Απογοήτευση εκεί που δεν το περιμένεις. R89

Απάντηση
brana

Καλησπέρα σε όλους τους άντρες που σέβονται τον εαυτό τους και το πρόσωπό τους!

Είμαι νέος στο Παραδοσιακό Ξύρισμα, μόλις δύο μηνες απόλαυσης και θα ήθελα να θίξω το παρακάτω θέμα που ήταν και ο λόγος που γράφτηκα στο φόρουμ.

Ξεκίνησα το υπέροχο ταξίδι στο μαγικό κόσμο του ΠΞ, με μια Merkur 41c ανοιχτού τύπου κεφαλή, συνοδευόμενη από διάφορα και πολλά ξυραφάκια (Bic, Personna, Derby, Gillette, Supermax, Merkur κ.ά.) καθώς και 2 κρέμες ξυρίσματος Arko Sensitive και Nivea και 2 after shave balm των ιδίων εταιριών. Με ένα φτηνό πινελάκι Omega έγιναν μέρος του εθισμού μου στη μαγεία του ξυρίσματος που θα πρέπει να μας είχαν μάθει από νέους και να γλιτώναμε τόσα χρόνια κατανάλωσης αισχρών αφρών και παλιοξυραφιών από τον πάγκο του Supermarket.

Μετά από ένα ολόκληρο μήνα χρήσης της 41c αποφάσισα να μεγαλώσω την παρέα με μια ακόμη πιο ήπια μηχανή κλειστού τύπου αυτή τη φορά, την ομολογουμένως ανώτερη και πανέμορφη Muhle R89 Rosegold. ίδια κεφαλή με την Edwin Jagger 89 αλλά με άλλο βραχίονα, επιμεταλλωμένο με λευκόχρυσο, ή κάτι τέτοιο! :confused
Ο λόγος που πέρασα σε κλειστού τύπου από ανοιχτού, είναι γιατί ήθελα να κάνω το καθημερινό ξύρισμα ακόμα πιο εύκολο και γρήγορο, με πιο ήπια περάσματα, θυσιάζοντας το πιο βαθύ ξύρισμα. Το όνομα της Muhle μεγάλο, οι κριτικές αμέτρητες και οι προσδοκίες πολλές από την R89. Μετά από το πρώτο κιόλας πέρασμα με την νέα μηχανή, κοιτάχτηκα στον καθρέπτη και τι να δω.. Το πρόσωπο μου είχε γίνει σαν κατακερματιμένο χωριό που μόλις είχε θερίσει η λάβα του Βεζούβιου!! :dash
Το δέρμα μου όπου είχε ακουμπήσει η μηχανή ήταν ερεθισμένο με άπειρα κατακόκκινα σαμαράκια και κοψίματα! Θεώρησα οτι είναι θέμα τεχνικής και εξοικείωσης με την καινούρια μηχανή και έτσι της έδωσα ένα μήνα. Υπόψιν οτι τα υπόλοιπα υλικά είναι αυτά που χρησιμοποιήθηκαν τον πρώτο μήνα με την 41c. Το αποτέλεσμα μετά από σχεδόν έναν μήνα.. Η R89 είναι πολύ πιο απότομη, επιθετική και σκληρή στο δικό μου δέρμα από την επιεική και απαλή 41c. :cry Οι ερεθισμοί δεν ίδιοι με την πρώτη φορά, οφείλω να το παραδεχτώ αυτό, αλλά όταν διάβαζα τις κριτικές αυτής της μηχανής εδώ και στο b&b, δεν φανταζόμουνα οτι μπορεί το ξύρισμα να είναι τόσο χάλια, σε σχέση πάντα με την καθαρή και 'εύκολη' Merkur 41c που από την πρώτη κιόλας εβδομάδα μου στο ΠΞ σταμάτησα να κόβομαι!

Τα συμπεράσματα μου είναι δύο και θα ήθελα να τα μοιραστώ με εσάς, παλιούς και νέους, αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με:
1. Δεν υπάρχουν στάνταρς στις μηχανές DE. Τι λειτουργεί για τον καθένα και την δικιά του επιδερμίδα, είναι όπως λένε και στο β&β: YMMV(=your mileage may vary)
Η κοινώς ομολογουμένως ήπια και άνετη Muhle R89 είναι πολύ πιο επικίνδυνη και δε συγχωρεί λάθη στο δικό μου δέρμα όπως η 'φτηνότερη' αλλά 'επιθετικότερη' 41c, και
2. Είναι λάθος να θεωρούμε γενικά μια ανοιχτού τύπου μηχανή πιο επιθετική από μια κλειστού τύπου, παρά μόνο να συγκρίνουμε τα μοντέλα ξεχωριστά.

Αυτά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας και ελπίζω να βοήθησα ή να προβλημάτισα μερικούς..
Καλά ξυρίσματα σε όλους!


