Ερώτηση για κόντρα ξύρισμα

desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Έχω την εξής απορία: Ενώ ξυρίζομαι κάθε μέρα, μπορώ το κόντρα ξύρισμα να το κάνω δύο φορές την εβδομάδα; Ή, άπαξ και ξυριστώ κόντρα, πρέπει αυτό να το κάνω κάθε μέρα; Φοβάμαι μην μου γυρίσει καμιά τρίχα και πάθω ζημιά. Το είχα πάθει στο παρελθόν με κόντρα ξύρισμα με απλό (συστημικό) ξυραφάκι και είχα πάθει μεγάλη ζημιά. Είχε γίνει κρατήρας από το σπυρί που είχε δημιουργηθεί. Εννοείται οτι είχα πάει σε δερματολόγο.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Γιατί να κάνεις κόντρα ξύρισμα ; Εάν το πρόσωπο σου ειναι καθαρό μετα το ξύρισμα γιατι να το ταλαιπωρήσεις ; Ποσά περάσματα κανεις ;
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Πέτρο, με το κόντρα ξύρισμα μου αρέσει η αίσθηση στο δέρμα του προσώπου, αλλά και η αίσθηση της αφής στο χάιδεμα.
Κάνω τρία περάσματα, ένα κάθετο, ένα λοξό και ένα κόντρα.
Αν δεν τα περάσω κόντρα, μένει μια (σχεδόν ανεπαίσθητη) "αγριάδα" στο χάιδεμα.
Τώρα θα μου πεις, "καλά μεγάλε, κάθεσαι και χαϊδεύεσαι μετά το ξύρισμα;". Αλλά από την άλλη, όλοι δεν το κάνουμε; ;)
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Μπορεις να ξυριζεσαι κοντρα οσες φορες θελεις αλλα οπως ειπε και ο Πετρος γιατι πρεπει να ταλαιπωρεις το δερμα σου?προσωπικα αν και ξυριζομαι κοντρα καθε μερα σχεδον δεν το συνιστω.ειναι μεγαλη η ταλαιπωρια που τραβαει το δερμα ασχετα αν ερεθιζεται η οχι.πιστευω οτι 2 περασματα ενα με τη φορα και ενα διαγωνια ειναι υπεραρκετα. ;)
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

"προσωπικα αν και ξυριζομαι κοντρα καθε μερα σχεδον δεν το συνιστω".
Φίλτατε Macho, εφόσον ακολουθείς αυτή την πρακτική, γιατί δεν το συνιστάς; Επίσης, τι σε κάνει και θέλεις να ξυρίζεσαι κόντρα;
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

-Σφήνα στη συζήτηση-

Ξυρίζομαι καθημερινά. Πάντα δύο περάσματα. Ένα με τη φορά και ένα κόντρα. Όταν δε ξυριστώ κόντρα μέχρι το βράδυ φαίνομαι αξύριστος, η κόντρα με "κρατάει" μέχρι την άλλη μέρα.

Το θέμα τώρα είναι η προδιάθεση που έχω για ερεθισμούς και σπυράκια στην αριστερή πλευρά του λαιμού. Ρε δε πα' να κόβω πάνω κάτω όπου αλλού θέλω, δε καταλαβαίνω τίποτα. Λίγο παραπάνω να τσιγκλίσω εκείνο το σημείο, λες και σφάχτηκα και έριξα αλάτι...

Οπότε τί κάνω ? Υπομονή και προσεκτικές κινήσεις. Δε μπορώ να κάνω και διαφορετικά εκτός και αν αρχίσω να μισοξυρίζομαι...
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Αυτό το "μισοξυρισμένο" δεν το μπορώ και εγώ Ηλία. Από την στιγμή που κάνει κάποιος παραδοσιακό ξύρισμα, θέλει δέρμα ... βελούδο...! Έτσι το έχω στο μυαλό μου.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

desperado έγραψε:"προσωπικα αν και ξυριζομαι κοντρα καθε μερα σχεδον δεν το συνιστω".
Φίλτατε Macho, εφόσον ακολουθείς αυτή την πρακτική, γιατί δεν το συνιστάς; Επίσης, τι σε κάνει και θέλεις να ξυρίζεσαι κόντρα;
Φιλε μου ξυριζομαι ετσι πανω απο 20 χρονια,εαν σε ευχαριστει το κοντρα καντο αλλα προσεχτικα και με οσο το δυνατο πιο λιγα περασματα.καθε φορα που τραβας το ξυραφι πανω στο δερμα αφαιρεις και μερικες στρωσεις δερματος με μεγαλο κινδυνο ερεθισμου.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Σωστός, κάνω μόνο ένα πέρασμα κόντρα, πολύ-πολύ προσεκτικά. :thnx
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Eδώ πιά Θοδωρή, βάζεις το παραδοσιακό ξύρισμα να "δουλέψει" για σένα.

Επιλέγεις τις λεπίδες που σου ταιριάζουν. ( Εγώ πχ απο τις πολλές που έχω μόνο Personna και Polsilver χρησιμοποιώ ).

Επιλέγεις και διαπιστώνεις παράλληλα πως δεν είναι όλα τα σαπούνια ίδια και σίγουρα δεν είναι όλα πολύ καλά. Ποιό θα καταφέρει να συνδιάσει το άρωμα που σου αρέσει με τη προστασία απο το ξυράφι, το γλύστρημα και την ενυδάτωση ?
Να πεις πως ναι μ'αυτό κάνω κόντρα ήσυχος και δε γεμίζω κόκκινα στίγματα.
Πότε θα τα καταφέρει όλα αυτά ?! Ελπίζω προτού βλαστημίσεις την ώρα που το πήρες.
Να είναι δηλαδή συν τοις άλλοις και φιλικό στη χρήση.
Πόσα τέτοια σαπούνια θα βρείς ? Αν είσαι πραγματικά τυχερός εγώ σου λέω το πολύ έξι. Αν εισαι πιό διαλακτικός και συμβιβαστικός ο αριθμός θ'ανεβαίνει.

Τέλος δοκιμάζεις aftershave προιόντα που έχουν καταπραϋντικές ιδιότητες και μπορούν να βοηθήσουν.

Είναι μερικοί άντρες, φίλε, τυχεροί. Μπορούν να ξυριστούν όπως θέλουν και με ό,τι τους δώσεις και η επιδερμίδα τους μοιάζει απείραχτη. Για μας τους υπόλοιπους το μόνο που μένει είναι προσοχή και σωστές επιλογές.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”