Ερώτηση για κόντρα ξύρισμα

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Με συστημικές μηχανες δεν μπορούσα να κάνω κόντρα και είχα συστηματικά προβλήματα με τρίχες μέσα στο δέρμα.
Με DE και straight δεν είχα πότε τέτοιο πρόβλημα και τον λαιμό τον ξυρίζω καθημερινώς κόντρα χωρίς να έχω ερεθισμους ή άλλα θέματα.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Θα σου προτείνω τότε να ξυριστείς κόντρα αλλά να έχεις αρκετά γένια για να το ευχαριστηθείς, ο συνδυασμός σαπούνι-λεπίδα-σωστή προετοιμασία θα σε διευκολύνει για να πετύχεις αυτό που θες χωρίς ερεθισμούς, προσωπικά με 2-3 ημερών δεν κάνω κόντρα, με 2 περάσματα με την φορά και διαγώνια είμαι κομπλέ, ότι δεν φεύγει, λίγο σπάνιο, γίνεται τοπικό ξύρισμα για να φύγει. Απλά με το κόντρα κερδίζεις 1 μέρα ξυρισμένος σε μένα πιάνει.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Θοδωρή, δυο παρατηρήσεις (κυρίως βασισμένες σε feedback που μου έχει δώσει ο Διονύσης):

Προς το παρόν (ξαναλέω: προς το παρόν) ΜΗΝ ΞΥΡΙΖΕΣΑΙ ΚΟΝΤΡΑ. Όχι. Niet. Nein. NO!. Κόντρα καπούτ. 不刮胡子反对 (το παραθέτω και στα κινέζικα, για να γίνει πιο κατανοητό :megagrin ).

Γιατί στο λέω αυτό; Έχοντας ξεκινήσει να ξυρίζεσαι με καινούργια de μηχανή μόλις μια βδομάδα, ακόμη κι αν ήσουν "παραδοσιακός ξυριστής" για πολλά χρόνια, είναι αδύνατο να την έχεις μάθει καλά σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να πιέζεσαι να βγάλεις κότνρα, τη στιγμή που η τεχνική σου είναι σε εμβρυακό στάδιο. Πολύ απλά: δεν πρόκειται να πετύχεις την αίσθηση που ψάχνεις (το βελούδο). Εγώ παρόλο που γενικά δεν έχω ζητήματα ερεθισμών και με τα συστημικά ξυριζόμουν απροβλημάτιστα (και κόντρα), με de μηχανή κατάφερα να πετύχω κόντρα της προκοπής μετά από 2-3 μήνες ξυρισμάτων κι αφού είχα δοκιμάσει 5-6 διαφορετικές κρέμες και λεπίδες, μέχρι να πετύχω τον συνδυασμό που λειτουργούσε σε μένα.

Γιατί να πιέζεις το δέρμα σου λοιπόν για κάτι που εκ των πραγμάτων είναι σχεδόν αδύνατο να καταφέρεις στο επίπεδο εμπειρίας που έχεις; (αν έχεις πετύχει μέχρι στιγμής βελούδινο δέρμα, σε διαβεβαιώ πως σε 2-3 μήνες αντίστοιχα ξυρίσματα θα τα θεωρείς το πολυ'μέτρια ;) )
Μάθε σιγά σιγά τη μηχανή, τις δυνατότητές της, την γωνία που χρειάζεται (οι Edwin Jagger είναι πολύ βολικές στον τομέα αυτό, σχεδόν πάνε μόνες τους στην γωνία που πρέπει), δοκίμασε σαπούνια και οπωσδήποτε λεπίδες, και σε 2-3 μήνες το προσπαθει με αξιώσεις ;)

Εξάλλου, το κόντρα ξύρισμα (σε έναν άντρα με κανονική τριχοφυΐα) θα σε οδηγήσει να ξυρίζεσαι μέρα παρά μέρα (την επόμενη μέρα της κόντρας εγώ δεν έχω τι να ξυρίσω :xp1 ), Γιατί να στερηθείς την καθημερινή απόλαυση των αγαπημένων σου αρωμάτων; ;)

