Καθημερινό ξύρισμα και Προβλήματα

soupia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 29 Δεκ 2013, 08:31
10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Αύριο θα περάσω από Hondos (Χανιά) να δω τι έχει από proraso.
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

rhtoras έγραψε:Εγω πιστευω οτι μπορει να φταιει η κρέμα.
Κι εγώ αυτό πιστεύω. Τα ευαίσθητα δέρματα είναι για πολύ λίγες κρέμες και σαπούνια. Εμένα π.χ. το ΚΕΝΤ/ MITCHELL που χαίρει της εκτίμησης αρκετών εδώ, είναι ένα πολύ "βαρύ" σαπούνι για το πρόσωπό μου. Ειδικά στο λαιμό με ερεθίζει/κοκκινίζει περισσότερο απ' όλα και γι αυτό δεν το έχω ποτέ για κόντρα. για ένα γρήγορο στη φορά και τέλος.

Με το proraso σήμερα εκανα ένα πρωινό ( και κόντρα) κι επειδή ήμουν λίγο τσαπατσούλής, το βράδυ ξαναέκανα να τα πάρω όλα πάλι κόντρα και δεν έχω κανέναν ερεθισμό.

Φίλε soupia, εξέτασε το ενδεχόμενο να κάνεις ντουζ μετά το ξύρισμα. Δεν δουλεύει για όλους το ξύρισμα μετα το μπάνιο.
Αν έχεις ευαίσθητο δέρμα, το αρκετό νερό που θα σε πέσει επάνω θα σε ανακουφίσει αρκετά. Πρέπει όμως να έχεις κάνει καλή προετοιμασία.
Και θα σου έλεγα να μην κάνεις προετοιμασία με κάτι διαφορετικό, παρά μόνο με την κρέμα ή το σαπούνι που θα ξυριστείς. Αν "ανακατεύεις" σαπούνια και κρέμες και έχεις ευαίσθητο δέρμα, υπάρχει περίπτωση να μην στρώσει ο λαιμός ποτέ.
geo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2010, 09:17
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

soupia, και εγω στο παρελθον ειχα το ιδιο θεμα με εσενα.
Λογω επαγγελματος καθημερινο και βαθυ ξυρισμα απο βραδυς!! ειχα την merkur 42c και αντιμετωπιζα τα ιδια με εσενα, οχι βαθυ ξυρισμα με τα δικα μου δεδομενα, ερεθισμους, και κοψιματακια με διαφορετικα ξυραφακια καθε φορα.Το αποτελεσμα ηταν για ενα φεγγαρι να ξαναγυρισω στην fusion!!(δεν γινοταν διαφορετικα λογω δουλειας, αλλιως επρεπε να πηγαινω αξυριστος και με γδαρσιματα!! στην καλυτερη των περιπτωσεων!!)
Αλλα επειδη εχω το μικροβιο του Π.Ξ και γυρισμο δεν εχει!! :drool αποφασισα να αλλαξω μηχανη και να παρω την merkur futur!! το αποτελσμα ηταν καταπληκτικο, δεν πιστευα οτι με τετοια μηχανη θα μπορουσα να κανω τετοιου επιπεδου καλο ξυρισμα!!!
Σε καμια περιπτωση δε σε παροτρυνω να παρεις την συγκεκριμενη μηχανη(γιατι σε εσενα μπορει να μην ταιριαζει), απλα σε συμβουλευω να κανεις υπομονη ,θελει ψαξιμο με το τι σου ταιριαζει και οτι συμβουλες εχουν δωσει τα υπολοιπα παιδια!!Και να θυμασε παντα οτι τις μηχανες αυτες δεν τις χρησιμοποιουμε, σε καμια περιπτωση, οπως τις συστημικες!!
soupia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 29 Δεκ 2013, 08:31
10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!
Σήμερα το βράδυ θα ξυριστώ κ θα σας ενημερώσω.
Δυστυχώς στα Hondos δε βρήκα ούτε το σαπούνι proraso ούτε το after shave. Είχε μόνο την κόκκινη proraso κρέμα.
Οπότε με βλέπω για παραγγελία από Αθήνα κ σήμερα να ξυρίζομαι πάλι με τον ίδιο εξοπλισμό.
Παίζει να βρω από ένα φίλο cella. Λέτε να είναι καλύτερα;
Επίσης επειδή αναφέρθηκε όταν έχουμε ευαίσθητη επιδερμίδα παίζει ρόλο αν θα κάνουμε face ή bowl lathering;
geo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2010, 09:17
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Τo cella ειναι πολυ καλο προιον!! φθηνο και αξιοπιστο!! εχει αρωμα αμυγδαλου, και κανει πολυ καλο αφρο! θα ακουσεις πολυ θετικα σχολια!! Για μενα αν εχεις ευαισθητη επιδερμιδα ,καλυτερα χτυπα μαρεγκα στο μπωλ και αν θες προσθεσαι λιγο γλυκερινη!! ;)
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

