Τέλειο BBS?

Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!
Εδώ και μερικά ξυρίσματα, ενώ καταφέρνω το BBS από άποψη έλλειψης τριχών, το δέρμα δεν είναι απαλό και τραβιέται όταν το ακουμπάω με το χέρι μου... Δεν νομίζω πως είναι από έλλειψη τεχνικής μια και αυτό γίνεται είτε έχω ερεθισμούς είτε όχι.
Παλιότερα με τα συστιμικά, το είχα καταφέρει 1-2 φορές, υποθέτω όμως πως ήταν χάρη στη σιλικόνη την οποία τώρα αποφεύγω.
Τότε (επι εποχής συστιμικών) είχα δοκιμάσει και ASB αλλά το πρόσωπό μου γέμιζε σπυριά οπότε το σταμάτησα.
Τώρα στην Π.Ξ. εποχή μου, χρησιμοποιώ ASL με τα παραπάνω αποτελέσματα και καθόλου σπυριά και έχω δοκιμάσει και τον συνδυασμό ASL&ASB μετα ίδια αποτελέσματα και χωρίς σπυριά.
Τα ASL όλα με οινόπνευμα εκτός του τελευταίου μου (ΦΑΕΝΑ) που έκανε λίγο καλύτερη δουλειά στο συγκεκριμένο θέμα και για το οποίο θα γράψω κάτι αφού το χρησιμοποιήσω μερικές φορές ακόμη.
Τα ASB είναι AVON & ORIFLAME.

Opinions?
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

καταρχην θα σου συνιστουσα να ξεφορτωθεις τα συγκεκριμενα balm,γνωμη μου ειναι οτι δεν κανουν.υπαρχουν πολυ καλυτερα balm που ειναι και φθηνα οπως πχ proraso.υπαρχουν και λιγο πιο ακριβα πχ floid,dr harris κα.αυτο ομως εσυ θα το κρινεις.οσο για το τελειο BBS αποψη μου ειναι οτι αυτο δεν υπαρχει.προσπαθησε να πετυχεις-για αρχη τουλαχιστον- ενα ξυρισμα το οποιο θα ειναι ανετο και δεν θα σε ερεθιζει.
φιλικα macho.
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Το ξύρισμα αυτό το έχω πετύχει (όχι κάθε φορά αλλά αρκετά συχνά θα έλεγα), γι'αυτό και ψάχνω το επόμενο επίπεδο...
Θα δοκιμάσω να αγοράσω κάποιο proraso ίσως που είναι πιο οικονομικό αλλά θα ήθελα και να μάθω, γιατί πιστεύεις πως τα ήδη υπάρχοντα δεν κάνουν;
Γενικά προτιμώ τα ASL αλλά σκέφτηκα πως ίσως τα balm είναι ο δρόμος για τον "μύθο" που κυνηγάω...
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

τα συγκεκριμενα balm ειναι τιγκα-γεματα χημικα που ισως να ερεθιζουν τον προσωπο σου.παιζει βεβαια και μεγαλο ρολο ο τυπος του δερματος πχ λιπαρο δερμα,ξηρο δερμα κτλ.αυτο ισως να σε επιρρεαζει σε σχεση με καποιο προιον.ολα ειναι πολυ υποκειμενικα,κατι που εμενα μου ταιριαζει στο δερμα μπορει εσενα να μην σου ταιριαζει.πιστευω να βοηθησα λιγο.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Το να ψάχνεις το τέλειο BBS χωρίς να έχεις τελειοποιήσει την τεχνική σου, ανεξαρτήτως software, είναι σα να κυνηγάς τη σκιά σου: απλά δεν θα την πιάσεις και αντ αυτού θα κοπανήσεις το κεφάλι σου

