Ξυριστική φιλοσοφία το δόγμα και η τακτική του καθενός

Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Εισαγωγικά να αναφέρω ότι έχω σκληρά γένια και εξαιρετικά ευαίσθητο δέρμα. ΔΕΝ ξυρίζομαι κάθε μέρα αν και θα το ήθελα, διότι όποτε το τόλμησα γέμισα κοκκινίλες παντού! Η τακτική που ακολουθώ λοιπόν είναι η εξής:

Καταρχάς όσον αφορά τα σαπούνια ή τις κρέμες, διαχωρίζω τις 4 εποχές. Και κάθε εποχή έχει το δικό της ύφος/άρωμα σαπουνιού/κρέμας (π.χ. τα μενθολάτα τα προτιμώ κατά βάση σε πιο ζεστές εποχές, χωρίς αυτό να είναι απόλυτο ε;). Όσον αφορά τα πινέλα, έχω καταλήξει ότι με γένια των 3 και άνω ημερών είναι προτιμότερο και λειτουργεί καλύτερα στα γένια μου να χρησιμοποιώ χοίρους, που είναι όσο να το κάνουμε πιο σκληρά πινέλα, προκειμένου να μαλακώσουν τα γένια, ενώ αντίστοιχα με γένια 1 ή 2 ημερών χρησιμοποιώ συνθετικά πινέλα που είναι πιο μαλακά και δεν τρίβουν το δέρμα μου.

Κάθε σαπούνι/κρέμα το κρατάω και το χρησιμοποιώ κάποιον χ αριθμό (συνήθως χ>5) συνεχόμενων ξυρισμάτων, διότι πιστεύω ότι έτσι μου βγάζει καλύτερα τον χαρακτήρα του ή έτσι τουλάχιστον εγώ τον αντιλαμβάνομαι καλύτερα. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν ψυχαναγκάζομαι, καθώς αν σε κάποια στιγμή θεωρήσω ή οτι δεν έχει κάτι άλλο να μου δώσει ή οτι δεν μου κάνει εντελώς, το αφήνω και πάω σε άλλο. Ταυτόχρονα, αν κάποιο σαπούνι έχει την εποχή του και είναι στο 20-30% ας πούμε, θα κοιτάξω να το τελειώσω αν μπορώ.

Άφτερ χρησιμοποιώ όποιο με τραβήξει την μετά ξυρίσματος στιγμή, χωρίς να έχω προαποφασίσει. Αν είναι να βγώ μετά το ξύρισμα θα μπεί και το μπαλμ, ενώ αν είμαι για ύπνο, προτιμώ το δέρμα καθαρό μονο με ASL.
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Προς τους μελλοντικους αναγνωστες του thread - υπηρξε μια ενταση προηγουμενα εδω που ισως αποτυπωνεται σε καποια σημεια των υπαρχοντων posts. Τα αμεσα "εμπλεκομενα" post πηγαν στον καδο - και αυτα που απαντησαν στο ενδιαφερον poll του Merambelo μεταφερθηκαν στο Απο που καταλαβαινω οτι ειμαι shave-a-holic? - ενω πχ το μικτo post του theo's εσπασε στα 2 - μισο εδω, μισο εκει.

Επισης, ολοι γνωριζεται τον κανονισμο λειτουργιας του φορουμ - δεν επιτρεπονται εδω προσωπικες εριδες ή κοντρες ή προσβολες - οποτε για οτιδηποτε δειτε γραμμενο που τυχον σας ενοχλει η σωστη κινηση ειναι η επικοινωνια με τους συντονιστες για να καθαρισουν αμεσα το τοπιο - ετσι γλυτωνουμε τις εντασεις και τις στεναχωριες.