το cella ειναι οντως κορυφαιο σαπουνι.το θεμα ομως ειναι πως θα αντιδρασει η επιδερμιδα στο σαπουνι.εγω δεν θα το προτεινα σε καποιον με ευαισθητη επιδερμιδα επειδη εχει το ελαιο αμυγδαλου.ισως καποια κρεμα χωρις αρωμα θα ηταν καλυτερη.οταν καποιος εχει ευαισθητη επιδερμιδα πρεπει να τα προσεχει ολα .
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Και η κοκκινη κρέμα είναι καλή.Μια και εισαι Κρήτη δες και στο studio design center που έχει πολλά ξυριστικά.Επίσης στην ανάλογη κατηγορία θα δεις τι άλλα μαγαζιά εχει η κρήτη.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
soupia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 29 Δεκ 2013, 08:31
10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία για το μαγαζί. Δεν την είχα δει την ενότητα.
Λοιπόν έγινε το ξύρισμα με τον εξής εξοπλισμό: EJ DE89LBL, ξυραφάκι astra, semogue 1250, palmolive Classic κόκκινη, ASL Floid και ASB Gillette με αλόη. (Το Floid και το Gillette μου τα έδωσε για δοκιμή ένας φίλος. Το Floid το έβαλα λίγο στο λαιμό)
Κατά τη διάρκεια του μπάνιου έπλυνα το πρόσωπο με πράσινο σαπούνι γλυκερίνης παπουτσάνης.
Πριν κάνω face lathering έβαλα πάλι από το σαπούνι γλυκερίνης. Δε το ξέβγαλα, αλλά πάνω σε αυτό έκανα το αφρό.
2 περάσματα με τη φορά της τρίχας και ένα κάθετα.
Το ξύρισμα αυτή τη φορά ήταν πολύ καλύτερο και υπήρξε βελτίωση.
Το βασικό είναι ότι είχα ελάχιστους ερεθισμούς κ δεν ένιωσα αυτό το γδάρσιμο στο δέρμα.
Νομίζω το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ότι έκανα αρκετά σφιχτό τον αφρό με αποτέλεσμα να μη γλυστράει καλά το ξυράφι.
Επίσης ακόμα δεν έχω βρει τις κατάλληλες γκριμάτσες ώστε να τεντώνει η επιδερμίδα στα δύσκολα σημεία.
Στο θέμα της κλίσης νομίζω ότι πήγα καλύτερα μιας και δεν είχα ερεθισμούς.
Σίγουρα θέλω πολύ δουλειά ακόμα όπως και να καταλήξω σε κάποια προιόντα που να με βολεύουν.
Άβαταρ μέλους
Stam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 23:24
10
Τοποθεσία: Νέα Υόρκη
Has thanked: 314 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 33

Πριν αρχίσεις να αγοράζεις διάφορα προϊόντα, ίσως πρέπει να κάνεις υπομονή και να βελτιώσεις την τεχνική σου στο ξυράφι και στον αφρό, από τη στιγμή που είσαι νέος στο ΠΞ.
Θα ήταν λογικό να προκύπτουν από εκεί τα προβλήματα, προσωπικά εντυπωσιάστηκα από την πρόοδο που σημείωνα τον πρώτο καιρό από το ένα ξύρισμα στο επόμενο. Θα υπάρχουν φυσικά και πισωγυρίσματα που υπενθυμίζουν ότι τα βασικά πρέπει να τηρούνται - προετοιμασία/προσοχή/όχι βιασύνες!

Πέρα από αυτά να προσθέσω επειδή αναφέρθηκε, έχοντας σχετικά ευαίσθητη επιδερμίδα, πως το Cella είναι από τα πιο ήπια και φιλικά προς το δέρμα σαπούνια ανάμεσα στα διάφορα που έχω δοκιμάσει. Φυσικά και με εξαιρετικές ιδιότητες και επιδόσεις!
Αντίθετα οι κρέμες ToOBS και Truefitt&Hill έχω παρατηρήσει περιστασιακά ότι (αν και κάνουν ποιοτικό αφρό) όταν μείνουν σε υψηλή πυκνότητα για μερικά λεπτά στο δέρμα μου δημιουργούν ελαφριά εγκαύματα τα οποία τελικά αφήνουν ένα κόκκινο σημάδι στην περιοχή..
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Stam έγραψε:Πριν αρχίσεις να αγοράζεις διάφορα προϊόντα, ίσως πρέπει να κάνεις υπομονή και να βελτιώσεις την τεχνική σου στο ξυράφι και στον αφρό [...]

Αντίθετα οι κρέμες [...] έχω παρατηρήσει περιστασιακά [...] μου δημιουργούν ελαφριά εγκαύματα τα οποία τελικά αφήνουν ένα κόκκινο σημάδι στην περιοχή..
Πέρα απ'αυτό, θα μου επιτρέψεις φίλε Stam να διαφωνήσω. Πιστεύω πως η τεχνική εξελίσσεται μαζί με τα προϊόντα που δοκιμάζεις.
Αν έχεις ξεκινήσει με κάποιο που δεν ταιριάζει στο δέρμα σου, δεν μπορεί να συνεχίζεις μ'αυτό με την λογική οτι θα βελτιωθεί η τεχνική και όλα θα είναι καλά.
Βλέπεις οτι κάτι δεν σου ταιριάζει; Πας στο επόμενο. Γι'αυτό τον λόγο άλλωστε και ξεκίνησα με όσο πιο οικονομικά προϊόντα μπορούσα να βρω.

Φιλικά, newinhere.
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”