Τέλειο BBS?

macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

κατευθειαν πηγες απο το συστημικο στη σαβετα?επρεπε να το ανα φερεις απο την αρχη αυτο γιατι σιγουρα διαφορετικη τεχνικη χρειαζεται με de razor και διαφορετικη με σαβετα.εγω δεν εχω εμπειρια με σαβετα οποτε νομιζω οτι καποιος που ασχολειται με το ''αθλημα''θα μπορεσει να σε βοηθησει πιο πολυ.αλλα και παλι ειτε σαβετα ειτε de τα περισσοτερα απο αυτα που σου ανεφερα πιο πριν ισχυουν. ;)
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Αν η μετάβαση από συστημικό σε de απαιτεί έναν κάποιο χρόνο εκμάθησης (πχ προσωπικά αισθάνομαι τεχνικά άνετος τώρα, μετά από σχεδόν 9 - 10 μήνες!), η μετάβαση από συστημικό σε σαβέτα απαιτεί πολύ περισσότερο!
Νομίζω πως ανεξαρτήτως προϊόντων, η βελτίωση της τεχνικής είναι η μοναδική παράμετρος που μπορεί να σου φέρει πιο κοντά το bbs - αλλά να ξέρεις θα χρειαστεί αρκετούτσικος χρόνος ακόμα... Έχω την αίσθηση πως ακόμα και στους έμπειρους με de ξυριστές, η μετάβαση σε σαβέτα / μαχαίρι μπορεί να πάρει και χρόνο....
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Δεν αμφιβάλλω οτι ακόμη επιδέχομαι βελτίωσης, επέτρεψέ μου όμως -χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο και χωρίς να έχω δοκιμάσει DE- να πω πως το DE και η shavette είναι δύο τελείως διαφορετικά ξυριστικά εργαλεία και πιστεύω πως ο χρόνος μετάβασης απ'το ένα στο άλλο ίσως και να συγκρίνεται με τον χρόνο εκμάθησης του ξυριστικού απ'την αρχή. Ίσως και να κάνω λάθος βέβαια...
Επίσης, εδώ θα ήθελα να ξαναγράψω κάτι που είπα παραπάνω, οτι έχω καταφέρει το πρόσωπό μου να μην έχει τρίχες αλλά και ερεθισμούς σε κάποιο ξύρισμα αλλά όχι και να είναι απαλό *σαν το πωπουδάκι ενός μωρού* και αυτό με κάνει να υποθέτω πως το πρόβλημά μου δεν είναι τεχνικής αλλά υλικού.
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Εγώ όπως σου έχω ξαναπεί :stumm δοκίμασε να ξυριστείς και με De Razor.

Μπορώ να πω με σιγουριά ότι από τότε που ξεκίνησα και εγώ το Π.Ξ κάνω απίστευτα ξυρίσματα χωρίς ερεθισμούς κάτι που παλιά δεν τύχαινε ποτέ. Ειδικά στην περιοχή του λαιμού.
Επίσης η διαφορά απόλαυσεις του ενώς με του άλλου. Δηλαδή με τα πλαστικά ξυραφάκια πόναγα όταν ξυριζόμουνα και με αυτό δεν καταλαβαίνω ότι κόβω τρίχες!!!
Ακόμα και με τα Derby τα ξυραφάκια, κόβουνε καλύτερα απότι τα πλαστικά.

Anyway, αυτά τα ξέρεις και τα έχεις διαβάσει ήδη άρα ας μείνω στο τι σου προτείνω.

Για άλλη μια φορά το λέω, δοκίμασε με ένα De Razor.
Αν θέλεις να δουλεύεις τόσο την Shavveta, κάντο σε έυκολα σημεία όπως τα μάγουλα κτλ....

Όσο για το BBS, εμένα είναι το τελευταίο που με απασχολεί.
Το πρώτο είναι η απόλαυση.
Το δέυτερο είναι ο πόνος κατά την διάρκεια και μετά.
Το τρίτο είναι η δοκιμή καινούργιων πραγμάτων.
Το τέταρτο πέμπτο και έκτον δεν μου έρχονται τώρα και κάπου πιο κάτω βρίσκεται τό BBS.
Αυτό έρχεται με τον καιρό. Στα μάγουλα δηλαδή και στο μουστάκι το καταφέρνω που και που εκεί που με δυσκολεύει είναι στο λαιμό αλλά σιγά σιγά θα το βρω και εκεί!!!

Αυτά από εμένα, Συγνώμη αν πλάτιασα για άλλη μια φορά!

ΥΓ: Για αυτό που έγραψες στο τελευταίο μύνημα, δεν ισχυεί για εμένα. Μπορώ να σου πω με σιγουριά πως το DE με λίγη προσοχή το μαθαίνεις άνετα. Εγώ δεν δυσκολεύτικα καθόλου!!! Ενώ ξέρω πως η φαλτσέτα θέλει άλλο τρόπο χρήσης άλλες τεχνικές και γενικώς είναι πολύ διαφορετικό ξύρισμα. ΤΟ De είναι κανονικό ξυραφάκι απλά έχει μια λεπίδα (όπως ξέρεις) και απλά δεν βάζεις πίεση όπως στα άλλα ξυραφάκια... Ετσι το βλέπω εγώ....
Αυτά από εμένα. Εντελώς φιλικά πάντα και πάντα εκφέρω δικιά μου γνώμη που μπορεί να είναι και λάθος
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απόψεις σας και την προσπάθεια να βοηθήσετε γι'ακόμα μια φορά.
Αν κάποιος έχει κάποια άλλη ιδέα, ευπρόσδεκτος κι αυτός! :)
Πρέπει να βγω και δεν ξέρω πότε θα έχω ξανά την δυνατότητα να συνδεθώ και να δω αυτά που γράφετε -μπορεί αύριο, μπορεί σε 2 εβδομάδες- οπότε ως τότε... Εις το επανιδείν!
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Θα σου πρότεινα να αφήσεις τη σαβέτα για λίγο καιρό και να πάρεις μια DE. H σαβέτα είναι πολύ πιο επιθετική εξ ορισμού και ίσως δεν κάνει για το δέρμα του προσώπου σου. Πάντως, όπως και να έχει, το BBS δεν έρχεται με τα asl και τα asb. Έρχεται με το σωστό ξυράφι.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”