε κανένα όρεξη να μπώ μέσα, να κοιτάξω τα ξυριστικά τους.

Δύο μέρες πριν τελειώσουν οι διακοπές, τελείωσε το σαπούνι ( με τα κομματάκια τις φωτογραφίας δε γινόταν τίποτα ).

Δε προνόησα να πάρω άλλο. Μπορεί των φρονήμων τα παιδιά πριν πεινάσουν να μαγειρεύουν αλλά και το καλό το παλληκάρι ξέρει κι άλλο μονοπάτι..

Και ξυρίστηκα με Γαλαξίας Πεύκο by Παπουτσάνης !!

Το έκανα κι αυτό !!

Μόλις γύρισα Αθήνα τράβηξα μια "περιποιημένη" με S.M. Peach Schnapps. Nα 'ναι καλά ο Δημήτρης. Πρώτη φορά που δοκιμάζω Savon Mystere..!
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

αν και δε 'δικαιούμαι' να ομιλώ, παρατηρώ κι εγώ (σε ξένα κυρίως φόρουμ) αυτό που ο Αντώνης έγραψε πολύ ζουμερά:

είναι και μια νέα τάση και μια μόδα, όλα αυτά φέρνουν και έναν ναρκισσισμό που σίγουρα δεν θα βλέπαμε παλαιότερα στους άνδρες

ειλικρινά δεν κατανοώ το γιατι κάποιος παίρνει μονοκοπανιά 10 σαπούνια (όλα της ίδιας εταιρείας - το έχω δει να γίνεται όπως και σεις φαντάζομαι) και να τα προσθέτει στις στοίβες των σαπουνιών που ήδη έχει στην πάντα. Τι φύσεως ανάγκες άραγε καλύπτει?

θέλω βέβαια να δοκιμάζω πράγματα, με εξιτάρει η προοπτική εναλλακτικών, αλλά με θλίβει το γεγονός ότι στις περισσότερες περιπτώσεις το 'σύστημα' μου στερεί τη δυνατότητα της δοκιμής μέσω χρήσης συσκευασιών με μικρότερη περιεκτικότητα. Ως εκ τούτου, οτιδήποτε αγοραστεί (από μένα) πρέπει να αγοραστεί κατόπιν σχεδίου και ποτέ παρορμητικά (όποτε το έκανα, έχασα...)

και το σχέδιο είναι αυτό που είναι το ΠΞ για μένα. Δηλαδή:

μια top down προσέγγιση του διπλού θέματος: καθαρίζω το πρόσωπό μου και χρησιμοποιώ κάποιο άρωμα. Αν αυτά γίνουν επιτυχημένα, η μέρα μου ξεκινά καλοβαλμένα και ήρεμα. Παίρνεις κι ενα φιλί στο μοσχοβολιστό μάγουλο και ξεκινάς να αντιμετωπίσεις τις δυσκολίες της ημέρας με διάθεση πολεμιστή κι όχι με ύφος αγουροξυπνημένου.

πως θέλω να το χειρίζομαι λοιπόν:

4 εποχές = 4 αρώματα πρωινά + 4 αρώματα βραδινά

ΑΡΑ 8 setup. Και κάπου εκεί οφείλω να νοιώσω ΥΠΕΡΠΛΗΡΗΣ

το ψάξιμο γίνεται κατ' αρχήν στα αρώματα - εκεί είναι ολο το παιχνίδι για μένα. Αυτός ειναι ο ήλιος γύρω από τον οποιο κινείται το υπόλοιπο software, άντε και τα πινέλα. Υπάρχουν αρώματα που σε/με καθορίζουν, για αυτά λοιπόν οφείλω να βρω το κατάλληλο ταίρι ώστε να πάρω και το μάξιμουμ της απόλαυσης. Εκεί θα γίνει το οποιο νταλαβέρι δίνω/παίρνω προιοντα μέχρι να βρω το καλύτερο για το συγκεκριμένο setup. Για αυτό και απολαμβάνω τις (κατα κύριο λόγο παλιές) εταιρείες που βγάζουν ολοκληρωμένες σειρές προϊόντων (πχ. D.R. Harris) και σου λύνουν τα χέρια.

η αναζήτησή μου για νέα προιόντα, ή τέλος πάντων η ενημέρωσή μου αν θέλετε, θα είναι συνεχής. Κι όχι βέβαια μέσω αλλεπάληλων αγορών. Και βέβαια τίποτε δε θα μου δίνει μεγαλύτερη ευχαρίστηση στο ΠΞ, από το να έχω μόλις ολοκληρώσει ένα σετ ξυρισματος/παρφουμαρισματος με ένα από τα 4-5 βασικά μου αρώματα. Εκεί περπατώ και πετω.
per ardua ad astra
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”