Προετοιμασια προσωπου.

Απάντηση
giorgos4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 07 Απρ 2013, 18:47
10
Has thanked: 1 time

Εχω μυηθει στο πξ σχεδον ενα χρονο,βελτιωνοντας την ποιοτητα του ξυρισματος αισθητα.
Ξυριζομαι καθε τεταρτη κ σαββατο γιατι οσες φορες προσπαθησα να το κανω συχνοτερα δεν ειχα το αποτελεσμα που ηθελα λογο του οτι η επιδερμιδα δεν ηταν ετοιμη.ετσι ειχα τσουξιμο κοκκινιλες καψιμο κ μερικες φορες αν κ σπανια ερεθισμους.οταν θα ξυριστω την 4 μερα ειναι ολα οκ.
Πως μπορω να προετοιμασω το προσωπο ωστε να ξυριζομαι καθε δευτερη μερα?
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Καταρχήν την δεύτερη μέρα έχεις γενιά να ξυρίσεις ή δεν έχει βγει τίποτα; Άμα δεν έχει βγει κάτι δεν μπορείς, το πιθανότερο να ερεθίσεις το δέρμα σου.

Αυτο που παρατήρησα με το Π.Ξ είναι ότι ενώ αρχικά τα γενιά μου έβγαιναν την 3η μέρα τώρα στις 2 μέρες μπορώ να ξυριστώ άνετα, εννόω έχουν βγει γένια. Προετοιμασία κάνω παρά πολυ καλή πάντα είτε με μπάνιο, είτε με νερό και πινέλο να βρέχω όλο το πρόσωπο, είτε με πετσέτα βρεγμένη και μασάζ στο πρόσωπο και δεν έχω πρόβλημα. Συνεχίζω με face lather και όλα καλά.
Θα έλεγα πρώτα να πας στις 3 μέρες και μετα στις 2 σταδιακά, όπου θα έχει συνηθίσει το πρόσωπό σου και θα έχουν βγει γένια για ξύρισμα.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
giorgos4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 07 Απρ 2013, 18:47
10
Has thanked: 1 time

Την προετοιμασια που κανω καθε 4 μερα κ ξυριζομαι ανετα κ ολα οκ τη ν ιδια κανω κ για την 2 μερα.ειναι σαν να μην εχει επανελθει η επιδερμιδα απ το προηγουμενο ξυρισμα.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Μπορείς να μειώσεις τα περάσματα ή να χρησιμοποιήσεις πιο ήπια μηχανη/λεπιδα μήπως και σε βοηθήσει να ξυριστείς πιο συχνά. Αυτο που καταλαβαίνω οτι δεν έχουν βγει γενιά αρκετά ώστε να ξυριστείς οπότε θα έλεγα στις 3 μέρες να δοκιμάσεις αρχικά και μετά βλέπεις.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Γιώργο και εγώ το ίδιο θεματάκι με εσένα έχω.

Ξυρίζομαι κάθε τετάρτη και κυριακή.
Κυριακές κανένα πρόβλημα... Αρχικά, τις Τετάρτες είχα παρατηρήσει ότι δεν είχαν βγεί καλά οι τρίχες, ειδικά στα πλαινά του λαιμού.
Με τον καιρό όμως παρατήρησα - τις τετάρτες πάντα - ότι η κατάσταση βελτιωνόταν συνεχώς, δηλ σαν να προσαρμοζόταν σταδιακά το δέρμα και οι τρίχες έβγαιναν περισσότερο.

Τώρα πιστεύω ότι μπορώ να αποτολμήσω το ξύρισμα κάθε δεύτερη μέρα, με πολύ καλή προετοιμασία πάντα, όπως κάνω μέχρι τώρα δηλαδή.

Θα συμφωνήσω με την άποψη του Πέτρου, η επιδερμίδα σταδιακά προσαρμόζεται ...
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Μια φιλική συμβουλή...δεν έχω πάρα πολλά γένια για αυτό στο λέω...εγώ τα παίρνω με ένα 2 χέρια το πολύ για να βγούνε πιο γρήγορα και σίγουρα όχι με μηχανή σαν την futur που δεν αφήνει "ίχνος" τρίχας!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
johndanias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 23 Ιαν 2014, 13:30
10
Ηλικία: 54
Επικοινωνία:

καλημερα!ειμαι αρχαριος!χρησιμοποιω σαβετα ,preshave κ ζεστη κομπρεσα πριν το ξυρισμα!ολα καλα μεχρι εδω!την δευτερη φορα εχω την εντυπωση πως αφησα παραπανω ωρα την κομπρεσα στο προσωπο και σε συνδιασμο με τα σκληρα γενια κ μετρια επιδερμιδα(δεν θα την πω ευαισθητη γιατι ερχεται σε επαφη με ξυραφι συχνα)ειχα κοψηματακια(οχι βαθια)αλλα οπως περναγε η λεπιδα αφηνε κυλιδες αιματος σαν να επεφτα σε σπυρακι κλπ,το θεμα ειναι οτι την προηγουμενη φορα δεν ειχα τοσα κοψηματα,νομιζω εγινα κατανοητος,φταει η ωρα που αφησα την κομπρεσα η η τεχνικη μου,ισως η γωνια που κρατω τη σαβετα!το ξυρισμα εγινε σε αλλον οχι σε μενα!!ευχαριστω!!
Using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Σιγουρα δεν φταιει η πετσετα μαλλον η τεχνικη σου μηπως πιεζεις πολυ; Τα γενεια ειχαν μεγαλωσει αρκετα μηπως ηταν πολυ κοντα απο το προηγουμενο ξυρισμα και η επιδερμιδα ηταν ακομα ερεθισμενη;
Ολα ειναι δρομος
johndanias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 23 Ιαν 2014, 13:30
10
Ηλικία: 54
Επικοινωνία:

μμμ,παιζει τοσο ρολο η πιεση??γιατι ισως πιεσα πολυ γιατι θεωρησα τα γενια σκληρα κ φανταστικα οτι οσο ποιο σκληρα τα γενια τοσο ποιο πολυ πιεση!!
Using Tapatalk
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”