Καθημερινό ξύρισμα και Προβλήματα

soupia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 29 Δεκ 2013, 08:31
10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Οκ λοιπόν συνοψίζοντας:
1. θα δω αν μπορέσω να μείνω τουλάχιστον 2 μέρες αξύριστος.
2. Θα σταματήσω το μασαζ στο πρόσωπο με το σαμπουαν κατά το μπάνιο και θα χρησιμοποιήσω ζεστή πετσέτα
3. βελτίωση τεχνικής τόσο στο lathering όσο και στον τρόπο ξυρίσματος
4. Αγορά άλλου after shave και κάποιου σαπουνιού
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις.
Δεκτή κάθε άλλη παρατήρηση.
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Προσωπικά πιστεύω πως το να κρατάς το πρόσωπο ζεστό και σαπουνισμένο στο μπάνιο είναι καλό. Εγώ χρησιμοποιώ πράσινο σαπούνι. Μπορείς και να το συνδυάσεις με την πετσέτα. Δεν υπάρχει "υπερβολική προετοιμασία", θέλεις τις τρίχες όσο πιο μαλακές γίνεται!
Επίσης δοκίμασε και την γλυκερίνη, ίσως βοηθήσει στο γλίστρημα της λεπίδας. Περισσότερα γι'αυτό έχει στο αντίστοιχο θέμα.
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Eγώ θα έριχνα το βάρος μου στη τεχνική και στην επιλογή λεπίδας. Απ'όσα έχεις γράψει εως τώρα, πιστεύω πως στην προετοιμασία δεν υστερείς καθόλου. Τί να πουν και άλλοι δηλαδή ?

Η μηχανή σου είναι μιά χαρά και η κρέμα, οk ! Σχετικά βέβαια, αλλά αν δε βελτιώσεις τη τεχνική σου και το καλύτερο σαπούνι να σου δώσουμε δε σε σώζει.

Η Personna είναι κοινά αποδεκτή απο πολλούς οπότε μείνε σε αυτήν προσωρινά. Φρόντισε μόνο να υπάρχει πάντα σαπουνάδα απο κάτω.

Στα after θα σου έλεγα το ίδιο με το σαπούνι και τη κρέμα. Το καλύτερο να πάρεις, να σε κάψω Γιάννη να σ'αλείψω μέλι, δε γίνεται.

Σωστή γωνία και φορά γιατί δεν είναι τα προσωπά μας το ίδιο και πολλές φορές στο λαιμό πρέπει ν'αλλάζεις τη φορά

( παράδειγμα εγώ, που στο πρώτο πέρασμα πάω απο τη φαβορίτα και προς τα κάτω αλλά στο λαιμό ανεβαίνω απο τη βάση και προς τα πάνω, διαφορετικά γεμίζω με ματωμένα σημαδάκια )

και μηδαμινή πίεση.

Υπομονή και Καλή Επιτυχία !
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
soupia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 29 Δεκ 2013, 08:31
10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Δεύτερη μέρα αξύριστος κ η επιδερμίδα έχει επανέρθει εκτός κάποιων σημείων όπου ακόμα υπάρχει η αίσθηση ότι έχει γδαρθεί.
Πραγματικά πιστεύω ότι ή κρέμα για τον πωπό του μωρού με έσωσε. Ας είναι καλά όποιος το έγραψε στο forum κ κάπου το πήρε το μάτι μου.
Όσον αφορά το θέμα της τεχνικής και την κλίση του ξυραφιού σίγουρα χρειάζομαι περοσσότερη εξάσκηση.
Αύριο το απόγευμα θα κάνω το επόμενο ξύρισμα.
Το after shave του BODY SHOP ενδείκνυται για ευαίσθητες επιδερμίδες;

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Το AS των BS απ' οτι εχω ακουσει ειναι αρκετα καλα. Αν και για να μην μπαινεις σε πολλα εξοδα μπορεις να βαλεις μετα το ξυρισμα κρεμα Bepanthol, δεν ειναι καθολου λιπαρη και κανει θαυματα στις ευαισθητες επιδερμιδες.
Το Ιασονας με Ο
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Επειδή έχω κι εγώ κάποια θέματα σε λαιμό (ευαίσθητο δέρμα) αυτό το σαπούνι της proraso (έχει ο Hondos) παίζει και να σε σώσει. Αρκετά "ελαφρύ" και σούπερ κατά των ερεθισμών. Θέλει λίγο καλό δούλεμα για να μην σου βγεί αραιό και καλή προετοιμασία και θα με θυμηθείς.