Υ.Γ. Μετά από την απογοήτευση που μου έδωσε η R89, αν κάποιος ενδιαφέρεται να την αγοράσει ή να την ανταλλάξει με κάποια ισάξια, ας μου στείλει PM.
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Καλησπέρα. Εγώ θα σου πρότεινα να μη βιαστείς. Είναι πάρα πολλοί οι παράγοντες που μπορούν να επιρρεάσουν ένα ξύρισμα.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Φιλε μου, καταρχην Καλησπερα και καλως ηρθες στο φορουμ. Ειμαι σιγουρος οτι εχεις διαβασει καποια πραγματα ηδη - εχεις δει ηδη αρκετα - συνεχισε ετσι, μιας και υπαρχει πολυ ακομα γνωση και εμπειρια που θα αποκτησεις με την ανεση σου εδω, παντα μεταξυ φιλων.

Σε οσα ανεφερες τωρα.
1. Δεν υπάρχουν στάνταρς στις μηχανές DE. Τι λειτουργεί για τον καθένα και την δικιά του επιδερμίδα, είναι όπως λένε και στο β&β: YMMV(=your mileage may vary)
Δεν ειναι αληθεια αυτο - φυσικα και υπαρχουν στανταρντς στις DΕ μηχανες - οπως υπαρχουν παντου στη ζωη μας. Η Merkur 41c ειναι μεν open comb, ξυριζει με την αισθηση μιας open comb (δοντακια, πολυς αφρος πανω στο ξυραφακι) αλλα δεν κοβει βαθια. Ειναι κατι γνωστο.

2. Είναι λάθος να θεωρούμε γενικά μια ανοιχτού τύπου μηχανή πιο επιθετική από μια κλειστού τύπου, παρά μόνο να συγκρίνουμε τα μοντέλα ξεχωριστά.
Σε συνεχεια του προηγουμενου - ναι μεν καθε μοντελο ειναι συνηθως κατι ξεχωριστο - αλλα φυσικα και υπαρχουν ομαδες με βαση τα χαρακτηριστικα τους. Με φωτεινη εξαιρεση την Merkur 41c, οι open comb πανε συνηθως βαθυτερα και κοβουν περισσοτερο απο μια στανταρντ κλειστου τυπου κεφαλη.

Δεν μας εγραψες ομως ποσα ξυρισματα περιλαμβανε περιπου ο καθε μηνας με τις μηχανες σου. Ποσα ξυρισματα κανεις με καθε ξυραφακι. Επισης αν εχεις ξανα ακουμπησει στο προσωπο κατι επιμεταλλωμενο με χρωμιο. Σπανιο ισως οκ - αλλα εχε υποψη σου οτι η Merkur 41c ειναι επιμεταλλωμενη με Νικελ, ενω η Muhle R89 εχει εξτρα επενδυση χρωμιου.

Γενικα οπως σου ειπε και ο Νικος πιο πανω - θελει πιο πολυ ψαξιμο και δοκιμες για να βρεις τι φταιει - και το να δωσεις στα γρηγορα μια τοσο ηπια (και ομορφη) μηχανη - δεν φαινεται εκ πρωτης η σωστη λυση.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά, είναι πολύ νωρίς για να βγάλεις συμπέρασμα, λεπίδα, τεχνική, προετοιμασία, αυτά είναι τα βασικά για να πετύχεις ένα σωστό ξύρισμα χωρίς κοψίματα - ερεθισμούς και σίγουρα όχι βιασύνες. Η 41 επειδή είναι open είναι πιο ξεκάθαρη η λεπίδα και σε λίγες μέρες την μαθαίνεις και ασκείς την πίεση που πρέπει, γενικά είναι εύκολη μηχανή. Η αλλαγή σε closed ίσως σε μπέρδεψε και άσκησες παραπάνω πίεση, πάντως μην την πουλήσεις είναι πολύ νωρίς και μετά ίσως να το μετανιώσεις. Την επόμενη φορά στην r89 βάλε άλλη λεπίδα καμία ήπια και περίγραψε μας τι κάνεις για να δούμε τι μπορεί να πάει λάθος.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Να πω και εγώ κάτι. Μεγαλύτερη σημασία από τη μπάρα ασφαλείας (ανοιχτού ή κλειστού τύπου), έχει η απόσταση της λεπίδας από τη μπάρα ασφαλείας καθώς και πόσο εκτεθειμένη είναι. Παραδείγματος χάριν, μια Futur στη ρύθμιση 6 είναι πολύ πιο επιθετική από τις περισσότερες open comb.

Όπως είπαν και οι προηγούμενοι, θα σου πρότεινα να την κρατήσεις και να την μάθεις καλύτερα.

ΥΓ. Τι λεπίδα χρησιμοποίησες;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
brana

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και το καλωσόρισμα!

Απογοητεύτηκα γιατί μετά από την 41c κράτησα όλες τις σταθερές ίδιες (κρέμα-τεχνική-πίεση-after-λεπίδες) και άλλαξα μόνο τον παράγοντα ξυράφι!

Αυτό για την επιμετάλλωση herco ομολογώ ο,τι δεν το ήξερα, ελπίζω να μην με πειράζει το χρώμιο γιατί οι περισσότερες μηχανές από οτι βλέπω είναι αυτού του τύπου.