Φιλικά
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Βασίλη, δέχομαι όσα με συμβουλεύεις και θα τα ακολουθήσω πιστά. Απλά, σαν νέος στο άθλημα, είμαι βιαστικός και ανυπόμονος. Αυτό που θέλω να καταφέρω (το δέρμα βελούδο) θα έρθει κάποια στιγμή.
Εκείνο που φοβάμαι είναι μην ξαναβγάλω αυτό το πράμα που είχα βγάλει παλιά στο πρόσωπο. Παιδιά, ήταν τεράστιο, πονούσε πολύ (ιδίως στον καθαρισμό/αφαίρεση του πύον) και με ταλαιπώρησε τουλάχιστον ένα μήνα. Φυσικά το σημάδι το έχω ακόμη (πάνω στο αριστερό μάγουλο) αν το προσέξει κανείς καλά, οι τρίχες εκεί δεν βγαίνουν. Από τότε έκανα χρόνια να ξυριστώ κόντρα, αλλά τώρα με το Π.Ξ. και με σοβαρές λεπίδες και προϊόντα προετοιμασίας του δέρματος, είπα να το ξαναδοκιμάσω.
Και σωστά, με κάθε μέρα κόντρα ξύρισμα, με την δική μου τριχοφυϊα, δεν θα έχω τι να ξυρίσω. :mad

Όπως έχουμε πει και με τον Διονύση, θα τα πούμε από κοντά στις 21 Αυγούστου... :drool
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Παιδιά να καταθέσω και εγω την δική μου προτίμηση (πλέον) . Προτιμώ να ξυρίζομαι καθημερινά , δλδ κάθε εργάσιμη + 1 ακόμη ξύρισμα Σ/Κ . Προτιμώ να κάνω δυο περάσματα χωρίς να κυνηγάω το βελούδο το οποίο μπορεί να μου δημιουργήσει προβλήματα, και να εχω την χαρά και απόλαυση του καθημερινού ξυρίσματος απο το να τα παίρνω κόντρα ταλαιπωρώντας το δέρμα μου. (συνήθως βγάζω σπυράκια στα σημεία που εχω ευαισθησία όταν πάω για βελούδο) . Για εμένα περισσότερο μετράει να ξυρίζομαι οσο τον δυνατόν συχνότερα με οτι αυτό συνεπάγεται (καθημερινή απόλαυση, αίσθηση φρεσκάδας , γρηγορότερη κατανάλωση σε κρέμες και σαπούνια) παρά να γίνω λούξ και αντί να αρχίσω να πιάνω τα γένια που φυτρώνουν σε 5 ώρες πχ να τα πιάνω στις 8 ώρες ....
Βέβαια ολα αυτά σε σχέση με το πως θα συμπεριφερθεί η επιδερμίδα μου στο καθημερινό ξύρισμα διότι δεν έχει μεγάλο διάστημα που εφάρμοσα αυτήν την τακτική.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Μην είσαι βιαστικός και ανυπόμονος, αυτό είναι αρχή ειδικά για το Π.Ξ, πιστεύω θα σου βγει φυσικά μετά από καιρό το κόντρα και θα είναι απίστευτο. Στην αρχή ήμουν στην ίδια κατάσταση με σένα έλεγα πότε κόντρα, πότε κόντρα, μου είχε γίνει εμμονή γιατί δεν είχα την τεχνική και το ήθελα, το φοβόμουν και με εξίταρε το πως θα είναι, τώρα δεν το θέλω για να καθαρίσω το πρόσωπο αλλά για το κάτι παραπάνω να γλιτώσω καμμία μέρα ή όταν έχω πολλές μέρες να ξυριστώ το κάνω, γενικά θα σου βγει μην αγχώνεσαι και όταν είσαι σίγουρος θα το κάνεις. Το πότε θα σου βγει εξαρτάται με την αυτοπεποίθησή σου και με την σωστή προετοιμασία δηλαδή σωστός αφρός, ξύρισμα άνετο χωρίς ερεθισμούς κτλ...πχ εμένα μου βγήκε με το MWF γιατί μου έδινε ασφάλεια το σαπούνι, πρόσεξε μην σου γίνει εμμονή γιατί ούτως ή άλλως είσαι πούπουλο μετά από Π.Ξ, το κόντρα είναι απλά να χαμε να λέγαμε εφόσον δεν έχεις τόσο έντονη τρίχα.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Συμφωνω απολυτα με τον Πετρο,σιγα-σιγα στην αρχη να αποκτησεις αυτοπεποιθηση και θα ερθει και το κοντρα.εδω εγω που ξυριζομαι κοντρα πανω απο 2 δεκαετιες και λεω να το καταργησω και να αρχισω να ξυριζομαι πιο συχνα π.χ 2 φορες τη μερα μονο με τη φορα-για να το ευχαριστιεμαι περισσοτερο.το παν πιστευω στο π.ξ.ειναι να μην βιαζεσαι και να σε ευχαριστει αυτο που κανεις ;)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”