Καθημερινό ξύρισμα και Προβλήματα

padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Επίσης το cella δεν ξέρω αν, με την καινούργια σύνθεση τουλάχιστον, είναι τόσο ...friendly σε ευαίσθητα δέρματα. Μια δοκιμή θα σε πείσει πάντως.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Δικές μου συμβουλές, αν είναι χρήσιμες 7 μήνες μετά.

1)Όχι ζεστό νερό στο πρόσωπο κατά το ξύρισμα. Κυρίως πριν.
2)Χρήση pre-shave κρέμας , proraso.
3)Από ξυραφάκια από τις 3 μάρκες που αναφέρεις , τα derby και astra , ξέχνα τα.
Με αυτά τα 2 κι εγώ μετά από 28 χρόνια που παλεύω με ξυραφάκια , θα γίνω ... αίμα.
4)Όχι κόντρα ξύρισμα , ούτε πολλαπλά περάσματα. Μόνο ένα πέρασμα , με τη φορά που έχουν τα γένεια.
5)Όχι πάνω από 2 ξυρίσματα ανά ξυραφάκι.
6)Όχι asl με οινόπνευμα. Μη βάλεις καθόλου asl .
7)Ξέπλυμα με ΚΡΥΟ νερό.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Μπαμπη θα διαφωνησω με το 1,3,6 .

Για παραδειγμα εγω εχω υπερβολικα ευαισθητο δερμα και οσες φορες εχω προσπαθησει να ξυριστω με κρυο νερο γινοταν το προσωπο μου σαν τον κωλο της μαιμους, μερικοι ανθρωποι μπορουν να ξυριστουν με κρυο νερο για αλλους ομως ειναι απλα αδυνατο.
Το θεμα ξυραφιου ειναι εντελως υποκειμενικο, του ανθρωπου μπορει του κατσει καλα το Derby. Εσενα τα Αστρα σε πετσοκοβουν ενω εμενα με ξυριζουν απροβληματιστα, ο Γιωργος (wellshaved) απο την αλλη δεν μπορει να ξυριστει με Personna. Ο καθενας πρεπει να δοκιμαζει πολλα ξυραφακια για δει ποια του καθονται καλα στο δερμα.
Αν ο φιλος σουπιας εχει ευαισθητο δερμα και τον ενοχλει το αλκοολ και εγω του προτεινω καποιο μην αλκοολουχο AS (balm κυριως) και φυσικα ανθονερο αμαμελιδας αλλα σε καμια μα καμια περιπτωση μετα απο ενα ξυρισμα και ειδικα τωρα που ειναι στην αρχη δεν θα του προτεινα να μην βαλει AS.

Σουπια τα πραγματα ειναι απλα. Πολλοι θα σου προτεινουν τις λυσεις που βολευουν τους ιδιους στο ξυρισμα τους, αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα βολεψουν και εσενα. Το δικο σου το καθηκον ειναι να δοκιμαζεις αυτα που σου προτεινουν σε λογικα πλαισια και με κριτικη σκεψη παντα, οτι σε βολευει το κρατας και συνεχιζεις. Το μοτο του πξ ειναι "Δοκιμασε Δοκιμασε Δοκιμασε" οπως ειχε πει και μια ψυχη.
Το Ιασονας με Ο
soupia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 29 Δεκ 2013, 08:31
10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Συμφωνώ με το "Δοκιμασε Δοκιμασε Δοκιμασε" απλά κάπου μπαίνει κ ο παράγοντας κόστους. Αυτή τη χρονική περίοδο το ΠΞ για μένα
δεν είναι HOBBY (ακόμα). Ναι μου αρέσει η όλη ιεροτελεστία και για αυτό θα επιμείνω, αλλά θα ήθελα να βρώ τα προιόντα εκείνα που σε πρώτη φάση θα μου εξασφαλίσουν μία ικανοποιητική εμφάνιση για τη δουλειά μου. Σε δεύτερη φάση θα ήθελα να πάρω κάτι πιο καλό για να κάνω ας πούμε το ξύρισμα της Κυριακής.
Ένας άλλος παράγοντας είναι ο χρόνος. Με τρία παιδιά στο σπίτι (εκ των οποίων το ένα μωρό) τα 45 λεπτά στο μπάνιο είναι απαγορευτικά.