Η διαδικασία που ακολουθώ καθημερινά είναι:
-Ζεστό μπάνιο + scrub προσώπου
-Κρέμα Arko με Omega συνθετικό ζεσταμένο για 5'
-Διεξοδικό χτύπημα σε μπολ (το πινελάκι τελευταία μου βγάζει όλο και καλύτερη μαρέγκα)
-Λεπίδα το πολύ 3 ημερών (Derby/Astra Sp/Bic/Personna P/Supermaxx/Merkur/Wilkinson Sword)
-Δύο πλέον περάσματα WTG, το δεύτερο πέρασμα υπό μια μικρή γωνία στα μάγουλα, όχι όμως και στο λαιμό.
-Aftershave balm Nivea με μια σταγόνα ΑS με αλκοόλ, ίσα ίσα να τσούξει!
-Μετά από μισή ώρα ο ερεθισμός καταλαγιάζει κάπως αλλά ακόμα φοβάμαι το τρίτο πέρασμα και δεν σκέφτομαι καν τη κόντρα που με την 41 είχα ψωμοτύρι! Επίσης οι τρίχες που γυρνάνε είναι πολλές, ενώ με την 41 πάλι δεν είχα τέτοιο πρόβλημα!

Παρατήρησα Petros.Mp ότι με την συγκεκριμένη μηχανή όσο πιο ήπια είναι η λεπίδα (Astra Sp, Merkur) τόσο χάλια το ξύρισμα! Από την άλλη, τα καλύτερα ξυρίσματα τα είχα με λεπίδες BIC, Derby, Personna, που νομίζω θεωρούνται λίγο πιο επιθετικές.

Θα ακολουθήσω τη συμβουλή όλων σας και θα δώσω στην Muhle κι άλλο χρόνο. Πλέον κρατάω κάθε μέρα log με τα ξυρίσματα μου, αλλάζοντας το πολύ έναν παράγοντα την εβδομάδα και θα σας κρατήσω ενήμερους για την εξέλιξη!
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Περίπου τα ίδια θα σου πώ και γώ. Μην βιάζεσαι να την δώσεις ή να την βάλεις στον πάγκο την Muhle.
Οι Open Comb της Μερκιούρ έιναι διαφορετικές από αυτές με Safety Bar.
Παράδειγμα δεν έχουν καθόλου κενό μεταξύ λεπίδας και βάσης, (όπως γράφει και ο Δημήτρης παραπάνω)
(έχω τις 15 και 11 c της Μerkur) οπότε θέλουν άλλη, λίγο διαφορετική γωνία και τεχνική.
Αντίθετα οι με Safety bar (Muhle-EJ 89, Merkur 34 κι άλλες έχουν ένα κενό, μικρότερο ή μεγαλύτερο (Parker 94-97).
Πέρα από το ότι είναι απο τις πιο όμορφες μηχανές η Rosegold θεωρείται και από τις καλύτερες "Mild".
Κάνε μερικά ξυρίσματα να ¨θυμάται" το χέρι σου τη γωνία που χρειάζεται και πιστεύω πώς θα αλλάξεις γνώμη.
Δοκίμασε και καμμιά Feather στην Muhle να δείς μήπως σε βολέψει. Οι περισσότεροι (κι εγώ μέσα) λένε
πως οι 89άρες με φτερό μέσα απογειώνονται...
Άβαταρ μέλους
vavoulas2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 31 Οκτ 2014, 02:31
9
Τοποθεσία: Φλωρινα
Has thanked: 13 times
Been thanked: 30 times

Κατι που ειχα παθει με την EJ89 αρχικα ηταν καποια μικρα εγκαυματα καθως το καυτο μεταλο αγγιζε το προσωπο .. Χρησιμοποιουσα αρκετα ζεστο νερο ! Τωρα πλεον ξεπλενω την μηχανη με ζεστο προς χλιαρο νερο και πλεον δεν βλεπω κοκκινιλες! Αν αποκτησεις καλη τεχνικη τοτε και με γιαταγανι μπορεις να ξυριστεις ! Δωσε βαρυτητα στα σαπουνια/κρεμες και στην καταλληλη λεπιδα .
seek and destroy
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

brana έγραψε: Η διαδικασία που ακολουθώ καθημερινά είναι:
-Ζεστό μπάνιο + scrub προσώπου
θα σου πρότεινα να μην κάνεις απολέπιση πριν απο το ξύρισμα , ή τουλάχιστον κάνε μόνο στο κούτελο και λίγο στα μάγουλα αλλά όχι στα σημεία που ξυρίζεσαι.Καλό είναι η απολέπιση να έχει τουλάχιστον 12 ώρες αποσταση απο το ξύρισμα. Έτσι και αλλιώς με το ξύρισμα γίνεται η καλύτερη απολέπιση ....Στο αναφέρω επειδή είχα θέμα παλαιότερα και πλέον δεν κάνω ποτέ απολέπιση πριν απο το ξύρισμα.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”