Καθημερινό ξύρισμα και Προβλήματα

soupia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 29 Δεκ 2013, 08:31
10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Καλησπέρα σε όλους!
Καινούριος κ εγώ στον κόσμο του ΠΞ χωρίς όμως να έχω απολαύσει μέχρι στιγμής ένα καλό ξύρισμα.
Δυστυχώς λόγω επαγγέλματος πρέπει να ξυρίζομαι καθημερινά.
Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι πως οι προσδοκίες που είχα έπεσαν στο κενό : όχι βαθύ ξύρισμα, ερεθισμοί κ δέρμα ταλαιπωρημένο. Επίσης πολλές φορές νοιώθω ότι το ξυραφάκι δε γλυστράει και δυσκολεύεται να κόψει τις τρίχες.
Χθές για να ανακουφιστεί λίγο το δέρμα στο λαιμό έβαλα από την κρέμα για το μωρό.
Από εξοπλισμό έχω πινέλα χοίρου(omega 18,49 - semoque 1250), μηχανή EJ DE89LBL, ξυραφάκια ( personna, astra, derby), κρέμα TOBS Sandalwood, ASB Nivea.
Όπως είπα ξυρίζομαι κάθε μέρα το βράδυ μετά το μπάνιο. Κυρίως κάνω face lather. Έχω κάνει γύρω στα δέκα ξυρίσματα με τη μηχανή.
Αυτό που θέλω είναι να μπορώ να κάνω ένα αξιοπρεπές ξύρισμα για να μπορώ να πηγαίνω στη δουλειά μου και αν μη τι άλλο να το απολαμβάνω κ όχι να αγχώνομαι κάθε φορά που πάω να ξυριστώ.
Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας τόσο για τον εξοπλισμό όσο και για το τι μπορεί να φταίει. Είναι πρόβλημα τεχνικής ή κάτι άλλο;
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Καταρχήν η μηχανή κάνει για καθημερινό ξύρισμα και είναι καλή επιλογή, μπορείς να γράψεις πως ξυρίζεσαι να δούμε τι μπορεί να κάνεις λάθος ; Στη μια μέρα βγαίνουν τα γένια σου ή πιέζεις για να πάρει ;
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
soupia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 29 Δεκ 2013, 08:31
10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Επειδή ακριβώς δεν καταφέρνω να κάνω βαθύ ξύρισμα την επόμενη έχουν βγει κανονικά
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Τι προετοιμασια κανεις;
Το Ιασονας με Ο
soupia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 29 Δεκ 2013, 08:31
10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Ξύρισμα μετά από μπάνιο. Κατά τη διάρκεια του μπάνιου αρκετό ζεστό νερό στο πρόσωπο και μασάζ με το σαμπουάν των μαλλιών.
Μετά το μπάνιο φροντίζω να μη σκουπίζω το πρόσωπο. Στη συνέχεια face lathering για 2-3 λεπτά και μετά από 2 λεπτά περίπου ξύρισμα. Δυστυχώς πολλές φορές ο αφρός μου βγαίνει ''σφιχτός''. Το πινέλο το έχω σε νερό όσο κάνω μπάνιο.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Την επομενη φορα μην χρησιμοποιησεις σαμπουαν. Μολις βγεις απο το μπανιο και εισαι ετοιμος να ξυριστεις πλυνε το προσωπο σου με ενα καλο σαπουνι (εγω πολλες φορες χρησιμοποιω το γλυκερινης του Παπουτσανη). Ενω εχεις κανει αφρο με το σαπουνι μην τον ξεπλυνεις αλλα παρε ενα μικρο πετσετακι και εφαρμοσε την μεθοδο hot towel 2 φορες, μια για να φυγει το σαπουνι και μια για ενυδατωση. Αφου τα τελειωσεις ολα αυτα συνεχισε κανονικα με το ξυρισμα σου.

Ισως σου ακουγεται υπερβολικο και χρονοβορο ομως απ' οτι εχω δει τρια χρονια τωρα ειναι η πιο αποτελεσματικη μεθοδος προετοιμασιας.
Το Ιασονας με Ο
soupia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 29 Δεκ 2013, 08:31
10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Οκ θα το δοκιμάσω με την πετσέτα. Όταν βλέπουμε ότι οι τρίχες δεν σηκώνονται φταίει o αφρός που έχουμε κάνει;
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Πόσα περάσματα κάνεις; Κόντρα ή με τη φορά;
Θα έλεγα εκτός της προετοιμασίας να δοκιμάσεις και κάποιο pre-shave όπως το proraso pre και να κάνεις μόνο με την φορά ξύρισμα τουλάχιστον μέχρι να επανέλθει το πρόσωπό σου στα κανονικά του. Το Σ.Κ. αν μπορείς και έχεις κενό, απέφυγε το ξύρισμα και πάρε και κάποιο σαπούνι και after shave (balm/balsam ή lotion, κάτι σίγουρα χωρίς οινόπνευμα όμως) για ευαίσθητα δέρματα. Αυτά για όσο είναι ερεθισμένο το δέρμα σου σίγουρα.