Για να επανέλθω στο topic κ αφού σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας να κάνω μία τελευταία ενημέρωση για το χθεσινό ξύρισμα. Φτιάχνοντας καλύτερο αφρό κ προσέχοντας την τεχνική έκανα ένα σχετικά καλό ξύρισμα με λίγες κοκκινίλες μόνο. Το ξυράφι βέβαια πάλι το ένοιωθα να ζορίζεται να κόψει τα γένια. Σε κάποια σημεία λόγω χαλαρής επιδερμίδας έβαλα λίγο περισσότερη πίεση. Επίσης στην περιοχή γύρω από το πηγούνι δοκίμασα κάποιες από τις τεχνικές του mantic με κοφτές κινήσεις.
Στο επόμενο ξύρισμα θα δοκιμάσω την ζεστή πετσέτα.
Από εξοπλισμό δεν έχω αγοράσει ακόμα κάτι άλλο.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Το "Δοκιμασε Δοκιμασε Δοκιμασε" εχει να κανει κυριως με τα προιοντα του πξ που ειναι κατα βαση υποκειμενικα και κυριως τα ξυραφακια των οποιων η τιμη δεν νομιζω να ειναι απαγορευτικη για κανεναν. Υπαρχουν και πολλα "σταθερα" προιοντα οπως τα σαπουνια και οι μηχανες στα οποια δεν χρειαζεται να δοκιμασεις πολλα για να καταλαβεις τι σου ταιριαζει (πχ cella,proraso, dr harris ειανι ολα καλα σαπουνια που θα αποδοσουν - Οι EJ αποδεδειγμενα ειναι καλες μηχανες - Τα omega πινελα σκυλια - Τα pure badger τσιμπανε κτλπ)

Ελπιζω να μην σε κουρασα.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Φιλε σουπια παρακολουθω εδω την κουβεντα σας και ειπα να πω και εγω την κουτουραδα μου. Οι συναδελφοι τα λενε πολυ ωραια εδω. Το δικο μου συμπερασμα ειναι οτι χρειαζεσαι χρονο και επιμονη. Σιγα σιγα το δερμα θα ερθει και θα δεσει με τον καινουργιο τροπο ξυρισματος. Γνωμη μου ειναι προς το παρον εστιασε στην πιεση και την γωνια και βαλε persona λεπιδα που νομιζω οτι εχεις. Κανε δυο περασματα και οχι τρια. Αν μενεις σε καποια σημεια αξυριστος παρε τα με τον παλιο σου τροπο το ιδιο κανε και στο σαγονι αν ειναι πιο ευκολο. Με την παροδο του χρονου θα εχεις το γνωστο και μη εξαιρετεο muscle memory και ολα θα πανε καλα. Ξεκουραζε το δερμα σου ΣΚ και κανε μεγαλυτερη προσπαθεια την Κυριακη το βραδυ με ηρεμεια. Θα την βρεις την ακρη. Παντως επειδη το πολυ το κυρελεησον το βαριεται και ο παπας λεω κανε τα δυο τρια απαραιτητα και προσεξε την πιεση και την γωνια και μην περιμενεις τελεια αποτελεσματα αμεσως.(γιαυτο υπαρχει και η mach)
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
soupia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 29 Δεκ 2013, 08:31
10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Φίλε μου καθόλου δε με κούρασες Ίσα ίσα που το εκτιμώ αφάνταστα τη διάθεσή σας να βοηθήσετε.
Σκέφτομαι να παραγγείλω αυτά: cella, ASB proraso white και να δοκιμάσω κ κάποια άλλα ξυραφάκια όπως τα polsilver.

To ανθόνερο που το βρίσκουμε;
Κάπου διάβασα ότι τα μέλη του forum είχαν έκπτωση στο wellshaved. Ισχύει ακόμα;
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Αμαμελιδα μπορεις να βρεις στο iherd , thayers witch hazel λεγεται. Εκπτωση δεν νομιζω να εχουμε.
Το Ιασονας με Ο
soupia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 29 Δεκ 2013, 08:31
10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Oκ ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Πολυ καλο προιον ειναι της Avene το balm. Σε ολα τα φαρμακεια. Πριν κανεις αλλες παραγγελειες δοκιμασε το.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”