Μικρες βοηθειες για αρχαριους - How to

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Εγώ θα σου ζητούσα να μας δείξεις μια φωτογραφία από την ξυριστική μηχανή του πατέρα σου.
Είναι το βασικότερο εργαλείο στο παραδοσιακό ξύρισμα και αν δεν διαθέτεις κάτι σοβαρό θα αποκομίσεις εντελώς λανθασμένες εντυπώσεις.
skatzivas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2014, 10:29
9
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας και τον χρόνο σας. Έχετε απόλυτο δίκιο. Για αρχή άλλαξα την κρέμα σε cella και είδα μεγάλη διαφορά. Το πινέλο που είχα ήταν κάτι πολύ άσχημο. Το λέω γιατί πήρα ένα φτηνό με 8 ευρώ χοίρου από τα gallerie de beaute και είδα διαφορά. Επίσης είδα τεράστια διαφορά όταν δοκιμάσα και έκανα αφρό απευθείας στο πρόσωπο. Οπότε κάποια στιγμή θα δοκιμάσω τα άλλα ξυραφάκια. Θα σας στείλω και φωτογραφίες τις μηχανής από το σπίτι σύντομα. Και πάλι ευχαριστώ πολύ. Επίσης η μηχανή μπουκωνε λίγο κ έβγαλα το κάτω μέρος της κεφαλής όπως έκανε ο πατέρας μου και είναι πιο απολαυστικό. Και πάλι χίλια ευχαριστώ σε όλους σας
skatzivas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2014, 10:29
9
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Επικοινωνία:

Στελακις η Μηχανή από όσο καταλαβαίνω πρέπει να είναι για κλωτσιές μπροστά στις μερκουρ κλπ. Αν με κερδίσει το άθλημα σίγουρα θα πάρω μια της προκοπής και αυτή του μπαμπά μου θα την έχω ενθύμιο
skatzivas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2014, 10:29
9
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Επικοινωνία:

Εικόνα
Να και η μηχανή!
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Η μηχανή σου είναι μια gillette tech αλουμινένια. Είναι μέτρια μηχανή για αρχάριο κατά τη γνώμη μου γιατί το μικρό της βάρος δεν σου επιτρέπει να καταλάβεις τη λογική του "όσο απαλότερα, τόσο καλύτερα". Αναγκαστικά ως αρχάριος πιέζεις και ερεθίζεις το δέρμα σου σε συνδυασμό και με μία λεπίδα που ίσως δε σου ταιριάζει.

Βήμα 1 : Βάλε οπωσδήποτε ξανά τη βάση της μηχανής! Τέτοιες τολμηρές κινήσεις σίγουρα αντεδείκνυνται για κάποιον που τώρα ξεκινά το παραδοσιακό ξύρισμα και το μόνο που θα σου προσφέρουν είναι μία τελείως εσφαλμένη εικόνα.

Βήμα 2 : Δούλεψε (όπως ήδη κάνεις) την προετοιμασία του προσώπου πριν το ξύρισμα.

Βήμα 3 : Πάρε χρόνο και δοκίμασε διαφορετικά υλικά (λεπίδες, σαπουνια κ.α) - βρες αυτό που σε ικανοποιεί και σου τιαριάζει.

Βήμα 4 : Πειραματίσου (με διαφορετικές τεχνικές, γωνίες, υλικά)- πάντα με σεβασμό στο ξυράφι και - κυρίως - στο δέρμα σου!
skatzivas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2014, 10:29
9
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Επικοινωνία:

Αλέξη καλημέρα και σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι με το κάτω μέρος της κεφαλής δεν νιώθω. Χτες λοιπόν πρώτη φορά ξυριστικα από την αρχή χωρίς αυτό με τρία περάσματα. Με υπομονή σιγά σιγά κ δούλεμα στις γωνίες. Αποτέλεσμα ήταν να μην κοπώ πουθενά και να κάνω ένα από τα καλύτερα ξυρισματα της ζωής μου. Ευχαριστώ πολύ και πάλι
skatzivas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2014, 10:29
9
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Επικοινωνία:

Ρε θηρίο τώρα που το σκέφτομαι που βρήκες ότι είναι αυτή η μηχανή; Αφού δεν γράφει τπτ πουθενά [WHITE SMILING FACE]
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Σσσσσσ ! Ε καλά τώρα ! Μπρίκια κολλάμε ?

:lachtot
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
yakoumis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 17:37
10
Τοποθεσία: Καλαμάκι
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1280 times
Επικοινωνία:

Γενικά, τα παλιά 3-piece closed-comb τα λέμε tech, τα ΤΤΟ (τα καινούργια τουλάχιστον) απομίμηση Superspeed! :) . Δεν εντόπισα την κεφαλή σαυτόν εδώ το μπούσουλα, ίσως να είναι κάποια μαϊμού-tech
Nobody goes there anymore. It's too crowded. - Yogi Berra (1925-2015)
skatzivas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2014, 10:29
9
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Επικοινωνία:

Ποιος ξέρει! [SPEAK-NO-EVIL MONKEY]
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”