Έχεις ευαίσθητο δέρμα; Σκληρή τρίχα; Πυκνή; Λιπαρή επιδερμίδα, ξηρή, κανονική ή μικτή;
Όσο είναι ερεθισμένο το δέρμα σου και μια και δεν μπορείς να μην ξυρίζεσαι, πρόσεξέ το και φρόντισέ το.
Τέλος, δοκίμασε διάφορες λεπίδες για την περίπτωση που αυτές που έχεις ήδη σου ερέθισαν το δέρμα (μαζί με πιθανή έλλειψη τεχνικής) ή σου επιδεινώνουν ήδη υπάρχον πρόβλημα.
Αυτά για αρχή.
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
soupia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 29 Δεκ 2013, 08:31
10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Kάνω 3 περάσματα. Ένα με τη φόρα κ 2 κάθετα. Χθές σε κάποια σημεία έκανα κ κόντρα γιατί δεν είχαν κοπεί καλά οι τρίχες από τα άλλα περάσματα. Δυστυχώς το επάγγελμα (στρατιωτικός) δεν αφήνει κ μεγάλα περιθώρια από τη στιγμή κιόλας που ξυρίζομαι την προηγούμενη.
Μέχρι στιγμής δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με το τι είδος επιδερμίδα έχω. Το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι χαλαρή αν μπορώ να το πω έτσι. Δηλαδή αν την τραβήξω βγαίνει τουλάχιστον 5-6 εκ. έξω.
Εκ του αποτελέσματος (ερεθισμοί) να υποθέσω ότι έχω ευαίσθητη επιδερμίδα;
Η τρίχα μάλλον προς το σκληρή.
Έχετε κάποιες προτάσεις για σαπούνι και after shave; Είμαι επαρχία και δεν υπάρχουν πολλές επιλογές (BODYSHOP, Hondos με λίγα πράγματα όμως). Αλλιώς παραγγελία από το μαγαζί στον Πειραιά.
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Αν δεν έχεις ποτέ ή σχεδόν ποτέ ξηροδερμία στο πρόσωπο, υποθέτω δεν είναι ξηρη.
Αν είναι λιπαρή, το καταλαβαίνεις από την υφή της.
Η μικτή έχει και τα 2 προηγούμενα στοιχεία σε συγκεκριμένα σημεία του προσώπου (αλλού έτσι αλλού αλλιώς).
Θα σου πρότεινα την λευκή σειρά του proraso (που είναι το πιο πιθανό να έχεις κοντά σου) από hondos (Σαπούνι, after shave), pre-shave νομίζω έχει μόνο πράσινο. Δεν ξέρω σίγουρα, πάρε όμως όποιο βρεις. Για after shave, ξεκίνα με κάποιο balm που δεν έχουν οινόπνευμα όπως το προαναφερθέν.
Οι ερεθισμοί δεν είναι απαραίτητα ευαίσθητο δέρμα, μπορεί να είναι και λάθος στην τεχνική σου ή κάποιο προϊόν που να μην σου ταιριάζει.
Για σκληρή τρίχα, υποτίθεται οτι είναι σχεδιασμένο το κόκκινο proraso αλλά θα στο πρότεινα αφού επανέλθει στο πρόσωπό σου.
Επίσης, όσο μπορείς απέφυγε τα κόντρα και κάθετα και επίσης και τα πολλά περάσματα. Αν μπορείς, ένα με την φορά μόνο μέχρι να επανέλθεις. Αν το κρίνεις απαραίτητο, επανέλαβε και πάλι με τη φορά.
Μην πιέζεις τη μηχανή στο πρόσωπό σου και δοκίμασε περισσότερες λεπίδες. Αν δεις οτι μια λεπίδα δεν ξυρίζει καλά, δοκίμασε άλλη! (Εννοώ και άλλη μάρκα αλλά και να αλλάξεις κάποια ήδη χρησιμοποιημένη με νέα)
Απο'κει και πέρα, κοίταξε ενδεικτικά τα:
La Toja sensitive
La Toja very sensitive
Balm sul...
Proraso aloe
S.I.M.
Proraso sensitive soap
Το κατάστημα ενδεικτικό επίσης. Υπάρχουν κι άλλα και είναι δική σου επιλογή σε ποιο θα καταλήξεις.
Σημείωσε εδώ πως δεν έχω ευαίσθητη επιδερμίδα, απ'όλ'αυτά έχω δοκιμάσει μόνο το S.I.M. (μ'άρεσε) και η Αλόη βοηθάει στους ερεθισμούς.
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”