Το ότι κάποτε έβγαζες σπυράκια μετά το ξύρισμα, δείχνει ότι το δέρμα σου έχει κάποια ευαισθησία. (Εγώ πχ, ακόμη και στο πιο άθλιο ξυρισμά μου, είτε με συστημικά προϊόντα είτε με ΠΞ, ποτέ δεν έβγαλα σπυράκια. Ακόμα κι έτσι όμως, δεν κυνηγάω το απόλυτο BBS.) Αν πράγματι έχεις κάποια ευαισθησία, ίσως το BBS να μην είναι εφικτό σε εσένα, ή να πρέπει να ταλαιπωρήσεις πάαααααααρα πολύ το δέρμα σου για να το πετύχεις. Ποιός ο λόγος να μπεις σε μια τέτοια επίπονη διαδικασία;

Ακόμη κι αν ένα balsam ή κάποιο προϊόν σε καταπραΰνει, και μόνο το γεγονός πως νιώθεις ενόχληση, σημαίνει πως σπρώχνεις το δέρμα σου πέρα από τις δυνατότητές του. Είναι σα να προσπαθείς να πιάσεις ένα καυτό ταψί με γυμνά χέρια, κι αφού το βγάλεις από τον φούρνο να βάζεις αντιεγκαυματικές αλοιφές και να λες ότι το πέτυχες!!
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Δεν πιστεύω πως θα μπορέσω ποτέ να έχω την τέλεια τεχνική ούτε και το τέλειο BBS. Αυτό που προσπαθώ είναι να έχω ξανά εκείνη την αίσθηση που είχα πριν χρόνια στο πρόσωπό μου με Gillette fusion power μηχανή και Gillette fusion αφρό.
Δεν μπορεί τα πλαστικά μαρκετίστικα να κάνουν κάτι που να μην μπορεί να φτάσει ένα καλό Παραδοσιακό Ξύρισμα!
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Πόσο καιρό ξυρίζεσαι με de και με τι μηχανή;
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

φιλε μου καταρχην να σου πω οτι το π.ξ.ειναι οχι μονο καλυτερο απο το''μοντερνο''λεγομενο ξυρισμα αλλα και πολυ πιο μπροστα απο αυτο γιατι σου δινει πολλες δυνατοτητες πχ πολλες διαφορετικες μηχανες open comb, closed comb,adjustable κα.χιλιαδες σαπουνια,σκληρα ,μαλακα και αμετρητες κρεμες.παρολα αυτα εγω θα σου πω να μην απογοητευσαι και οπως ειπε και ο φιλος digibill πιο πανω να προσπαθησεις να βελτιωσεις την τεχνικη σου.το BBS δεν ειναι αυτοσκοπος,το παν ειναι να απολαμβανεις αυτο που κανεις και να μην ταλαιπωρησε.αποκει και περα στη τελικη εσυ αποφασιζεις.
παντα φιλικα macho. ;)
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

BBS δε ξέρω, πάντως τέτοια ξυρίσματα που κάνω απο τότε που ξεκίνησα το π.ξ. ούτε γαμπρός.
Στη φωτογραφία του γάμου* φαίνομαι αξύριστος 8)



* Τότε με διπλο-τριλέπιδα και Νοxzema.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας. Ξυρίζομαι περίπου 6 μήνες μ'αυτόν τον τρόπο και μόνο με shavette...
Μαζί σου macho, ναι, είναι απόλαυση το π.ξ. και υποθέτω πως όταν θα έρθει η ώρα, θα έρθει και από μόνο του το "απόλυτο" BBS.
Παρ'όλ'αυτά, σκέφτηκα πως ίσως αυτά που χρησιμοποιώ δεν ταιριάζουν στο δέρμα μου και είπα να ζητήσω την βοήθεια εμπειρότερων...
Τέλος, αν κάποιος έχει κάτι να προτείνει, εκτός από την βελτίωση της τεχνικής που έτσι κι αλλιώς αναπτύσσεται με κάθε ξύρισμα, ας το πει, όλες οι απόψεις ευπρόσδεκτες!
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”