Θα σας παρακαλουσα να συνεχισουμε την συζητηση εδω - με το πνευμα που την ξεκινησε ο δημιουργος του - οι λεξεις και οι εννοιες πχ Δογμα που αναφερονται στον τιτλο του εχουν ενα οσο γινεται χαλαρο χαρακτηρα και με "ξυριστικη" χροια.
Εικόνα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Εγώ έχω μια απλούστατη φιλοσοφία: Το κύριο εργαλείο είναι το ξυράφι. Ως εκ τούτου, μένω σε λίγους τύπους ξυραφιών (3), όλα μη επιθετικά, ώστε η τεχνική σε όλα να μοιάζει και μην χτυπιέμαι να αλλάζω τεχνική για πολύ διαφορετικά ξυράφια. Από κει και πέρα, το κλειδί στην ευχαρίστηση είναι η ποικιλία λεπίδων και η εναλλαγή στα πινέλα: 2 χοίροι, 2 ασβοί, 1 συνθετικό. Οι χοίροι μένουν σχεδόν πάντα σταθεροί (σπανίως θα βάλω ένα μεγάλο Ωμέγα για 1 μήνα), οι ασβοί θα αλλάξουν κάθε μήνα. Για τις λεπίδες, επειδή έχω μερικές χιλιάδες από πάνω από 10 τύπους, ρίχνω ηλεκτρονικό κλήρο μέσω προγράμματος κομπιούτερ για το ποια θα χρησιμοποιήσω.

Από κει και πέρα, βάζω κρέμα χεριών σαν preshave, που είναι κάτι που κόλλησα από τους Ιταλούς, μιας που σε ιταλικό φόρουμ, υπάρχει μια πλειοψηφία που λέει πως το preshave της Proraso δεν κάνει τίποτα, που και αυτές τις αλλάζω ανάλογα με τα κέφια μου και το τι θα πέσει στα χέρια μου. Άλλες αυξάνουν το γλίστρημα, άλλες ενυδατώνουν χωρίς να επηρεάζουν το γλίστρημα.

Όπως και να χει, επειδή τα ξυράφια μου όλα μοιάζουν στο πώς κόβουν, πλέον το BBS είναι γκαραντί κάθε φορά, όποια λεπίδα και να βάλω, ύστερα από 3 1/2 περάσματα. Απλά το ερώτημα είναι, αν θα είναι 100% ή 90% και υπόλοιπο DFS.
tasosk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 21:00
6
Been thanked: 69 times

Πηρα τον πατερα μου μια edwin απο τον γιωργο. Την κοιταζει. Δακρυζει. Ειχε να ξυριστει με μονολεπιδο σπιτι καμια 20 30 χρονια. Ωραια λεει ειναι κοσμημα. Αλλα που θα βρουμε ξυραφακια αν τελειωσουν τα 5 που χει μεσα; Του βγαζω μια σακουλα γεματο διαφορες μαρκες. Μου λεει ευτυχως δεν ειναι αστορ. Σημειωση οτι στην επαρχια μονο κατι σουπερ εχουν ενα wilkinson καταχωνιασμενο. Το υφος του. Αυτο αλλαξε την φιλοσοφια μου. Εκτος απο αναγκη, η δοκιμη νεων προιοντων εγινε εδω κ λιγες μερες οικογενειακη απολαυση. Βεβαια υπηρχε τοτε ενα αρρενωπο αφτερ παρομιο του floid που το ψαχνω να του το παρω δωρο αλλα πρεπει να τον κατεβασω πειραια να το εντοπισει μυρωδικα. Ηταν λεει πολυ δημοφηλες. Οποτε το μοτο μου ειναι ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΕΝΑ ΞΥΡΙΣΜΑ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ.

paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Ωραία περιγραφή Τάσο.Να χαρείτε τα ξυριστικά σας και,κυρίως,την σχέση πατέρα-γιου!

ΥΓ:Μήπως ήταν το English Leather Τάσο;(Old Spice δεν νομίζω)
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
tasosk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 21:00
6
Been thanked: 69 times

Δεν εχω ιδεα φιλε μου. Αν αντεξει καλοκαιρακι θα κατεβουμε νε δουμε συγγενεις οποτε θα παμε απο γιωργο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”