Εικόνα
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

στον λαιμο να κοιτας να τεντωνεις καλα το δερμα πριν περασεις το ξυραφι. ετσι δεν θα εχεις προβλημα οπως και στο υπολοιπο προσωπο. ετσι νομιζω...... :megagrin
Άβαταρ μέλους
vavoulas2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 31 Οκτ 2014, 02:31
9
Τοποθεσία: Φλωρινα
Has thanked: 13 times
Been thanked: 30 times

Οντως,το συγκεκριμενο σαπουνι αφηνει μια πολυ ωραια αισθηση στην επιδερμιδα που αρκετες φορες νιωθεις οτι δεν χρειαζεσαι καποιο aftes shave ! Με λιγες σταγονες γλυκερινης γινεται ο αφρος λιγο πιο γλυστερος για πιο ανετο κοψιμο . Και ισως θα ηταν προτιμοτερο the bowl lathering αφου αναφερεστε σε ευαισθητη επιδερμιδα .
seek and destroy
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

soupia έγραψε:Kάνω 3 περάσματα. Ένα με τη φόρα κ 2 κάθετα. Χθές σε κάποια σημεία έκανα κ κόντρα γιατί δεν είχαν κοπεί καλά οι τρίχες από τα άλλα περάσματα. Δυστυχώς το επάγγελμα (στρατιωτικός) δεν αφήνει κ μεγάλα περιθώρια από τη στιγμή κιόλας που ξυρίζομαι την προηγούμενη.
Μέχρι στιγμής δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με το τι είδος επιδερμίδα έχω. Το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι χαλαρή αν μπορώ να το πω έτσι. Δηλαδή αν την τραβήξω βγαίνει τουλάχιστον 5-6 εκ. έξω.
Εκ του αποτελέσματος (ερεθισμοί) να υποθέσω ότι έχω ευαίσθητη επιδερμίδα;
Η τρίχα μάλλον προς το σκληρή.
Έχετε κάποιες προτάσεις για σαπούνι και after shave; Είμαι επαρχία και δεν υπάρχουν πολλές επιλογές (BODYSHOP, Hondos με λίγα πράγματα όμως). Αλλιώς παραγγελία από το μαγαζί στον Πειραιά.
φιλε soupia,πιστευω οτι αν εχεις ευαισθητη επιδερμιδα 3 περασματα ειναι πολλα.εγω θα προτεινα 2.ενα με τη φορα που εχουν τα γενια σου και ενα ειτε καθετα,ειτε κοντρα,αναλογα πως σε βολευει και δεν σου δημιουργει προβλημα.
αποκλειεται η επιδερμιδα σου να βγαινει 5-6εκ.μηπως εννοεις χιλιοστα? 5-6εκ.ειναι αδυνατο.
χρησιμοποιησε καποιο σαπουνι γλυκερινης η καποιο pre shave πριν το ξυρισμα.μπορεις να χρησιμοποιησεις και τα 2 μαζι.πλυνε το προσωπο σου με το σαπουνι και μετα απλωσε το pre shave kai αφησε το για 1-2 λεπτα.πανω απο το pre shave απλωσε τον αφρο αποτην κρεμα η το σαπουνι.
μην ασκεις καθολου πιεση στην μηχανη και μην περνας το ιδιο σημειο πολλες φορες.
μετα το ξυρισμα βαλε ενα καλο after shave balm και μια ενυδατικη κρεμα.
αν οι ερεθισμοι επιμεινουν συμβουλεψου ενα δερματολογο.
ελπιζω να βοηθησα λιγο. φιλικα macho.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Εγω πιστευω οτι μπορει να φταιει η κρέμα.Πολλοί εχουν θέμα με τις toobs.Δοκίμασε μια άλλη μάρκα όπως speick-proraso.Μια αλλη αιτία ειναι τα ξυραφάκια.Δοκίμασε και άλλες μάρκες ειδικά αυτες που ακούγονται ως κοφτερές.Το τελευταίο που σου συνιστώ είναι το proraso pre-post shave.Θα δεις διαφορά ακόμα κι αν πρέπει να ξυριατείς με κρύο νερό.Δοκίμασε αυτά και πες μας διοτι είναι βασικά.Καλή επιτυχία!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”