Μικρες βοηθειες για αρχαριους - How to

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 23:24
10
Τοποθεσία: Νέα Υόρκη
Has thanked: 314 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 33

Προσπαθώ να μην πιέζω καθόλου την μηχανή, οπότε αν η γωνία είναι λάθος απλά μαζεύω τον αφρό..
Τελικά έκανα το βαθύτερο ξύρισμα μέχρι στιγμής (3 περάσματα) βοηθώντας λίγο με τέντωμα, χωρίς να πάω ATG.
Είχα όμως ερεθισμούς, λογικό αφού αρχίζει πλέον να πατάει καλά η λεπίδα, ενώ ο αφρός μου ήταν χειρότερος από προηγούμενες φορές.

Ακόμα δεν έχω βρεί την σωστή αναλογία νερού/σαπουνιού με το MWF (face lathering). Σίγουρα ευθύνεται η απειρία μου, αλλά ίσως να έπρεπε να προτιμήσω κάποιο πιο "εύκολο" σαπούνι για αρχή. Ο φίλος νικος, μάλλον είχε δίκιο. ;)
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Έτσι ακριβώς. Δεν θα έλεγα οτι το MWF προτείνεται για εισαγωγή στο πξ . Είναι κορυφαίο σαπούνι (αγαπημενο) αλλά για αργότερα. Δοκίμασε με ενα Cella που και φθηνό είναι , και έυκολο στον αφρισμό και κορυφαίο στην απόδοση .
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Μη σκάς. Το ΜWF δε "το'χεις" ακόμα και όταν νομίζεις πως "το'χεις".
Όταν όμως πετύχει η κρέμα τύφλα νά'χει ο Μάρλον Μπράντο :megagrin
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
nikos.a

Για να κάνω αφρό( κρέμα :)) με το ΜWF, χρησιμοποιώ μόνο πινέλο χοίρου το οποίο να έχει "πάνω" του αρκετές χρήσεις...
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Έτσι και εγώ. Πάντα με πινέλο χοίρου
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Χμμμ στο άβατάρ σου για 2band ασβουδάκι με φαίνεται :hystericalbs1


edit, εγώ πάντως με το FS FInest έχω κάνει γιαουρτόκρεμα που λέει κι ο Ηλίας
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 05 Μαρ 2014, 17:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται ολική παράθεση όταν απαντάμε στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Οχι Νώντα δεν είναι 2 band αλλά best . Χρησιμοποιήθηκε μόνο για τις ανάγκες της φωτογράφησης :bigsmilie
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
skatzivas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2014, 10:29
9
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Επικοινωνία:

Καλημέρα από εμένα. Είμαι πολύ νέος στο άθλημα. Διάβασα πολύ εδώ μέσα, πήρα την απόφαση και την παλιά μηχανή του πατέρα μου. Μια no name και έβαλα αυτό ξυραφάκια. Από πινέλο ένα no name μάλλον χοίρου. Αφρος μια κρέμα προσαρ αλλά χτες έβαλα πρώτη φορά την cella και όντως μετράει. Ωστόσο κάτι δεν μου αρέσει. Μένουν σημεία με γενεια,λίγοι ερεθισμοι. Αυτό που θέλω να καταλήξω είναι θέμα αστορ; μηχανής; πινέλο; ή τεχνικής; Επισης προσπαθώ να καταλάβω πως κάτω από το σαγόνι και πλάι είναι καλύτερη η φορά. Ευχαριστώ πολύ
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Kαλημέρα και καλώς ήρθες,

Είσαι νέος, ενθουσιώδης και ...βιαστικός. Λοιπόν, κάθε σου ερώτηση μία διαφορετική παράμετρος και κάθε παράμετρος ένα διαφορετικό θέμα που έχει πολυσυζητηθεί στο φόρουμ απο άτομα που ξυρίζονται χρόνια με το παραδοσιακό τρόπο και ακόμα προσπαθούν να τελειοποιήσουν τη τεχνική τους.

Ναί, η astor, δεν είναι απο τις καλύτερες λεπίδες. Για μένα !
Την επόμενη φορά δοκίμασε astra ή personna.

Nαί, η τεχνική παίζει ρόλο. Απλά δε την κατέχεις, ακόμα. Εκεί θα βρείς την απάντηση και για τα σημεία κατω απο το σαγόνι. Οι γωνίες του προσώπου σου και η φορά των τριχών σου είναι κάτι που μόνο εσύ ξέρεις. Έλα σε μία απο τις επόμενες συναντήσεις για καφέ και θα φύγεις με πολύτιμες συμβουλές ...και όχι μόνο. Δες επίσης τα βίντεο του geofatboy και του mantic στο youtube.

Ναί, το πινέλο είναι ένα κεφάλαιο απο μόνο του όπως είναι και ο αφρισμός αλλά και τα περάσματα.

Άρα, κάτι απ'όλα θα φταίει.

Η μόνη λύση στο προβλημά σου είναι η εξάσκηση και περισσότερο διάβασμα.

Kαλή τύχη.


ΥΓ. Πάρε το στυπτικό gel της proraso, έτσι για να υπάρχει. :megagrin
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Συμφωνώ με τον Ηλία, το μόνο που θα πρόσθετα είναι να μην τα αλλάξεις όλα μαζί αλλά σταδιακά.

Δηλαδή, για παράδειγμα, άλλαξε για αρχή μόνο την λεπίδα (αν έχεις άλλες). Παράλληλα, δούλεψε λίγο την τεχνική σου.
Αυτό το λέω ούτως ώστε αλλάζοντας έναν παράγοντα μόνο την φορά (πχ λεπίδα) να καταλήξεις ασφαλέστερα τι είναι αυτό που δεν αποδίδει (η λεπίδα? η ποιότητα αφρού? η τεχνική? κλπ)

Και μην ανησυχείς σταδιακά θα αρχίσει να αποδίδει το ξύρισμά σου και να γίνεται όλο και ποιοτικότερο.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”