Καθημερινό ξύρισμα και Προβλήματα

Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22274 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

iHerb.
Επίσης εδώ.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Iasonas έγραψε:Μπαμπη θα διαφωνησω με το 1,3,6 .

Για παραδειγμα εγω εχω υπερβολικα ευαισθητο δερμα και οσες φορες εχω προσπαθησει να ξυριστω με κρυο νερο γινοταν το προσωπο μου σαν τον κωλο της μαιμους
Με τη χρήση pre-shave cream proraso που την ανακάλυψα πρόσφατα μετά από τόσα χρόνια
δεν μου χρειάζεται πλέον καμία προετοιμασία.ΤΙΠΟΤΕ ΟΜΩΣ.
Αρκεί να αλείψω τα μούτρα με γενναία δόση από αυτή την κρέμα.
Μετά αφρό με το πινέλο απευθείας και ξύρισμα.
Οπότε θέμα ζεστού κρύου νερού δεν τίθεται πλέον.
Βάζω την κρέμα σε στεγνό πρόσωπο και μετά τον αφρό επάνω στην κρέμα και μετά ... ξύρισμα.
Θεωρώ μεγάλο λάθος, που τόσα χρόνια δεν είχε δοκιμάσει pre-shave κρέμα.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Και εγω την χρησιμοποιω αλλα και παλι με κρυο νερο απλα δεν.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Τι ήθελα να πω και ίσως δεν έγινα σαφής.
Η χρήση της pre-shave κρέμας , για μένα (και λίγους γνωστούς που το συζήτησα και χρησιμοποιούν πλέον και αυτοί)
έκανε μεγάλη διαφορά. Θεωρώ ότι από διαφορές μεταξύ κρεμών , σαπουνιών κτλ κάνει πολύ πιο μεγάλη διαφορά
η χρήση της pre-shave σε σχέση με τη μη χρήση , παρά τη διαφορά που μπορεί να κάνει ο χειρότερος αφρός από τον καλύτερο.
Όπως το βλέπω δηλαδή, με το χειρότερο αφρό (από σαπούνι χεριών π.χ. με το πινέλο) σε σχέση με τον καλύτερο ( π.χ. Floris)
που έχω χρησιμοποιήσει , δεν κινδυνεύω να έχω ... δυσάρεστα. Απλά αλλάζει πολύ η αίσθηση και η "χλιδή" ξυρίσματος.
Αυτά που μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα είναι τα ξυραφάκια.
Η pre-shave κρέμα, όλοι όσοι την χρησιμοποίησαν , μου είπαν ότι έκανε ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

εδω και λιγο καιρο 1-2 μηνες χρησιμοποιω το σαπουνι γλυκερινης παπουτσανη με αριστα αποτελεσματα.πρωτα πλενω το προσωπο μου με το σαπουνι και το ξεπλενω.αμεσως μετα ξαναβρεχω το προσωπο και ξανακανω σαπουναδα με το σαπουνι.αυτη τη φορα ομως δεν το ξεπλενω.οπως ειναι τοσαπουνι γλυκερινης πανω στο προσωπο μου ,απλωνω απο πανω το σαπουνι η την κρεμα ξυρισματος και ξυριζομαι.σε μενα εχει δουλεψει καλυτερα απο οποιοδηποτε pre shave εχω χρησιμοποιησει.ουτε κοψιματα,ουτε ερεθισμοι.
tasosk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 21:00
6
Been thanked: 69 times

Ειναι μολις στο 5 ξυρισμα καθημερινο. Το προβλημα μου ειναι οτι ακομη δεν εχω καταλαβει ποτε το σαπουνι ειναι στο best σημειο του για να ξεκινησω να απλωνω στο προσωπο. Ισως επειδη δεν ειχα ερεθισμους ή κ κατι μικροι που χα μιση ωρα μετα με 444 κ vogorosso εξαφανιστηκαν. Απλα επειδη ως τωρα παω με προβατακι κ πιθανως την επομενη εβδομαδα θα δοκιμασω σαπουνι tabac εχω προβλημα να εντοπισω το σημειο που σταματω τις στροφες
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”